Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία σας εμπειρία από τοκετό στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης ή στο Παπαγεωργίου...Βρίσκομαι στον 5ο μήνα και ενώ ήμουν σίγουρη οτι θα γεννήσω σε ιδιωτικό πλέον έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το δημόσιο όχι τόσο από άποψη εξόδων αλλά περισσότερο από άποψη ασφαλειας για το μωρό μου (ξέρω ότι μόλις δουν τα σκούρα στο ιδιωτικό σε στέλνουν σε δημόσιο)...

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου. Γέννησα Δεκέμβριο του 2016 στο Ιπποκράτειο όπου με παρακολουθούσαν και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Η ασφάλεια που αιθάνθηκα έγκυος ακόμα δεν περιγράφεται, είχα και διαβήτη κύησης και προς το τέλος εμφάνισα ένα θέμα στον πλακούντα και με βάλανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου και γέννησα με πρόκληση! Δεν είναι λουξ, δεν έχει ανέσεις αλλά είναι ένα ασφαλές περιβάλλον για την επίτοκο και το έμβρυο και δεν είναι άδικα η καλύτερη μαιευτική στην πόλη!

στις πριν 15 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα φίλη μου. Γέννησα Δεκέμβριο του 2016 στο Ιπποκράτειο όπου με παρακολουθούσαν και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Η ασφάλεια που αιθάνθηκα έγκυος ακόμα δεν περιγράφεται, είχα και διαβήτη κύησης και προς το τέλος εμφάνισα ένα θέμα στον πλακούντα και με βάλανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου και γέννησα με πρόκληση! Δεν είναι λουξ, δεν έχει ανέσεις αλλά είναι ένα ασφαλές περιβάλλον για την επίτοκο και το έμβρυο και δεν είναι άδικα η καλύτερη μαιευτική στην πόλη!

Η αλήθεια κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τις μαιες και τους γιατρούς αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις από κοπέλες που την ώρα του τοκετού είχαν απλά έναν ειδικευμένο και η αλήθεια αυτό με φοβίζει λίγο καθώς έχω θρομβοφιλια και θα ήθελα κάποιον έμπειρο δίπλα μου...Βασικά άσχημα σχόλια άκουσα μόνο για τις κλίνες και περισσότερο για το γεγονός ότι πολλές φορές μαζεύονται Ρομα οι οποίες κόβουν βόλτες μέσα στα δωμάτια...Σε παρακολουθούσε συγκεκριμένος γιατρός ή απλά είχες ανοίξει καρτέλα; 

Είχα ανοίξει αρχικά καρτέλα και με παρακολουθούσαν οι ειδικευόμενοι όπως όλες τις έγκυες. Στην πορεία όμως λόγω του προβλήματός μου με εντάξανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου που την γενική εποπτεία έχει ο κ. Μαμόπουλος, ένας πολύ ήρεμος γιατρός, ο οποίος παρευρέθηκε και στον τοκετό μου. Η θρομβοφιλία νομίζω μπορεί να σε εντάξει στην ομάδα υψηλού κινδύνου. Ακόμα όμως και αν δεν σε εντάξουν εκεί και πραγματοποιήσεις τοκετό με ειδικευόμενο βάρδιας, ένα να ξέρεις: αφενός δεν αποφασίζουν μόνοι τους παρά μετά από συνεννόηση με ειδικό, αφετέρου οι μαίες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην όλη διαδικασία και το νοσοκομείο διαθέτει άξια άτομα.

