Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή AMH


Recommended Posts

στις On 9/10/2018 at 9:27 ΜΜ, ο/η Kat-Cat είπε:

τελεια! δλδ μετα την σαλπιγγογραφια σου επετρεψε επαφες? Μπραβο που ηταν καλη εγω την τρέμω!! χιχιχι.

Πολύ καλή βγήκε σαν αποτέλεσμα!!! Να δούμε τι θα μας πει κ ο γιατρός βέβαια γτ όπως είπα έχω χαμηλή ΑΜΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η sofiefin1982 είπε:

Πολύ καλή βγήκε σαν αποτέλεσμα!!! Να δούμε τι θα μας πει κ ο γιατρός βέβαια γτ όπως είπα έχω χαμηλή ΑΜΗ

Μπράβο κορίτσι. Όλα θα πάνε καλά. Η ΑΜΗ δε λέει τίποτα από μόνη της, αφού όλα είναι καλά. Περιμένουμε  τα νέα σου γιατί όπως βλέπεις έχουμε καταχραστεί τελείως το θέμα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η sofiefin1982 είπε:

Πολύ καλή βγήκε σαν αποτέλεσμα!!! Να δούμε τι θα μας πει κ ο γιατρός βέβαια γτ όπως είπα έχω χαμηλή ΑΜΗ

όπως τα λέει η @Πιου-πιου. Μάλιστα πολλοι γιατροί τη θεωρούν ξεπερασμένη εξέταση και δεν τη βάζουν καν να την κάνεις. Μην ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2018 at 9:26 ΠΜ, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε? Εγώ είμαι κατά στενοχωρημένη!!!!Έκανα εξετάσεις ορμονολογικες κ όλες μου βγήκαν καλές εκτός από την ΑΜΗ που ήταν 1.03!!! Είμαι 35 χρόνων κ οι φυσιολογικές τιμές είναι 0.04 - 6.70!!!Σημερα έχω σαλπιγγογραφια κ μετά συνάντηση με το γιατρό!!! Έχει κάποια άλλη κοπέλα αντίστοιχο θέμα? 

 

Μην αγχώνεσαι καθόλου, εμένα μου είχε βγει πριν 2 χρόνια 1,23 και μετά από 2 χρόνια 3,40. Οπότε μην δίνεις και πολύ σημασία κάνε τις εξετάσεις σου με ηρεμία και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερα

μια ερώτηση.η ΑΜΗ δεν είναι η εξέταση που δείχνει ποσό γόνιμη είσαι...εγώ ξέρω πως αυτή η εξέταση δεν αλλάζουν οι τιμες(αν λέμε για την ίδια)αυτή η τιμή που θα βγει σήμερα θα βγει και το επόμενο χρόνο πχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Stafilenia είπε:

Κορίτσια καλησπερα

μια ερώτηση.η ΑΜΗ δεν είναι η εξέταση που δείχνει ποσό γόνιμη είσαι...εγώ ξέρω πως αυτή η εξέταση δεν αλλάζουν οι τιμες(αν λέμε για την ίδια)αυτή η τιμή που θα βγει σήμερα θα βγει και το επόμενο χρόνο πχ.

Η αμη συνηθως εχει καθοδικη πορεια.

Δειχνει το αποθεμα των ωαριων. Οπότε με την παροδο του χρονου μειωνονται τα ωαρια και κατ' επεκταση πεφτει και η αμη.

Τωρα η κοπελα που ειπε οτι ανεβηκε, δεν το γνωριζω το γιατι, μηπως την μετρησε σε διαφορετικα εργαστηρια? Δεν ξερω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/10/2018 at 9:49 ΠΜ, ο/η nikona είπε:

Η αμη συνηθως εχει καθοδικη πορεια.

Δειχνει το αποθεμα των ωαριων. Οπότε με την παροδο του χρονου μειωνονται τα ωαρια και κατ' επεκταση πεφτει και η αμη.

Τωρα η κοπελα που ειπε οτι ανεβηκε, δεν το γνωριζω το γιατι, μηπως την μετρησε σε διαφορετικα εργαστηρια? Δεν ξερω. 

