Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Σαν την μάνα σου έγινες..."


KONSTANTIA

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες! Ο τίτλος μάλλον σας προΐδεάζει για το περιεχόμενο. Πόσες φορές δεν έχουμε πει αυτή την ατάκα - φωτιά; Και πόσο συχνά διαπιστώνουμε ότι έχουμε γίνει σαν την μάνα μας, με την υπερβολή της, τα άγχη της που ως παιδιά τα θεωρούσαμε υπερβολικά, τα χούγια της που μας ενοχλούσαν πάρα πολύ....Εγώ μεγαλώνοντας πάντως γίνομαι όχι απλά σαν την μάνα μου αλλά την ξεπερνάω κιόλας! Εσείς σε τι φάση είσαστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Έτσι και εγώ. Τις περισσότερες φορές όμως το σκέφτομαι και γέλαω και προσπαθώ να διορθωθω. Νομίζω πως το βασικό είναι να καταλαβαίνουμε τα λάθη μας. Η μαμά μου πχ επειδή είναι μέγαλης ηλικίας δεν καταλαβαίνει πόσο υπερβολική είναι και δεν πρόκειται να αλλάξει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ φίλη @misofeggaro αρχίζω και το παίρνω απόφαση ότι δεν υπάρχει γιατρειά. Προχθές ήρθε σπίτι με τον πατέρα μου και είδε την κατσαρόλα που από κάτω είχε λίγο μαύρο. Με έφαγε να της δώσω σύρμα και κρέμα καθαρισμού να την καθαρίσει ενώ εγώ της έλεγα ότι είναι υπερβολή, και ποιος τα βλέπει τώρα αυτά κλπ. Χθες χρησιμοποιήσα μια άλλη κατσαρόλα και είδα ότι από κάτω είχε λίγο μαύρο...Καταλαβαίνεις ότι πήρα το σύρμα και την κρέμα και την καθάρισα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ φίλη @misofeggaro αρχίζω και το παίρνω απόφαση ότι δεν υπάρχει γιατρειά. Προχθές ήρθε σπίτι με τον πατέρα μου και είδε την κατσαρόλα που από κάτω είχε λίγο μαύρο. Με έφαγε να της δώσω σύρμα και κρέμα καθαρισμού να την καθαρίσει ενώ εγώ της έλεγα ότι είναι υπερβολή, και ποιος τα βλέπει τώρα αυτά κλπ. Χθες χρησιμοποιήσα μια άλλη κατσαρόλα και είδα ότι από κάτω είχε λίγο μαύρο...Καταλαβαίνεις ότι πήρα το σύρμα και την κρέμα και την καθάρισα!!!!

Κατά μάνα κατά κύρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει μια παροιμία που λέει "κοίτα μάνα, πάρε κόρη" οπότε... Αλίμονο μας! Και αλίμονο στους γύρω μας! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μάνα μου μου έλεγε από μικρή αυτό που της έλεγε και η γιαγιά μου. Όταν φεύγω από το σπίτι να φροντίζω να είναι πάντα συμμαζεμένο και τα κρεβάτια στρωμένα. Για ποιο λόγο το έλεγε; Για να είναι συγυρισμένο σε περίπτωση που συναντούσα κάποια γνωστή στο δρόμο και ερχόταν στο σπίτι ή σε περίπτωση που έρχονταν κάποιος απρόοπτα για επίσκεψη. Από γενιά σε γενιά η συμβουλή. Το τηρώ με θρησκευτική ευλάβεια και πιστεύω πως αν είχα μια κόρη θα τη συμβούλευα το ίδιο... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@paradisebird είναι μια συμβουλή που και η δική μου η γιαγιά μας έδινε. Βέβαια την τηρώ στο μέτρο του δυνατού γιατί αν έχεις ένα παιδί 2 ετών που ενώ εσύ συμμαζέυεις την κρεβατοκάμαρα αυτός γκρεμίζει το σαλόνι, δεν είναι πολύ ρεαλιστικός στόχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@paradisebird είναι μια συμβουλή που και η δική μου η γιαγιά μας έδινε. Βέβαια την τηρώ στο μέτρο του δυνατού γιατί αν έχεις ένα παιδί 2 ετών που ενώ εσύ συμμαζέυεις την κρεβατοκάμαρα αυτός γκρεμίζει το σαλόνι, δεν είναι πολύ ρεαλιστικός στόχος!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όταν έχεις μικρό παιδί είναι δύσκολο να έχεις το σπίτι συνέχεια συμμαζεμένο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Εμενα μου έμεινε να πλένω τα πιάτα με μπόλικο ξύδι!! Θελω ενα μπουκάλι την εβδομάδα!! Ααα ρε μάνα τι μου έκανες!!! 

Καλέ τα χεράκια σου. Φοράς τουλάχιστον γάντια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@paradisebird άσε που οι άνθρωποι δεν κάνουν αυθόρμητες επισκέψεις αφού όλοι τρέχουν όλη μέρα και είναι σπάνιο να βρεις κάποιον σπίτι του να του κάνεις επίσκεψη!

@Mama2015 το ξύδι είναι εξαιρετικό απολυμαντικό χωρίς παρενέργειες, κάνεις πολύ καλά και το χρησιμοποιείς. Εγώ το βάζω στον βραστήρα για τα άλατα και ο καλός μου γκρινιάζει που μυρίζει "ξυδίλα". Τα κομμάτια από τα άλατα που είναι κολλημένα μέσα στον βραστήρα όμως δεν τον ενοχλούν, το ξύδι του μυρίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ  αν κ γνωστο "μπαμποθρεφτο" όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερες ομοιότητες βλέπω! 

Το καλο είναι πως επειδή εκτιμώ πολύ τον χαρακτήρα της, δεν ενοχλούμαι κ τοσο..! 

Το μόνο που δεν πήρα, είναι το ταλέντο της στην μαγειρική. 

Γιατί ρε μάνα??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...