Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΩΟΛΗΨΙΑ BEMFOLA


Recommended Posts

Eίναι η 3η φορά που προσπαθώ για ωοληψία κι έχω απογοητευτεί παντελώς. Την 1η φορά με clomiphen και ovitrelle 36 ώρες πριν την ωοληψία, τα αυγά μου βγήκαν κυστικά και δεν μου πήραν κανένα. Τη 2η φορά ενώ στον υπέρηχο φάνηκε ωάριο 2 μέρες μετά ο γιατρός μου είπε οτι είναι παραμορφωμένο και δεν το πήρε. Τώρα θα κάνω FSH & LH εξέταση την 2η-3η μέρα του κύκλου, και μετά BEMFOLA 10 των 150mg. Θα θελα τη γνώμη σας :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, λυπάμαι που δεν μπορεί καμία να σου απαντήσει συγκεκριμένα αλλά δυστυχώς ούτε εγώ ξέρω για το συγκεκριμένο φάρμακο τίποτα. Θα σου έλεγα έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2018 at 12:24 ΠΜ, ο/η kualalumpur είπε:

Eίναι η 3η φορά που προσπαθώ για ωοληψία κι έχω απογοητευτεί παντελώς. Την 1η φορά με clomiphen και ovitrelle 36 ώρες πριν την ωοληψία, τα αυγά μου βγήκαν κυστικά και δεν μου πήραν κανένα. Τη 2η φορά ενώ στον υπέρηχο φάνηκε ωάριο 2 μέρες μετά ο γιατρός μου είπε οτι είναι παραμορφωμένο και δεν το πήρε. Τώρα θα κάνω FSH & LH εξέταση την 2η-3η μέρα του κύκλου, και μετά BEMFOLA 10 των 150mg. Θα θελα τη γνώμη σας :(

τα bemfola τα θεωρω δευτερη κατηγορια...ανηκουν σε αυτα τυπου gonal...αλλα δεν τα θεωρω πρωτοτυπα...την 1η πρωτη φορα που τα πηρα απετυχα παταγωδως....απο οτι εχω καταλαβει τα προτεινουν σε δημοσιο..στο Ελενας.....Εαν ηξερα οσα ξερω τωρα δεν θα τα επαιρνα ποτε!!! βεβαια υπαρχει αλλη κοπελα στο φορουμ που ειναι ηδη εγκυος με αυτα....αλλα οπως καταλαβαινεις λιγες εμπειριες υπαρχουν...αυτο κατι λεει...οταν πηγα στο φαρμακειο εοππυ να παρω τα φαρμακα της 2ης προσπαθειας και ειπα οτι την πρωτη φορα πηρα bemfola γελασαν..αυτη τη φορα μου λενε αυτα που σου εγραψαν ειναι σοβαρα φαρμακα!!!...Απο την αλλη πλευρα η καθε αποψη ειναι προσωπικη και οχι κανονας. Εσυ συγκεντρωσου στην προσπαθεια κ μακαρι να μεινεις εγκυος γρηγορα,,,,,,καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΕσεις ποια πηρατε; Θελω να το ψαξω καλα! Καταψυξη θα κανω. Δεν υπαρχει συζυγος! :( συντροφος  που δεν θελει παιδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, σου εύχομαι καλή επιτυχία. Μη στεναχωριέσαι για τίποτα. Κάνε το καλύτερο για σένα.  Θα έρθει και ο κατάλληλος σύντροφος ή η κατάλληλη στιγμή με το σύντροφο σου και θα κάνεις το μωράκι σου. Είμαστε εδώ για σένα. Πραγματικά σε θαυμάζω πολύ για τη θέληση και το κουράγιο σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ πάρα πολύ!! Είναι τόσο ανακουφιστικό για μένα να με καταλαβαίνουν. Από το σύντροφο σχεδόν καμία κατανόηση!! λόγος χωρισμού! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kualalumpur είπε:

Eυχαριστώ πάρα πολύ!! Είναι τόσο ανακουφιστικό για μένα να με καταλαβαίνουν. Από το σύντροφο σχεδόν καμία κατανόηση!! λόγος χωρισμού! :(

Κορίτσι μου επειδή πολλές έχουμε μπει στη διαδικασία της εξωσωματικής και αυτό που κάνεις εσύ είναι σχεδόν η ίδια διαδικασία, αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεσαι στήριξη και είναι κρίμα που το περνάς χωρίς βοήθεια. Σκέψου μόνο την προσπάθειά σου και αν δεν πετυχαίνει όπως πρέπει πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό. Όλα τα άλλα μην τα αφήνεις να σε επηρεάσουν αυτή τη στιγμή, κάνεις μια επένδυση για το μέλλον σου και το μέλλον σου με το σύντροφο που θα μοιραστεί τα όνειρά σου.  Έχεις καιρό μετά να σκεφτείς. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Πάντως εμείς εδώ είμαστε στο ξαναλέω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

