Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια παρακαλώ θέλω τη γνώμη σας


Pralina

Recommended Posts

Είχα περίεργα τσιμπήματα για 5 μέρες στις ωοθήκες και δέκατα για μια εβδομάδα. Έκανα χοριακη βγήκε 4. Μετά από 3 μέρες έκανα 3 τεστ εγκυμοσύνης και βγήκαν θετικά. Το όριο των τεστ λένε ότι ειναι από 10 hcg και πάνω. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι βιοχημικη κυηση. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το συμπέρανε αυτό, εφόσον θα μπορούσε να είναι στα πρώιμα στάδια η εγκυμοσύνη. Το θεωρώ άδικο να προδικαζει έτσι μια πιθανή εγκυμοσύνη. Αύριο θα κάνω πάλι χοριακη να δω πόσο έχει φτάσει. Έχω φίλη που στην πρώτη χοριακη είχε 3.45 και έκανε κανονικά μωράκι. Γιατί να με ακυρώσει έτσι από τώρα? Έχει δίκιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Δεν μας λες πόσο είναι ο κύκλος σου, αν έκανες χοριακη πριν η με καθυστέρηση ούτε αν την επανέλαβες. Αν δ σ έρθει περίοδος πρέπει να την επαναλάβεις για να κρίνεις την εξέλιξη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Δεν μας λες πόσο είναι ο κύκλος σου, αν έκανες χοριακη πριν η με καθυστέρηση ούτε αν την επανέλαβες. Αν δ σ έρθει περίοδος πρέπει να την επαναλάβεις για να κρίνεις την εξέλιξη της.

Diwni σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω πολυκυστηκες και η τελευταία περίοδος ξεκίνησε 15 Αυγούστου (γιατί τότε ήταν η τελευταία φορά που πήρα yasminelle). Οπότε δεν μπορώ να ξεβρ τίποτα όσον αφορά καθυστέρηση γιατί από τότε έτσι κι αλλιώς δεν είχα αδιαθετησει. Πότε δεν ξερω ποτέ θα αδιάθετησω, κάποιες φορές κάνω και 4 μήνες. Μια χοριακη έκανα την Πέμπτη και ήταν 4. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Diwni σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω πολυκυστηκες και η τελευταία περίοδος ξεκίνησε 15 Αυγούστου (γιατί τότε ήταν η τελευταία φορά που πήρα yasminelle). Οπότε δεν μπορώ να ξεβρ τίποτα όσον αφορά καθυστέρηση γιατί από τότε έτσι κι αλλιώς δεν είχα αδιαθετησει. Πότε δεν ξερω ποτέ θα αδιάθετησω, κάποιες φορές κάνω και 4 μήνες. Μια χοριακη έκανα την Πέμπτη και ήταν 4. 

Επίσης, δύο μέρες μετά δηλαδή το Σάββατο, έκανα τα τεστ και έδειξαν θετικά. Τα οποία έχουν όριο πάνω από 10hcg που σημαίνει ότι διπλασιαστηκε μέσα σε 2 μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνε κ αύριο ακόμη μια. Πάντως το 4 δ θεωρείται θετικό από όσο ξέρω. Υπάρχει εδώ στο φόρουμ κ σχετικό ποστ. Εφόσον όμως έκανες τεστ κ ηταβ θετικό επανέλαβε την.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κάνε κ αύριο ακόμη μια. Πάντως το 4 δ θεωρείται θετικό από όσο ξέρω. Υπάρχει εδώ στο φόρουμ κ σχετικό ποστ. Εφόσον όμως έκανες τεστ κ ηταβ θετικό επανέλαβε την.

Ναι έκανα 3 τεστ εγκυμοσύνης βασικά και έχω ακόμα δέκατα και πόνους στη κοιλιά μόνιμα. Δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση του γυναικολόγου και συμβουλευτηκα έναν παλιό μου γυναικολόγο και μου είπε να κάνω αύριο χοριακη και προγεστερονη. Για να δούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

Ωραία τότε!! Καλά αποτελέσματα σ εύχομαι! Στείλε να μας ενημερώσεις αν θες.

Εννοείται ότι θα ενημερώσω! Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα!!

Πιστεύω ότι η χοριακή σήμερα θα σας λύσει τις απορίες.

Ο γυναικολόγος σου έκρινε σύμφωνα με το νούμερο και καλύτερα που είναι επιφυλακτικός παρά να σου πει "ναι είσαι έγκυος" και μετά να διαψευσθεί.

Προσωπικά, το έχω γράψει και σε άλλο τοπικ, σε μια εξέταση για να σιγουρευτώ ότι δεν έχει συμβεί κάποιο "ατύχημα" στα μέτρα προφύλαξης που έπαιρνα, ωστε να ξεκινήσω μια θεραπεία για ενα πρόβλημα υγείας που είχα, μου έτυχε χοριακή 5 την οποία την επανέλαβα γιατί στην μικροβιολόγο δεν είχε ξανασυβεί και δεν ήξερε να μου πει αν είμαι έγκυος ή όχι (τελικά δεν ήμουν).

Σου εύχομαι η επόμενη χοριακή να είναι τριψήφια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Καλημέρα και από εμένα!!

Πιστεύω ότι η χοριακή σήμερα θα σας λύσει τις απορίες.

Ο γυναικολόγος σου έκρινε σύμφωνα με το νούμερο και καλύτερα που είναι επιφυλακτικός παρά να σου πει "ναι είσαι έγκυος" και μετά να διαψευσθεί.

