Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πίεση για δεύτερο παιδί


tatouska

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Είμαι λίγο πιεσμένη σήμερα και είπα να ανοίξω το θέμα μου εδώ να τα πω μπας και νιώσω καλύτερα. 

Είμαι 38 ετών. Πριν 3.5 μήνες γέννησα την κόρη μου. Προσπαθούσαμε 15 μήνες και τελικά ήρθε το μπεμπακι μας. 

Γνώρισα τον άντρα μου στα 32 μου. Μέχρι να πάρει την απόφαση για το επόμενο βήμα περάσανε 3 χρόνια (έχουμε διαφορά 8 χρόνια με τον άντρα μου -μεγαλυτερος). Ε και μαζί με την δυσκολία σύλληψης που είχαμε τελικά έγινα μαμά στα 38. Ποτέ δεν ήμουν από τις γυναίκες που θέλανε ντε και στανιο να γίνουν μάνες. Ένιωθα ολοκληρωμένη και χωρίς παιδί. Μου αρκούσε η αρμονική σχέση που έχω με τον άντρα μου. Εκείνος το ήθελε οπωσδήποτε το παιδί. Και για τους δύο τεράστια η χαρά μας φυσικά όταν ήρθε η μπουμπου!

Πριν καλά καλά σαραντησει το μωρο άρχισε το τροπάριο από μανα κουνιαδα και φίλους.... ένα ίσον κανένα, άδικο για το παιδί να μην έχει αδερφάκι κτλ κτλ κτλ......... 

Εγώ δεν νιώθω καθόλου ότι πρέπει να φέρω 2ο παιδί στον κόσμο από υποχρέωση στο 1ο!!! Έχω αδερφό και είναι σα να μην έχω. Μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν οι άλλοι έχουν άποψη για το τι πρέπει να κάνω στη ζωή μου! Κανείς δεν ρωτάει τι θέλω εγώ. Δηλαδή έγινα μάνα και έπαψα να υπάρχω ως άνθρωπος με θέλω??? Πρέπει ντε και στανιο να κάνω 2 παιδιά??? Νιώθω πλήρης και με το ένα και με καλύπτει. Δεν νιώθω ότι θέλω 2ο και ας λένε ότι θέλουν. Γιατί τόση επιμονή δεν το καταλαβαίνω. Όμως με στεναχωρεί όλη αυτή η πίεση και κρατιέμαι να μην πω καμία χοντραδα. Αφήστε που όσο με πιέζουν για 2ο τόσο δεν θέλω γιατί είμαι και αντιδραστική από την φύση μου!

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά ειμαι έτοιμη να σκάσω σήμερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Γεια σας κορίτσια. Είμαι λίγο πιεσμένη σήμερα και είπα να ανοίξω το θέμα μου εδώ να τα πω μπας και νιώσω καλύτερα. 

Είμαι 38 ετών. Πριν 3.5 μήνες γέννησα την κόρη μου. Προσπαθούσαμε 15 μήνες και τελικά ήρθε το μπεμπακι μας. 

Γνώρισα τον άντρα μου στα 32 μου. Μέχρι να πάρει την απόφαση για το επόμενο βήμα περάσανε 3 χρόνια (έχουμε διαφορά 8 χρόνια με τον άντρα μου -μεγαλυτερος). Ε και μαζί με την δυσκολία σύλληψης που είχαμε τελικά έγινα μαμά στα 38. Ποτέ δεν ήμουν από τις γυναίκες που θέλανε ντε και στανιο να γίνουν μάνες. Ένιωθα ολοκληρωμένη και χωρίς παιδί. Μου αρκούσε η αρμονική σχέση που έχω με τον άντρα μου. Εκείνος το ήθελε οπωσδήποτε το παιδί. Και για τους δύο τεράστια η χαρά μας φυσικά όταν ήρθε η μπουμπου!

Πριν καλά καλά σαραντησει το μωρο άρχισε το τροπάριο από μανα κουνιαδα και φίλους.... ένα ίσον κανένα, άδικο για το παιδί να μην έχει αδερφάκι κτλ κτλ κτλ......... 

