Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτρέπεται να χάσουμε βάρος στο γ’ τρίμηνο;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημερα σας!

Ειμαι έγκυος στον 7ο μήνα κι έχω χάσει τελείως τη μπάλα με τα κιλά. Ξεκίνησα στα 60κ (1.70μ ύψος) κι έχω φτάσει 78κιλα ? +18κιλα δηλαδή κι ακόμα έχω μέλλον.

 

 Έχω κάνει αιματολογικές και δεν είχα διαβήτη ευτυχως, και γενικά τρώω αρκετά (υγιεινά, όχι γλυκα κτλ) αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο ωστε να δικαιολογούνται οι ρυθμοί που αυξάνεται το βάρος μου. Τον τελευταίο καιρό παίρνω μισό κιλό κάθε τρεις μέρες περίπου και δεδομένου ότι έχω ακόμη 2,5-3 μηνες μπροστά μου, αν συνεχίσω έτσι φοβάμαι ότι στον 9ο θα έχω φτάσει +50 κιλά ?? Έχω πανικοβληθεί....

 

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω κάποια διαιτα για να χασω λίγο βάρος αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται στην εγκυμοσύνη κάτι τέτοιο. Άλλοι λένε είναι οκέι άλλοι λένε είναι επικίνδυνο...αν είναι έτσι προφανως και δε θέλω να βλάψω το μωράκι μου... αλλά είναι στ’αληθεια επικίνδυνο να επιχειρήσουμε χάσουμε 2-3 κιλάκια;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rosalie είπε:

Κορίτσια καλημερα σας!

Ειμαι έγκυος στον 7ο μήνα κι έχω χάσει τελείως τη μπάλα με τα κιλά. Ξεκίνησα στα 60κ (1.70μ ύψος) κι έχω φτάσει 78κιλα ? +18κιλα δηλαδή κι ακόμα έχω μέλλον.

 

 Έχω κάνει αιματολογικές και δεν είχα διαβήτη ευτυχως, και γενικά τρώω αρκετά (υγιεινά, όχι γλυκα κτλ) αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο ωστε να δικαιολογούνται οι ρυθμοί που αυξάνεται το βάρος μου. Τον τελευταίο καιρό παίρνω μισό κιλό κάθε τρεις μέρες περίπου και δεδομένου ότι έχω ακόμη 2,5-3 μηνες μπροστά μου, αν συνεχίσω έτσι φοβάμαι ότι στον 9ο θα έχω φτάσει +50 κιλά ?? Έχω πανικοβληθεί....

 

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω κάποια διαιτα για να χασω λίγο βάρος αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται στην εγκυμοσύνη κάτι τέτοιο. Άλλοι λένε είναι οκέι άλλοι λένε είναι επικίνδυνο...αν είναι έτσι προφανως και δε θέλω να βλάψω το μωράκι μου... αλλά είναι στ’αληθεια επικίνδυνο να επιχειρήσουμε χάσουμε 2-3 κιλάκια;

 

Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου.. είναι η πιο σωστή και έγκυρη πηγή. Εμείς θα σου πούμε την άποψη μας αλλά κατά πόσο μπορείς να αδυνατίσεις σε αυτή τη φάση και κατά πόσο αυτό είναι καλό ή όχι για το μωράκι σου, πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου. 

Δεν έχω ακούσει ποτέ για δίαιτα στο τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Πολλές κοπέλες κάνουν το πρώτο τρίμηνο (για διάφορους λόγους) ή αναγκάζονται να χάσουν κιλά λόγω ναυτιών, εμετών κλπ. 

Συζήτησέ το με το γιατρό σου. 

