Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι έγκυος !!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου σοκ!!!

ειχα καθυστέρηση 5μερες, περίμενα περίοδο 15 Νοεμβρίου..

εκανα ένα τεστ στο σπιτι το οποίο βγήκε σχεδόν θετικό κ χθες έκανα χοριακη. 1408

ειναι καλή θεωρείται ;

Πηρα τηλ τον γυναικολόγο μ κ μου είπε να πάω την Πέμπτη.

εχω αγχωθεί πολύ όμως.

Χαίρομαι αλλά ταυτόχρονα αγχώνομαι κιόλας!!

εχω διαβάσει (χωρίς μα καταλαβαίνω πολλά πολλά) ότι μπορεί να μην υπάρχει σάκος,να είναι εξωμητριο κτλ κτλ!! Υπάρχουν πολλές πιθανότητες δλδ να πάει κάτι στραβά;έτσι το καταλαβαίνω..

 

κ το άλλο που με αγχώσει πολύ ρε κορίτσια..σύμφωνα με την εφαρμογή για την περίοδο στο Κιν είμαι 4 εδδομαδων και 2 ημερών. Δεν μπαίνω όμως ήδη στα τζιν μου κ έχω βάλει ΗΔΗ 5κιλα!!! ??

Με άγχωσε παρά πολύ κ αυτό,γιατί δεν πήρα χαμπάρι πως μπήκαν! Θεωρώ πως δεν έτρωγα τόσο πολύ ώστε να βάλω τόσο γρήγορα τόσα κιλά!!

Αγχωνομαι για τη γεννά γιατί διαβάζω πως αν βάλεις πολλά κιλά είναι επικίνδυνο..

ειναι φυσιολογικό να κάνω τέτοιες σκέψεις και ν αγχώνομαι;

κ επίσης βλέπω να λένε κοπέλες που γέννησαν ότι το σώμα έχει «ξεχειλώσει» δεν επανέρχεται ποτέ παρά μόνο με πολύ προσπάθεια ακόμα κ αν χάσεις όλα τα κιλά που έβαλες.

γινεται να έχεις κάνει κοιλιτσα κ να χει αλλάξει το σώμα σ τόσο νωρίς; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Θεωρώ όμως ότι προτρέχεις. Η χοριακη σου είναι μια χαρά, πιστεύω πως χρειάζεται επανάληψη στις δύο μέρες στο ίδιο μικροβιολογικο για να δεις ότι θα διπλασιαστεί. Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τον υπέρηχο της Πέμπτης οκ. Καρδιά δεν θα ακούσετε γιατί είναι πολύ νωρίς. Επίσης είναι πολύ νωρίς για να έχεις βάλει κιλά λόγω της εγκυμοσύνης. Για τα κιλά και την γέννα έχω να σου πω πως γέννησα στον έβδομο μήνα και ήμουν 101 κιλά και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου. Ωστόσο νιώθω ότι η κοιλιά μου είναι λίγο πιο έντονη απ ότι πριν, αν και σε όλη την εγκυμοσύνη έχασα κιλά και δεν πήρα. Όμως μακάρι να είχα το μωρό μου εδώ αγκαλιά μου και ας είχα περιττά κιλά, ας είχα χαλάρωση, ραγάδες, κουράση κτλ. Για αυτό σου εύχομαι να έχεις σε εννιά μήνες αγκαλιά ένα γερό μωρό, και ας έχεις "ξεχειλωσει". 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Annoula3 είπε:

Κορίτσια μου σοκ!!!

ειχα καθυστέρηση 5μερες, περίμενα περίοδο 15 Νοεμβρίου..

εκανα ένα τεστ στο σπιτι το οποίο βγήκε σχεδόν θετικό κ χθες έκανα χοριακη. 1408

ειναι καλή θεωρείται ;

Πηρα τηλ τον γυναικολόγο μ κ μου είπε να πάω την Πέμπτη.

εχω αγχωθεί πολύ όμως.

Χαίρομαι αλλά ταυτόχρονα αγχώνομαι κιόλας!!

εχω διαβάσει (χωρίς μα καταλαβαίνω πολλά πολλά) ότι μπορεί να μην υπάρχει σάκος,να είναι εξωμητριο κτλ κτλ!! Υπάρχουν πολλές πιθανότητες δλδ να πάει κάτι στραβά;έτσι το καταλαβαίνω..

