Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Μετά από πάρα πολλές εξωσωματικές είμαι έγκυος στην 9η εβδομάδα σε δίδυμα. Ο φόβος όμως που έχω απ' την αρχή είναι μεγάλος μιας και είχα μια παλινδρομη εγκυμοσύνη. Την Πέμπτη που μας πέρασε είχα αιμορραγία. Πήγα στον γιατρό για υπέρηχο, είδε τα έμβρυα και τα άκουσε και είπε οτι είναι μια χαρά. Μου είπε οτι μάλλον ήταν κάποια μικρή αποκόλληση που δεν φαίνονταν καν στον υπέρηχο. Από τότε μια δεν έχω τίποτα, μια έχω καφέ, μια έχω κόκκινο.... Το προγραμματισμένο μου ραντεβού με τον γιατρό είναι την Τετάρτη. Εγώ όμως φοβάμαι πάρα πολύ....Πείτε μου σας παρακαλώ... έχει τύχει σε καμία κοπέλα και να πήγαν καλά τα πράγματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ έχω απο την αρχή αίμα σκουρο βεβαια, αλλα δεν έχει σταματήσει ουτε μια μέρα...

Οι γιατροί λένε οτι συμβαίνει και δεν επιρεάζει κάπου, φυσικό όμως είναι να αγχωνόμαστε!!

Η γνώμη μ είναι εφόσον εχεις ακούσει τα εμβρυα τότε σημένει πως δεν εχει επιρεάσει την κύηση σου...

Κάνε υπομονή όπως και εγώ μέχρι να σταματήσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rago είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Μετά από πάρα πολλές εξωσωματικές είμαι έγκυος στην 9η εβδομάδα σε δίδυμα. Ο φόβος όμως που έχω απ' την αρχή είναι μεγάλος μιας και είχα μια παλινδρομη εγκυμοσύνη. Την Πέμπτη που μας πέρασε είχα αιμορραγία. Πήγα στον γιατρό για υπέρηχο, είδε τα έμβρυα και τα άκουσε και είπε οτι είναι μια χαρά. Μου είπε οτι μάλλον ήταν κάποια μικρή αποκόλληση που δεν φαίνονταν καν στον υπέρηχο. Από τότε μια δεν έχω τίποτα, μια έχω καφέ, μια έχω κόκκινο.... Το προγραμματισμένο μου ραντεβού με τον γιατρό είναι την Τετάρτη. Εγώ όμως φοβάμαι πάρα πολύ....Πείτε μου σας παρακαλώ... έχει τύχει σε καμία κοπέλα και να πήγαν καλά τα πράγματα?

Καλημέρα. Παρουσίασα ακατάσχετη αιμορραγία στην 10η εβδομάδα. Μέσα σε μία ώρα γέμισα 2 σερβιέτες. Έφυγε και ένα κομμάτι πηχτό αίμα και νόμιζα ότι τελείωσαν όλα.  Πήρα προγεστερόνη χάπι και κολπικά για δύο μήνες, έμεινα στο κρεβάτι δέκα μέρες , είχα σκούρο αίμα για ενάμιση μήνα και το μωρό ήταν μια χαρά. 
Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου, μείνει ψύχραιμη και όλα θα πάνε καλά.
Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα. Παρουσίασα ακατάσχετη αιμορραγία στην 10η εβδομάδα. Μέσα σε μία ώρα γέμισα 2 σερβιέτες. Έφυγε και ένα κομμάτι πηχτό αίμα και νόμιζα ότι τελείωσαν όλα.  Πήρα προγεστερόνη χάπι και κολπικά για δύο μήνες, έμεινα στο κρεβάτι δέκα μέρες , είχα σκούρο αίμα για ενάμιση μήνα και το μωρό ήταν μια χαρά. 
Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου, μείνει ψύχραιμη και όλα θα πάνε καλά.
Με το καλό! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ.Παίρνω κι εγώ προγεστερόνη απ' την αρχή και κολπικά και ένεση.Να είσαι καλά να χαίρεσαι το παιδάκι σου.Μου δίνεις πραγματικά κουράγιο!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η rago είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ.Παίρνω κι εγώ προγεστερόνη απ' την αρχή και κολπικά και ένεση.Να είσαι καλά να χαίρεσαι το παιδάκι σου.Μου δίνεις πραγματικά κουράγιο!!!

 

Δεν είχε να κάνει με την αιμορραγία αλλά το παιδάκι μου το έχασα, σταμάτησε η καρδιά του στον 7ο, έγινε πριν 3 μήνες. Ελπίζω να χαρώ το επόμενο, αν και όταν έρθει αυτό. Πάντως εσύ να μην απελπίζεσαι, η αιμοραγία είναι κάτι που συμβαίνει, μάλιστα υπάρχουν εγκυμονούσες που αιμοραγούν για σχεδόν όλη την εγκυμοσύνη. Σου εύχομαι να ολοκληρωθεί η οικογένειά σου κρατώντας 2 ΓΕΡΑ παιδια στην αγκαλιά σου! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η misofeggaro είπε:

Δεν είχε να κάνει με την αιμορραγία αλλά το παιδάκι μου το έχασα, σταμάτησε η καρδιά του στον 7ο, έγινε πριν 3 μήνες. Ελπίζω να χαρώ το επόμενο, αν και όταν έρθει αυτό. Πάντως εσύ να μην απελπίζεσαι, η αιμοραγία είναι κάτι που συμβαίνει, μάλιστα υπάρχουν εγκυμονούσες που αιμοραγούν για σχεδόν όλη την εγκυμοσύνη. Σου εύχομαι να ολοκληρωθεί η οικογένειά σου κρατώντας 2 ΓΕΡΑ παιδια στην αγκαλιά σου! 

Λυπάμαι πάρα πολύ. Ελπίζω σύντομα να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου.

