Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλεργία στα γαλακτοκομικά και το (μαγικό) ταξίδι της αποχής!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Ακολουθεί σεντονάκι!!

Οσες δεν με ξέρετε, ειμαι μανούλα δυο κοριτσιών μια 3,5 ετών και μια που αυριο γίνεται 2 μηνών! Απο την πρώτη στιγμή είχαμε αποκλειστικό θηλασμό, ο οποίος ηταν πολυ εύκολος γιατι δεν ηταν η πρώτη φορα!! Παντα οταν με ρωτούσαν ‘’ειναι ήσυχη η μικρή?’’, έλεγα: εεε ναι, εχει λίγα πονάκια το βράδυ, αλλα δεν ειναι κολικοι (τους ξερω καλα τους κυρίους απο την μεγάλη μου κόρη) ειναι απλά πονάκια! και είχαν ενα βλέμμα απορίας. Και εγω είχα απορία γιατι όντως δεν ήξερα τι ηταν!! Σταδιακά αρχισα να βλεπω αίμα στα κακά της, αλλα είπαμε με την παιδίατρο οτι θα ειναι λόγο αυξημένης ροής. Η ΡΟΗ ρυθμιστικε όμως πλήρως άρα αποκλειοταν ως λόγος αιματος στα κακά. Και πριν αρκετές ημέρες το βράδυ μου έκανε μια πάνα.... μόνο αίμα!! Τα έπαιξα! Πήρα την παιδίατρο και μου είπε πλήρη αποχή απο γαλακτοκομικά φανερά και κρυφά, μεχρι να έρθετε στ9 ιατρείο(θα έλειπε για μια εβδομάδα). Έτσι και έγινε. Μόλις πήγαμε εξέτασε βάρος, που ηταν 4,800 εξαιρετικά καλο για 1,5 μηνών βρέφος με βάρος γέννησης 3100 και αποκλειστικό θηλασμό, και τα λεγόμενα ηταν τα εξής: εδω έχουμε καραμπινάτη αλλεργία, επειδή όμως βάζει εξαιρετικό βάρος, ειναι μικρής σημασίας και μπορεί να αρχίσει να φεύγει και απο τον 6ο μηνα. Εσυ όμως συνεχίζεις την πλήρη αποχή. 

Οκ λέω και εγω.. όντως κορίτσια μετα απο 1-1,5 εβδομάδα σταμάτησε να εχει πονάκια το βράδυ και κοιμάται ισυχα, αλλα αυτη η αποχή ειναι.....

ωρες ώρες τρελαίνομαι.. απο την εγκυμοσύνη κιόλας έκοψα το τσιγάρο, οκ, έκοψα τον δυνατό καφέ, οκ, δεν κοιμάμαι, οκ, αλλα ούτε θα τρώω κανονικά?????????? Αυτά με πιάνουν ώρες ώρες.. μετα σκέφτομαι οτι αυτο το πλασματάκι βασίζεται σε εμενα και αφού τα κατάφερα μεχρι εδω, θα τα καταφέρω κι αλλο. Και έτσι μου περνάει το παράπονο. 

Για αυτο άνοιξα αΥτο το θέμα. Να μαζευτούμε μανούλες που μπήκαμε στο ‘’μαγικο’’ ταξίδι της αποχής και να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας γιατι δεν ειναι κακό να ξεσπάμε. Ούτε ειναι κακό να νιώθουμε πιεσμένες με αυτο. Αλλα μόνο αν το συζητάμε και το βγάζουμε απο μεσα μας θα προχωρήσουμε και δεν θα φάμε αυτο το υπέροχο γιαουρτάκι στο ράφι του ψυγείου ????????

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mama2015 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ακολουθεί σεντονάκι!!