τα bemfola τα θεωρω δευτερη κατηγορια...ανηκουν σε αυτα τυπου gonal...αλλα δεν τα θεωρω πρωτοτυπα...την 1η πρωτη φορα που τα πηρα απετυχα παταγωδως....απο οτι εχω καταλαβει τα προτεινουν σε δημοσιο..στο Ελενας.....Εαν ηξερα οσα ξερω τωρα δεν θα τα επαιρνα ποτε!!! βεβαια υπαρχει αλλη κοπελα στο φορουμ που ειναι ηδη εγκυος με αυτα....αλλα οπως καταλαβαινεις λιγες εμπειριες υπαρχουν...αυτο κατι λεει...οταν πηγα στο φαρμακειο εοππυ να παρω τα φαρμακα της 2ης προσπαθειας και ειπα οτι την πρωτη φορα πηρα bemfola γελασαν..αυτη τη φορα μου λενε αυτα που σου εγραψαν ειναι σοβαρα φαρμακα!!!...Απο την αλλη πλευρα η καθε αποψη ειναι προσωπικη και οχι κανονας. Εσυ συγκεντρωσου στην προσπαθεια κ μακαρι να μεινεις εγκυος γρηγορα,,,,,,καλη επιτυχια!!

Eχεις απόλυτο δίκιο....Οντως τα bemfola τα προτείνουν στο Ελενα....Ειμαι κ εγω στη φαση να περασω απο την επιτροπη....Ο γιατρος μου, ειπε οτι θα μου χορηγησει τα bemfola ......εσυ στο ελενα εκανες τη 2η προσπάθεια?και αν ναι, του ζητησες να σου γραψει αλλα.....?Σκεφτομαι να απαιτησω να μ γραψει τα πιο γνωστα!Εσυ ποια πηρες τη 2η φορα αντι τοων bemfola?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κ εγω ειμαι στη φαση να περασω επιτροπη για εξωσωματικη.  πηγα στο Ελενα, μιλησαμε για εξωσωμ, αλλα οχι για πρωτοκολλο κ φαρμακα. @antzy9 συμφωνω μαζι σου. Θελω τα πρωτοτυπα κ οχι τα γενοσημα. @NIKOLETA1 κ εγω εχω την ιδια απορια, αν κανω τελικα την εξωσωμ στο ελενα κ μου προτεινει bemfola,μπορω να του ζητησω να μου γραψει πρωτοτυπα ή θα το παρει στραβα κ δεν δεχτει κ οποτε τι κανουμε??? Εισαι με Γαβα ή Παπαριστ? Κ αλλο αγχος τωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η fra18 είπε:

Κοριτσια κ εγω ειμαι στη φαση να περασω επιτροπη για εξωσωματικη.  πηγα στο Ελενα, μιλησαμε για εξωσωμ, αλλα οχι για πρωτοκολλο κ φαρμακα. @antzy9 συμφωνω μαζι σου. Θελω τα πρωτοτυπα κ οχι τα γενοσημα. @NIKOLETA1 κ εγω εχω την ιδια απορια, αν κανω τελικα την εξωσωμ στο ελενα κ μου προτεινει bemfola,μπορω να του ζητησω να μου γραψει πρωτοτυπα ή θα το παρει στραβα κ δεν δεχτει κ οποτε τι κανουμε??? Εισαι με Γαβα ή Παπαριστ? Κ αλλο αγχος τωρα...

Tα bemfola δεν ειναι γενοσημα.Ρωτησα σε 2 φαρμακεια κ μου το επιβεβαιωσαν.Με Γαβ είμαι....δεν πιστευω να στραβωσει....και εγω στην ιδια φαση ειμαι...Μακαρι καμια κοπελα να ειχε αντιστοιχη εμπειρια...Ποτε περνας απο επιτροπη?Εμενα μ ειπανε οτι αν δε μου εγκρινουν ολα τα φαρμακα, θα χρειαστει να πληρωσω περιπου 1000 ευρω για την ωολληψια, εμβρυπμεταφορα κ τα αντιστοιχα φαρμακα. Οπως μ ειπε, σιγουρα θα μου καλύψουν τα φρμακα της διεγερσης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω σκεφτηκα να ζητησω να μ γραψει τα menopur αλλα ειναι πολυ πιο ακριβα (για καταψυξη μονο δεν γραφονται ουτε εκτελλουνται απο εοπυυ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνουν μόνο κατάψυξη ωαρίων στο Ελενα;; Γιατί εγώ που είχα ρωτήσει για την κουνιάδα μου, που ήταν και εκείνη στα 40 χωρίς σταθερό σύντροφο και την ενδιέφερε να καταξύψει ωάρια για το μέλλον, μου είχαν απαντήσει από το Ελενα ότι δεν το κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα menopur πόσο κοστίζουν..αν ισχύουν οι τιμές που είδα στο ιντερνετ, τότε είναι απαγορευτικό για μένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kualalumpur είπε:

΄Κάνουν ναι βέβαια.

