Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι εξετασεις πρεπει να γινουν μετα απο αποτυχημενη εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια θα σας παρακαλουσα παρα πολυ αν μπορειτε να με ενημερωσετε τι εξετασεις πρεπει να κανω μετα απο μια ανεμβρυικη κυηση που ειχα και ποιο περιπου ειναι το κοστος για την καθεμια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνώμη μου ειναι να μην κάνεις τίποτα. Κενός σάκος είναι η πιο συχνή αιτια παλίνδρομης κύησης και κατά 85% οφείλεται σε τυχαίες χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Κάτσε να βγεί η ιστολογική σου αν δε βγήκε ήδη και συζήτα το με το γιατρό. Οι εξετάσεις είναι ατελείωτες και στην περίπτωσή σου δεν έχει νόημα να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες μονο αγχος και μεγάλη σπατάλη λεφτών θα ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και οταν ειδαμε αδειο σακο στην 7η βδομαδα η γιατρος δεν μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω ιστολογικη.το εμαθα πιο μετα οτι γινεται αυτο. και εδωσα 400 ευρω για την αποξεση στο Μητερα. Και τωρα φοβαμαι αν ξαναμεινω και παλι μου συμβει αντε παλι 400 ευρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Γνώμη μου ειναι να μην κάνεις τίποτα. Κενός σάκος είναι η πιο συχνή αιτια παλίνδρομης κύησης και κατά 85% οφείλεται σε τυχαίες χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Κάτσε να βγεί η ιστολογική σου αν δε βγήκε ήδη και συζήτα το με το γιατρό. Οι εξετάσεις είναι ατελείωτες και στην περίπτωσή σου δεν έχει νόημα να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες μονο αγχος και μεγάλη σπατάλη λεφτών θα ειναι.

Συμφωνώ!!

Μου έτυχε στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου και στην επόμενη απέκτησα τον γιό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η EleniM311 είπε:

Μαρακι εσυ δηλαδη δεν εκανες καθολου εξετασεις ουτε ιστολογικη?

Έκανα ιστολογική για να σιγουρευτούν ότι δεν ήταν μύλη κύηση. Εξάλλου μόνο αυτό ανέφερε η ιστολογική όχι τους λόγους που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη.

Επειδή όμως εγώ έκανα εξωσωματική, τότε μας είχε πει ο γιατρός αν θέλουμε να κάνει ο σύζυγος εξέταση καρυότυπου (εγώ είχα ήδη ένα παιδί απο τον πρώτο μου γάμο, οπότε δεν χρειαζόταν να κάνω), για να αποκλείσουμε την πιθανότητα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο dna. Εμείς αποφασίσαμε να μην την κάνουμε και να κάνουμε άλλη μια προσπάθεια, η οποία τελικά ήταν επιτυχής.

Θα σου πρότεινα και εσύ να συνεχίσεις και θα δεις οτι την επομενη φορά θα εχεις μια υπεροχη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι!!! Ξερω οως υπαρχουν χειροτερες περιπτωσεις σε προχωρημενες εγκυμοσυνες να χασεις το μωρο. Εγω απλα ειδα σακο αδειο εναν μαυρο κυκλο αλλα απο την μερα που ειχα μαθει οτι εμεινα εγκυος καθομουν και ονειρευομουν τοοσα πραγματα τα βραδια χαζευα ρουχαλακια στο ιντερνετ κρεβατακια και ολα τα σχετικα για ενα μωρο και με στεναχωρησε πολυ που δεν πηγε καλα. την μερα που εμαθα απο υην γιατρο οτι δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη δρν ξερω γιατι δεν μου βγηκε κλαμα καθολου απλα το σκεφτομουν λαι στεναχωριομουν και την ημερα που ειχα παει στο μητερα και με ετοιμαζανε για να κανω την αποξεση εκει μου βγηκε και εκλαψα.η γυναικολογος με ξανακοιταξε στον υπερηχο πριν ξεκινησουν την αναισθησια και ειδα για τελευταια φορα το αδειο σακο...και μεχρι τωρα σκεφτομαι γιατι να μου ετυχε αυτο...τωρα θα ημουν 4.5 μηνων περιπου και θα μαθαινα και το φυλο του μωρου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έπειδη το εχω περάσει και τώρα που σε διαβάζω θυμάμαι τα συναισθήματα θα σου πω το εξής:

Στην επόμενη εγκυμοσύνη σου, μόλις δεις την καρδούλα στον υπέρηχο, όλα αυτά που σκέφτεσαι τώρα δεν θα υπάρχουν και όταν με το καλό γεννήσεις, θα σκέφτεσαι οτι κακώς στεναχωριόσουν για εκείνη την προσπάθεια που δεν πέτυχε.... να είσαι σίγουρη γιαυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η EleniM311 είπε:

Μακαρι!!! Ξερω οως υπαρχουν χειροτερες περιπτωσεις σε προχωρημενες εγκυμοσυνες να χασεις το μωρο. Εγω απλα ειδα σακο αδειο εναν μαυρο κυκλο αλλα απο την μερα που ειχα μαθει οτι εμεινα εγκυος καθομουν και ονειρευομουν τοοσα πραγματα τα βραδια χαζευα ρουχαλακια στο ιντερνετ κρεβατακια και ολα τα σχετικα για ενα μωρο και με στεναχωρησε πολυ που δεν πηγε καλα. την μερα που εμαθα απο υην γιατρο οτι δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη δρν ξερω γιατι δεν μου βγηκε κλαμα καθολου απλα το σκεφτομουν λαι στεναχωριομουν και την ημερα που ειχα παει στο μητερα και με ετοιμαζανε για να κανω την αποξεση εκει μου βγηκε και εκλαψα.η γυναικολογος με ξανακοιταξε στον υπερηχο πριν ξεκινησουν την αναισθησια και ειδα για τελευταια φορα το αδειο σακο...και μεχρι τωρα σκεφτομαι γιατι να μου ετυχε αυτο...τωρα θα ημουν 4.5 μηνων περιπου και θα μαθαινα και το φυλο του μωρου..

κοπέλα μου εγώ τώρα θα είχα μπει στο μήνα μου και είχα επίσης άδειο σάκο. Το 20% των κυήσεων καταλήγουν έτσι. Απλά ημασταν μέσα στο ποσοστό. Μη σκέφτεσαι τι έγινε, αλλά να σκέφτεσαι από δω και πέρα και στο λέω εγώ που εχασα πολύ καιρό ψαχνοντας και κλαιγοντας. Δεν υπάρχει λόγος. Η φύση ξέρει και το προβληματικό έμβρυο το αποβάλλει μονη της. Η επόμενη φορά θα ειναι τυχερη θα δεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω μακαρι..σας ευχαριστως ομως και τις δυο πιυ μπηκατε στην διαδικασια να μου απαντησετε και να μου πειτε την γνωμη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη εχω ηδη 3 παλινδρομες η σωστη εξεταση που δειχνει τι συνεβη , στα ξεσματα της αποβολης ειναι ο καρυτυπος και οχι η ιστολογικη......ενω εγω επεμενα ο γιατρος στο ιασω δεν ηθελε καρυοτυπο  στη 2η αλλα εκανε ιστολογικη....δεν ηξερα....θα τσακωνομουν σημερα ....ομως τωρα που εχω παει σε πολλους γιατρους, αιματολογους, γενετιστες μου λενε οτι δεν τους δινει η ιστολογικη καμια πληροφορια!!!!Αρα καρυοτυπο!!!!!!! και ευχομαι σε καμια να μην χρειαστει βεβαιως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

επειδη εχω ηδη 3 παλινδρομες η σωστη εξεταση που δειχνει τι συνεβη , στα ξεσματα της αποβολης ειναι ο καρυτυπος και οχι η ιστολογικη......ενω εγω επεμενα ο γιατρος στο ιασω δεν ηθελε καρυοτυπο  στη 2η αλλα εκανε ιστολογικη....δεν ηξερα....θα τσακωνομουν σημερα ....ομως τωρα που εχω παει σε πολλους γιατρους, αιματολογους, γενετιστες μου λενε οτι δεν τους δινει η ιστολογικη καμια πληροφορια!!!!Αρα καρυοτυπο!!!!!!! και ευχομαι σε καμια να μην χρειαστει βεβαιως!!

Ευχομαι με ολη μου την ψυχη να κανεις το μωρακι σου να το χαρεις❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...