 

κ το άλλο που με αγχώσει πολύ ρε κορίτσια..σύμφωνα με την εφαρμογή για την περίοδο στο Κιν είμαι 4 εδδομαδων και 2 ημερών. Δεν μπαίνω όμως ήδη στα τζιν μου κ έχω βάλει ΗΔΗ 5κιλα!!! ??

Με άγχωσε παρά πολύ κ αυτό,γιατί δεν πήρα χαμπάρι πως μπήκαν! Θεωρώ πως δεν έτρωγα τόσο πολύ ώστε να βάλω τόσο γρήγορα τόσα κιλά!!

Αγχωνομαι για τη γεννά γιατί διαβάζω πως αν βάλεις πολλά κιλά είναι επικίνδυνο..

ειναι φυσιολογικό να κάνω τέτοιες σκέψεις και ν αγχώνομαι;

κ επίσης βλέπω να λένε κοπέλες που γέννησαν ότι το σώμα έχει «ξεχειλώσει» δεν επανέρχεται ποτέ παρά μόνο με πολύ προσπάθεια ακόμα κ αν χάσεις όλα τα κιλά που έβαλες.

γινεται να έχεις κάνει κοιλιτσα κ να χει αλλάξει το σώμα σ τόσο νωρίς; 

 

Κοριτσι μου συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!! Αρχικα μην προτρεχεις... 

Βημα βημα και θα δεις το αποτελεσμα. Αν εχεις υπομονη πηγαινε στο γιατρο σου να επιβεβαιωσετε την κυηση αλλιως κανε αλλη 1 β χοριακη να δεις αν διπλασιαστηκε απλα για να ηρεμησεις. Περα απ'αυτο θα σε συμβουλεψω να κλεισεις το ιντερνετ μεχρι να γεννησεις κι ολες σου τις αποριες να στις λυνει ο γιατρος. Στα λεω απο δικη μου πειρα. Οτι κακο διαβαζα το εκανα δικο μου!! Περα απο εδω μεσα που με βοηθησαν πολυ τα κοριτσια κ τις ευχαριστω... 

Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου ως εκει που δεν παει γιατι θα το μετανιωσεις με τοσο αγχος!!! 

Οσο για τα κιλα προσεχε λιγο γιατι αν παρεις πολλα θα σε ταραξουν στη διαιτα!!! Περιμενουμε να μας πεις τα ευχαριστα!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Είναι μια χαρά η χοριακή σου. Κάνε επανάληψη να δεις τον διπλασιασμό της, μιλησε με το γιατρό σου να κανονίσεις το πρώτο ραντεβού. Προσπάθησε να ελαττώσεις το ιντερνετ, και προσπαθησε να υιοθετήσεις μια υγιεινή διατροφή όχι τόσο γιατι θα ξεχειλώσεις και δε θα τα χανεις, αλλά θα σε πρήξει και ο γιατρός για τα κιλά, και ίσως αυξήσεις τις πιθανότητες για διαβήτη και ειναι κρίμα. Τα κιλά αυτά δεν είναι λόγω εγκυμοσύνης όπως καταλαβαίνεις. Έφαγες λίγο παραπάνω και απλά δεν το κατάλαβες. Αν είσαι αδύνατη φυσικά εχεις περιθώριο και για κάποια κιλάκια παραπάνω, αλλά τώρα το πρώτο τρίμηνο ιδίως μπορείς να σταθεροποιηθεις ανετα. Συνήθως και το λίγο χαλασμένο στομάχι δε σε βοηθάει και για πολλές ατασθαλίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου, το μόνο που μου είχε απαγορεύσει, (εκτός του σεξ αλλά ποιος τον άκουγε... χεχεχε), ήταν να διαβάζω στο ιντερνετ για την εγκυμοσύνη μου...

Κορίτσι μου, να πας στον γιατρό σου την ημέρα που σου είπε να δείτε τον σάκο σας για αρχή και θα δεις ότι ολα θα πάνε καλά! Μια εγκυμοσύνη ξεκινάει με τις καλύτερες προδιαγραφές για να εξελιχθεί τέλεια και αυτό θα σκέφτεσαι, γιατί διαφορετικά θα πρέπει όλοι το πρωί που σηκωνόμαστε να σκεφτόμαστε μήπως μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.. δεν πάει ετσι όμως! 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα τώρα, η χοριακή σου είναι μια χαρά, την ακριβή ημέρα της εβδομάδας που διανύεις δεν την ξέρεις, διότι δεν ξέρεις πότε έγινε η σύλληψη, οπότε χαλαρά θα τα δεις όλα με τον γιατρό σου.

