Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλίνδρομη κύηση


Blublu

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Αποφάσισα και εγώ να πω την δική μου εμπειρία που γνωρίζουν ή έζησαν την ίδια περίπτωση εγκυμοσύνης με εμένα... Με τελευταία περίοδο 10/9 ,κύκλο 32 ημερών και καθυστέρηση 10 ημερων αποφάσισα να κάνω τεστ εγκυμοσύνης και επιτέλους βγήκε θετικό! Κάνω πρώτη χοριακη με τιμή 265 κ ο γιατρός μου συνέστησε να ξεκινήσω φυλλικό οξυ και να κάνω μια δεύτερη χοριακη μετά από 2 ημέρες για να δούμε αν διπλασιάστηκε.η δεύτερη χοριακη βγαίνει 482.25. Συνεχίστηκαν όλα καλά και πάω για τον πρώτο υπέρηχο σε μια συνεργάτη του λογω του ότι έχει πολύ καλό μηχάνημα υπερήχου.κανουμε το πρώτο υπέρηχο και βλέπουμε μόνο σάκο και λεκιθικο ασκο. Η γιατρός μου λέει ότι λογικά είναι καθυστερημένη σύλληψη γιατί δεν φαίνεται έμβρυο και μου ζήτησε να κάνω μια χοριακη κ να με δει σε μια βδομάδα παλι. Βάσει κύκλου ήμουν 8 εβδομάδων όμως κανονικά ήμουν 5.5 εβδομάδων όταν εκανα τον πρώτο υπέρηχο. Οι επόμενες χοριακες ήταν 16.000 και 23.265 αντίστοιχα. Στον δεύτερο, 6εμδομαδων κ 6 ημερών ευτυχώς βλέπουμε και έμβρυο 7.9 χιλιοστά μου λέει! Όλα καλά κ ωραία ομως δεν ακουσαμε καρδουλα. Αυτή λέει ότι κανονικά ακούμε από 5.5 εβδομάδων..τρομάζω...μιλάω με τον γιατρό κ μου λέει ότι καρδιά ακούμε από 7 εβδομαδων και μετά..να μην σας κουράζω η γιατρός του υπερήχου μου λέει να κάνω μια χοριακη Παρασκευή και να πάω για υπέρηχο την ίδια μέρα αν δω κάτι περίεργο αλλιώς την Δευτέρα..κάνω 2 χοριακες Τετάρτη 59.050 και εχθές πέφτει λίγο στο 55.685...παθαινω σοκ κ πάω για υπέρηχο.. 7 εβδομάδων δεν ακούει καρδιά κ μου λέει ότι πρόκειται για παλινδρομη και χρειάζομαι αποξεση...μιλάω με τον γιατρό μου κ μου λέει αν δεν το δω εγώ δεν πιστεύω τίποτα...το θέμα είναι το εξής αν γνωρίζετε ή αν σας έχει τύχει: αν πρόκειται ο τέως για παλινδρομη δεν έπρεπε να έχω συμπτώματα: πόνους, αιμορραγία η έστω να ξεπρηστει το στήθος; Και δεύτερον αν ήταν όντως παλινδρομη θα μεγάλωνε έστω κ λίγο το έμβρυο;; Γιατί από 7.9 χιλιοστά πήγε 8.1.. κ κάτι τελευταίο...εσεις ποτέ ακούσατε καρδούλα;;;; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @Blublu

Καταρχάς να σου ευχηθώ μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

Συνήθως, καρδιά ακούγεται από την 7η εβδομάδα και μετά. Δεν αποκλείεται όμως η καρδιά να ακουστεί λίγο πριν ή λίγο μετά.

Στην πρώτη τελειόμηνη εγκυμοσύνη μου, στον πρώτο υπέρηχο που έκανα ήμουν 6w1d (είχα μπει δηλαδή στην έβδομη εβδομάδα) και δεν είχαμε ακούσει καρδιά. Το αποτέλεσμα είναι η 4χρονη κορούλα μου.

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου που παλινδρόμησε, ήμουν 5w1d και εννοείται ότι δεν είχαμε ακούσει καρδιά, ήταν πολύ νωρίς. Οπότε η γιατρός που σου είπε ότι 5,5 εβδομάδων ακούς καρδιά είναι λάθος κατ' εμέ. Μπορεί να συμβεί αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Όσον αφορά την παλίνδρομη κύηση, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις αιμορραγία, ή πόνους. Εγώ δεν είχα καμία προειδοποίηση.

