Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ολιγοασθενοσπερμια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες και όλους.

Ξέρω ότι το θέμα είναι πια συνηθισμένο αλλά θέλω τα φώτα σας κορίτσια, ναμε βοηθήσετε.

Λοιπόν...

Εδώ και τρία περίπου χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών εγκυμοσύνης αποφασίσαμε να μπούμε στη διαδικασία εξετάσεων.

Στο σύζυγο διαπιστώθηκε ολιγοασθενοσπερμια λόγω προλακτινωματος. Ακολούθησε συγκεκριμένη αγωγή και η προλακτίνη έπεσε στα φυσιολογικά επίπεδα. Στο δεύτερο σπερμοδιαγραμμα όμως οι αριθμοί βελτιώθηκαν ναι μεν λιγάκι αλλά η διάγνωση παραμένει ίδια.

ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ

Συγκεκριμένα:

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 3.500.000

Ταχεία κίνηση εμπρος: 8%

Νωθρή κίνηση εμπρος: 20%

Τους δύο τελευταίους μήνες ακολουθούμε τα βήματα του γιατρού με υπέρηχο στις γόνιμες μέρες, σπάσιμο ωοθηλακιου με ένεση Ovitrelle, επαφές για 3 μέρες συνεχόμενα και επειτα κολπικά υπόθετα Utrogestan. 

Με δύο αποτυχημένες προσπάθειες τι λέτε?

Να συνεχίσουμε με σπερματεγχυση?

Υπάρχει επιτυχια σπερματεγχυσης με αυτά τα ποσοστά η να προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Villy K είπε:

Καλησπέρα σε ολες και όλους.

Ξέρω ότι το θέμα είναι πια συνηθισμένο αλλά θέλω τα φώτα σας κορίτσια, ναμε βοηθήσετε.

Λοιπόν...

Εδώ και τρία περίπου χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών εγκυμοσύνης αποφασίσαμε να μπούμε στη διαδικασία εξετάσεων.

Στο σύζυγο διαπιστώθηκε ολιγοασθενοσπερμια λόγω προλακτινωματος. Ακολούθησε συγκεκριμένη αγωγή και η προλακτίνη έπεσε στα φυσιολογικά επίπεδα. Στο δεύτερο σπερμοδιαγραμμα όμως οι αριθμοί βελτιώθηκαν ναι μεν λιγάκι αλλά η διάγνωση παραμένει ίδια.

ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ

Συγκεκριμένα:

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 3.500.000

Ταχεία κίνηση εμπρος: 8%

Νωθρή κίνηση εμπρος: 20%

Τους δύο τελευταίους μήνες ακολουθούμε τα βήματα του γιατρού με υπέρηχο στις γόνιμες μέρες, σπάσιμο ωοθηλακιου με ένεση Ovitrelle, επαφές για 3 μέρες συνεχόμενα και επειτα κολπικά υπόθετα Utrogestan. 

Με δύο αποτυχημένες προσπάθειες τι λέτε?

Να συνεχίσουμε με σπερματεγχυση?

Υπάρχει επιτυχια σπερματεγχυσης με αυτά τα ποσοστά η να προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα,επειδη είχαμε κι εμείς το ίδιο επισκεφτηκατε ουρολογο;αρχικά θα πρέπει να κάνει μία τρίμηνη θεραπεία με βιταμινες,συνηθως παίρνουν τις profertil που τα αποτελέσματα είναι πραγματικά θεαματικά.νομιζω ότι είναι πολύ χαμηλός ο αριθμός για σπερματεγχυση αλλά και από μόνη της σαν θεραπεία δίνει πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας.φυσικα θα αποφασισετε με το γιατρό σας τι θα κάνετε τελικά.εχει κάνει καλλιέργεια σπέρματος μήπως υπήρχε κ κάποιο μικροβιο που τον έχει επηρεάσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Ναι κάναμε και καλλιέργεια και είχε e coli. Σε 10 ημέρες μας είπαν να κάνουμε μια επανάληψη σε σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια.

Βέβαια ο ουρολόγος μας ειπε Να μην περιμένουμε θεαματικά αποτελέσματα. Ίσως ανέβουν λιιιιγο οι τιμές.

Από βιταμίνες παίρνει τα condensyl αν έχετε ακουστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Villy K είπε:

Καλημέρα. Ναι κάναμε και καλλιέργεια και είχε e coli. Σε 10 ημέρες μας είπαν να κάνουμε μια επανάληψη σε σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια.

Βέβαια ο ουρολόγος μας ειπε Να μην περιμένουμε θεαματικά αποτελέσματα. Ίσως ανέβουν λιιιιγο οι τιμές.

Από βιταμίνες παίρνει τα condensyl αν έχετε ακουστά. 

Κοίτα σαφώς γιατρός δεν είμαι αλλά νομίζω ότι χρειάζονται πιο ισχυρές βιταμίνες profertil ή novofertil κοστίζουν γύρω στα 80 ευρώ.σε συνδυασμό με τη θεραπεία ίσως υπάρξει βελτίωση ή οποία θέλει τρεις μήνες περίπου να φανεί.εχουμε δει εδώ μέσα πολλές περιπτώσεις που μέσα σ αυτό το διάστημα ήρθε εγκυμοσύνη.υπερηχο για κιρσοκήλη έχετε κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έχουμε κάνει και υπερηχο. Έχει μια μικρή κιρσοκήλη. Πολύ μικρή όμως και απ' ότι είπε ο ουρολόγος δεν επηρεάζεται τόσο πολύ από κει. 

Ουφ... Τι να πω....

Δηλαδή με τέτοιο αριθμό και η σπερματεγχυση δεν έχει αποτελεσματα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Villy K είπε:

Ναι έχουμε κάνει και υπερηχο. Έχει μια μικρή κιρσοκήλη. Πολύ μικρή όμως και απ' ότι είπε ο ουρολόγος δεν επηρεάζεται τόσο πολύ από κει. 

Ουφ... Τι να πω....

Δηλαδή με τέτοιο αριθμό και η σπερματεγχυση δεν έχει αποτελεσματα ε?

Δεν ξέρω μερικοί το δοκιμάζουν πρωτα,αλλα ή σπερματεγχυνση δεν έχει νόημα όταν υπάρχει χαμηλή κινητικότητα,καποιοι το προτείνουν κάποιοι όχι.εμεις είχαμε 13.000.000/ml φαντασου κ μας είπαν εξωσωματική.αλλα δεν χάνετε κάτι να το δοκιμάσετε πρώτα κάποιες φορές πιάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Και εμένα ο σύζυγος εχει ολιγοασθενοσπερμια με 1.900.000 σπερματοζωάρια ανά ml. Είχαμε βρει και κιρσοκήλη. Μετα από 3 μήνη θεραπεία με profertil χωρίς αποτέλεσμα και ένα σωρό εξετάσεις μας είπαν ότι η εξωσωματική είναι μονόδρομος για εμάς. Κλείνουμε λοιπόν ραντεβού με την επιτροπή για να πάρουμε τα φάρμακα της εξωσωματικής και να ξεκινήσουμε τη διαδικασία και περίοδος πουθενά. Κάνω τεστ και θετικό!!! Τώρα είμαι στον 7ο μήνα και περιμένω την μπουμπού μου! Θέλω να σου πω να έχετε τουλάχιστον ένα χρόνο ελεύθερες επαφές πριν κάνετε το οτιδήποτε και να σκέφτεσαι θετικά! Εμείς ζοριστηκαμε πολύ και όταν ειπαμε ότι το ξεχναμε, κάνουμε την εξωσωματική και ότι γίνει ήρθε το θαύμα μας!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...