Απόλαυσε το γιατί στο μέλλον θα το μετανιώσεις που αγχωνόσουν τόσο πολυ!

Καλή εγκυμοσύνη σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωπα ωπα πηρες φορα βρε κοριτσι και σου ηρθε κυμα αγχους! χαχα. Συμφωνω με ολα τα κοριτσια που σου εγραψαν ηδη. Τα ειπαν αψογα. Λοιπον ειναι λογικες οι ανησυχιες σου... το κακο ειναι οτι μολις μαθαινουμε οτι ειμαστε εγκυες αρχιζουμε και γκουγκλαρουμε.... μαθαινουμε για τοσες περιπτωσεις που πηγαν στραβα και νομιζουμε οτι ολα θα ερθουν πανω μας. Απ την αλλη αμα το σκεφτεις διαβαζουμε καθημερινα και για ατυχηματα αλλα μια χαρα μπαινουμε στο αμαξι μας και πηγαινουμε εκει που θελουμε. Φαντασου να μη βγαιναμε απ το σπιτι απ το αγχος.

Οποτε θελω να καταληξω οτι ειναι νορμαλ οι ανησυχιες σου... ολες τις περασαμε κι ακομη τις περναμε... απλα κοιτα μη σε πιανει πανικος. Βημα βημα τη φορα παρεα με τον γιατρο σου και ολα θα πανε καλα! Κι οσο μπορεις μακρια απ το ψαξιμο στο ιντερνετ. Θα σε βοηθησει.

Οσο για τα αγχη της γεννας... εχεις ακομη πολυ καιρο μπροστα σου γι αυτα. Κι εγω ειπα οτι καθε φορα θα αγχωνομαι μονο για το επομενο βημα, να ειναι ολα καλα κτλ. Αμα αγχωνομαστε απο τωρα για τη γεννα τη βαψαμε ...θα λαλησουμε ως τοτε. Προσεχε τον εαυτο σου και να παραμενεις οσο μπορεις ηρεμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι συγχαρητηρια ολα καλα ειναι:) 

ολες οι σκεψεις που κανεις ειναι φυσιολογικες το καινουργιο η ανησυχια ορμονεςςςςς

κι εγω θα σου πω να μην αγχωνεσαι και να το απολαυσεις γιατι κι εγω αγχωνομουν και τελικα δεν απολαυσα και τωρα που λεω οτι αν μεινω ξανα εγκυος θα το απολαυσω μπορει να μην τα  κταφερω ποτε και φυσικα δεν θα ειναι το ιδιο με το πρωτο

δεν ξερω να σου πω γιατι πηρες τοσα κιλα αλλα υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης για να διατηρηθεις και να κανεις καλες προδιαγραφες για να επανελθεις μετα την εγκυμοσυνη και πολλα που μπορεις να κανεις μετα για να επανελθεις αστα αυτα τωρα:) 

επισης μη σκεφτεσαι τη γεννα ολα καλα να πανε

συγχαρητηρια και παλι και να σκεφτεσαι μονο το μωρακι σου και ολα θα πανε καλα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω τοοοσο πολύ όλες για τα καλα σας λόγια !!Μου δίνεται δύναμη!! Πήγα παλι για χοριακη κ το βράδυ θα χω τ αποτελέσματα!! Κ αύριο εχω ραντεβού με τον γυναικολόγο !!Ανυπομονώ τόσο πολυυυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα στον γυναικολόγο, κ είδαμε σάκο ! Μας έκλεισε ραντεβού μετά από 2 εβδομάδες για ν ακούσουμε καρδιά.

δυστυχως περνάω μια ιδιαίτερη στρεσογόνα κατάσταση η οποία δεν μ αφήνει να το χαρώ.. Εύχομαι μόνο να μην επηρεάζει την εγκυμοσύνη μ όλο αυτό το άγχος ??

σας ευχαριστω και παλι όλες για τα καλα σας λόγια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...