Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναρωτικη άδεια πρώτου τριμήνου


Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα,

Σήμερα μπήκα στην 11η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Πριν από μερικούς μήνες είχα μια βιοχημική κύηση η οποία μου κόστισε πολύ ψυχολογικά αλλά δόξα το Θεό έμεινα αμέσως μετά ξανά έγκυος και όλα κυλούν ομαλά. Στην δουλειά μου έπρεπε να το πω από την πρώτη στιγμή καθώς είναι μια δουλειά με ορθοστασία και βάρη κυρίως και δεν ήθελα με τίποτα να ρισκάρω απο μια λανθασμένη κίνηση. Είχα κάποια καφε στις αρχές του μηνα όπου ο γιατρός μου έδωσε 15 μέρες αναρωτικη συν τα utrogestan τα οποία βοηθάνε πολύ. Εκατσα σπιτακι μου και δεν εκανα τίποτα ωστε να κουραστω ή να επιβαρυνθώ. Πηγαμε στο ικα μας δωσανε τις 15 μερες και πληρωθηκα καποια χρήματα. Οι πρώτες 15 μέρες πέρασαν και τα καφε επανήλθαν αλλά όχι τόσο έντονα. Έτσι ο γιατρός που έγραψε άλλες 15. Στο χαρτί έγραψε κολπική αιμορραγία και να παραμείνω σε κατακλιση. Δεν υπάρχει κάποια αποκολληση. Είναι απλά κάποια καφε τα οποία έχουν οι περισσότερες έγκυες. Ποτέ πιο έντονα ποτέ Όχι.  Να σημειώσω οτι τελος του μήνα Θα κανω ληψη τροφοβλαστη καθώς έχουμε και εγω και ο άντρας μου στιγμα. Ήταν κάτι το οποίο το γνωριζαμε. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη Γενικά για να αντιμετωπίσω την οποία κατάσταση. Σήμερα με κάλεσε η επιτροπη του ΙΚΑ καθώς πρεπει να περασω απο εκει για να πάρω τις υπόλοιπες 15 μέρες. Μου είπαν να έχω μαζί κάποιον υπέρηχο που να αποδεικνύει το προβλημα. Τι ακριβώς θέλουν να δείχνει ο υπέρηχος αυτος; Υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν την αδεια; Αχ δεν μπορω να αγχωθω και γι αυτο.Δώστε μου τα φώτα σας σας παρακαλώ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω είναι εντελώς για τ τυπικό ο υπέρηχος. Αν τυχόν δ σ δώσουν την άδεια ζητά τα στοιχεία τους ώστε να ξέρεις σε ποιον θα κινηθείς νομικα αν πας για δουλειά κ γίνει μια στραβή εφόσον ο γιατρός σ έκρινε ότι πρέπει να είσαι στο κρεβατι. Να δεις για ποτέ θα στην εγκρίνουν. Ωστόσο πάρε κ μια βεβαίωση από ρ γιατρό σ για τη βιοχημική που είχες. Αλλά νομίζω όπως σ ξανά είπα ότι ζητάνε τον υπέρηχο για τ τυπικό. Κ στην Επιτροπή δ νομίζω πως είναι γυναικολογοι ώστε να κρίνουν αν υπάρχει αποκόλληση η οχι.

Με τ Καλό τ μωράκι σου! Καλά αποτελέσματα με την τροφοβλαστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Stefania1990 είπε:

Καλημέρα και από εμένα,

Σήμερα μπήκα στην 11η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Πριν από μερικούς μήνες είχα μια βιοχημική κύηση η οποία μου κόστισε πολύ ψυχολογικά αλλά δόξα το Θεό έμεινα αμέσως μετά ξανά έγκυος και όλα κυλούν ομαλά. Στην δουλειά μου έπρεπε να το πω από την πρώτη στιγμή καθώς είναι μια δουλειά με ορθοστασία και βάρη κυρίως και δεν ήθελα με τίποτα να ρισκάρω απο μια λανθασμένη κίνηση. Είχα κάποια καφε στις αρχές του μηνα όπου ο γιατρός μου έδωσε 15 μέρες αναρωτικη συν τα utrogestan τα οποία βοηθάνε πολύ. Εκατσα σπιτακι μου και δεν εκανα τίποτα ωστε να κουραστω ή να επιβαρυνθώ. Πηγαμε στο ικα μας δωσανε τις 15 μερες και πληρωθηκα καποια χρήματα. Οι πρώτες 15 μέρες πέρασαν και τα καφε επανήλθαν αλλά όχι τόσο έντονα. Έτσι ο γιατρός που έγραψε άλλες 15. Στο χαρτί έγραψε κολπική αιμορραγία και να παραμείνω σε κατακλιση. Δεν υπάρχει κάποια αποκολληση. Είναι απλά κάποια καφε τα οποία έχουν οι περισσότερες έγκυες. Ποτέ πιο έντονα ποτέ Όχι.  Να σημειώσω οτι τελος του μήνα Θα κανω ληψη τροφοβλαστη καθώς έχουμε και εγω και ο άντρας μου στιγμα. Ήταν κάτι το οποίο το γνωριζαμε. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη Γενικά για να αντιμετωπίσω την οποία κατάσταση. Σήμερα με κάλεσε η επιτροπη του ΙΚΑ καθώς πρεπει να περασω απο εκει για να πάρω τις υπόλοιπες 15 μέρες. Μου είπαν να έχω μαζί κάποιον υπέρηχο που να αποδεικνύει το προβλημα. Τι ακριβώς θέλουν να δείχνει ο υπέρηχος αυτος; Υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν την αδεια; Αχ δεν μπορω να αγχωθω και γι αυτο.Δώστε μου τα φώτα σας σας παρακαλώ.

