Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή AMH


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε? Εγώ είμαι κατά στενοχωρημένη!!!!Έκανα εξετάσεις ορμονολογικες κ όλες μου βγήκαν καλές εκτός από την ΑΜΗ που ήταν 1.03!!! Είμαι 35 χρόνων κ οι φυσιολογικές τιμές είναι 0.04 - 6.70!!!Σημερα έχω σαλπιγγογραφια κ μετά συνάντηση με το γιατρό!!! Έχει κάποια άλλη κοπέλα αντίστοιχο θέμα? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Πολλες κοπελες υπαρχουν που εχουν, μεσα σε αυτες κι εγω, χαμηλή ΑΜΗ.

Αν περα απο την αμη οι υπόλοιπες ορμονες σου ειναι καλες δεν πρεπει να στεναχωριεσαι. 

Από μόνη της δεν αξιολογειται η αμη αλλα σε συνδυασμο με την κλινικη εικονα και τις υπολοιπες ορμονες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Καλημερα! Πολλες κοπελες υπαρχουν που εχουν, μεσα σε αυτες κι εγω, χαμηλή ΑΜΗ.

Αν περα απο την αμη οι υπόλοιπες ορμονες σου ειναι καλες δεν πρεπει να στεναχωριεσαι. 

Από μόνη της δεν αξιολογειται η αμη αλλα σε συνδυασμο με την κλινικη εικονα και τις υπολοιπες ορμονες. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι καλές αλλά με αγχωσε ο γιατρός!!! Εσύ προσπαθείς φυσιολογικά η με εξωσωματική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μόλις μπηκα στον 4ο μηνα εγκυμοσυνης με την τριτη προσπάθεια εξωσωματικης. 

Ομως, δεν καταφυγαμε σε εξωσωματικη λογω της αμη αλλά λογω ενδομητριωσης κ "κακου" χειρουργειου. Εμενα η αμη μου επεσε μετα απο ενα χειρουργειο που εκανα για αφαιρεση μιας κυστης ενδομητριωσης. Τελος παντων. 

Ποσων χρόνων είσαι? Προσπαθειτε καιρό? Καλη επιτυχια κ στην σαλπιγγπγραφια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κορίτσι μου!!! Είμαι 35 χρόνων!!! Προσπαθούμε 1 χρόνο κ δεν έχουμε πιάσει ούτε μια φορά!!! Τώρα θα κάνουμε τις εξετάσεις κ μετά θα δούμε για εξωσωματική!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΜΗ σου δεν ειναι και τοσο χαμηλη. Εχουμε σχεδον ιδια ηλικια, και η μια κολλητη μου (συνομηλικη και αυτη) εκανε ΑΜΗ, βγηκε 0,3 και ειχε και ενδομητριωση και εμεινε εγκυος τελικως φυσιολογικα. Να σε ρωτήσω επειδη θελω να κανω και εγω σαλπιγγογραφια, σου ειπε ο γιατρός αν επιτρεπεται να κανεις επαφές αμέσως? ή χανεις τον κύκλο? Ειδα στο ιντερνετ αλλοι γυναικολογοι σου λενε να χασεις τον κυκλο, και αλλοι σου λενε οτι ειναι απειροελαχιστη η ακτινοβολια και δεν επηρεαζει το τυχον εμβρυο. Ευχομαι ο,τι καλυτερο παντως....(Ατιμες εξετασεις ενας κυκεωνας ειναι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sofiefin1982 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!!! Είμαι 35 χρόνων!!! Προσπαθούμε 1 χρόνο κ δεν έχουμε πιάσει ούτε μια φορά!!! Τώρα θα κάνουμε τις εξετάσεις κ μετά θα δούμε για εξωσωματική!!! 

Κοντα ειμαστε. Εγω ειμαι 34. 

Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μην χρειαστει η εξωσωματικη. 

Ο συζυγος υποθετω θα εχει κανει ελεγχο του σπερματος,ε? Ή οχι ακομη?