Οσες δεν με ξέρετε, ειμαι μανούλα δυο κοριτσιών μια 3,5 ετών και μια που αυριο γίνεται 2 μηνών! Απο την πρώτη στιγμή είχαμε αποκλειστικό θηλασμό, ο οποίος ηταν πολυ εύκολος γιατι δεν ηταν η πρώτη φορα!! Παντα οταν με ρωτούσαν ‘’ειναι ήσυχη η μικρή?’’, έλεγα: εεε ναι, εχει λίγα πονάκια το βράδυ, αλλα δεν ειναι κολικοι (τους ξερω καλα τους κυρίους απο την μεγάλη μου κόρη) ειναι απλά πονάκια! και είχαν ενα βλέμμα απορίας. Και εγω είχα απορία γιατι όντως δεν ήξερα τι ηταν!! Σταδιακά αρχισα να βλεπω αίμα στα κακά της, αλλα είπαμε με την παιδίατρο οτι θα ειναι λόγο αυξημένης ροής. Η ΡΟΗ ρυθμιστικε όμως πλήρως άρα αποκλειοταν ως λόγος αιματος στα κακά. Και πριν αρκετές ημέρες το βράδυ μου έκανε μια πάνα.... μόνο αίμα!! Τα έπαιξα! Πήρα την παιδίατρο και μου είπε πλήρη αποχή απο γαλακτοκομικά φανερά και κρυφά, μεχρι να έρθετε στ9 ιατρείο(θα έλειπε για μια εβδομάδα). Έτσι και έγινε. Μόλις πήγαμε εξέτασε βάρος, που ηταν 4,800 εξαιρετικά καλο για 1,5 μηνών βρέφος με βάρος γέννησης 3100 και αποκλειστικό θηλασμό, και τα λεγόμενα ηταν τα εξής: εδω έχουμε καραμπινάτη αλλεργία, επειδή όμως βάζει εξαιρετικό βάρος, ειναι μικρής σημασίας και μπορεί να αρχίσει να φεύγει και απο τον 6ο μηνα. Εσυ όμως συνεχίζεις την πλήρη αποχή. 

Οκ λέω και εγω.. όντως κορίτσια μετα απο 1-1,5 εβδομάδα σταμάτησε να εχει πονάκια το βράδυ και κοιμάται ισυχα, αλλα αυτη η αποχή ειναι.....

ωρες ώρες τρελαίνομαι.. απο την εγκυμοσύνη κιόλας έκοψα το τσιγάρο, οκ, έκοψα τον δυνατό καφέ, οκ, δεν κοιμάμαι, οκ, αλλα ούτε θα τρώω κανονικά?????????? Αυτά με πιάνουν ώρες ώρες.. μετα σκέφτομαι οτι αυτο το πλασματάκι βασίζεται σε εμενα και αφού τα κατάφερα μεχρι εδω, θα τα καταφέρω κι αλλο. Και έτσι μου περνάει το παράπονο. 

Για αυτο άνοιξα αΥτο το θέμα. Να μαζευτούμε μανούλες που μπήκαμε στο ‘’μαγικο’’ ταξίδι της αποχής και να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας γιατι δεν ειναι κακό να ξεσπάμε. Ούτε ειναι κακό να νιώθουμε πιεσμένες με αυτο. Αλλα μόνο αν το συζητάμε και το βγάζουμε απο μεσα μας θα προχωρήσουμε και δεν θα φάμε αυτο το υπέροχο γιαουρτάκι στο ράφι του ψυγείου ????????

 