Η γνώμη μου είναι να πας από Δευτέρα στο γιατρό σου για να κάνεις άλλον έναν υπέρηχο. Αν έχεις μπει 8η εβδομάδα, το πιθανότερο είναι να ακούσετε καρδούλα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Γεια σου @Blublu

Καταρχάς να σου ευχηθώ μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

Συνήθως, καρδιά ακούγεται από την 7η εβδομάδα και μετά. Δεν αποκλείεται όμως η καρδιά να ακουστεί λίγο πριν ή λίγο μετά.

Στην πρώτη τελειόμηνη εγκυμοσύνη μου, στον πρώτο υπέρηχο που έκανα ήμουν 6w1d (είχα μπει δηλαδή στην έβδομη εβδομάδα) και δεν είχαμε ακούσει καρδιά. Το αποτέλεσμα είναι η 4χρονη κορούλα μου.

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου που παλινδρόμησε, ήμουν 5w1d και εννοείται ότι δεν είχαμε ακούσει καρδιά, ήταν πολύ νωρίς. Οπότε η γιατρός που σου είπε ότι 5,5 εβδομάδων ακούς καρδιά είναι λάθος κατ' εμέ. Μπορεί να συμβεί αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Όσον αφορά την παλίνδρομη κύηση, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις αιμορραγία, ή πόνους. Εγώ δεν είχα καμία προειδοποίηση.

Η γνώμη μου είναι να πας από Δευτέρα στο γιατρό σου για να κάνεις άλλον έναν υπέρηχο. Αν έχεις μπει 8η εβδομάδα, το πιθανότερο είναι να ακούσετε καρδούλα. 

 

Βάση υπερήχου την Δευτέρα θα είμαι 7 εβδομάδων και 6 ημερών που θα πάω στον γιατρό...μακάρι να πάνε όλα καλά... απλώς έχω μπερδευτεί με το τι ακριβώς σημαίνει παλινδρομη κύηση...ξέρω ότι με αυτόν τον όρο εννοούμε μια κύηση που σταματαει για κάποιο λόγο η ανάπτυξη του εμβρύου..εμένα πως γίνεται να πρόκειται για τέτοια κύηση κ το έμβρυο να μεγαλώνει έστω κ λιγα χιλιοστά κ εγώ να συνεχίζω να έχω πρησμένο στήθος και αναγουλες;; Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου κ εύχομαι να γίνει κ στην περίπτωση μου ένα μικρό θαύμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Blublu καλημέρα! 

Παλίνδρομη κύηση υπάρχει όταν σταματάει η καρδιά του εμβρύου, οπότε φυσικά σταματάει και η ανάπτυξή του. Αυτό μπορεί να συμβεί χωρίς καμία προειδοποίηση, δυστυχώς. Και τα συμπτώματα δεν υποχωρούν αμέσως. Αντίθετα, στην αποβολή υπάρχει αιμορραγία, απ'όσο ξέρω.

Εγώ για παράδειγμα είχα όλα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης κανονικά. Βέβαια, είχαν περάσει μόνο 4 ημέρες από την παλινδρόμηση του εμβρύου όταν το είδαμε στον υπέρηχο, οπότε μπορεί να έπαιξε κι αυτό ρόλο.

Αφού το μωράκι σου αναπτύχθηκε, θεωρώ ότι δεν έχει παλινδρομήσει.

Μπορεί να συνέλαβες καθυστερημένα. Δώστε λίγο χρόνο στο μωράκι σου!

Τις χοριακές τις έκανες όλες στο ίδιο εργαστήριο; 

Σου εύχομαι αύριο να ακούσεις μια δυνατή καρδούλα! ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@Blublu καλημέρα! 

Παλίνδρομη κύηση υπάρχει όταν σταματάει η καρδιά του εμβρύου, οπότε φυσικά σταματάει και η ανάπτυξή του. Αυτό μπορεί να συμβεί χωρίς καμία προειδοποίηση, δυστυχώς. Και τα συμπτώματα δεν υποχωρούν αμέσως. Αντίθετα, στην αποβολή υπάρχει αιμορραγία, απ'όσο ξέρω.

Εγώ για παράδειγμα είχα όλα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης κανονικά. Βέβαια, είχαν περάσει μόνο 4 ημέρες από την παλινδρόμηση του εμβρύου όταν το είδαμε στον υπέρηχο, οπότε μπορεί να έπαιξε κι αυτό ρόλο.

Αφού το μωράκι σου αναπτύχθηκε, θεωρώ ότι δεν έχει παλινδρομήσει.