@Kat-Cat μου εμενα η δικη μου γιατρος δεν με ειχε αφησει να εχω επαφες στον ιδιο κυκλο. Ειπε οτι το σκιαγραφικο λειτουργει κατα καποιν τρόπο ως αντισυλληψη. Επισης λογω της αντιβιωσης που επαιρνα μετα για 4 ημέρες δεν ηθελε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Κοντα ειμαστε. Εγω ειμαι 34. 

Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μην χρειαστει η εξωσωματικη. 

Ο συζυγος υποθετω θα εχει κανει ελεγχο του σπερματος,ε? Ή οχι ακομη?

@Kat-Cat μου εμενα η δικη μου γιατρος δεν με ειχε αφησει να εχω επαφες στον ιδιο κυκλο. Ειπε οτι το σκιαγραφικο λειτουργει κατα καποιν τρόπο ως αντισυλληψη. Επισης λογω της αντιβιωσης που επαιρνα μετα για 4 ημέρες δεν ηθελε. 

καταλαβα, ναι οι αποψεις διυστανται, αλλοι λενε αν την κανεις πχ 7η μερα που ειναι καμια βδομαδα πριν την ωορρηξια μπορεις να χεις επαφες, αλλοι λενε οχι. Ειναι η μονη εξεταση που δεν εχω κανει, και αυτοεπειδη εμεινα εγκυος, αλλα επειδη εχουν περασει καποιοι μηνες και εχω και το θεμα της ηλικιας ισως να πρέπει να την κανω και αυτη. Αλλα δεν ηθελα να χασω κυκλο....:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat-Cat είπε:

σου ειπε ο γιατρός αν επιτρεπεται να κανεις επαφές αμέσως? ή χανεις τον κύκλο? Ειδα στο ιντερνετ αλλοι γυναικολογοι σου λενε να χασεις τον κυκλο, και αλλοι σου λενε οτι ειναι απειροελαχιστη η ακτινοβολια και δεν επηρεαζει το τυχον εμβρυο. Ευχομαι ο,τι καλυτερο παντως....(Ατιμες εξετασεις ενας κυκεωνας ειναι)

Κορίτσι εμένα μου είπαν ότι πρέπει να την κάνω πριν την ωορρηξία ώστε να αποφύγουμε κάθε ενδεχόμενο να πάρει ακτινοβολία το τυχόν έμβρυο, όχι ότι θα έχανα σε καμία περίπτωση τον κύκλο. Κανονικά επαφές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sofiefin1982 μου καλησπέρα και ψυχραιμία...?..η @nikona εχει απόλυτο δίκιο.την ΑΜΗ τη λαμβάνεις υπόψιν σου με τις υπόλοιπες ορμόνες και όχι μόνη της....παρόλα αυτά καλά κάνεις και το ψάχνεις..τις υπόλοιπες τις κάνατε;για μένα οι υπόλοιπες είναι οι σημαντικές και όχι η ΑΜΗ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι εμένα μου είπαν ότι πρέπει να την κάνω πριν την ωορρηξία ώστε να αποφύγουμε κάθε ενδεχόμενο να πάρει ακτινοβολία το τυχόν έμβρυο, όχι ότι θα έχανα σε καμία περίπτωση τον κύκλο. Κανονικά επαφές. 

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση! Ναι για το πριν την ωορρηξια μου το ειπαν και στο κέντρο που ρωτησα πληροφορίες. Για το αλλο δεν ηξερα. Δεν την έκλεισα ακομα γιατι δε βρήκα ραντεβού. Ισως τον αλλο μηνα να το κλεισω και νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Kat-Cat μου καταλαβαινω. Ο δικος σου γιατρος λεει οχι επαφες? 