Καλημέρα σε καταλαβαίνω απόλυτα τα πέρασα εις διπλούν στους γιούς μου...είχαν κ οι 2 αλλεργία στα γαλακτοκομικά,που όμως στον 1ο δεν είχα σωστή καθοδήγηση κ σταμάτησα τον θηλασμό στους 4.5 μήνες.στον 2ο όμως από 1.5 μηνών ξεκίνησε το αίμα στα κακά,κ έβλεπα συχνά αρκετές ,έκοψα γαλακτοκομικά κρυφά ,φανερά κ όχι τυποποιημένα,μέχρι κ μαρμελάδες επιτρέπονται κάποιες όχι όλες κ δεν έτρωγα ούτε κατσικίσιο τυρί γάλα,τπτ απολύτως.αυτά που τα είχαν πει στην ομάδα στο φβ ,η παιδίατρος μου είπε μπορώ να φάω κατσικίσιο εγώ πάντως δεν το ρισκάρα κ δεν έφαγα κ κρέατα μόνο ελευθέρας βοσκής.όλα αυτά για 9 μήνες.από 10 μηνών ξεκίνησε εισαγωγή σε κάποια με επιτυχία σε κρέας όχι ,τελικά φτάσαμε μέχρι 13 μήνες αποκλειστικού θηλασμού,βάρος έπαιρνα ειδικά το πρώτο 3μηνο φουλ μετά σιγά σιγά πιο λίγο αλλά έπαιρνε.μετά τον χρόνο μπήκαν κ αλλά ακόμα όμως το μοσχάρι τον ενοχλεί λίγο κ μου κάνει συγκαμα οπότε το αποφεύγω.τώρα είμαι έγκυος στο 3ο παιδάκι που μάλλον είναι κ κορίτσι κ θέλω πάλι να θηλασω...στον 2ο σταμάτησα για να μείνω έγκυος αλλιώς μπορεί να συνέχιζα λίγο ακόμα αν κ έβλεπα ότι ήθελε πολύ περισσότερο κ εκεί δεν τον κάλυπτε άλλο.τώρα θα δούμε τον Απρίλιο που θα γεννήσω ...πάντως η παιδοαλλεργιολογος που το συζήτησα για το 3ο Γιατί έχει πιθανότητες μου είπε να κόψω μόνο το αγελαδινό κ κατσικίσιο να τρώω..για μετά αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου μαμά!

Είχα το ίδιο θέμα κ μάλιστα η μικρή μου εμφάνισε συμπτώματα από την πρώτη κιόλας βδομάδα. Μιλάμε για πολύ πόνο, ρουκέτες κ 8ωρα κλάματα. 

Θα σου τι έκανα εγώ με τη συμβουλή της παιδιάτρου μου που είναι αλλεργιολογος αλλά κ πιστοποιημενη σύμβουλος θηλασμού. 

1,5 μήνα ολική αποχή. Κ από τα κρυφά. Επειτα για 2-3 βδομάδες, ένταξη των κρυφών με παρακολούθηση των αντιδράσεων του παιδιου. Ήταν μια χαρά οπότε συνεχίσαμε με νέα ένταξη ψημένων γαλακτοκομικων (πχ τυρί σε πίτσα, γάλα σε κέικ κλπ). Καλή αντίδραση του παιδιου. Στη συνέχεια, ένταξη τυριών (πχ φέτα). Καλή αντίδραση. Μετά δοκιμή φρέσκου γάλακτος, γιαουρτιού κ κρέμας γαλακτος όπου το παιδί εμφάνισε αίματακι στα κακά οπότε κ δεν τα συνέχισα. Στον 5ο μήνα ξανά ήπια γάλα κ γιαούρτι. Πάλι αίμα. Δεν ξανά ήπια για άλλον 1,5 μήνα έτρωγα όμως πού κ πού γιαούρτι (τα υπόλοιπα που δεν την ενοχλούσαν τα συνέχιζα κανονικά). Τώρα στον 7ο πια ξανά ήπια φρέσκο γάλα κ η μικρή δεν έχει κανένα συμπτώματα!! Εδώ κ 10 μέρες πίνω μέρα παρά μέρα κ όλα είναι μια χαρά! 

Η μικρή κ σταδιακή επαφή με το αλλεργιογονο έκανε θαύματα. Φαντάσου ότι ενώ στην αρχή η γιατρός μου είχε πει ότι μέχρι τον χρόνο δε θα δώσουμε καθόλου γαλακτοκομικα στις στερεες, τώρα αν όλα συνεχίσουν καλά, θα επιχειρήσουμε το γιαούρτι στον 9ο!!