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Είχα ανοίξει αρχικά καρτέλα και με παρακολουθούσαν οι ειδικευόμενοι όπως όλες τις έγκυες. Στην πορεία όμως λόγω του προβλήματός μου με εντάξανε στην ομάδα υψηλού κινδύνου που την γενική εποπτεία έχει ο κ. Μαμόπουλος, ένας πολύ ήρεμος γιατρός, ο οποίος παρευρέθηκε και στον τοκετό μου. Η θρομβοφιλία νομίζω μπορεί να σε εντάξει στην ομάδα υψηλού κινδύνου. Ακόμα όμως και αν δεν σε εντάξουν εκεί και πραγματοποιήσεις τοκετό με ειδικευόμενο βάρδιας, ένα να ξέρεις: αφενός δεν αποφασίζουν μόνοι τους παρά μετά από συνεννόηση με ειδικό, αφετέρου οι μαίες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην όλη διαδικασία και το νοσοκομείο διαθέτει άξια άτομα.

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να γεννησω χωρις τη γιατρο μου που με ξερει χρονια αλλα επειδη τρεμω την ιδεα προωρου τοκετου λογω παλιοτερης επεμβασης στον τραχηλο, οσο κι αν ακουγεται περιεργο νομιζω οτι θα νιωσω πιο ασφαλης σε δημοσιο νοσοκομειο και μονο για το γεγονος οτι δεν θα χρειαστει να ειμαστε εγω και το μωρο μου σε διαφορετικο νοσοκομειο αν χτυπα ξυλο συμβει το οτιδηποτε....

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη κύηση και να κάνεις θετικές σκέψεις γιατί βοηθάνε στην έκβαση των γεγονότων!

στις πριν 7 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη κύηση και να κάνεις θετικές σκέψεις γιατί βοηθάνε στην έκβαση των γεγονότων!

Σ ευχαριστω παρα πολυ! Κι εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Γειά σας κορίτσια!!  Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κ χθες κάναμε τη Β επιπέδου.  Όλα καλά με το μωρό. Το μόνο π μ είπε ο εμβρυολογος ήταν πως ο πλακούντας είναι χαμηλά (11mm από τον τραχηλο)  κ να το ξαναδώ με το γιατρό,  μήπως χρειαστεί καισαρική. Δ με ανησύχησε καθόλου. Δ μ είπε ότι θα υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα πάρα μόνο με τον τρόπο της γέννας. Εγώ βέβαια προβληματιστηκα κ το έψαξα στο Internet οπου διάβασα τα όσα, Δλδ για αιμορραγίας, για κίνδυνο της μάνας κ διαφορά αλλά. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία? Έχω τρομάξει αρκετά. 
    • @stergiou συγχαρητήρια!😘😘😘 Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και με το καλο το μωράκι σου!😆❤❤ χάρηκα παρα πολυ!!!! Ολα να σου πάνε τέλεια!! ❤ Σχεδόν 9 μηνών εμείς...Πώς μεγάλωσαν τοσο γρηγορα;; θηλαζουμε ακόμα κ δειλα δειλα ειμαστε ετοιμες να μπουσουλησουμε!!!
    • Πραγματικά δε θ μπορούσα να αντέξω το σύστημα Αγγλία... με τίποτα!!!!! Δυστυχώς είχαμε θέματα με το internet κ το τηλ.. Γενικά καλα είμαι αλλά πάνω που μου περνάνε τα ψυχολογικά μου έρχεται η κάθε μια γειτονισσα (κ οχι μόνο)κ με τρελενει... δε νομίζω να μου έχει κάνει dobbler.. μόνο black and white υπέρηχους κάνω..  Κάθε πότε έχετε εσείς ραντεβού τώρα;; εγω κάθε 2 βδομάδες
    • Τώρα περιμένουμε το Σάββατο την χοριακη της @bebe2. Όσο για την φάση της καθεμιας.. Χαμός. Από όλα έχει ο μπαξές.. 
    • @bebe2 τι έχεις καλό μου? Μην πέφτεις.. Λίγες μέρες ακόμα έμειναν. Δώσε μας λίγο ελπίδα♥♥ @Πιου-πιου να είναι όλα καλά αύριο! @satya καλή επιτυχία με την ωοληψια! @Bloublou85 με την λαπαροσκόπηση θα δει όλα τα όργανα. Όμως εάν δεν είναι απαραίτητο θα το απέφευγα..   
  • Νέες συζητήσεις