Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν μπορώ να την βάλω για ύπνο!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα εύχομαι να είστε όλες καλά. Η κορούλα μου είναι 16 μηνών τώρα. Γενικά από την ώρα που γεννήθηκε δεν είχα ποτέ πρόβλημα στον ύπνο της. Τώρα τελευταία ενώ για τον μεσημεριανό της ύπνο δεν με δυσκολεύει καθόλου όταν έρχεται η ώρα για τον βραδυνό ύπνο δεν μπορώ να την ηρεμήσω με τίποτα. Πρέπει να πάει μία η ώρα για κοιμηθεί και πάλι την βάζω με κλάματα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Κάθε βράδυ η ίδια ιστορία. Έχετε καμία ιδέα για το τι να κάνω για να στρώσει πάλι το πρόγραμμα της?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ώρα ξυπνάει? Μήπως ξυπνάει πολύ αργά? Όσο μεγαλώνουν  κοιμούνται λιγότερο...! Αλλα 1 παραείναι αργά... 

Ξεκινάς από νωρίς την ρουτίνα του ύπνου? Έχεις καλές συνθήκες? Χαμηλά φώτα από νωρίς, ησυχία κλπ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως κοιμάται πολύ ώρα το μεσημέρι και ξυπνάει και αργά οπως λεει η Rosemary γιαυτό μετά αργεί να κοιμηθεί το βράδυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον κοιμάται πολύ για μεσημέρι. Κοιμάται συνήθως κατά τη μιάμιση το μεσημέρι και ξυπνάει 4 ή και τεσσεράμισι. Σήμερα ας πούμε ξύπνησε για γάλα στις 7 και κοιμήθηκε πάλι. Δεν το κάνει συχνά αυτό όμως. Συνήθως μέχρι τις 8μισή είναι ξύπνια. Τι να πω... να προσπαθήσω να την ξυπνάω νωρίς το απόγευμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω και εγώ το ίδιο θέμα με τον 2,5 ετών κανακάρη μου.

Το μεσημέρι κοιμάται τουλάχιστον ενα δίωρο με αποτέλεσμα να αργεί το βραδυ να κοιμηθεί, να αργεί το πρωί να ξυπνήσει, να κοιμάται αργά το μεσημερι το δίωρο που λέγαμε και παει λέγοντας....

Το πρόβλημα μου λύθηκε με τον παιδικό σταθμό, που αμέσως μετα το φαγητό τα βάζουν για ύπνο και κοιμάται 1 ώρα και ένα τέταρτο... Ετσι και νωρίς τον ξυπνάνε και λιγότερο κοιμάται, με αποτέλεσμα το βράδυ 21:00 βία 21:30 να πέφτει για ύπνο χωρίς κλάματα και υστερίες.

 

Πιστευω ότι και εσυ πρεπει να του διορθώσεις λίγο τον μεσημεριανό υπνο και θα δεις διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα το προσπαθήσω από σήμερα κιόλας γιατί αυτό το βραδυνό βάσανο μας έχει γίνει. Στο τέλος θα με βάζει για ύπνο εκείνη αντί να την βάζω εγώ. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ελπίζω να έχω αποτελέσματα σιγά σιγά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά πιστεύω ότι περνάει φάση που δεν της φθάνει η μέρα. Ακόμη κ 3 ώρες να κοιμάται εφόσον ξυπνάει στις 4.30 είναι πολλές οι ώρες μέχρι ρη μια. Αν την ξυπνήσεις στη μια ώρα έχεις πολλές πιθανότητες η να έχετε μιρλα ως τ βράδυ η να σ κοιμηθει κατα τις 11 κ να σ ξύπνησει 5 τ πρωί.

Εμένα η μικρη μ από 10 μηνων κοιμάται 12 12.30. Είτε κοιμηθεί μισή ώρα τ μεσημέρι είτε δυο ένα κ τ αυτό. Όσες φορές έπεσε πτώμα κ κοιμήθηκε στις 11 μ ξύπνησε στις 5 κ έμεινε ξύπνια μια δυο ώρες. Από βρέφος έχουμε τις ίδιες συνήθειες ύπνου άλλα είναι στο παιδι. Της κολλητής μ η μικρη 20 μηνων τώρα από 6 μηνων κπιμαται στις 8.30 με 8 τ πρωι πίνει γάλα κ ξανά κοιμαται ως τις 10. Μεσημερι κοιμάται 3 με 5. Και στις 8.30 πέφτει ξερό. Πόσο πιο πολυ κουράζεται από τη δικιά μου; 

