Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τυχερός Νοέμβρης...


paradisebird

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Εγώ σήμερα δε πονάω αλλά έχω καφέ αρκετά...οπότε έρχεται. Θα με ταλαιπωρήσει κάνα δυο μέρες κ θα έρθει αύριο η την Δευτέρα με βάση το τεστ. Τουλάχιστον είδα αυτο ,ότι βγαίνει ακριβώς κ θα μπορώ να υπολογίσω..

Εννοείς την οωρηξια να υπολογίσεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η earrp είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ μακάρι? και σε εσένα εύχομαι να καταφέρεις και να πιάσεις μωράκι??

Αμήν!!! Ευχαριστώ πολύ! Σε όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η thalaki είπε:

ωραίο! 

το θαύμα των Χριστουγέννων ?

christmas miracle ?

Αν μπορούσα θα σας φιλούσα μια μια, ειλικρινά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Εννοείς την οωρηξια να υπολογίσεις??

Κ την ημέρα που θα αδιάθετησω...γιατί το κινητό Μ λέει την Τετάρτη καμία σχέση δηλαδή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! Ψηφίζω λόγω εορτών το '' all I want for Christmas is you ''! @thalaki 12 points χεχεχε! 

Εγω επιτρεπεται να δωσω ψηφο επισης στο all I want for Christmas is you??? Σας διαβαζω... ειδα τις προτασεις! Μου φανηκε ο πιο χαρουμενος τιτλος... το συνδεω και με το τραγουδι κ ειναι σαν να ακουω ηδη χριστουγεννιατικα καμπανακια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! Ψηφίζω λόγω εορτών το '' all I want for Christmas is you ''! @thalaki 12 points χεχεχε! 

Και εμένα αυτό μου άρεσε  είναι ωραίο και αισιόδοξο!!!! Και πολύ χριστουγεννιάτικο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καινούρια στην παρεούλα σας & έχω τις ίδιες ανησυχίες με σας!

Είμαι 34 χρόνων και μαμά μιας 4χρονης κορούλας?

Πριν από ένα χρόνο έμεινα έγκυος στο 2ο παιδάκι μου, το οποίο παλινδρόμησε την 12η εβδομάδα ? χωρίς καμία προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά.

Μπήκα για την αυχενική διαφάνεια, και βγήκα για την απόξεση. Καταλαβαίνετε τη ψυχολογία μου...

Για να μην πολυλογώ, ξεκινήσαμε τις ελεύθερες επαφές για 2ο παιδάκι τον Μάιο. 

Από το καλοκαίρι, ο κύκλος μου, από 27-29 ημέρες, έχει μικρύνει στις 25-26 ημέρες, και σε κάθε κύκλο παρατηρώ από την 20η περίπου ημέρα καφέ υγρά στο σκούπισμα, τα οποία αυξάνονται σταδιακά, μέχρι τη στιγμή που θα μου έρθει κόκκινο αίμα.

Έχω κάνει τεστ Παπ, υπέρηχους, ορμονικό έλεγχο FSH και οιστραδιόλη την τρίτη μέρα του κύκλου, έλεγχο θυρεοειδούς, και όλα είναι φυσιολογικά. Τον επόμενο μήνα θα κάνω και έλεγχο προγεστερόνης, μήπως ευθύνεται για την μεσοκυκλική αιμόρροια. 

Επίσης, χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξίας γιατί πλέον δεν ξέρω πότε κάνω ωορρηξία. Αυτό τον μήνα για παράδειγμα είχα πόνους την 10η ημέρα του κύκλου, έκανα τεστ και βγήκε θετικό (πολύ νωρίς για μένα). Είχα επαφές 10η-11η-12η αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα γιατί ήδη έχω καφέ στο σκούπισμα και στη σερβιέτα, οπότε γύρω στις 20-21/11 θα μου έχει κατέβει κόκκινο αίμα.

Η αλήθεια είναι ότι λόγω της αλλαγής στον κύκλο μου και της μεσοκυκλικής αιμόρροιας έχω αρχίσει να ανησυχώ ότι κάτι μου συμβαίνει. Αφήστε που δεν πρέπει να έχω πετύχει τις γόνιμες μέχρι στιγμής. Είναι η πρώτη φορά αυτό το μήνα που πιστεύω ότι κατάλαβα τη χρήση των τεστ ωορρηξίας, ότι δηλαδή επαφές πρέπει να έχουμε από το θετικό και έπειτα. Εγώ έκανα πάντα μέχρι το θετικό και τέλος ☺️.