Η ΑΜΗ παρόλο που σου λένε να την κάνεις σε οποιαδήποτε μέρα του κύκλου σε πληροφορώ ότι δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα. Έχει συμβεί και σε μένα -και την έκανα στο ίδιο εργαστήριο- και σε άλλες 2 φίλες μου που κάνουν εξωσωματική. Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά δεν είναι απόλυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η satya είπε:

Η ΑΜΗ παρόλο που σου λένε να την κάνεις σε οποιαδήποτε μέρα του κύκλου σε πληροφορώ ότι δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα. Έχει συμβεί και σε μένα -και την έκανα στο ίδιο εργαστήριο- και σε άλλες 2 φίλες μου που κάνουν εξωσωματική. Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά δεν είναι απόλυτο.

Σε ευχαριστώ πολύ που με πληροφορείς.

Κι εγω την εχω κανει σε διαφορετικες μερες του κυκλου στο ιδιο εργαστηριο και μου εχει βγει ο ιδιος ακριβως αριθμος.

Εσενα σου βγηκε τόσο διαφορετικος ο αριθμος που αλλαζε τα δεδομενα σου? Δηλαδη σε εβγαλε μία στην υψηλη κ μία στην χαμηλη γονιμοτητα? 

Επισης, αν ηταν αποδεδειγμενο οτι η μερα του κυκλου επηρεαζει το αλοτελεσμα της μετρησης γιατι τοτε να μην μας λενε να την κανουμε συγκεκριμενη ημερα οπως κανουμε την fsh, lh κλπ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ που με πληροφορείς.

Κι εγω την εχω κανει σε διαφορετικες μερες του κυκλου στο ιδιο εργαστηριο και μου εχει βγει ο ιδιος ακριβως αριθμος.

Εσενα σου βγηκε τόσο διαφορετικος ο αριθμος που αλλαζε τα δεδομενα σου? Δηλαδη σε εβγαλε μία στην υψηλη κ μία στην χαμηλη γονιμοτητα? 

Επισης, αν ηταν αποδεδειγμενο οτι η μερα του κυκλου επηρεαζει το αλοτελεσμα της μετρησης γιατι τοτε να μην μας λενε να την κανουμε συγκεκριμενη ημερα οπως κανουμε την fsh, lh κλπ?

 

Πραγματικά είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω ούτε κι εγώ. Εμένα η απόκλιση ήτανε μεγάλη καθώς και των κοριτσιών που σου προανέφερα. Πραγματικά ο καθένας γιατρός έχει την δική του εξήγηση και αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι θα τρελαθούμε στο τέλος με τόσες διαφορετικές πληροφορίες. Εγώ απλά έχω αφήσει τα πράγματα στην τύχη και την θετική ψυχολογία και διάθεση! Εαν θες σου στέλνω και τις εξετάσεις μου και τις 2 από ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ να τις δεις! :-)  Επίσης το 3, κατι δεν ανήκει στα υψηλά ποσοστά γονιμότητας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@satya μία φορά μόνο έχω κάνει ΑΜΗ γιατί και εμένα μου έχουν πει ότι είναι σταθερή, τουλάχιστον για χρονικό διάστημα ενός χρόνου. Ενώ η FSH μπορεί να διαφέρει σημαντικά από κύκλο σε κύκλο απ' ότι ξέρω. Πέραν αυτού βέβαια δεν έχει και λόγο να την ξανακάνω. Ό,τι είναι,είναι αφού κάναμε IVF. Σου έχει πει όμως ότι αυτή η διαφορά στην τιμή μπορεί να επηρεάζει το αποτέλεσμα της διέγερσης, όπως η τιμή της FSH - καλός ή μη καλός ορμονικός κύκλος; Μήπως χρειαστεί να ξανακάνω διέγερση για αυτό ρωτάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