Μπορεί να συνέλαβες καθυστερημένα. Δώστε λίγο χρόνο στο μωράκι σου!

Τις χοριακές τις έκανες όλες στο ίδιο εργαστήριο; 

Σου εύχομαι αύριο να ακούσεις μια δυνατή καρδούλα! ? 

@LOULOUdaki! Καλημέρα! Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Ναι τις χοριακες τις έκανα όλες στο ίδιο εργαστήριο! Λίγες ώρες έμειναν...αύριο θα μάθω κ η αγωνία θα σταματήσει!!! Ότι είναι καλύτερο θα γίνει!!!  Σ'ευχαριστω για όλα! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου με υγεία! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Καλησπέρα @Blublu

Περιμένω με αγωνία τα νέα σου γλυκιά μου

@LOULOUdaki! Καλησπέρα! Πριν καμιά ώρα γύρισα από τον γιατρό και δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα... Μεθαύριο το πρωί μπαίνω για αποξεση.. Δυστυχώς δεν τα κατάφερε το έμβρυο.. είμαι ψυχολογικά χάλια κ αγχωμενη για την αποξεση αλλά ξέρω ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά κ θα μου χαρίσει κ εμένα ο Θεός αυτό το δώρο! Να κρατήσω κ εγώ στην αγκαλιά μου τον παιδάκι μου... Ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον και την αγωνία σου...με συγκινεί αλήθεια!!! Σου εύχομαι να είσαι πάντα υγειης και να χαίρεσαι την οικογένεια σου και τα παιδάκια σου!!! ??? Εύχομαι να επανέλθω σύντομα με πιο ευχάριστα νέα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πραγματικά. Έχω βρεθεί στη θέση σου και ξέρω πόσο δύσκολο είναι.

Χαίρομαι που το βλέπεις με αισιοδοξία! Εννοείται ότι θα πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Η απόξεση δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία.

Μην το βάλεις κάτω! Περιμένω ευχάριστα νέα από σένα σύντομα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Blublu είπε:

@LOULOUdaki! Καλησπέρα! Πριν καμιά ώρα γύρισα από τον γιατρό και δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα... Μεθαύριο το πρωί μπαίνω για αποξεση.. Δυστυχώς δεν τα κατάφερε το έμβρυο.. είμαι ψυχολογικά χάλια κ αγχωμενη για την αποξεση αλλά ξέρω ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά κ θα μου χαρίσει κ εμένα ο Θεός αυτό το δώρο! Να κρατήσω κ εγώ στην αγκαλιά μου τον παιδάκι μου... Ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον και την αγωνία σου...με συγκινεί αλήθεια!!! Σου εύχομαι να είσαι πάντα υγειης και να χαίρεσαι την οικογένεια σου και τα παιδάκια σου!!! ??? Εύχομαι να επανέλθω σύντομα με πιο ευχάριστα νέα!!! 

κορίτσι μου λυπάμαι πολύ, αλλά ξέρεις ότι θα έρθει την επόμενη φορά. Μη φοβάσαι καθόλου για την απόξεση. Σωματικά δεν ειναι τιποτα, δε θα καταλάβεις κάτι δεν πονάς, είναι εντελώς επέμβαση ρουτίνας και ανωδυνη τελείως. Αντε να την κανεις να μπει μια τελεία να το αφήσεις πίσω σου όλο αυτο. Ευχομαι ό,τι καλύτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Blublu είπε:

@LOULOUdaki! Καλησπέρα! Πριν καμιά ώρα γύρισα από τον γιατρό και δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα... Μεθαύριο το πρωί μπαίνω για αποξεση.. Δυστυχώς δεν τα κατάφερε το έμβρυο.. είμαι ψυχολογικά χάλια κ αγχωμενη για την αποξεση αλλά ξέρω ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά κ θα μου χαρίσει κ εμένα ο Θεός αυτό το δώρο! Να κρατήσω κ εγώ στην αγκαλιά μου τον παιδάκι μου... Ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον και την αγωνία σου...με συγκινεί αλήθεια!!! Σου εύχομαι να είσαι πάντα υγειης και να χαίρεσαι την οικογένεια σου και τα παιδάκια σου!!! ??? Εύχομαι να επανέλθω σύντομα με πιο ευχάριστα νέα!!! 

Καλημέρα γλυκιά μου !μετα απο πολύ καιρό ειπα να γράψω ξανά!

