Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ


fairy-mary

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, 

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας και μου βγήκε υψηλό το ποσοστό για τον περιορισμό της εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν την 37η εβδομάδα και συγκεκριμένα 1:90...

έχει καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία να μου πεί;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κι εμενα στην αυχενικη διαφάνεια το ποσοστο ηταν 1:74. ουσιαστικά αυτο δειχνει ποσοστά για πρόωρο τοκετό απο οτι κατάλαβα εγω τότε.

Το συζητησες ωστοσο με τον/την γιατρο σου;;

εμενα μου ειπε να μην ανησυχω καθολου, επειδη ειμαι παχυσαρκη παιζει και αυτό ρολο και το οτι ημουν καπνιστρια και ο θυρεοειδης κλπ κλπ και ουσιαστικά μου ειπς οτι αυτο ενδεχομένως να,ανεβάσει τις πιθανοτητες να γεννησω με  καισαρική με ραντεβού. Όπως και να εχει συζητα το με τον γιατρό. σου εύχομαι μια πολυ καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Melina_P είπε:

καλησπέρα κι εμενα στην αυχενικη διαφάνεια το ποσοστο ηταν 1:74. ουσιαστικά αυτο δειχνει ποσοστά για πρόωρο τοκετό απο οτι κατάλαβα εγω τότε.

Το συζητησες ωστοσο με τον/την γιατρο σου;;

εμενα μου ειπε να μην ανησυχω καθολου, επειδη ειμαι παχυσαρκη παιζει και αυτό ρολο και το οτι ημουν καπνιστρια και ο θυρεοειδης κλπ κλπ και ουσιαστικά μου ειπς οτι αυτο ενδεχομένως να,ανεβάσει τις πιθανοτητες να γεννησω με  καισαρική με ραντεβού. Όπως και να εχει συζητα το με τον γιατρό. σου εύχομαι μια πολυ καλη τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και εγώ αυτό κατάλαβα ,για πρόωρο τοκετό, εγώ όμως δεν έχω ούτε παραπάνω κιλά ούτε καπνίζω ούτε τίποτα...βέβαια είμαι 32 δε ξέρω αν παίζει ρόλο,δε μου εξήγησε σε ποιούς παράγοντες μπορεί να οφείλεται το ποσοστό αυτό, γενικά μου είπε να μην ανησυχώ απλά θα έχουμε μια πιο στενή παρακολούθηση...

με εσένα πήγαν όλα καλά τελικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και εγώ αυτό κατάλαβα ,για πρόωρο τοκετό, εγώ όμως δεν έχω ούτε παραπάνω κιλά ούτε καπνίζω ούτε τίποτα...βέβαια είμαι 32 δε ξέρω αν παίζει ρόλο,δε μου εξήγησε σε ποιούς παράγοντες μπορεί να οφείλεται το ποσοστό αυτό, γενικά μου είπε να μην ανησυχώ απλά θα έχουμε μια πιο στενή παρακολούθηση...

με εσένα πήγαν όλα καλά τελικά;

19 εβδομαδων είμαι, οπότε κι εγω εχω μέλλον ακομα.. Να εμπιστεύεσαι τον γιατρο σου κι ολα καλα θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Melina_P είπε:

19 εβδομαδων είμαι, οπότε κι εγω εχω μέλλον ακομα.. Να εμπιστεύεσαι τον γιατρο σου κι ολα καλα θα πάνε!

Σου εχει δωσει καποια αγωγη η απλα το παρακολουθείτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

 

αγωγη για ποιο πραγμα; παιρνω σιδηρο και,ασβεστιο οπως ολες οι εγκυες, η οι περισσοτερες απο το 2ο τριμηνο και μετα και ταυτοχρονα,χαπι για το θυρεοειδή που ουτως η αλλως επαιρνα απο τα 19 μου (τωρα ειμαι 28) και εχω να κανω και κατι ωραιοτατες ενεσεις Β12 λογω ανεπαρκειας ισως λογω χορτοφαγιας. αα και βιταμινη D που επισης πολλες εγκυες παιρνουν και παρα πολλοι Έλληνες γενικα απο οτι εμαθα... 

μην το υπεραναλυεις, οσο μπορεις, ξερω τωρα τι σου λεω κι εγω τα ίδια κάνω. ολα καλά ηρεμη να είσαι να,ειναι ηρεμο και το μωρακι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ποσοστό σου είναι μια χαρα! Σημαίνει ότι έχει πόνο 1,11% πιθανότητα να έχεις πρόωρο τοκετό! 

Μην το συγκρίνεις με τα ποσοστά για συνδρομα κλπ! 

Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2018 at 11:58 ΜΜ, ο/η Melina_P είπε:

αγωγη για ποιο πραγμα; παιρνω σιδηρο και,ασβεστιο οπως ολες οι εγκυες, η οι περισσοτερες απο το 2ο τριμηνο και μετα και ταυτοχρονα,χαπι για το θυρεοειδή που ουτως η αλλως επαιρνα απο τα 19 μου (τωρα ειμαι 28) και εχω να κανω και κατι ωραιοτατες ενεσεις Β12 λογω ανεπαρκειας ισως λογω χορτοφαγιας. αα και βιταμινη D που επισης πολλες εγκυες παιρνουν και παρα πολλοι Έλληνες γενικα απο οτι εμαθα... 

μην το υπεραναλυεις, οσο μπορεις, ξερω τωρα τι σου λεω κι εγω τα ίδια κάνω. ολα καλά ηρεμη να είσαι να,ειναι ηρεμο και το μωρακι! 

εμένα μου είπε να πάρω προληπτικά salospir και να πάω να δώ ένα αιματολόγο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αυτη η μετρηση που λετε τι ακριβως ειναι; Εκανα κι εχω αυχενικη αλλα στα αποτελεσματα εγραφε μονο τις πιθανοτητες για τρισωμιες....Αυτο που λετε δεν το εχω ξανακουσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...