Εγώ δεν νιώθω καθόλου ότι πρέπει να φέρω 2ο παιδί στον κόσμο από υποχρέωση στο 1ο!!! Έχω αδερφό και είναι σα να μην έχω. Μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν οι άλλοι έχουν άποψη για το τι πρέπει να κάνω στη ζωή μου! Κανείς δεν ρωτάει τι θέλω εγώ. Δηλαδή έγινα μάνα και έπαψα να υπάρχω ως άνθρωπος με θέλω??? Πρέπει ντε και στανιο να κάνω 2 παιδιά??? Νιώθω πλήρης και με το ένα και με καλύπτει. Δεν νιώθω ότι θέλω 2ο και ας λένε ότι θέλουν. Γιατί τόση επιμονή δεν το καταλαβαίνω. Όμως με στεναχωρεί όλη αυτή η πίεση και κρατιέμαι να μην πω καμία χοντραδα. Αφήστε που όσο με πιέζουν για 2ο τόσο δεν θέλω γιατί είμαι και αντιδραστική από την φύση μου!

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά ειμαι έτοιμη να σκάσω σήμερα!

Μα το κοριτσάκι σου ούτε τεσσάρων μηνών δεν είναι ακόμη και άρχισαν κιόλας να σου λένε για δεύτερο; Είμαι κι εγώ από τη φύση μου αντιδραστικό στοιχείο. Εγώ στη θέση σου θα τους έλεγα, έτσι για να σταματήσουν να μιλάνε, πως δεν θέλετε δεύτερο παιδί (ακόμη κι ας μην είναι έτσι). Τι άλλο θα μπορούσαν να σου πουν δηλαδή;

Εμένα για να φανταστείς που δεν έχω κανένα παιδί με συνάντησε μια μέρα στην τράπεζα μια γνωστή μου που μια Καλημέρα έχουμε απλά και με ρώτησε πότε θα κάνουμε παιδάκι. Ήταν η δεύτερη φορά που με ρώτησε. Την πρώτη φορά με αιφνιδίασε στην εκκλησία την ημέρα της Ανάστασης και ενώ την χαιρέτησα και της ευχήθηκα... τσουπ μου πετάει ξαφνικά την ωραία φράση "δεν κάνατε κανένα παιδάκι". Μέσα στην εκκλησία τι να της έλεγα; Δεν ήταν ούτε ο τόπος ούτε ο χρόνος για να το συζητήσω. Στην τράπεζα λοιπόν της λέω ορθά και κοφτά χωρίς να της αφήσω περιθώρια, πως δεν θέλουμε να κάνουμε παιδί (η καρδούλα μου το ξέρει πόσο θέλω ένα). Πιστεύω πως μετά από αυτό δεν θα με ξαναρωτήσει, κι αν το ξανακάνει θα γίνω κακιά (αν και δεν το συνηθίζω) και θα της πω πως αυτό το θέμα αφορά μόνο εμένα και τον άντρα μου.

Από τη δική σου στάση εξαρτάται το "θάρρος" των άλλων να έχουν άποψη για τη ζωή σου και τις αποφάσεις σου. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Μη σκας και χαλάς την ηρεμία σου... Σου το λέει μια γυναίκα που σκάει για όλα και είναι υπερευαίσθητη.... Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γλυκό ξέρεις την άποψη μου για τα παιδιά! Μ αρέσουν τα παιδιά κ αγαπώ τις μεγάλες οικογένειες.

Όπως ξέρεις περιμένω τ 2ο παιδάκι μ π με τ πρωτο θα έχουν 20 μήνες διαφορά. Προσωπικά δ θα ήθελα να αφήσω τ παιδάκι μ χωρίς αδερφάκι άλλα αυτό είναι το πως βλέπω Εγώ τ θέμα 2ο, 3ο κτλ παιδί.

Με ένα βρεφακι στο σπίτι είναι απόλυτα λογικό να μην σκέφτεσαι καν για ακόμη ένα παιδάκι. Άσε που η απόφαση αυτή στην τελική θα παρθεί αποκλειστικά από σένα κ τ άντρα σου. Μόλις τώρα γίνατε 3 κ άλλαξαν όλα σας τα δεδομένα. Προσαρμοστειτε πρώτα σε αυτά, χαρείτε τ παιδάκι σας κ που ξερεις; σε ένα χρόνο μπορεί να έχεις αλλάξει γνώμη. 

Αλλά κ πάλι είναι μια απόφαση π θα πάρετε αποκλειστικά οι 2 σας συνυπολογίζοντας όλους τους παράγοντες που μπορεί να σας επηρεάσουν ( Εργασία, ηλικία, ελεύθερος χρόνος κτλ).