Προσωπικά, το έχω γράψει και σε άλλο τοπικ, σε μια εξέταση για να σιγουρευτώ ότι δεν έχει συμβεί κάποιο "ατύχημα" στα μέτρα προφύλαξης που έπαιρνα, ωστε να ξεκινήσω μια θεραπεία για ενα πρόβλημα υγείας που είχα, μου έτυχε χοριακή 5 την οποία την επανέλαβα γιατί στην μικροβιολόγο δεν είχε ξανασυβεί και δεν ήξερε να μου πει αν είμαι έγκυος ή όχι (τελικά δεν ήμουν).

Σου εύχομαι η επόμενη χοριακή να είναι τριψήφια!!

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για τη ευχή! Επειδή έκανα τα τεστ και ητνα θετικά πλέον, που σημαίνει ότι η χοριακη είχε διπλασιαστεί τουλάχιστον σε 2 μέρες, κατά την γνώμη μου δεν το έψαξε καθόλου και ένιωσα ότι με ακύρωσε ενώ γνωρίζω γυναίκες που είχαν 3.45 και 3.5 και είχα μωράκι. Πήρα τον παλιό μου γιατρό τηλ και μου είπε αυτά που πίστευα ότι θα μου πει. Να κάνω εξετάσεις σήμερα για να δω τι πρόοδος υπάρχει. Γι αν δούμε.. Στις 6 30 θα ξέρω!! 

???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Θα έχουμε αγωνία!!!!

Καλησπέρα!! Χοριακη 79! Και προγεστερονη 21! Ξεκίνησα το πρωί φολικο οξύ το μεσημέρι βιταμίνη d και βραφυ προγεστερονη.. Βέβαια ακόμα μετά το σοκ με τον άλλον γιατρό δεν το έχω πιστέψει ακομα. Περιμένω τη χοριακη την Παρασκευή για να δω πόσο θα έχει ανέβει.. Είναι η πρώτη εγκυμοσύνη και δνε ξέρω πολλά πράγματα! Τώρα μαθαίνω σιγά σιγά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Συγχαρητήρια!!!

Προφανώς έκανες την πρώτη εξέταση πολύ νωρίς λόγω του άστατου κύκλου σου γιαυτό και αυτό το μπέρδεμα!!

Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Συγχαρητήρια!!!

Προφανώς έκανες την πρώτη εξέταση πολύ νωρίς λόγω του άστατου κύκλου σου γιαυτό και αυτό το μπέρδεμα!!

Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά! Το κατάλαβα από τα τσιμπήματα στη κοιλιά που δνε τα είχα ξανά νιώσει ποτέ στη ζωή μου και αναρωτιόμουν τι είναι! Υπομονή μέχρι τη Παρασκευή να δούμε πως θα συνεχιστεί ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ και τις τρεις φορές που έμεινα έγκυος, πίστευα ότι δεν ήμουν γιατί στις αρχές δεν είχα κανέναν διαφορετικό σύμπτωμα από αυτά της περιόδου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Εγώ και τις τρεις φορές που έμεινα έγκυος, πίστευα ότι δεν ήμουν γιατί στις αρχές δεν είχα κανέναν διαφορετικό σύμπτωμα από αυτά της περιόδου...

Μάλλον είναι διαφορετικό σε κάθε γυναίκα! Έτυχε και μια γνωστή μου είχε ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα και πήρε τον γιατρό της μόνο για αυτά τα τσιμπήματα και τελικά ηρνα έγκυος! Έχει κι εκείνη έντονες πολυκυστηκες ίσως είναι αυτός ο λόγος, ποιος ξέρει! Να ρωτήσω κάτι που ίσως να ξέρεις. Αν Δευτέρα είναι 79 η χοριακη, την Παρασκευή πρέπει να διπλασίασε το ανά δύο μέρες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι  Μου! Πολλά συγχαρητήρια! Αν υποθέσουμε ότι η χοριακη διπλασιαζεται κ παίρνει λίγο παραπάνω την Παρασκευή πρέπει να είναι κοντά στις 400 μονάδες. Καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, λένε ότι πρέπει να διπλασιάζεται κάθε δυο ημέρες. Λίγο πάνω, λίγο πάνω δεν παίζει ρόλο (δηλαδή αν δεν είναι ακριβής ο διπλασιασμός και θέλει λίγες μονάδες για να ειναι ακριβής).

Σε κάθε γυναίκα η χοριακή ανεβαίνει διαφορετικά. Εγω π.χ. είχα σχετικά μεγάλες χοριακές στις εγκυμοσύνες μου.

Παρόλα αυτά, ο γιατρός μου ποτέ δεν με έβαλε να την κανω δευτερη φορά για να δει διπλασιασμό.

Οπότε αν είχες 79 την Δευτέρα λογικά την Παρασκευή δεν θα πρέπει να δείξει πάνω απο 300?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι φαντάζομαι κι εγώ! Για να δούμε ρε κορίτσια..! Μακαριιιιιι! Εμένα μάλλον μου είπε να ξανά κάνω επειδή η πρώτη ήταν αρνητική οπότε δεν ξέρουμε ακριβώς την πρόοδο της! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσύ είχες την "ατυχία" να την πιάσεις νωρίς και να είναι χαμηλή ακόμα, γιαυτό σε τσεκάρει.

Εγώ που ήμουν με εξωσωματική και ήξερε ο γιατρός πότε έπρεπε να την κάνω, είχα βγάλει τριψήφιο νούμερο και δεν με έβαλε για επανάληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...