Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλές και στήριξη


Faith

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι καινούργια στο φόρουμ καθώς και στις διαδικασίες εξωσωματικής μιας κ ειναι η πρωτη μου.εχω μια βλαστοκύστη στην κρυοσυντήρηση και ξεκινώ προετοιμασία ενδομητρίου για δεύτερη φορά γιατι η πρωτη διακοπεί λογω μη ανταπόκρισης του ενδομητρίου.ψαχνω συμβουλές και στήριξη μιας και θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου σχεδόν φαρμακοφοβικη.καλως σας βρήκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Faith είπε:

Γεια σας ειμαι καινούργια στο φόρουμ καθώς και στις διαδικασίες εξωσωματικής μιας κ ειναι η πρωτη μου.εχω μια βλαστοκύστη στην κρυοσυντήρηση και ξεκινώ προετοιμασία ενδομητρίου για δεύτερη φορά γιατι η πρωτη διακοπεί λογω μη ανταπόκρισης του ενδομητρίου.ψαχνω συμβουλές και στήριξη μιας και θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου σχεδόν φαρμακοφοβικη.καλως σας βρήκα!

Γειά σου κορίτσι! Εδώ άλλη μια φάρμακοφοβηκη κ φοβηκη γενικότερα! Χάχα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Σε όλες τις κοπέλες καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Faith είπε:

Γεια σας ειμαι καινούργια στο φόρουμ καθώς και στις διαδικασίες εξωσωματικής μιας κ ειναι η πρωτη μου.εχω μια βλαστοκύστη στην κρυοσυντήρηση και ξεκινώ προετοιμασία ενδομητρίου για δεύτερη φορά γιατι η πρωτη διακοπεί λογω μη ανταπόκρισης του ενδομητρίου.ψαχνω συμβουλές και στήριξη μιας και θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου σχεδόν φαρμακοφοβικη.καλως σας βρήκα!

Καλώς όρισες ! Θα σου πω ειλικρινά εγώ δεν είμαι φαρμακοφοβικη Παρ όλα αυτά γενικά τα φάρμακα τα αποφεύγω σε φάση ούτε καν depon όμως παρ όλα αυτα στο συγκεκριμένο θέμα και επειδή είμαι κατά κάποιο τρόπο στον ιατρικό χώρο για τα φάρμακα της εξωσωματικής δεν προβληματιστηκα στιγμή θεωρώ ότι έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ σε σχέση με το παρελθον που ο στόχος μας μπροστά στις παρενέργειες είναι σίγουρα πολύ πιο ισχυρός ! Όχι ότι είναι αθώα αλλά δεν τα θεωρώ επικίνδυνα! Μην φοβάσαι να σκέφτεσαι θετικά και να ακούς τον ιατρό σου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2018 at 1:43 ΠΜ, ο/η Faith είπε:

Γεια σας ειμαι καινούργια στο φόρουμ καθώς και στις διαδικασίες εξωσωματικής μιας κ ειναι η πρωτη μου.εχω μια βλαστοκύστη στην κρυοσυντήρηση και ξεκινώ προετοιμασία ενδομητρίου για δεύτερη φορά γιατι η πρωτη διακοπεί λογω μη ανταπόκρισης του ενδομητρίου.ψαχνω συμβουλές και στήριξη μιας και θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου σχεδόν φαρμακοφοβικη.καλως σας βρήκα!

Καλημέρα καλώς ήρθες και ευχομαι οτι καλύτερο! Εχεις κανει μια διέγερση η σε φυσικο κύκλο ;Μια βλαστοκυστη ;και τυχερή.. Δεν έφτασε σε έμβρυομεταφορα λόγου ενδομητρίου ;Ποσο έφτανε και τι επαιρνες οιστρογόνα ποσά την ημερα;Εχω και εγω θέμα με το ζόρι να παχύνει λίγο εχω ακούσει και για τσιροτα οιστρογόνα. Μην σε φοβίζουν τα φάρμακα έχουν καποια παρενέργειες όπως ναυτίες ζαλαδες εξαρτάται και τον οργανισμο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κανει μονο μια διεγερση κ καταφεραμε μια βλαστοκυστη μετα κ απο προεμφυτευτικο ελεγχο.επιχειρησαμε μια προσπαθεια εμβρυομεταφορας αλλα το ενδομητριο εφτασε μονο 6 mm και σταματησαμε .τωρα περνω 6 σικλακουρ την μερα και αυτοκολλητα με οιστραδιολη κ βλεπουμε.ομως βρε κοριτσια πολυ υψηλες δοσεις κ ανησυχω .διαβαζω κ ολες αυτα που γραφουν για θρομβωσεις κ καρκινους !!!ουφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Faith είπε:

Εχω κανει μονο μια διεγερση κ καταφεραμε μια βλαστοκυστη μετα κ απο προεμφυτευτικο ελεγχο.επιχειρησαμε μια προσπαθεια εμβρυομεταφορας αλλα το ενδομητριο εφτασε μονο 6 mm και σταματησαμε .τωρα περνω 6 σικλακουρ την μερα και αυτοκολλητα με οιστραδιολη κ βλεπουμε.ομως βρε κοριτσια πολυ υψηλες δοσεις κ ανησυχω .διαβαζω κ ολες αυτα που γραφουν για θρομβωσεις κ καρκινους !!!ουφ

Κανείς δεν είπε ότι είναι το καλύτερο να παίρνεις φάρμακα. Αλλά οι μελέτες λένε με σιγουριά πλέον ότι τα φάρμακα της εξωσωματικής δεν ενοχοποιούνται για καρκίνο. Έχουν περάσει 40 χρόνια από την πρώτη γέννηση παιδιού με εξωσωματική οπότε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για αυτό. Αν έκανες και τη μαστογραφία σου πριν όλα είναι ο.κ. Μη φοβάσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Faith είπε:

Εχω κανει μονο μια διεγερση κ καταφεραμε μια βλαστοκυστη μετα κ απο προεμφυτευτικο ελεγχο.επιχειρησαμε μια προσπαθεια εμβρυομεταφορας αλλα το ενδομητριο εφτασε μονο 6 mm και σταματησαμε .τωρα περνω 6 σικλακουρ την μερα και αυτοκολλητα με οιστραδιολη κ βλεπουμε.ομως βρε κοριτσια πολυ υψηλες δοσεις κ ανησυχω .διαβαζω κ ολες αυτα που γραφουν για θρομβωσεις κ καρκινους !!!ουφ

Νομιζω τα 6 σικλακιουρ ημερησιως για προετοιμασια ενδομητριου ειναι συνηθισμενη δοση. Εγω στη δευτερη προσπσθεια που καναμε με κατεψυγμενα επαιρνα 7. Στην πρωτη 6. 

Μην σκεφτεσαι ολα αυτα που γραφουν τα φυλλα οδηγιων. Γιατι θα τρελαθεις ετσι. Κι εγω παντα τα διαβαζω αλλα μεχρι εκει. 

Καλη επιτυχια, με το καλο σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Faith ένα θα σου πω εγώ έπαιρνα 9 cyclacur τη μέρα για προετοιμασια κ ή γιατρός μου μου είπε ότι δεν παθαίνεις τίποτα απ αυτά.σε νιώθουμε γιατί εγώ να δεις πριν λίγο καιρό σε τι πανικό βρισκόμουν.ελπιζω να εχεις πολύ καλή επιτυχία κ μη φοβάσαι τίποτα απ αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δν ξερετε ποσο σας ευχαριστω για την στηριξη.σημερα εβαλα πρωτη φορα και αυτοκολλητο οιστρογονο κ μετα πονουσε ολη η περιοχη εκει που το κολλησα .προσπαθω να σκεφτομαι οτι ειναι για καλο κ οτι δν θα χρειαστει να το ξανακανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα ρωτήσει και εγώ τον γιατρό μου για τα φάρμακα της εξωσωματικής και πόσο επικίνδυνα είναι...

Μου απάντησε ότι οι δόσεις των φαρμάκων που μας δίνουν δεν είναι τίποτα μπροστά στην ποσότητα των ίδιων ορμονών που δημιουργούνται στο σώμα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ.

Τον εμπιστεύομαι, γιατί είναι και καλός γιατρός και πολύ έμπειρος στο θέμα της εξωσωματικής.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Faith τί φάρμακα παίρνεις; Προετοιμασία δεν κάνεις; Εγώ μεταφορά έκανα σε φυσικό κύκλο και πήρα φάρμακα μόνο 5 ημέρες πριν τη μεταφορά.Εσύ μάλλον κάνεις με φάρμακα. Πότε είναι η εμβρυομεταφορά; Όλες λίγο πολύ έχουν παρενέργειες π.χ υπνηλία, πονοκέφαλο, πρηξίματα, πονάκια. Αλλά δεν πρέπει να ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιρνω 6 σικλακουρ τη μερα κ ενα αυτοκολλητο καθε 3 μερες καθως κ σαλοσπιρ.αυτα για την ωρα .η εμβρυομεταφορα θα εξαρτηθει απο το παχος του ενδομητριου .πρωτη μετρηση θα κανω την παρασκευη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Faith είπε:

Παιρνω 6 σικλακουρ τη μερα κ ενα αυτοκολλητο καθε 3 μερες καθως κ σαλοσπιρ.αυτα για την ωρα .η εμβρυομεταφορα θα εξαρτηθει απο το παχος του ενδομητριου .πρωτη μετρηση θα κανω την παρασκευη

Εντάξει βρε κορίτσι μου λογικό είναι να έχεις πόνο και πρήξιμο στο στήθος με έξι σικλακουρ την ημέρα. Άντε με το καλό. Το σαλοσπίρ πάλι ασπιρινούλα είναι στην ουσία. Δεν έχει καμία παρενέργεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Faith είπε:

Παιρνω 6 σικλακουρ τη μερα κ ενα αυτοκολλητο καθε 3 μερες καθως κ σαλοσπιρ.αυτα για την ωρα .η εμβρυομεταφορα θα εξαρτηθει απο το παχος του ενδομητριου .πρωτη μετρηση θα κανω την παρασκευη

Βρε μην αγχωνεσαι κ πόνο είχα και υπνηλία είχα.επαιρνα 9 τη μέρα και σαλοσπιρ και κορτιζόνη και μετά θα παίρνεις κ προγεστερόνη μαζί,εγω έκανα κ ενεσεις προγεστερόνης κ επεφτα σε λήθαργο.μη μου αγχωνεσαι γιατί μόνο καλό δε κάνει στη προσπάθεια αυτό.τα φάρμακα αυτά είναι ακίνδυνα εντελώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Faith είπε:

Πονο δν εχω στους μαστους αλλα στο στηθος ,στα πνευμονια ,μυικα δν ξερω πως να το εξηγησω

Βρε μήπως αγχωνεσαι πολύ;μήπως κάποια μικρή κρίση πανικού;όμως ανέφερε το στο γιατρο σου όπως κ να χει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του το ειπα .εγω σκεφτομαι ή το αγχος ή μια βρογχιτιδα που ειχα πριν λιγο καιρο μηπως δν μου περασε εντελως !αλλιως τι να πω μαλλον παθαινω ολες τις παρενεργειες που γραφουν τα φαρμακα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...