Όσο γι αυτούς π σε πρήζουν πες Ναι θα κάνουμε όταν μ δώσει ο γιατρός μου τ οκ. Αν γεννήσες με καισαρική (δεν θυμάμαι άλλα νομίζω πως ναι) πες τους πως ο γιατρός σ σου απαγόρευσε ρητά μια δεύτερη εγκυμοσύνη πριν να κλείσεις χρόνο από τ τοκετό. Έτσι θα χεις τ κεφάλι σου ήσυχο. Κ μετά από αυτό τ διάστημα αν ακόμη δ θέλεις ένα δεύτερο παιδάκι πες τους ένα δ μπορούμε να κάνουμε αλλο κ μη μ τ αναφέρετε γτ στεναχωριέμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μου γλυκό ξέρεις την άποψη μου για τα παιδιά! Μ αρέσουν τα παιδιά κ αγαπώ τις μεγάλες οικογένειες.

Όπως ξέρεις περιμένω τ 2ο παιδάκι μ π με τ πρωτο θα έχουν 20 μήνες διαφορά. Προσωπικά δ θα ήθελα να αφήσω τ παιδάκι μ χωρίς αδερφάκι άλλα αυτό είναι το πως βλέπω Εγώ τ θέμα 2ο, 3ο κτλ παιδί.

Με ένα βρεφακι στο σπίτι είναι απόλυτα λογικό να μην σκέφτεσαι καν για ακόμη ένα παιδάκι. Άσε που η απόφαση αυτή στην τελική θα παρθεί αποκλειστικά από σένα κ τ άντρα σου. Μόλις τώρα γίνατε 3 κ άλλαξαν όλα σας τα δεδομένα. Προσαρμοστειτε πρώτα σε αυτά, χαρείτε τ παιδάκι σας κ που ξερεις; σε ένα χρόνο μπορεί να έχεις αλλάξει γνώμη. 

Αλλά κ πάλι είναι μια απόφαση π θα πάρετε αποκλειστικά οι 2 σας συνυπολογίζοντας όλους τους παράγοντες που μπορεί να σας επηρεάσουν ( Εργασία, ηλικία, ελεύθερος χρόνος κτλ).

Όσο γι αυτούς π σε πρήζουν πες Ναι θα κάνουμε όταν μ δώσει ο γιατρός μου τ οκ. Αν γεννήσες με καισαρική (δεν θυμάμαι άλλα νομίζω πως ναι) πες τους πως ο γιατρός σ σου απαγόρευσε ρητά μια δεύτερη εγκυμοσύνη πριν να κλείσεις χρόνο από τ τοκετό. Έτσι θα χεις τ κεφάλι σου ήσυχο. Κ μετά από αυτό τ διάστημα αν ακόμη δ θέλεις ένα δεύτερο παιδάκι πες τους ένα δ μπορούμε να κάνουμε αλλο κ μη μ τ αναφέρετε γτ στεναχωριέμαι. 

Δεν νομίζω να έχουν το τακτ και την ευαισθησία να σεβαστούν κάτι τέτοιο. Και όσο για την καισαρική και το χρόνο που πρέπει να παρέλθει από μια δεύτερη εγκυμοσύνη, μόλις συμπληρωθεί θα αρχίσουν πάλι τα ίδια. 

Όσο για τα πιο πάνω που γράφεις συμφωνώ κι εγώ. Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα της tatouska και του άντρα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Δεν νομίζω να έχουν το τακτ και την ευαισθησία να σεβαστούν κάτι τέτοιο. Και όσο για την καισαρική και το χρόνο που πρέπει να παρέλθει από μια δεύτερη εγκυμοσύνη, μόλις συμπληρωθεί θα αρχίσουν πάλι τα ίδια. 

Όσο για τα πιο πάνω που γράφεις συμφωνώ κι εγώ. Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα της tatouska και του άντρα της.

Οταν οι ανθρωποι ειναι αδιάκριτοι και αγενείς ,είναι ετσι οτι κι αν τους πεις.Δεν κοιτάει ο καθένας τον εαυτο του και την οικογένεια του και το σπιτι του αλλα ασχολείται με τους γύρω του...Τι να πεις...