Συζήτησε το με την γιατρό σου μήπως κ δοκιμάσετε κάτι τέτοιο..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@ζουζουνα* δυο φορές?? Πραγματικά μπράβο σου.. εμενα δεν με έκοψε το μοσχάρι γιατι μου είπε δεν μπορω να το κόψω απο εσένα.. τωρα τι εννοούσε δεν ξερω αλλα μου είπε οταν τρώω να καταγράφω το ποτέ και τις αντιδράσεις!! Και ούτε κατσικίσιο και εγω!! Δοκίμασα αυτά τα γάλα καρύδας αλλα μπλιαχ δεν εγω πιει κατι χειρότερο!!! 

@Rosemary θα το συζητήσω μαζί της αυριο κιόλας!!! Γιατι εγω ήμουν υπέρ φαν των γαλακτοκομικών σε σημείο που για να ξεδιψάω το καλοκαίρι πίνω αραιωμένο γάλα(δικές μου πατέντες)..  

 

κοριστια συγνώμη για την πολυυυ καθυστερημένη απάντηση αλλα είχα να μπω εβδομάδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2018 at 10:40 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Γειά σου μαμά!

Είχα το ίδιο θέμα κ μάλιστα η μικρή μου εμφάνισε συμπτώματα από την πρώτη κιόλας βδομάδα. Μιλάμε για πολύ πόνο, ρουκέτες κ 8ωρα κλάματα. 

Θα σου τι έκανα εγώ με τη συμβουλή της παιδιάτρου μου που είναι αλλεργιολογος αλλά κ πιστοποιημενη σύμβουλος θηλασμού. 

1,5 μήνα ολική αποχή. Κ από τα κρυφά. Επειτα για 2-3 βδομάδες, ένταξη των κρυφών με παρακολούθηση των αντιδράσεων του παιδιου. Ήταν μια χαρά οπότε συνεχίσαμε με νέα ένταξη ψημένων γαλακτοκομικων (πχ τυρί σε πίτσα, γάλα σε κέικ κλπ). Καλή αντίδραση του παιδιου. Στη συνέχεια, ένταξη τυριών (πχ φέτα). Καλή αντίδραση. Μετά δοκιμή φρέσκου γάλακτος, γιαουρτιού κ κρέμας γαλακτος όπου το παιδί εμφάνισε αίματακι στα κακά οπότε κ δεν τα συνέχισα. Στον 5ο μήνα ξανά ήπια γάλα κ γιαούρτι. Πάλι αίμα. Δεν ξανά ήπια για άλλον 1,5 μήνα έτρωγα όμως πού κ πού γιαούρτι (τα υπόλοιπα που δεν την ενοχλούσαν τα συνέχιζα κανονικά). Τώρα στον 7ο πια ξανά ήπια φρέσκο γάλα κ η μικρή δεν έχει κανένα συμπτώματα!! Εδώ κ 10 μέρες πίνω μέρα παρά μέρα κ όλα είναι μια χαρά! 

Η μικρή κ σταδιακή επαφή με το αλλεργιογονο έκανε θαύματα. Φαντάσου ότι ενώ στην αρχή η γιατρός μου είχε πει ότι μέχρι τον χρόνο δε θα δώσουμε καθόλου γαλακτοκομικα στις στερεες, τώρα αν όλα συνεχίσουν καλά, θα επιχειρήσουμε το γιαούρτι στον 9ο!!

Συζήτησε το με την γιατρό σου μήπως κ δοκιμάσετε κάτι τέτοιο..! 

αλήθεια με το βάρος πως είσαστε?

εμένα στην αρχή ο 2ος μέχρι κ τον 3Ο μήνα πήρε φουλ,έφτασε στην πάνω πάνω καμπύλη κ τώρα είναι 19 μηνών 10.700 κιλά κ 84 πόντους,ο 1ος 17 μηνών ήταν 10.600 76 πόντους.εμφανισιακά μου λέει η παιδίατρος είναι πολλοί καλοί κ οι 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 Ναι όντως 2 φορές γι'αυτό κ θα προσέξω από την αρχή κ στο 3ο...απλά θα τρώω κατσικίσιο όχι αγελαδινα φανερά κ βλέπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...
στις On 1/11/2018 at 8:23 ΠΜ, ο/η ζουζουνα* είπε:

αλήθεια με το βάρος πως είσαστε?