@satya μία φορά μόνο έχω κάνει ΑΜΗ γιατί και εμένα μου έχουν πει ότι είναι σταθερή, τουλάχιστον για χρονικό διάστημα ενός χρόνου. Ενώ η FSH μπορεί να διαφέρει σημαντικά από κύκλο σε κύκλο απ' ότι ξέρω. Πέραν αυτού βέβαια δεν έχει και λόγο να την ξανακάνω. Ό,τι είναι,είναι αφού κάναμε IVF. Σου έχει πει όμως ότι αυτή η διαφορά στην τιμή μπορεί να επηρεάζει το αποτέλεσμα της διέγερσης, όπως η τιμή της FSH - καλός ή μη καλός ορμονικός κύκλος; Μήπως χρειαστεί να ξανακάνω διέγερση για αυτό ρωτάω.

Δεν το έχω ρωτήσει αυτό, αλλά από την δική μου εμπειρία έχω να σου πω ότι πάντα πριν κάνεις διέγερση να κοιτάς την προγεστερόνη, εαν είναι ψιλή μην το κάνεις καν, άστο για τον επόμενο κύκλο. Την πάτησα στον προηγούμενο γι αυτό στο λέω. Ξεκίνησα διέγερση και την 7η μέρα που πήγα για υπέρηχο και αίμα είχα 4,23 προγεστερόνη. Μου είπαν ότι θα δούμε εαν βγάλει και όντως βγάλανε 1 ωάριο χωρίς αυγό μέσα. Επίσης η οιστραδιόλη και η LH δεν ήταν όπως άλλοι κύκλοι. Κι εγώ εμπειρικά και συγκρίνοντας τις εξετάσεις που κάνω κάθε μήνα στο λέω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η satya είπε:

Δεν το έχω ρωτήσει αυτό, αλλά από την δική μου εμπειρία έχω να σου πω ότι πάντα πριν κάνεις διέγερση να κοιτάς την προγεστερόνη, εαν είναι ψιλή μην το κάνεις καν, άστο για τον επόμενο κύκλο. Την πάτησα στον προηγούμενο γι αυτό στο λέω. Ξεκίνησα διέγερση και την 7η μέρα που πήγα για υπέρηχο και αίμα είχα 4,23 προγεστερόνη. Μου είπαν ότι θα δούμε εαν βγάλει και όντως βγάλανε 1 ωάριο χωρίς αυγό μέσα. Επίσης η οιστραδιόλη και η LH δεν ήταν όπως άλλοι κύκλοι. Κι εγώ εμπειρικά και συγκρίνοντας τις εξετάσεις που κάνω κάθε μήνα στο λέω

Ευχαριστώ κορίτσι. Ελπίζω να μη χρειαστεί. Εννοείται θα κάνω, εδώ κάνω και για την εμβρυομεταφορά. Ευτυχώς πάντα καλές είναι. Αν και δεν έχω και εγώ πολύ καλή ΑΜΗ. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι καλή για την ηλικία μου, σε συνδυασμό κιόλας με τις άλλες, αλλά μου φαίνεται θα μπορούσε να είναι καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι. Ελπίζω να μη χρειαστεί. Εννοείται θα κάνω, εδώ κάνω και για την εμβρυομεταφορά. Ευτυχώς πάντα καλές είναι. Αν και δεν έχω και εγώ πολύ καλή ΑΜΗ. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι καλή για την ηλικία μου, σε συνδυασμό κιόλας με τις άλλες, αλλά μου φαίνεται θα μπορούσε να είναι καλύτερα. 

Μια χαρά είμαστε! :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@satya η αμη μετριεται σε δυο διαφορετικες μοναδες μετρησης. 

Δεν εχω καποιο λογο να αμφιβαλλω γι αυτο που λες. 

Απλα μου φαινεται περιεργο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η nikona είπε:

@satya η αμη μετριεται σε δυο διαφορετικες μοναδες μετρησης. 

Δεν εχω καποιο λογο να αμφιβαλλω γι αυτο που λες. 

Απλα μου φαινεται περιεργο.

 

 

@nikona Καλημέρα, ναι το γνωρίζω αυτό και οι 2 εξετάσεις ήτανε με ng/mL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...