Ποιά χρονολογία είχατε ρωτήσει?

Πριν 1 χρόνο σχεδόν ρώτησα και μου είπαν οχι...

Εμένα πάντως στις δυο τελευταίες μου εξωσωματικές ο γιατρός μου έδωσε Altermon (τα οποία εχουν λογική τιμή).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NIKOLETA1 εχω ραντεβου για επιτροπη αρχες Νοεμβρη. ειμαι στον ιδιο γιατρο. μου ειπε θα παω με το εντυπο για εξωσωμ κ μου ειπε αν δεν μου δωσουν ολες τις μοναδες που δινουν για εξωσωμ, θα μου δωσουν λιγοτερες δηλ για διεγερση που αυτο σημαινει οτι θα μας δωσει bemfola που στοιχιζουν 1000€? ενω τα gonal ποσο κανουν? ειπε οτι η εξωσωμ θα στοιχισει περιπου τα μισα απο οτι σε ιδιωτ. δεν μου ειπε τιποτα παραπανω ουτε τιμες ουτε φαρμακα.  ποσο κοστιζει η ωοληψια κ ποσο η εμβρυομεταφορα κ ποσο η καταψυξη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωοληψια 200 για εισαγωγη αν δεν εχεις ασφαλεια κι ο.τι παρει ο ιατρος. Οι bemfola εχουν 50 η μια νομιζω αλλα αφου περνας απο επιτροπη γτ να μη στα καλυψουν; Ποσες bemfola εδωσε αν επιτρεπεται; Αυτες θα παρεις τελικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kualalumpur είπε:

Ωοληψια 200 για εισαγωγη αν δεν εχεις ασφαλεια κι ο.τι παρει ο ιατρος. Οι bemfola εχουν 50 η μια νομιζω αλλα αφου περνας απο επιτροπη γτ να μη στα καλυψουν; Ποσες bemfola εδωσε αν επιτρεπεται; Αυτες θα παρεις τελικα;

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η fra18 είπε:

@NIKOLETA1 εχω ραντεβου για επιτροπη αρχες Νοεμβρη. ειμαι στον ιδιο γιατρο. μου ειπε θα παω με το εντυπο για εξωσωμ κ μου ειπε αν δεν μου δωσουν ολες τις μοναδες που δινουν για εξωσωμ, θα μου δωσουν λιγοτερες δηλ για διεγερση που αυτο σημαινει οτι θα μας δωσει bemfola που στοιχιζουν 1000€? ενω τα gonal ποσο κανουν? ειπε οτι η εξωσωμ θα στοιχισει περιπου τα μισα απο οτι σε ιδιωτ. δεν μου ειπε τιποτα παραπανω ουτε τιμες ουτε φαρμακα.  ποσο κοστιζει η ωοληψια κ ποσο η εμβρυομεταφορα κ ποσο η καταψυξη? 

Το κοστος ειναι περιπου 1000 ευρω και συμπεριλαμβανει ωολληψια, εμβρυομεταφορα και τα φαρμακα που δε θα καλυψει ο Εοππυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kualalumpur δεν μιλησαμε καθολου για πρωτοκολλο κ φαρμακα. μου ειπε στοιχιζει περιπου τα μισα απο ιδιωτικο. εισαι στον ιδιο γιατρο?

@NIKOLETA1 αν μας δωσουν εγκριση για εξωσωματικη ποσο θα στοιχισει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/10/2018 at 9:08 ΜΜ, ο/η NIKOLETA1 είπε:

Eχεις απόλυτο δίκιο....Οντως τα bemfola τα προτείνουν στο Ελενα....Ειμαι κ εγω στη φαση να περασω απο την επιτροπη....Ο γιατρος μου, ειπε οτι θα μου χορηγησει τα bemfola ......εσυ στο ελενα εκανες τη 2η προσπάθεια?και αν ναι, του ζητησες να σου γραψει αλλα.....?Σκεφτομαι να απαιτησω να μ γραψει τα πιο γνωστα!Εσυ ποια πηρες τη 2η φορα αντι τοων bemfola?

τελικα στο ελενας δεν εκανα καμια προσπαθεια.....απλα ξεκινησα εκει, εμεινα φυσιολογικα εγκυος,και το εχασα.Ηδη ειχα παρει απο τον εοππυ τα bemfola.....μετα πηγα σε ιδιωτη αλλα επειδη τα ειχα δεν τα πεταξα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η antzy9 είπε:

τελικα στο ελενας δεν εκανα καμια προσπαθεια.....απλα ξεκινησα εκει, εμεινα φυσιολογικα εγκυος,και το εχασα.Ηδη ειχα παρει απο τον εοππυ τα bemfola.....μετα πηγα σε ιδιωτη αλλα επειδη τα ειχα δεν τα πεταξα....

O ιδιωτης τι σας εδωσε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...