Μετά από 14 εξωσωματικές με μια μόνο εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε καταλαβαίνεις οτι το άγχος μου και οι φοβίες μου δεν παλεύονται.Και για το αίμα διαβάζω διάφορα.... Μέχρι να τα δω και να τα ακούσω νομίζω οτι θα τρελαθώ!!!!Ξέρω οτι πρέπει να κάνω υπομονή και να σκέφτομαι άλλα πράγματα για να ξεχνιέμαι αλλά είναι δύσκολο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η rago είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ. Ελπίζω σύντομα να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου.

Μετά από 14 εξωσωματικές με μια μόνο εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε καταλαβαίνεις οτι το άγχος μου και οι φοβίες μου δεν παλεύονται.Και για το αίμα διαβάζω διάφορα.... Μέχρι να τα δω και να τα ακούσω νομίζω οτι θα τρελαθώ!!!!Ξέρω οτι πρέπει να κάνω υπομονή και να σκέφτομαι άλλα πράγματα για να ξεχνιέμαι αλλά είναι δύσκολο....

Εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας. Να μην διαβάζεις στο ιντερνετ γιατί στην καλύτερη περίπτωση θα αγχωθείς! Είχες περάσει δύσκολα οπότε σου αξίζει να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! Αισιοδοξία και πίστη στον εαυτό σου και στα μωράκια σου. [smilie=sign19.gif][smilie=sign17.gif] [smilie=love1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η misofeggaro είπε:

Εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας. Να μην διαβάζεις στο ιντερνετ γιατί στην καλύτερη περίπτωση θα αγχωθείς! Είχες περάσει δύσκολα οπότε σου αξίζει να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! Αισιοδοξία και πίστη στον εαυτό σου και στα μωράκια σου. [smilie=sign19.gif][smilie=sign17.gif] [smilie=love1.gif]

Ευχαριστώ κούκλα μου για όλα. Να είσαι πάντα καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές εγκυμοσύνες με καφέ, με αίμα, με ροζ και εξελίχθηκαν σε ζουρμπουρλούδικα μωράκια!!!

Είμαι και εγώ μαμά εξωσωματικών και σε νιώθω.

Δεν θα σου πω μην αγχώνεσαι... ξέρω ότι δεν γίνεται! Θα σου πω όμως να συνηθίσεις να αγχώνεσαι, γιατί από εδώ και στο εξής θα έχεις άγχος για την υπόλοιπη σου ζωή. Αυτό είναι το τίμημα της μητρότητας, το άγχος για τα καμάρια μας, ακόμα και όταν έχουν γίνει ενήλικες.

Τώρα στο θέμα σου: ο γιατρός μου, με είχε προειδοποιήσει από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς και στις δύο μου εγκυμοσύνες ότι είναι πολύ πιθανό να δω αίμα και να μην αγχωθώ καθόλου (πολύ συνηθισμένο, ειδικά στις εξωσωματικές που έχει ταλαιπωρηθεί λίγο το σύστημα με την όλη διαδικασία).

Θα περιμένω να διαβάσω ευχάριστα νεα απο εσένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Πολλές εγκυμοσύνες με καφέ, με αίμα, με ροζ και εξελίχθηκαν σε ζουρμπουρλούδικα μωράκια!!!

Είμαι και εγώ μαμά εξωσωματικών και σε νιώθω.

Δεν θα σου πω μην αγχώνεσαι... ξέρω ότι δεν γίνεται! Θα σου πω όμως να συνηθίσεις να αγχώνεσαι, γιατί από εδώ και στο εξής θα έχεις άγχος για την υπόλοιπη σου ζωή. Αυτό είναι το τίμημα της μητρότητας, το άγχος για τα καμάρια μας, ακόμα και όταν έχουν γίνει ενήλικες.

Τώρα στο θέμα σου: ο γιατρός μου, με είχε προειδοποιήσει από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς και στις δύο μου εγκυμοσύνες ότι είναι πολύ πιθανό να δω αίμα και να μην αγχωθώ καθόλου (πολύ συνηθισμένο, ειδικά στις εξωσωματικές που έχει ταλαιπωρηθεί λίγο το σύστημα με την όλη διαδικασία).

Θα περιμένω να διαβάσω ευχάριστα νεα απο εσένα!

ΜΑΡΑΚΙ να είσαι καλά να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Ο γιατρός μου λέει οτι είναι όλα καλά και να μην φοβάμαι. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Και να φανταστείς οτι δεν είμαι αγχώδης άνθρωπος αλλά απ' όταν πήρα το θετικό είμαι σε πανικό, πολύ περισσότερο απ' όταν άρχησε και το αίμα...

Θα κάνω υπομονή γιατί δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο και ελπίζω την Τετάρτη να έχω να σας πω ευχάριστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού στο λέει ο γιατρός να τον ακούς!!! Δεν εχει λόγο να σου πει ψέματα.

Το ότι άκουσες καρδούλες, είναι μεγάλο μαξιλαράκι (έτσι τα έλεγα εγώ στην εγκυμοσύνη μου τα κρίσιμα σημεία που περνούσα με επιτυχία).

Παρόλο το άγχος σου, όσο μπορείς απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, γιατί θα περάσει και μετά θα λες ότι δεν την χάρηκες όσο έπρεπε.

Και μην ξεχνάς: Φωτογραφίες την κοιλίτσα!!!! Θα δεις πόσο θα τις εκτιμήσεις στο μέλλον..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ που με εμψυχώσατε... Μου έφυγε λίγο τα άγχος.Τα είδα σήμερα τα μωράκια μου, τα άκουσα και είδα που κουνούσαν χεράκια και ποδαράκια.Η χαρά μου δεν περιγράφεται!!!!!

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...