Συγγνώμη που σας πήρα μονότερμα. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας, να γίνετε σύντομα μανούλες! Όσο για τις ήδη εγκυούλες, εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο! Ψηφίζω λόγω εορτών το '' all I want for Christmas is you ''! @thalaki 12 points χεχεχε! 

like και από μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Εγω επιτρεπεται να δωσω ψηφο επισης στο all I want for Christmas is you??? Σας διαβαζω... ειδα τις προτασεις! Μου φανηκε ο πιο χαρουμενος τιτλος... το συνδεω και με το τραγουδι κ ειναι σαν να ακουω ηδη χριστουγεννιατικα καμπανακια!!! 

Γιατί να μην επιτρέπεται; Δεν επιτρέπεται... επιβάλλεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καινούρια στην παρεούλα σας & έχω τις ίδιες ανησυχίες με σας!

Είμαι 34 χρόνων και μαμά μιας 4χρονης κορούλας?

Πριν από ένα χρόνο έμεινα έγκυος στο 2ο παιδάκι μου, το οποίο παλινδρόμησε την 12η εβδομάδα ? χωρίς καμία προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά.

Μπήκα για την αυχενική διαφάνεια, και βγήκα για την απόξεση. Καταλαβαίνετε τη ψυχολογία μου...

Για να μην πολυλογώ, ξεκινήσαμε τις ελεύθερες επαφές για 2ο παιδάκι τον Μάιο. 

Από το καλοκαίρι, ο κύκλος μου, από 27-29 ημέρες, έχει μικρύνει στις 25-26 ημέρες, και σε κάθε κύκλο παρατηρώ από την 20η περίπου ημέρα καφέ υγρά στο σκούπισμα, τα οποία αυξάνονται σταδιακά, μέχρι τη στιγμή που θα μου έρθει κόκκινο αίμα.

Έχω κάνει τεστ Παπ, υπέρηχους, ορμονικό έλεγχο FSH και οιστραδιόλη την τρίτη μέρα του κύκλου, έλεγχο θυρεοειδούς, και όλα είναι φυσιολογικά. Τον επόμενο μήνα θα κάνω και έλεγχο προγεστερόνης, μήπως ευθύνεται για την μεσοκυκλική αιμόρροια. 

Επίσης, χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξίας γιατί πλέον δεν ξέρω πότε κάνω ωορρηξία. Αυτό τον μήνα για παράδειγμα είχα πόνους την 10η ημέρα του κύκλου, έκανα τεστ και βγήκε θετικό (πολύ νωρίς για μένα). Είχα επαφές 10η-11η-12η αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα γιατί ήδη έχω καφέ στο σκούπισμα και στη σερβιέτα, οπότε γύρω στις 20-21/11 θα μου έχει κατέβει κόκκινο αίμα.

Η αλήθεια είναι ότι λόγω της αλλαγής στον κύκλο μου και της μεσοκυκλικής αιμόρροιας έχω αρχίσει να ανησυχώ ότι κάτι μου συμβαίνει. Αφήστε που δεν πρέπει να έχω πετύχει τις γόνιμες μέχρι στιγμής. Είναι η πρώτη φορά αυτό το μήνα που πιστεύω ότι κατάλαβα τη χρήση των τεστ ωορρηξίας, ότι δηλαδή επαφές πρέπει να έχουμε από το θετικό και έπειτα. Εγώ έκανα πάντα μέχρι το θετικό και τέλος ☺️.

Συγγνώμη που σας πήρα μονότερμα. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας, να γίνετε σύντομα μανούλες! Όσο για τις ήδη εγκυούλες, εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη ?

Καλημέρα κορίτσι καλώς ήρθες στην παρέα μας. Να σου ζήσει το μωράκι.. καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου. Σε κάποια πράγματα που λες παραπάνω ταυτίζομαι μαζί σου.. κ εγώ έκανα το ίδιο λάθος με τα τεστ με εσένα . Αυτό το μήνα το έκανα ακριβώς όπως εσύ αλλά κ εγώ έχω ήδη καφέ υγρά από χθες οπότε κοντοζυγωνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Εγω επιτρεπεται να δωσω ψηφο επισης στο all I want for Christmas is you??? Σας διαβαζω... ειδα τις προτασεις! Μου φανηκε ο πιο χαρουμενος τιτλος... το συνδεω και με το τραγουδι κ ειναι σαν να ακουω ηδη χριστουγεννιατικα καμπανακια!!! 