Ολοι λιγο πολυ το εχουμε βιώσει...Κατι σαν μπούλιγκ θα έλεγα.Τωρα και 3 χρόνια που ειμαι με τον αντρα μου ,δεν με ρωτανε τι κανω αλλα κοιτανε την κοιλια μου...Και δεν φτάνει αυτο,αλλα διαρκώς ρωτάνε αν ειμαι εγκυος ,αφου εβαλα 3 κιλα...ΘΑ γίνει κ αυτο απαντάω ,αλλα καταβαθος θα ήθελα να απάντησω :αι παρατατε με!!!!

Tatouska ,μην τους δίνεις σημασια!Κανε αυτο που αγαπα η καρδια σου ,εσυ και ο αντρας σου!Να χαιρεστε το παιδακι σας και τον εαυτο σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Γεια σας κορίτσια. Είμαι λίγο πιεσμένη σήμερα και είπα να ανοίξω το θέμα μου εδώ να τα πω μπας και νιώσω καλύτερα. 

Είμαι 38 ετών. Πριν 3.5 μήνες γέννησα την κόρη μου. Προσπαθούσαμε 15 μήνες και τελικά ήρθε το μπεμπακι μας. 

Γνώρισα τον άντρα μου στα 32 μου. Μέχρι να πάρει την απόφαση για το επόμενο βήμα περάσανε 3 χρόνια (έχουμε διαφορά 8 χρόνια με τον άντρα μου -μεγαλυτερος). Ε και μαζί με την δυσκολία σύλληψης που είχαμε τελικά έγινα μαμά στα 38. Ποτέ δεν ήμουν από τις γυναίκες που θέλανε ντε και στανιο να γίνουν μάνες. Ένιωθα ολοκληρωμένη και χωρίς παιδί. Μου αρκούσε η αρμονική σχέση που έχω με τον άντρα μου. Εκείνος το ήθελε οπωσδήποτε το παιδί. Και για τους δύο τεράστια η χαρά μας φυσικά όταν ήρθε η μπουμπου!

Πριν καλά καλά σαραντησει το μωρο άρχισε το τροπάριο από μανα κουνιαδα και φίλους.... ένα ίσον κανένα, άδικο για το παιδί να μην έχει αδερφάκι κτλ κτλ κτλ......... 

Εγώ δεν νιώθω καθόλου ότι πρέπει να φέρω 2ο παιδί στον κόσμο από υποχρέωση στο 1ο!!! Έχω αδερφό και είναι σα να μην έχω. Μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν οι άλλοι έχουν άποψη για το τι πρέπει να κάνω στη ζωή μου! Κανείς δεν ρωτάει τι θέλω εγώ. Δηλαδή έγινα μάνα και έπαψα να υπάρχω ως άνθρωπος με θέλω??? Πρέπει ντε και στανιο να κάνω 2 παιδιά??? Νιώθω πλήρης και με το ένα και με καλύπτει. Δεν νιώθω ότι θέλω 2ο και ας λένε ότι θέλουν. Γιατί τόση επιμονή δεν το καταλαβαίνω. Όμως με στεναχωρεί όλη αυτή η πίεση και κρατιέμαι να μην πω καμία χοντραδα. Αφήστε που όσο με πιέζουν για 2ο τόσο δεν θέλω γιατί είμαι και αντιδραστική από την φύση μου!

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά ειμαι έτοιμη να σκάσω σήμερα!

Όταν  λένε 1 ισον κανένα μου γυρνάει το μυαλο πραγματικα! Το κάθε ζευγάρι έχει δικαίωμα να κάνει όσα παιδιά θέλει. Εγώ δεν έχω ακόμα και σκέψου και μου λένε κάνε γρήγορα το πρώτο για να κάνεις και το δεύτερο!Εγώ έχω αποφασίσει ότι θέλω ένα παιδάκι κα λόγω ηλικίας (34)και λογω χρόνου και είναι δικαίωμα μου!!εγώ είμαι μοναχοπαίδι και μια χαρά μεγάλωσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Οταν οι ανθρωποι ειναι αδιάκριτοι και αγενείς ,είναι ετσι οτι κι αν τους πεις.Δεν κοιτάει ο καθένας τον εαυτο του και την οικογένεια του και το σπιτι του αλλα ασχολείται με τους γύρω του...Τι να πεις...