εμένα στην αρχή ο 2ος μέχρι κ τον 3Ο μήνα πήρε φουλ,έφτασε στην πάνω πάνω καμπύλη κ τώρα είναι 19 μηνών 10.700 κιλά κ 84 πόντους,ο 1ος 17 μηνών ήταν 10.600 76 πόντους.εμφανισιακά μου λέει η παιδίατρος είναι πολλοί καλοί κ οι 2.

Rosemary καλησπέρα!

Διάβασα πρόσφατα και εντελώς τυχαία τα όσα έγραψες σχετικά με την εισαγωγή των γαλακτοκομικών προϊόντων στην διατροφή σου λόγω της δυσανεξίας που έχει η μικρή σου. Θα μπορούσα να σε ρωτήσω, κάθε πόσες μέρες έκανες εισαγωγή στη διατροφή σου και όταν έφτασε η στιγμή για στερεά πως τα εισήγαγες στην δική της διατροφή;

Μου άρεσε πολύ η στάση της παιδιάτρου σου! Δυστυχώς εμείς δεν μένουμε Ελλάδα και το σύστημα υγείας, είναι αρκετά διαφορετικό εδώ. Θα ήθελα όμως να έχω μια παιδίατρο όπου να μπορούσα να επικοινωνήσω και να ζητήσω τη συμβουλή της. Μπορώ να μάθω πως λέγεται ή που βρίσκεται και κάποιον τρόπο επικοινωνίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Έλλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 13/5/2020 at 5:32 ΜΜ, ο/η New mommy είπε:

Rosemary καλησπέρα!

Διάβασα πρόσφατα και εντελώς τυχαία τα όσα έγραψες σχετικά με την εισαγωγή των γαλακτοκομικών προϊόντων στην διατροφή σου λόγω της δυσανεξίας που έχει η μικρή σου. Θα μπορούσα να σε ρωτήσω, κάθε πόσες μέρες έκανες εισαγωγή στη διατροφή σου και όταν έφτασε η στιγμή για στερεά πως τα εισήγαγες στην δική της διατροφή;

Μου άρεσε πολύ η στάση της παιδιάτρου σου! Δυστυχώς εμείς δεν μένουμε Ελλάδα και το σύστημα υγείας, είναι αρκετά διαφορετικό εδώ. Θα ήθελα όμως να έχω μια παιδίατρο όπου να μπορούσα να επικοινωνήσω και να ζητήσω τη συμβουλή της. Μπορώ να μάθω πως λέγεται ή που βρίσκεται και κάποιον τρόπο επικοινωνίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Έλλη

έκανες ταγκ το δικό μου μήνυμα δεν ξέρω αν πηγαίνει σε μένα, εγώ πάντως στην μικρή μου αρχικά με τις στερεές δεν τις έδινα κάτι με γλκ, παρα μονο ότι έφτιαχνα εγώ αλλά αυτό πιο αργότερα στον  12ο μήνα αφού από τον 10ο είχα εισάγει σε μένα μένω του θηλασμού κ είδα ότι δεν την ενοχλεί. σε εκείνη έβαλα με γιαούρτι πχ κανονικό στους 13 μήνες. στο μοσχάρι πχ το δοκίμασα στον χρόνο αλλά δυστυχώς μου έκανε πάλι δερματικο κ συγκαμα, οπότε το άφησα.τωρα είναι 14μηνων . 

πάντως εμένα είχε κ με τα κρυφά οπότε είμασταν αυστηρά κ από κρυφά όλο αυτό το διάστημα και επανεισαγωγή σε μένα στον 10 μήνα κ αργότερα στο παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Άρχισα την αποχή πριν μια εβδομάδα. Μα και το κρέας;;;; Δε θα το αντέξω!! 😱 Ούτε σοκολάτες, ούτε τυριά, αλλά ούτε και κρέας;;; Να γίνω βίγκαν να ηρεμήσω τότε!! Ας πεθάνω! 😢😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...