Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία σας εμπειρία από τοκετό στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης ή στο Παπαγεωργίου...Βρίσκομαι στον 5ο μήνα και ενώ ήμουν σίγουρη οτι θα γεννήσω σε ιδιωτικό πλέον έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το δημόσιο όχι τόσο από άποψη εξόδων αλλά περισσότερο από άποψη ασφαλειας για το μωρό μου (ξέρω ότι μόλις δουν τα σκούρα στο ιδιωτικό σε στέλνουν σε δημόσιο)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου. Γέννησα Δεκέμβριο του 2016 στο Ιπποκράτειο όπου με παρακολουθούσαν και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Η ασφάλεια που αιθάνθηκα έγκυος ακόμα δεν περιγράφεται, είχα και διαβήτη κύησης και προς το τέλος εμφάνισα ένα θέμα στον πλακούντα και με βάλανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου και γέννησα με πρόκληση! Δεν είναι λουξ, δεν έχει ανέσεις αλλά είναι ένα ασφαλές περιβάλλον για την επίτοκο και το έμβρυο και δεν είναι άδικα η καλύτερη μαιευτική στην πόλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα φίλη μου. Γέννησα Δεκέμβριο του 2016 στο Ιπποκράτειο όπου με παρακολουθούσαν και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Η ασφάλεια που αιθάνθηκα έγκυος ακόμα δεν περιγράφεται, είχα και διαβήτη κύησης και προς το τέλος εμφάνισα ένα θέμα στον πλακούντα και με βάλανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου και γέννησα με πρόκληση! Δεν είναι λουξ, δεν έχει ανέσεις αλλά είναι ένα ασφαλές περιβάλλον για την επίτοκο και το έμβρυο και δεν είναι άδικα η καλύτερη μαιευτική στην πόλη!

Η αλήθεια κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τις μαιες και τους γιατρούς αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις από κοπέλες που την ώρα του τοκετού είχαν απλά έναν ειδικευμένο και η αλήθεια αυτό με φοβίζει λίγο καθώς έχω θρομβοφιλια και θα ήθελα κάποιον έμπειρο δίπλα μου...Βασικά άσχημα σχόλια άκουσα μόνο για τις κλίνες και περισσότερο για το γεγονός ότι πολλές φορές μαζεύονται Ρομα οι οποίες κόβουν βόλτες μέσα στα δωμάτια...Σε παρακολουθούσε συγκεκριμένος γιατρός ή απλά είχες ανοίξει καρτέλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα ανοίξει αρχικά καρτέλα και με παρακολουθούσαν οι ειδικευόμενοι όπως όλες τις έγκυες. Στην πορεία όμως λόγω του προβλήματός μου με εντάξανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου που την γενική εποπτεία έχει ο κ. Μαμόπουλος, ένας πολύ ήρεμος γιατρός, ο οποίος παρευρέθηκε και στον τοκετό μου. Η θρομβοφιλία νομίζω μπορεί να σε εντάξει στην ομάδα υψηλού κινδύνου. Ακόμα όμως και αν δεν σε εντάξουν εκεί και πραγματοποιήσεις τοκετό με ειδικευόμενο βάρδιας, ένα να ξέρεις: αφενός δεν αποφασίζουν μόνοι τους παρά μετά από συνεννόηση με ειδικό, αφετέρου οι μαίες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην όλη διαδικασία και το νοσοκομείο διαθέτει άξια άτομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Είχα ανοίξει αρχικά καρτέλα και με παρακολουθούσαν οι ειδικευόμενοι όπως όλες τις έγκυες. Στην πορεία όμως λόγω του προβλήματός μου με εντάξανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου που την γενική εποπτεία έχει ο κ. Μαμόπουλος, ένας πολύ ήρεμος γιατρός, ο οποίος παρευρέθηκε και στον τοκετό μου. Η θρομβοφιλία νομίζω μπορεί να σε εντάξει στην ομάδα υψηλού κινδύνου. Ακόμα όμως και αν δεν σε εντάξουν εκεί και πραγματοποιήσεις τοκετό με ειδικευόμενο βάρδιας, ένα να ξέρεις: αφενός δεν αποφασίζουν μόνοι τους παρά μετά από συνεννόηση με ειδικό, αφετέρου οι μαίες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην όλη διαδικασία και το νοσοκομείο διαθέτει άξια άτομα.

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να γεννησω χωρις τη γιατρο μου που με ξερει χρονια αλλα επειδη τρεμω την ιδεα προωρου τοκετου λογω παλιοτερης επεμβασης στον τραχηλο, οσο κι αν ακουγεται περιεργο νομιζω οτι θα νιωσω πιο ασφαλης σε δημοσιο νοσοκομειο και μονο για το γεγονος οτι δεν θα χρειαστει να ειμαστε εγω και το μωρο μου σε διαφορετικο νοσοκομειο αν χτυπα ξυλο συμβει το οτιδηποτε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη κύηση και να κάνεις θετικές σκέψεις γιατί βοηθάνε στην έκβαση των γεγονότων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη κύηση και να κάνεις θετικές σκέψεις γιατί βοηθάνε στην έκβαση των γεγονότων!

Σ ευχαριστω παρα πολυ! Κι εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...