Ολοι λιγο πολυ το εχουμε βιώσει...Κατι σαν μπούλιγκ θα έλεγα.Τωρα και 3 χρόνια που ειμαι με τον αντρα μου ,δεν με ρωτανε τι κανω αλλα κοιτανε την κοιλια μου...Και δεν φτάνει αυτο,αλλα διαρκώς ρωτάνε αν ειμαι εγκυος ,αφου εβαλα 3 κιλα...ΘΑ γίνει κ αυτο απαντάω ,αλλα καταβαθος θα ήθελα να απάντησω :αι παρατατε με!!!!

Tatouska ,μην τους δίνεις σημασια!Κανε αυτο που αγαπα η καρδια σου ,εσυ και ο αντρας σου!Να χαιρεστε το παιδακι σας και τον εαυτο σας!!!

Αυτό με την κοιλιά το βίωσα κι εγώ, αλλά χειρότερα. Ήρθε μια μέρα η σπιτονοικοκυρά μας με τον άντρα της για καφέ στο σπίτι και με το που μπαίνει αγγίζει την κοιλιά μου και ρωτάει "έχουμε τίποτα;" Εκεί να δείτε πως ένιωσα. Τι να κάνω η γυναίκα, έχω κοιλίτσα από φυσικού μου λόγω κατασκευής και γονιδίων (η μανούλα μου). Εκτός αυτού πάσχω και από το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου λόγω στρες και δυσανεξίας σε κάποιες τροφές και φουσκώνει άλλο τόσο η κοιλιά. Το πρωί είμαι μια χαρά, στην διάρκεια της μέρας διογκώνεται. Αφού έχω πρόβλημα πλέον και προσπαθώ να φοράω πιο άνετα ρούχα που δεν διαγράφουν το σώμα μου για να μη φαίνομαι έγκυος χωρίς να είμαι. Δεν θέλω να ακούω διάφορα ή να με κοιτάνε στην κοιλιά και να αναρωτιούνται αν είμαι ή δεν είμαι έγκυος. Έλεος.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Αυτό με την κοιλιά το βίωσα κι εγώ, αλλά χειρότερα. Ήρθε μια μέρα η σπιτονοικοκυρά μας με τον άντρα της για καφέ στο σπίτι και με το που μπαίνει αγγίζει την κοιλιά μου και ρωτάει "έχουμε τίποτα;" Εκεί να δείτε πως ένιωσα. Τι να κάνω η γυναίκα, έχω κοιλίτσα από φυσικού μου λόγω κατασκευής και γονιδίων (η μανούλα μου). Εκτός αυτού πάσχω και από το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου λόγω στρες και δυσανεξίας σε κάποιες τροφές και φουσκώνει άλλο τόσο η κοιλιά. Το πρωί είμαι μια χαρά, στην διάρκεια της μέρας διογκώνεται. Αφού έχω πρόβλημα πλέον και προσπαθώ να φοράω πιο άνετα ρούχα που δεν διαγράφουν το σώμα μου για να μη φαίνομαι έγκυος χωρίς να είμαι. Δεν θέλω να ακούω διάφορα ή να με κοιτάνε στην κοιλιά και να αναρωτιούνται αν είμαι ή δεν είμαι έγκυος. Έλεος.........

