Μετάβαση σε περιεχόμενο

14 μηνων δεν περπαταει!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!Εχω ένα αγορακι 14 μηνων κ εχω αγχωθει γιατι ακομα δεν περπαταει μονος του!Σηκωνεται κανονικα κανει βηματα κρατωντας τα επιπλα γυρω γυρω περπαταει αν τον κρατας απο το ενα χερι κ καποιες φορες αν θελει θα κανει κ μονος του 4-5 βηματα κ μετα θα πεσει.Ολοι μου λενε οτι φοβαται,ο παιδιατρος τον βρισκει μια χαρα αλλα εγω αγχωνομαι γιατι σχεδον ολα τα μωρακια στην ηλικια του περπατανε!Εχετε αναλογη εμπειρια;υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι η οντως μπορει να φοβαται;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maraki87 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!Εχω ένα αγορακι 14 μηνων κ εχω αγχωθει γιατι ακομα δεν περπαταει μονος του!Σηκωνεται κανονικα κανει βηματα κρατωντας τα επιπλα γυρω γυρω περπαταει αν τον κρατας απο το ενα χερι κ καποιες φορες αν θελει θα κανει κ μονος του 4-5 βηματα κ μετα θα πεσει.Ολοι μου λενε οτι φοβαται,ο παιδιατρος τον βρισκει μια χαρα αλλα εγω αγχωνομαι γιατι σχεδον ολα τα μωρακια στην ηλικια του περπατανε!Εχετε αναλογη εμπειρια;υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι η οντως μπορει να φοβαται;;

Κορίτσι μου, αν και δεν έχω παιδιά σου λέω να μην άγχεσαι. Αν είχε το παιδί κάποιο πρόβλημα θα σου το έλεγε ο παιδίατρος. Οι γιατροί δεν μασάνε τα λόγια τους... Σκέψου πως κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς. Μη συγκρίνεις το δικό σου με άλλα παιδιά. Αφού σηκώνεται και στέκεται στα πόδια του και κάνει και βηματάκια μόνο του ή υποβοηθούμενο είναι όλα καλά. Ίσως να φοβάται λίγο περισσότερο από ό,τι θα έπρεπε. Μια χαρά είναι το παιδί... Να το χαίρεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως μην αγχώνεσαι καθόλου. Η δικιά μ ενώ από 9 μηνων σηκωνόταν κ πιάνοταν από τ καναπε κ εκανε βήματα άρχισε να κάνει μόνη της βήματα ακριβώς 14 μηνών. 14.5 άρχισε να περπατάει κανονικα. Την άλλη βδομάδα γίνεται 15 κ ενώ στο σπίτι τρέχει πάνω κάτω οταβ είμαστε έξω από τη βιασύνη κ την παλαβομαρα πέφτει συνέχεια γτ τρέχει. Εφόσον τ παιδί πατάει στα πόδια του μην αγχώνεσαι καθόλου.

Έχω φίλο που αγχώνεται γτ η δικιά του 9 μηνων τώρα δεν χαιρετάει κ δ κανει παλαμάκια ενώ η δικιά μ έκανε στην ηλικία της. Ναι αλλά ήδη πιάνεται από τη στράτα κ περπατάει σε όλο τ σπίτι. Μέχρι τ αλλο μήνα θα περπατάει μόνη της. Όπως βλέπεις τα άγχη δεν τελειώνουν ποτέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ φίλη μου, μεγάλο θέμα άνοιξες! Ο δικός μου περπατάει από 9 μηνών και τώρα που είναι 23 πλέον τρέχει, σκαρφαλώνει, χοροπηδάει και πηδάει πάνω από τα έπιπλα και προσγειώνεται στο πάτωμα ? Αλλά δεν μιλάει όπως άλλα παιδιά της ηλικίας του και αυτό με αγχώνει. Ξέρεις ποιο είναι το συμπέρασμά μου; ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΑΓΧΩΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ! Γιαυτό πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο! Και αφού η παιδίατρος λέει ότι το παιδί σου είναι μια χαρά, έτσι θα είναι! Δώστου χώρο και χρόνο και σε λίγο καιρό δεν θα τον μαζέυεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Το ξερω οτι τα αγχη δεν τελειωνουν ποτε με τα παιδια!!!Απλα μπαινω και ιντερνετ διαβαζω διαφορα κ επηρεαζομαι!!? Οσο περναει ο καιρος αγχωνομαι ολο κ πιο πολυ!Οσο για τον παιδιατρο λεει οτι ειναι μια χαρα αλλα δεν τον εξεταζει καλα να δει τις κινησεις του κτλ απλα του λεμε εμεις τι ακριβως κανει.Δηλαδη αν το παιδι παταει στα ποδια του κ κανει βηματακια υποβοηθουμενο δεν εχει θεμα λετε;Δεν ξερω αγχωνομαι πολυ!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maraki87 έχεις δίκιο που αγχώνεσαι και που θα αγχώνεσαι για το κάθε τι! Και εμείς όλες το κάνουμε αυτό και φοβόμαστε και διαβάζουμε στο ίντερνετ κλπ. Αν σε καθυσηχάζει πάρε και μια δεύτερη γνώμη γιατί εμείς δεν είμαστε γιατροί αλλά μαμάδες στην ίδια φάση με εσένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου μην αγχωνεσαι φοβος ειναι εγω περπατησα 18 μηνων οκ ειμαι λιγο κοντη αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση αυτο χιχι

και ο βαφτισιμιος μου καπου 16 απλα λογικα οταν περπατησει θα φυγει μια και καλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπέλα μου!!!Να σου ζήσει το μωράκι σου!!Έχω και εγώ ένα κοριτσάκι 13,5 μηνών και τα ίδια δεν περπατάει.... πιάνεται και μένα κάνει ένα δύο βήματα αλλά μόνη της με τίποτα.Επισης τις προάλλες βρέθηκα σε μια παρέα και ήταν ένα κοριτσάκι 10μηνων που έκανε όλους τους ήχους από τα ζωάκια!!! Περιττό να σου πω πόσο αγχώθηκα μιας και το μωρό μου δεν κάνει τίποτα από αυτά.Ενιωσα σαν να μην ασχολούμαι καθόλου με το μωρό μου κάτι που δεν ισχύει καθόλου!!

Τελικά για να σε ηρεμήσω και σένα όπως ηρέμησα και εγώ θα σου πω πως η παιδίατρος μου είπε πως το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό και έχει ξεχωριστή ανάπτυξη.αφου κάνει προσπάθειες να περπατήσει όλα καλά είναι θέμα χρόνου!!!Όσον αφορά τη μίμηση ήχων και αλληλεπίδρασης σε τέτοια ηλικία το αναμενόμενο να κάνουν είναι παλαμάκια γεια σου κου κου τσα να δείχνουν με το δείκτη και μα-μα ντα-ντα μπα-μπα και μουρμούρα!!!

Να μας ζήσουν τα παιδάκια μας και να προσπαθήσουμε να χαιρόμαστε χωρίς άγχος κάθε στιγμή της ζωής τους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...