σε Νοιώθω απόλυτα μιας και ειχα μια βιοχημικη δηλαδή σακο ασκό την πρώτη και η μητρα το απέβαλε και μια παλλινδρομη αμέσως μετα (παλινδρόμηση θεωρείται όταν ακούσεις καρδιά και απλα για το λογο που μονο ο θεός και η φύση ξέρει σταματάει )

την παλλινδρομη την ειχα λίγο πριν κλείσω τον τρίτο μηνα ! 

Τυχαία και τα δυο !

αμεσως μετα εξετασεις Φούλ ,καρυοτυπο,θρομβοφιλιας πολυ σημαντικό !

6 μηνες μετα χωρις θεραπεια απλα με βιταμίνες καλη διατροφή και χωρις να το εχω πια στο μυαλο μου ,χωρις φυσιολογική περιοδο λογο πολυκοιστικων ωοθηκών 

τσουπ να και η επόμενη !

ειχα λίγο καφε λίγο αιμα δεν πήγε το μυαλο μου εν τέλη όταν πηγα γιατρο ήμουν σ εχουν 11 εβδομαδων !

με πρόσεξε ήξερε το ιστορικό μου ενέσεις ηπαρινης και Φούλ προγεστερονη ! 

Αυτη τη στιγμή διανυω τον 8ο μηνα εγκυμοσυνης και ανυπομονώ να την κρατήσω αγκαλιά !

πιστεψε το !εμπιστευσου έναν γιατρο κανε τις εξετασουλες σου και απόλαυσε τον έρωτα σου , άσε τα παλιά πισω σου !

γυναικα που μένει εγκυος παντα κάνει παιδι !

 

ο θεός ξέρει ποτε !

φιλικα και με αγάπη 

Ρενατα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ γι αυτό που περνάς.... Να ξέρεις πως δυστυχώς το περάσαμε πολλές κοπέλες κι γνωρίζουμε πόσο επώδυνο είναι... Προσπάθησε να το ξεπεράσεις κι να συνέλθεις. Μετά από δύο κύκλους θα μπορέσετε να ξαναπροσπαθησετε κι αυτή την φορά εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!! Να είσαι αισιόδοξη κι να μην το βάλεις κάτω!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Renata7 είπε:

Καλημέρα γλυκιά μου !μετα απο πολύ καιρό ειπα να γράψω ξανά!

σε Νοιώθω απόλυτα μιας και ειχα μια βιοχημικη δηλαδή σακο ασκό την πρώτη και η μητρα το απέβαλε και μια παλλινδρομη αμέσως μετα (παλινδρόμηση θεωρείται όταν ακούσεις καρδιά και απλα για το λογο που μονο ο θεός και η φύση ξέρει σταματάει )

την παλλινδρομη την ειχα λίγο πριν κλείσω τον τρίτο μηνα ! 

Τυχαία και τα δυο !

αμεσως μετα εξετασεις Φούλ ,καρυοτυπο,θρομβοφιλιας πολυ σημαντικό !

6 μηνες μετα χωρις θεραπεια απλα με βιταμίνες καλη διατροφή και χωρις να το εχω πια στο μυαλο μου ,χωρις φυσιολογική περιοδο λογο πολυκοιστικων ωοθηκών 

τσουπ να και η επόμενη !

ειχα λίγο καφε λίγο αιμα δεν πήγε το μυαλο μου εν τέλη όταν πηγα γιατρο ήμουν σ εχουν 11 εβδομαδων !

με πρόσεξε ήξερε το ιστορικό μου ενέσεις ηπαρινης και Φούλ προγεστερονη ! 

Αυτη τη στιγμή διανυω τον 8ο μηνα εγκυμοσυνης και ανυπομονώ να την κρατήσω αγκαλιά !

πιστεψε το !εμπιστευσου έναν γιατρο κανε τις εξετασουλες σου και απόλαυσε τον έρωτα σου , άσε τα παλιά πισω σου !

γυναικα που μένει εγκυος παντα κάνει παιδι !

 

ο θεός ξέρει ποτε !

φιλικα και με αγάπη 

Ρενατα 

@Renata7 καλησπέρα! Το μήνυμα σου και η ιστορία σου μου δίνουν κουράγιο και σ'ευχαριστω πολύ γι'αυτό! Ξέρω ότι μετά από μια μπόρα πάντα έρχεται το ουράνιο τόξο .. έτσι κ εδώ μετά από μια ατυχία σίγουρα θα έρθει το ευχάριστο γεγονος! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και με το καλο να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου! Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και είμαι σίγουρη ότι πολύ σύντομα θα επανέλθω με ευχάριστα νέα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...