Κ γω κπ στιγμή είχα αγανακτήσει άλλα πλέον τ πήρα απόφαση την αφήνω κ παίζει κ πάλι μέχρι να κοιμηθεί έχω κάνει 3 4 προσπάθειες να τη νανουρισω. Να προσθέσω ότι από τις 9 έχουμε σβηστά φώτα μόνο ένα λαμπάτερ στο σαλόνι κ κλειστγ τηλεόραση. Χθες για παράδειγμα κοιμήθηκε για μεσημέρι 3 και με 4 παρά. Μισή ώρα δηλαδή. Το βράδυ την έβαλα στο κρεβατάκι της στις 12. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι και αυτό όπως το λες... Ρίσκο να το βάλεις νωρίς και να ξυπνήσει τα χαράματα. Μου το κάνει και αυτό συχνά. Ενώ δηλαδή κοιμάται αργά πχ στις 12 να ξυπνήσει 5 πάρα και να ξανακοιμηθει στις 7.... Μάλλον κι εγώ πρέπει να το πάρω απόφαση ότι έχω ένα μικρό νυχτοπουλι και να προσαρμοστώ στο νέο της πρόγραμμα... θα προσπαθήσω να βρω κάπως να χαλαρώνει τουλάχιστον γιατί μέχρι την ώρα που την πάω για ύπνο τρέχει και σκαρφαλώνει στα παιχνίδια της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χτες που κοιμήθηκε όλο το βράδυ χωρίς να ξυπνήσει σηκώθηκε στις 8μιση. Τις άλλες μέρες που ξυπνάει κατά τις 5 και μένει ξύπνια μέχρι τις 7 και ξανακοιμαται σηκώνεται στις 10 με 10 και μισή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου ενώ κοιμόταν αδιατάρακτα όλη την νύχτα ξεκίνησε καινούριο βιολί τώρα τελευταία, κατά τις 1-2 έρχεται στο κρεβάτι μας και συνεχίζει τον ύπνο του και αφού κοιμηθεί τον πηγαίνω στην κούνια του και όταν ξυπνήσει πάλι το πρωι έρχεται και ξαπλώνει πάλι μαζί μας. Δεν έχω του κουράγιο μέσα στην νύχτα να τον πηγαίνω στο κρεβάτι του και να κάθομαι δίπλα του με την καρέκλα σαν το ζόμπι για να κοιμηθεία γιαυτό τον αφήνω. Βέβαια κάνω μαύρο ύπνο γιατί φοβάμαι μην τον πλακώσω, μην πέσει από το κρεβάτι και τρομάξει ή χτυπήσει αλλά θέλω να του το κόψω κιόλας γιατί έναν ρημάδι ύπνο κάνουμε, ας τον κάνουμε σαν άνθρωποι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαίνω τι λες konstantia μου, ακριβώς αυτό έναν ύπνο έχουμε κι εμείς... εμένα όταν ξυπνάει τα χαράματα και δεν κοιμάται εύκολα ξανά όλη την υπόλοιπη μέρα είμαι σαν ζόμπι... Σήμερα το έκανε πάλι αυτό και δεν έχω το κουράγιο ούτε να σηκωθώ απ το κρεβάτι!!! Όταν νιώσεις λίγο πιο έτοιμη προσπάθησε σιγά σιγά να μην τον παίρνετε στο κρεβάτι. Ίσως σε κάποια στιγμή που κι εσύ θα έχεις βοήθεια, δεν ξέρω αν μένεις κοντά στους γονείς ας πούμε για να σε βοηθούσε η μαμά σου σε αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@defne89 το πρόβλημα με εμάς είναι ότι ο μικρός (22 μηνών πλέον) έρχεται μόνος του στο κρεβάτι μας, δεν τον παίρνουμε εμείς επί τούτου. Χθες ενώ τον βάζουμε και κοιμάται στις 9:30 κάθε μέρα, δεν ήθελε να κοιμηθεί και έβγαινε από την κούνια του και πήγαινε και ξάπλωνε στην κρεβατοκάμαρα μέσα στα σκοτάδια. Τον πήγα στο κρεβάτι του 4 φορές, κάποια στιγμή κοιμήθηκε. Το πρωι 6:30 ήρθε στην κρεβατοκάμαρα. Το απολαμβάνω που έρχεται και με αγκαλιάζει, με φιλάει, ξέρω ότι αυτά θα σταματήσουν κάποια στιγμή και θα μου λείψουν αλλά ότι πρέπει να σηκωθώ το πρωι να πάω στην δουλειά και να είμαι συγκεντρωμένη είναι σημαντικό για μένα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...