 

@Stefania1990 τι εγινε τελικα με την επιτροπη?τι σου ζητησαν?ειμαι κι εγω στην 10w3d και ακομα δεν εχω παρεια αδεια(οχι οτι ανα εβδομαδες δεν εχω καφε...ερχονται...φευγουν...)απλα θελω να γνωριζω γαιτι φανταζομαι θα ερθει και η σειρα μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Stefania1990 είπε:

Καλημέρα και από εμένα,

Σήμερα μπήκα στην 11η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Πριν από μερικούς μήνες είχα μια βιοχημική κύηση η οποία μου κόστισε πολύ ψυχολογικά αλλά δόξα το Θεό έμεινα αμέσως μετά ξανά έγκυος και όλα κυλούν ομαλά. Στην δουλειά μου έπρεπε να το πω από την πρώτη στιγμή καθώς είναι μια δουλειά με ορθοστασία και βάρη κυρίως και δεν ήθελα με τίποτα να ρισκάρω απο μια λανθασμένη κίνηση. Είχα κάποια καφε στις αρχές του μηνα όπου ο γιατρός μου έδωσε 15 μέρες αναρωτικη συν τα utrogestan τα οποία βοηθάνε πολύ. Εκατσα σπιτακι μου και δεν εκανα τίποτα ωστε να κουραστω ή να επιβαρυνθώ. Πηγαμε στο ικα μας δωσανε τις 15 μερες και πληρωθηκα καποια χρήματα. Οι πρώτες 15 μέρες πέρασαν και τα καφε επανήλθαν αλλά όχι τόσο έντονα. Έτσι ο γιατρός που έγραψε άλλες 15. Στο χαρτί έγραψε κολπική αιμορραγία και να παραμείνω σε κατακλιση. Δεν υπάρχει κάποια αποκολληση. Είναι απλά κάποια καφε τα οποία έχουν οι περισσότερες έγκυες. Ποτέ πιο έντονα ποτέ Όχι.  Να σημειώσω οτι τελος του μήνα Θα κανω ληψη τροφοβλαστη καθώς έχουμε και εγω και ο άντρας μου στιγμα. Ήταν κάτι το οποίο το γνωριζαμε. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη Γενικά για να αντιμετωπίσω την οποία κατάσταση. Σήμερα με κάλεσε η επιτροπη του ΙΚΑ καθώς πρεπει να περασω απο εκει για να πάρω τις υπόλοιπες 15 μέρες. Μου είπαν να έχω μαζί κάποιον υπέρηχο που να αποδεικνύει το προβλημα. Τι ακριβώς θέλουν να δείχνει ο υπέρηχος αυτος; Υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν την αδεια; Αχ δεν μπορω να αγχωθω και γι αυτο.Δώστε μου τα φώτα σας σας παρακαλώ.

 

Καλησπέρα!

Έχω πάρει πολλές αναρρωτικες στην εγκυμοσύνη μου.. τώρα έχω μπει στο μήνα μου οπότε τα έχω κ πρόσφατα.. 

Τον υπέρηχο τον θέλουν για τα τυπικά.. έναν απλό υπέρηχο πάρε μαζί σου που σου δίνει ο γιατρός σου κάθε φορά που πας.. δεν υπάρχει γιατρός εκεί να σε εξετάσει.. απλώς πας και ρωτάνε ποιες κοπέλες είναι έγκυες και παίρνουν τα βιβλιάρια τους και τους κάνουν τα χαρτιά κατευθείαν.. ούτε που σε ρωτάνε κάτι..παίζει και να μην τον κοιτάξουν καν τον υπέρηχο.. μην αγχώνεσαι.. είναι το πιο γελοίο πραγμα στον κόσμο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Θελω τη γνωμη σας σε κατι...Από τελη Ιουνιου είμαι με αναρρωτικη λογω μεγαλης αποκόλλησης...Ακομα δεν εχω περασει επιτροπή γιατι εχει μεγαλη αναμονη μου ειπαν...Εχουν όλα τα στοιχεια οποτε σε καλουν αυτοι? Διαβαζω ότι χρειαζονται και τους υπερηχους,θελουν κατι άλλο συμπληρωματικο?Και γνωρίζετε ποσο καιρο κανουν να μπουν τα χρηματα μαζεμένα μετα την επιτροπή?Αυτα τα γραφειοκρατικα με εχουν τρελανει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...