:-)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου. Εφόσον τρως υγιεινά ήδη, μήπως να μείωνες λίγο τις ποσότητες? Ή μήπως τρως πολύ αλάτι και αυτό δεν είναι κιλά αλλά κατακράτηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι η ζυγαριά σου δείχνει ότι παίρνεις βάρος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λίπος! Υπάρχει η κατακράτηση, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το παιδί παίρνει βάρος, ο πλακουντας έχει βάρος, το στήθος που προετοιμαζεται για θηλασμό κτλ. Εγώ πάντως μέχρι τον έβδομο επειδή είχα αναγούλες και αδιαθεσία και δυσπεψία και πίεση και διαβήτη, είχα χάσει δύο κιλά, είχα ξεκινήσει όμως υπερβαρη. Συνεννοησου με το γιατρό σου, να μειώσεις το αλάτι και να δεις πώς θα εξελιχθεί. Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τρώω αλάτι γενικά αλλά πόση κατακράτηση πια; :( 

Ρωτησα σήμερα τη γιατρο κ μου είπε να προσπαθώ να καταναλώνω πέντε μικρά γεύματα την ημέρα. Και ότι είναι σχεδόν αδύνατον να μην πάρω επιπλέον κιλά για το τρίτο τρίμηνο και αν θέλω να χασω 2-3 δεν είναι επικίνδυνο αλλά μόνο με βοήθεια διατροφολόγου.

Οποτε λεω να καταφύγω σε κάτι τέτοιο.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Το ότι η ζυγαριά σου δείχνει ότι παίρνεις βάρος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λίπος! Υπάρχει η κατακράτηση, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το παιδί παίρνει βάρος, ο πλακουντας έχει βάρος, το στήθος που προετοιμαζεται για θηλασμό κτλ. Εγώ πάντως μέχρι τον έβδομο επειδή είχα αναγούλες και αδιαθεσία και δυσπεψία και πίεση και διαβήτη, είχα χάσει δύο κιλά, είχα ξεκινήσει όμως υπερβαρη. Συνεννοησου με το γιατρό σου, να μειώσεις το αλάτι και να δεις πώς θα εξελιχθεί. Με το καλό! 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση μισοφέγγαρο. Πως κατάφερες να χάσεις αντί να παρεις, αυτό είναι κατόρθωμα!!! Ακόμα κι αν ξεκίνησες υπέρβαρη....η πείνα που νιώθουμε στην εγκυμοσύνη δεν περιγράφεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη μου πήρα 13 κιλά και ξεκίνησα υπέρβαρη. Είχα διαβήτη κύησης και όταν το ανακάλυψα το έραψα το στώμα μου οπότε υπολόγισε ότι όλα τα κιλά τα πήρα μέχρι την καμπύλη ζαχάρου. Όταν γέννησα και ετοιμαζόμουν να φύγω από το νοσοκομείο τα ρούχα ήταν σαν τέντες πάνω μου. Η κατακράτηση είναι άτιμο πράγμα. Περιττό να σου πω ότι επέστρεψα στην δουλειά μου μετά από 2 μήνες στα κιλά προ εκγιμοσύνης (μετά όμως τσίμπησα ακόμα 10, έτσι για την αλητεία?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η rosalie είπε:

Κορίτσια καλημερα σας!

Ειμαι έγκυος στον 7ο μήνα κι έχω χάσει τελείως τη μπάλα με τα κιλά. Ξεκίνησα στα 60κ (1.70μ ύψος) κι έχω φτάσει 78κιλα ? +18κιλα δηλαδή κι ακόμα έχω μέλλον.

 

 Έχω κάνει αιματολογικές και δεν είχα διαβήτη ευτυχως, και γενικά τρώω αρκετά (υγιεινά, όχι γλυκα κτλ) αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο ωστε να δικαιολογούνται οι ρυθμοί που αυξάνεται το βάρος μου. Τον τελευταίο καιρό παίρνω μισό κιλό κάθε τρεις μέρες περίπου και δεδομένου ότι έχω ακόμη 2,5-3 μηνες μπροστά μου, αν συνεχίσω έτσι φοβάμαι ότι στον 9ο θα έχω φτάσει +50 κιλά ?? Έχω πανικοβληθεί....