 

Δεν τον ρωτησα ακομα. Δεν ηθελε να κανω ακομα σαλπιγγο γιατι εχω μεινει εγκυος το τελευταιο εξαμηνο φυσιλογικα και προσπαθειες ξαναξεκινησα τον Ιουνιο. Ωστοσο ειμαι 36 και πιεζει η ηλικια στο αν υπαρχει καποιο θεμα. Αυτη ειναι η βασικη πιεση. Αν ημουν 30 πχ θα την εκανα μετα απο κανα χρονο αν δεν....Θα δω μηπως την κανω τον αλλο μηνα και θα τον ρωτησω για επαφες. θα προσπαθησω να την κανω με καμια βδομαδα διαφορα απο την ωορρηξια. Μετα το τελος της περιοδου μου ακριβως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Δεν τον ρωτησα ακομα. Δεν ηθελε να κανω ακομα σαλπιγγο γιατι εχω μεινει εγκυος το τελευταιο εξαμηνο φυσιλογικα και προσπαθειες ξαναξεκινησα τον Ιουνιο. Ωστοσο ειμαι 36 και πιεζει η ηλικια στο αν υπαρχει καποιο θεμα. Αυτη ειναι η βασικη πιεση. Αν ημουν 30 πχ θα την εκανα μετα απο κανα χρονο αν δεν....Θα δω μηπως την κανω τον αλλο μηνα και θα τον ρωτησω για επαφες. θα προσπαθησω να την κανω με καμια βδομαδα διαφορα απο την ωορρηξια. Μετα το τελος της περιοδου μου ακριβως.

Κορίτσια την έκανα όλα καλά!!! Πονάει υποφερτα!!! Εμένα μου είπαν επαφές κανονικά από αύριο μέχρι να την κάνεις δεν επιτρέπεται ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sofiefin1982 είπε:

Κορίτσια την έκανα όλα καλά!!! Πονάει υποφερτα!!! Εμένα μου είπαν επαφές κανονικά από αύριο μέχρι να την κάνεις δεν επιτρέπεται ???

Μπραβο χαιρομαι που ολα ειναι κακα! Με το καλο οι επαφουλες!καλη σας επιτυχια

@Kat-Cat κι εμενα ο ακτινολογος που μου την εκανε μου ειπε φουλ επαφες να εχουμε απο την επομενη ημερα. Η γιατρος μου μου εκοψε τα φτερα. 

Αλλα αν γυρνουσα τον χρόνο πισω πιστευω δεν θα εχανα τον κυκλο. Ετσι νομιζω. Γιατι πολλοι γιατροι επιτρεπουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Δεν τον ρωτησα ακομα. Δεν ηθελε να κανω ακομα σαλπιγγο γιατι εχω μεινει εγκυος το τελευταιο εξαμηνο φυσιλογικα και προσπαθειες ξαναξεκινησα τον Ιουνιο. Ωστοσο ειμαι 36 και πιεζει η ηλικια στο αν υπαρχει καποιο θεμα. Αυτη ειναι η βασικη πιεση. Αν ημουν 30 πχ θα την εκανα μετα απο κανα χρονο αν δεν....Θα δω μηπως την κανω τον αλλο μηνα και θα τον ρωτησω για επαφες. θα προσπαθησω να την κανω με καμια βδομαδα διαφορα απο την ωορρηξια. Μετα το τελος της περιοδου μου ακριβως.

Έτι την έκανα και εγώ. Να φανταστείς είχα ελάχιστο αίμα ακόμα. 6η ημέρα από την περίοδο γιατί την επόμενη δεν είχαν ραντεβού. 

@sofiefin1982 μπράβο ωραία. Θα πάνε όλα καλά. Και οι εξετάσεις σου εντάξει είναι. Η ΑΜΗ δεν αξιολογείται μόνη της, αλλά μαζί με τις άλλες ορμόνες και την κλινική εικόνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sofiefin1982 οπως σου ειπαν κ τα κοριτσια, η ΑΜΗ δεν αξιολογειται μονη της αλλα σε συνδυασμο με τις υπολοιπες ορμονικες . κ εγω εχω καλες ορμονικες αλλα ΑΜΗ  χαμηλη 0,5 ng/ml.

καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Κορίτσια την έκανα όλα καλά!!! Πονάει υποφερτα!!! Εμένα μου είπαν επαφές κανονικά από αύριο μέχρι να την κάνεις δεν επιτρέπεται ???

τελεια! δλδ μετα την σαλπιγγογραφια σου επετρεψε επαφες? Μπραβο που ηταν καλη εγω την τρέμω!! χιχιχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Έτι την έκανα και εγώ. Να φανταστείς είχα ελάχιστο αίμα ακόμα. 6η ημέρα από την περίοδο γιατί την επόμενη δεν είχαν ραντεβού. 

@sofiefin1982 μπράβο ωραία. Θα πάνε όλα καλά. Και οι εξετάσεις σου εντάξει είναι. Η ΑΜΗ δεν αξιολογείται μόνη της, αλλά μαζί με τις άλλες ορμόνες και την κλινική εικόνα. 

ωραια θα ρωτησω. Στο ΡΕΑ που τους ειπα να την κανω 6η μερα μου λενε καλυτερα οχι (βεβαια ηταν στη γραμματεια). Θελουν απο 7η και επειδη θα λειπω τωρα εκεινες τις μερες λεω στον επομενο κυκλο να παω. Παιρνεις και αντιβιωση ή κατι τετοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

Μπραβο χαιρομαι που ολα ειναι κακα! Με το καλο οι επαφουλες!καλη σας επιτυχια

@Kat-Cat κι εμενα ο ακτινολογος που μου την εκανε μου ειπε φουλ επαφες να εχουμε απο την επομενη ημερα. Η γιατρος μου μου εκοψε τα φτερα. 

Αλλα αν γυρνουσα τον χρόνο πισω πιστευω δεν θα εχανα τον κυκλο. Ετσι νομιζω. Γιατι πολλοι γιατροι επιτρεπουν. 

κοιτα σε αυτες τις περιπτωσεις νομιζω ειδημων ειναι ο ακτινολογος γιατι και εγω διαβαζα οτι ειναι ελαχιστη η ακτινοβολια. Τωρα οι γυναικολογοι παντα (ισως και ο δικος μου δεν ξερω) ειναι πιο αυστηροι ακομα και αν ισως δεν υπαρχει λογος. Αν την κανω και ειναι καλη, και εγω δε νομιζω να χασω τον κυκλο. Αν δεν ειναι καλη τωρα, δε θα χει και νοημα, θα προχωρήσω για άλλες μεθοδους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

ωραια θα ρωτησω. Στο ΡΕΑ που τους ειπα να την κανω 6η μερα μου λενε καλυτερα οχι (βεβαια ηταν στη γραμματεια). Θελουν απο 7η και επειδη θα λειπω τωρα εκεινες τις μερες λεω στον επομενο κυκλο να παω. Παιρνεις και αντιβιωση ή κατι τετοιο?

Εγω την έκανα στο Ιασω πλήρωσα 165 ευρώ κ πόνεσε πολύ λίγο!!! Μετά την έβδομη μέρα μου είπαν κι εμένα εγώ ειμαι στη 10η κ μου είπαν ότι η ακτινοβολία είναι πολύ λίγη κ επιτρέπονται κανονικά οι επαφές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sofiefin1982 είπε:

Εγω την έκανα στο Ιασω πλήρωσα 165 ευρώ κ πόνεσε πολύ λίγο!!! Μετά την έβδομη μέρα μου είπαν κι εμένα εγώ ειμαι στη 10η κ μου είπαν ότι η ακτινοβολία είναι πολύ λίγη κ επιτρέπονται κανονικά οι επαφές 

