Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απονεύρωση sos


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!! 

Διανύω τον πέμπτο μήνα εγκυμοσύνης,  σε λίγες μέρες τον κλείνω κιόλας δόξα το θεό. 

Δυστυχώς έχω τρομερούς πόνους σε ένα δόντι μ,  υποψιάζομαι ότι θέλει απονευρωση (έχω ξανακάνει στο παρελθόν κ ξέρω πως μοιάζει). Έκλεισα ραντεβού στον οδοντίατρο για να με δει κ εννοείται θα μιλήσω κ με το γυναικολόγο μ για να μ πει τι πρέπει κ δ πρέπει. Ωστόσο θα ήθελα να σας ρωτήσω  αν έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοια. Επίσης αν χρειαστεί απονευρωση, θα πρέπει να μ κάνει κ ακτινογραφία. Έχω αγχωθεί πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Λίνα88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! 

Διανύω τον πέμπτο μήνα εγκυμοσύνης,  σε λίγες μέρες τον κλείνω κιόλας δόξα το θεό. 

Δυστυχώς έχω τρομερούς πόνους σε ένα δόντι μ,  υποψιάζομαι ότι θέλει απονευρωση (έχω ξανακάνει στο παρελθόν κ ξέρω πως μοιάζει). Έκλεισα ραντεβού στον οδοντίατρο για να με δει κ εννοείται θα μιλήσω κ με το γυναικολόγο μ για να μ πει τι πρέπει κ δ πρέπει. Ωστόσο θα ήθελα να σας ρωτήσω  αν έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοια. Επίσης αν χρειαστεί απονευρωση, θα πρέπει να μ κάνει κ ακτινογραφία. Έχω αγχωθεί πολύ. 

δεν επηρεαζει η ακτινογραφια στα δοντια την εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Katya81 είπε:

δεν επηρεαζει η ακτινογραφια στα δοντια την εγκυμοσυνη.

Παιδία συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά τι είναι αυτά που λέτε στην κοπέλα?, ποιος σας λέει ότι δεν επηρεάζει?, ακτινοβολία είναι, φυσικά και είναι επιβαρυντικό ούτως ή άλλως και έγκυος να μην ήτανε. @Lina88 ρώτα κοπέλα μου τους γιατρούς σου διότι εμείς δεν είμαστε αρμόδιοι να απαντήσουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η satya είπε:

Παιδία συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά τι είναι αυτά που λέτε στην κοπέλα?, ποιος σας λέει ότι δεν επηρεάζει?, ακτινοβολία είναι, φυσικά και είναι επιβαρυντικό ούτως ή άλλως και έγκυος να μην ήτανε. @Λίνα88 ρώτα κοπέλα μου τους γιατρούς σου διότι εμείς δεν είμαστε αρμόδιοι να απαντήσουμε

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η satya είπε:

Παιδία συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά τι είναι αυτά που λέτε στην κοπέλα?, ποιος σας λέει ότι δεν επηρεάζει?, ακτινοβολία είναι, φυσικά και είναι επιβαρυντικό ούτως ή άλλως και έγκυος να μην ήτανε. @Lina88 ρώτα κοπέλα μου τους γιατρούς σου διότι εμείς δεν είμαστε αρμόδιοι να απαντήσουμε

καλησπερα,εκανα εγω την προηγουμενη βδομαδα,ρωτησα και τη γυναικολογο μου και την οδοντιατρο.μου ειπανε δεν υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη η ακτινογραφια και ετσι και εκανα. τωρα αν μου ειπανε λαθος τι να πω....εγω τις πιστεψα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ρώτησα κ το γιατρό κ οδοντίατρο,  κ μ είπαν ότι μπορώ να κάνω Απονεύρωση κανονικά αλλά θα αποφύγουμε την ακτινογραφία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Katya81 είπε:

καλησπερα,εκανα εγω την προηγουμενη βδομαδα,ρωτησα και τη γυναικολογο μου και την οδοντιατρο.μου ειπανε δεν υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη η ακτινογραφια και ετσι και εκανα. τωρα αν μου ειπανε λαθος τι να πω....εγω τις πιστεψα.

Η μητέρα μου είναι οδοντίατρος και ξέρω (όχι μόνο από αυτήν) ότι γενικά όσες λιγότερες ακτινογραφίες κάνουμε τόσο καλύτερα, απλά το λένε λόγω του ότι είναι σχετικά μικρή η ακτινοβολία, δυστυχώς όμως αυτό που δεν λένε είναι ότι η ακτινοβολία λειτουργεί αθροιστικά στην ζωή μας, για αυτό καλό θα ήταν όσο μπορούμε να το αποφεύγουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...