 

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω κάποια διαιτα για να χασω λίγο βάρος αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται στην εγκυμοσύνη κάτι τέτοιο. Άλλοι λένε είναι οκέι άλλοι λένε είναι επικίνδυνο...αν είναι έτσι προφανως και δε θέλω να βλάψω το μωράκι μου... αλλά είναι στ’αληθεια επικίνδυνο να επιχειρήσουμε χάσουμε 2-3 κιλάκια;

 

Κορίτσι μου κ εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι πως γίνεται να παίρνω τόσο γρήγορα κιλά..Είμαι 30 εβδομάδων κ έχω πάρει 13..Πόσο θα φτάσω μέχρι να γεννήσω... Εσύ πως και δεν είσαι στην ομάδα μας μωράκια Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου; ποτέ έχεις ΠΗΤ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Hope25 είπε:

Κορίτσι μου κ εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι πως γίνεται να παίρνω τόσο γρήγορα κιλά..Είμαι 30 εβδομάδων κ έχω πάρει 13..Πόσο θα φτάσω μέχρι να γεννήσω... Εσύ πως και δεν είσαι στην ομάδα μας μωράκια Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου; ποτέ έχεις ΠΗΤ;

Αααα δεν την έχω ανακαλύψει ακόμα! Έγινε θα ενταχθώ κι εγώ λοιπόν στην ομάδα. Αν το ΠΗΤ είναι πιθανή ημερομηνία τοκετού τότε η δίκη μου είναι 20/1.

 

13κιλα είναι μια χαρά, θα ήμουν πολύ ευτυχισμένη στη θέση σου!! Εμείς θα γεννήσουμε εν τω μεταξύ πολύ κοντά, εγώ είμαι στην 29η ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη μου πήρα 13 κιλά και ξεκίνησα υπέρβαρη. Είχα διαβήτη κύησης και όταν το ανακάλυψα το έραψα το στώμα μου οπότε υπολόγισε ότι όλα τα κιλά τα πήρα μέχρι την καμπύλη ζαχάρου. Όταν γέννησα και ετοιμαζόμουν να φύγω από το νοσοκομείο τα ρούχα ήταν σαν τέντες πάνω μου. Η κατακράτηση είναι άτιμο πράγμα. Περιττό να σου πω ότι επέστρεψα στην δουλειά μου μετά από 2 μήνες στα κιλά προ εκγιμοσύνης (μετά όμως τσίμπησα ακόμα 10, έτσι για την αλητεία?)

Όταν πείνας ουρά εγκυμονούσα πως γίνεται να το ραψεις, πραγματικά.... είμαι τόσο πειθαρχημένη γενικά υπό κανονικές συνθήκες αλλά τώρα αν πεινάω δε λογαριάζω τίποτα.... ?‍♀️?‍♀️?‍♀️

 

Παντως τα κιλά της εγκυμοσύνης μια φορά τα έχασες... πηγές στη δουλειά κυρία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rosalie είπε:

Αααα δεν την έχω ανακαλύψει ακόμα! Έγινε θα ενταχθώ κι εγώ λοιπόν στην ομάδα. Αν το ΠΗΤ είναι πιθανή ημερομηνία τοκετού τότε η δίκη μου είναι 20/1.

 

13κιλα είναι μια χαρά, θα ήμουν πολύ ευτυχισμένη στη θέση σου!! Εμείς θα γεννήσουμε εν τω μεταξύ πολύ κοντά, εγώ είμαι στην 29η ??

Ναι όντως 11/1 έχω εγώ ΠΗΤ..αγοράκι.. εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο διαιτολογος του αντρα μου του ειπε οτι αν δω πως χανω την μπαλα με τα κιλα, να τον επισκεφτω για να το ρυθμισουμε. Φανταζομαι πως οι διαιτολογοι σου δινουν μια καταλληλη διατροφη για εγκυμοσυνη ωστε να παιρνεις και τις θερμιδες που πρεπει και τις βιταμινες και να το κρατας σε εναν ελεγχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα με παρακολουθουσε στην πρωτη εγκυμοσυνη διατροφολογος μεχρι να μπω στον μηνα μου.Απο ενα σημειο και μετα στοχος ηταν να μην παρω αλλο βαρος και οχι να χασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά κ μπορείς αρκεί να παίρνεις τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι εσύ κ το μωρο κ εννοείται υπό την καθοδήγηση του γιατρού. 

Άλλωστε το να πάρεις υπερβολικά κιλά δεν είναι καλό ούτε για το μωρό, ούτε για την κύηση. 

Ίσως χρειάζεσαι κ μια φορά τη βδομάδα κάποια αποτοξίνωση. 

Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...