Σε καταλαβαινω απόλυτα κοριτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το ένα ίσον κανενα μπορεί να με κάνει έξαλλη. Με νευριάζει τόσο που θέλω να τον κλωτσήσω τον άλλο διότι ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα φυσικα, και ειδικά όταν γυναικες παλεύουν για να κάνουν αυτό το ένα. Εγώ σε καταλαβαίνω γιατι είμαι 36, παντρεύτηκα στια 35 και δεν έχω κάνει ούτε αυτό το ένα ακόμα. Ωστόσο το β παιδι ειναι προσωπική γνώμη του καθένα. Εχω γνωρίσει ανθρωπους που ειπαν δε θελουμε δευτερο για πολλους και διαφορους λογους και τους σεβομαι, ανθρωπους που θελουν μεγαλη οικογενεια και τους σεβομαι επισης και ανθρωπους που θελανε 2ο παιδι για τους εντελως λαθος λογους (μη σου πω και πρώτο για τους ιδιους χαζους λόγους) που όχι εκεί, πραγματικά έως και τους λυπάμαι. το παιδί το κάνεις για σένα είτε είναι 1 είτε 2 είτε 10, ούτε για κοινωνικούς λογους, ούτε για θρησκευτικούς λόγους, ούτε για το τι θα πει η γειτονιά, ούτε για να βγάλεις τις δικές σου ανασφάλειες και απωθημένα. Να μη στενοχωριέσαι, να χαρείς λίγο ακόμα το παιδάκι σου, και όταν γίνει ενός, και έχει φύγει και αυτό από το πολύ μπεμπε, θα δεις πώς νιώθεις εσύ και θα αποφασίσεις μαζί με τον άντρα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει η μπουμπου σου γλυκιά μου. μην δινεις σημασια σε οτι σου λενε κοιτα το κοριτσακι σου και γραψτους ολους εγω ημουν εγκυος ακομα δεν ειχα γεννησει  και μου λεγαν αντε σε κανα 2 χρονια κανε και δεύτερο να ειναι κοντα. Το οτι η γυναίκα περνάει μια ολόκληρη φαση και αλλαγη στην ζωη της δεν δινει κανένας σημασια σε αυτο. απλα αστους να λενε εγω αυτό κανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κορίτσια! να σου ζήσει η μπουμπου σου!!!το ποσο εκνευριστικό ειναι αυτο το πραγμα με ολους τους αδιακριτους να ρωτανε δεν το συζητώ! αυτους τους ειπε κανεις ποτε να κανουν το δεύτερο; ;γιατι κανανε μονο 2 η 3 παιδια;;;;δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πράγμα! δικαιωμα σου ειναι να αποφασίσεις ποτε και αν ειναι η καταλληλη στιγμή να κανεις το παιδακι σου!δεν θα αποφασίσει κανεις αλλος για το ποσο θες εσυ να χαρεις το πρωτο σου παιδακι και να ζησεις τις στιγμες μαζι του!και στο κατω κατω πως μπορει ενας άνθρωπος να λεει στον αλλο τι να κανει ;ξερει πως θα εισαι σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη; ξερει αν μπορει ο αλλος να μεγαλώσει περισσότερα παιδια;;;αν μπορει να κανει;;;;με το που παντρευτει ενας άνθρωπος του λενε για παιδι και με το που το κανει του λενε για δεύτερο!ελεος πια!αυτοί πρεπει να μπαινουν στη θεση τους για να μαθουν να σέβονται! εκνευριστηκα!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου αρέσει που γράφεις "δυσκολία σύλληψης" τους 15 μήνες, ειδικά στα 38. Θα σε δαγκώσω!!!

Λοιπόν, αυτά με τον κοινωνικό περίγυρο τα έχουμε ζήσει όλες. Είναι απαράδεκτο να ανακατεύονται στις ζωές των ανθρώπων και να αποφασίζουν αν θα κάνουν παιδιά, πόσα παιδιά θα κάνουν, πότε θα τα κάνουν κτλ.

Κακώς επηρεάζεσαι από αυτά που σου λένε! Σου επιβεβαιώνουμε αυτό που ήδη ξέρεις, ότι έχουν άδικο και είναι τελείως φάουλ!

Διώξε την επιρροή τους από το κεφάλι σου και κοίτα να χαρείς την όμορφη οικογένεια σου, μακρυά απο την βλακεία του καθενός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, αυτή την σπόντα δέχτηκα και εγώ σήμερα από την αδερφή μου, πάντα βέβαια με αγάπη γιατί ξέρω πόσο με αγαπάει και πόσο αγαπάει το παιδί μου! Ωστόσο της εξήγησα ότι αφενός δεν είμαι ακόμα έτοιμη ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά αλλά και το παιδί ακόμα δεν είναι έτοιμο να ανεξαρτητοποιηθεί από μένα λόγω εγκυμοσύνης και προσοχής προς το μωράκι που θα κουβαλάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

@tatouska όλα καλά; Είσαι πιο ήρεμη τώρα; Μη χαλάς τη ζαχαρένια σου. 

Ναι είμαι καλύτερα! Είχα και μια συζήτηση με τον άντρα μου σχετικά και νιώθω πιο ήρεμη. Αποφάσισα να το παίξω τρελιτσα!! Κι από του χρόνου βλέπουμε!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Πραγματικά εξαιρετικό άρθρο. Σ'ευχαριστώ πολύ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...