ναι και μενα 7η με 11η μου ειπαν στο τηλ. Να σε ρωτησω πηρες αντιβιωση ή οχι? Παντου ετσι γραφεται παντως σε βιβλιογραφιες οτι ειναι ελαχιστη η ακτινοβολια. Αφου εχεις ανοιχτες σαλπιγγες εχεις ολα τα προσοντα να μεινεις εγκυος αν κανεις και την ωορρηξια σου και υπαρχει ενα οκ σπερμα. Εμενα μονο η σαλπιγγο μου λειπει και με τρομαζει μηπως εχω τιποτα φραγμενες σαλπιγγες μετα την αποξεση. Ψιλοτρεμω, αλλα δε θα το αμελησω και εγω θα παω. Βουρ στο ψητο εσυ! Μετα τη σαλπιγγο οταν ειναι ολα καλα αυξανονται λενε οι πιθανοτητες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εμένα 7η μου είχαν πει αλλά τους είπα ένα μικρό ψεμματάκι γιατί την 7η δεν είχαν ραντεβού και μετά σκ 8η, 9η και έφτανε κοντά η ωορρηξία (11 συνήθως κάνω). Φυσικά ο γιατρός μου το ήξερε. Πήρα vibramicin 1 ημέρα πριν και θα το συνέχιζα για 2 ημέρες κανονικά αλλά μπήκα αμέσως  χειρουργείο για την υδροσάλπιγγα και έκανα άλλη θεραπεία. Εσύ @Kat-Cat μου μη φοβάσαι δε νομίζω σε τόσο  λίγο διάστημα να έχει γίνει κάτι κακό. Θα σου κάνει και καλό θα βελτιωθεί η διαβατότητα και θα τα καταφέρεις. Μη βιάζεσαι να καταφύγεις σε άλλες μεθόδους είναι ταλαιπωρία. Εξάντλησε τα περιθώρια σου. Κάτι μου λέει ότι θα τα καταφέρεις σύντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσια και εμένα 7η μου είχαν πει αλλά τους είπα ένα μικρό ψεμματάκι γιατί την 7η δεν είχαν ραντεβού και μετά σκ 8η, 9η και έφτανε κοντά η ωορρηξία (11 συνήθως κάνω). Φυσικά ο γιατρός μου το ήξερε. Πήρα vibramicin 1 ημέρα πριν και θα το συνέχιζα για 2 ημέρες κανονικά αλλά μπήκα αμέσως  χειρουργείο για την υδροσάλπιγγα και έκανα άλλη θεραπεία. Εσύ @Kat-Cat μου μη φοβάσαι δε νομίζω σε τόσο  λίγο διάστημα να έχει γίνει κάτι κακό. Θα σου κάνει και καλό θα βελτιωθεί η διαβατότητα και θα τα καταφέρεις. Μη βιάζεσαι να καταφύγεις σε άλλες μεθόδους είναι ταλαιπωρία. Εξάντλησε τα περιθώρια σου. Κάτι μου λέει ότι θα τα καταφέρεις σύντομα. 

σε ευχαριστω πολυ για τη θετικη σου αυρα. ειναι αυτες οι μερες που με εχει παρει λιγο απο κατω. ευχομαι συντομα και σε σενα και το πιστευω κιολας οτι η επομενη θα ειναι η τυχερη σου, και σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

σε ευχαριστω πολυ για τη θετικη σου αυρα. ειναι αυτες οι μερες που με εχει παρει λιγο απο κατω. ευχομαι συντομα και σε σενα και το πιστευω κιολας οτι η επομενη θα ειναι η τυχερη σου, και σε ολες!!!

Έλα βρε κορίτσι μη σε παίρνει από κάτω. Είχες μία ατυχία από ότι έχω διαβάσει και καταλαβαίνω ότι φοβάσαι. Αφού έμεινες, θα ξαναμείνεις και αυτή τη φορά θα είναι όλα καλά. Δεν θα είναι πάντα άτυχοι οι ίδιοι άνθρωποι, μη φοβάσαι τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...