Επιτρέπεται να αρνηθούμε στη γκαστρουλα μας??? Μ αρέσει η ιδέα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Εγω επιτρεπεται να δωσω ψηφο επισης στο all I want for Christmas is you??? Σας διαβαζω... ειδα τις προτασεις! Μου φανηκε ο πιο χαρουμενος τιτλος... το συνδεω και με το τραγουδι κ ειναι σαν να ακουω ηδη χριστουγεννιατικα καμπανακια!!! 

λοιπόν αφού συμφωνεί κ το @vayaki καταλήξαμε ??? για να μας φέρεις τύχη! στείλε μας πολύ μπεμπεδοσκονη μαζί με Χριστούγεννιατικη νεραϊδοσκονη κ θα δείτε.. θα συνωμοτισουν ξωτικά ακόμη κ καλικαντζαρακια κ θα γίνει το Χριστούγεννιατικο θαύμα ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Άλλη ιδέα....

Το θαύμα...

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η thalaki είπε:

λοιπόν αφού συμφωνεί κ το @vayaki καταλήξαμε ??? για να μας φέρεις τύχη! στείλε μας πολύ μπεμπεδοσκονη μαζί με Χριστούγεννιατικη νεραϊδοσκονη κ θα δείτε.. θα συνωμοτισουν ξωτικά ακόμη κ καλικαντζαρακια κ θα γίνει το Χριστούγεννιατικο θαύμα ???

Μακάρι..   και εγω συμφωνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καινούρια στην παρεούλα σας & έχω τις ίδιες ανησυχίες με σας!

Είμαι 34 χρόνων και μαμά μιας 4χρονης κορούλας?

Πριν από ένα χρόνο έμεινα έγκυος στο 2ο παιδάκι μου, το οποίο παλινδρόμησε την 12η εβδομάδα ? χωρίς καμία προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά.

Μπήκα για την αυχενική διαφάνεια, και βγήκα για την απόξεση. Καταλαβαίνετε τη ψυχολογία μου...

Για να μην πολυλογώ, ξεκινήσαμε τις ελεύθερες επαφές για 2ο παιδάκι τον Μάιο. 

Από το καλοκαίρι, ο κύκλος μου, από 27-29 ημέρες, έχει μικρύνει στις 25-26 ημέρες, και σε κάθε κύκλο παρατηρώ από την 20η περίπου ημέρα καφέ υγρά στο σκούπισμα, τα οποία αυξάνονται σταδιακά, μέχρι τη στιγμή που θα μου έρθει κόκκινο αίμα.

Έχω κάνει τεστ Παπ, υπέρηχους, ορμονικό έλεγχο FSH και οιστραδιόλη την τρίτη μέρα του κύκλου, έλεγχο θυρεοειδούς, και όλα είναι φυσιολογικά. Τον επόμενο μήνα θα κάνω και έλεγχο προγεστερόνης, μήπως ευθύνεται για την μεσοκυκλική αιμόρροια. 

Επίσης, χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξίας γιατί πλέον δεν ξέρω πότε κάνω ωορρηξία. Αυτό τον μήνα για παράδειγμα είχα πόνους την 10η ημέρα του κύκλου, έκανα τεστ και βγήκε θετικό (πολύ νωρίς για μένα). Είχα επαφές 10η-11η-12η αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα γιατί ήδη έχω καφέ στο σκούπισμα και στη σερβιέτα, οπότε γύρω στις 20-21/11 θα μου έχει κατέβει κόκκινο αίμα.

Η αλήθεια είναι ότι λόγω της αλλαγής στον κύκλο μου και της μεσοκυκλικής αιμόρροιας έχω αρχίσει να ανησυχώ ότι κάτι μου συμβαίνει. Αφήστε που δεν πρέπει να έχω πετύχει τις γόνιμες μέχρι στιγμής. Είναι η πρώτη φορά αυτό το μήνα που πιστεύω ότι κατάλαβα τη χρήση των τεστ ωορρηξίας, ότι δηλαδή επαφές πρέπει να έχουμε από το θετικό και έπειτα. Εγώ έκανα πάντα μέχρι το θετικό και τέλος ☺️.

Συγγνώμη που σας πήρα μονότερμα. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας, να γίνετε σύντομα μανούλες! Όσο για τις ήδη εγκυούλες, εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη ?

κορίτσι μου καλώς ήρθες στην παρέα μας... λυπάμαι για ότι πέρασες... κ εύχομαι ο Θεός να σου χαρίσει σύντομα ένα ακόμη παιδάκι που τόσο επιθυμείς! σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια... πολλά χαμόγελα κ προχωράμε όλες μαζί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...