Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανησυχίες γέννας


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια, είμαι στον 8 μήνα και ετοιμάζομαι κι εγώ για τον τοκετό και το πρώτο διάστημα της λοχείας.

Δε ξέρω αν έχετε κι εσείς ανησυχίες,αμφιβολίες,αγωνίες,φοβίες, αλλά ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας μιας κι εσείς περνάτε την ίδια φάση.

Σκέφτομαι οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά σε μια γέννα, τι θα γίνει αν πάθει κάτι πολύ κακό το μωρό ή μήπως κάτι πάει στραβά με εμένα. Είτε για φυσιολογικό τοκετό με ή χωρίς επισκληρίδιο είτε για καισαρική πάμε τελικά..έχουν όλα τόσους κινδύνους που μου κόβεται η ανάσα. Αν το πρώτο διάστημα που το μωρό είναι τοσο αφράτο και εύθραυστο δεν ανταποκριθώ όπως πρέπει και κάτι συμβεί.

Είναι κάποιες στιγμές..ο άντρας μου, οι δικοί μας, οι φίλες μου είναι όλοι τόσο κοντά μου και τόσο αισιόδοξοι που δε το συζητούν, δεν ακούν καν όσα σκέφτομαι νομίζοντας ότι αν δε τα πω θα τα ξεχάσω, ή αν τα πω θα προκαλέσω εγώ την καταστροφή. Βέβαια και να ακούσουν τι αλλάζει;

Γνωρίζω ότι στο τέλος, όταν όλα αυτά θα περάσουν θα το θεωρώ αστείο που ανησυχώ ,αλλά τώρα μου φαίνεται ότι είναι τόσο δύσκολο να φτάσω σε εκείνο το σημείο, και τόσα αυτά που πρέπει να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Γειά σας κορίτσια, είμαι στον 8 μήνα και ετοιμάζομαι κι εγώ για τον τοκετό και το πρώτο διάστημα της λοχείας.

Δε ξέρω αν έχετε κι εσείς ανησυχίες,αμφιβολίες,αγωνίες,φοβίες, αλλά ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας μιας κι εσείς περνάτε την ίδια φάση.

Σκέφτομαι οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά σε μια γέννα, τι θα γίνει αν πάθει κάτι πολύ κακό το μωρό ή μήπως κάτι πάει στραβά με εμένα. Είτε για φυσιολογικό τοκετό με ή χωρίς επισκληρίδιο είτε για καισαρική πάμε τελικά..έχουν όλα τόσους κινδύνους που μου κόβεται η ανάσα. Αν το πρώτο διάστημα που το μωρό είναι τοσο αφράτο και εύθραυστο δεν ανταποκριθώ όπως πρέπει και κάτι συμβεί.

Είναι κάποιες στιγμές..ο άντρας μου, οι δικοί μας, οι φίλες μου είναι όλοι τόσο κοντά μου και τόσο αισιόδοξοι που δε το συζητούν, δεν ακούν καν όσα σκέφτομαι νομίζοντας ότι αν δε τα πω θα τα ξεχάσω, ή αν τα πω θα προκαλέσω εγώ την καταστροφή. Βέβαια και να ακούσουν τι αλλάζει;

Γνωρίζω ότι στο τέλος, όταν όλα αυτά θα περάσουν θα το θεωρώ αστείο που ανησυχώ ,αλλά τώρα μου φαίνεται ότι είναι τόσο δύσκολο να φτάσω σε εκείνο το σημείο, και τόσα αυτά που πρέπει να πάνε καλά!

Κοριτσι μου καταρχήν με το καλο.. διανύεις ενα υπέροχο ταξίδι και σε λιγο θα διανύσεις τις καλύτερες στιγμές της ζωής σου. Φυσικά και παντα υπάρχουν πιθανότητες να παει κατι στραβά, σε ολα, στην εγκυμοσύνη, στο μαγείρεμα, ενώ οδηγάς στον δρόμο, αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι θα πάθεις ‘κατάθλιψη’’ επειδή μαγειρεύεις φοβούμενη μήπως το κάψεις! Θελω να πω, απόλαυσε αυτές τις στιγμές γιατι πρώτον δεν έρχονται πίσω ποτέ ξανά και δεύτερον υπάρχουν γυναίκες που θα έδιναν τα παντα να ζουν με τον φόβο αλλα να ΤΟ ΖΟΥΝ!!! Στο λέω εγω που εχω δυο παιδάκια. Αν σκέφτεσαι οτι κατι θα παει στραβά δεν καταφέρνεις τίποτα. Χαλάρωσε, απόλαυσε τις στιγμές σου, σκέψου το κοντινό μέλλον και οτι ολα θα κυλήσουν όμορφα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις τόσο δίκιο, και αυτή η ευλογία που ζω είναι που με βοηθά να μου φεύγουν οι σκέψεις, έχω αρκετά παραδείγματα στο πολύ κοντινό φιλικό περιβάλλον που προσπαθούν χρόνια για παιδάκι κι εμείς με την πρώτη(αλλά την τελείως πρώτη προσπάθεια)ήμασταν τυχεροί,και εκεί λεω μήπως όλο αυτό είναι ένα υπέροχο όνειρο και η στροφή μου επιφυλλάσσει μεγάλους εφιάλτες; Ξέρεις όταν κάτι έρχετε εύκολα συνήθως φοβάσαι για το απρόσμενο. πάντως τα λες πολύ όμορφα, σε ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Έχεις τόσο δίκιο, και αυτή η ευλογία που ζω είναι που με βοηθά να μου φεύγουν οι σκέψεις, έχω αρκετά παραδείγματα στο πολύ κοντινό φιλικό περιβάλλον που προσπαθούν χρόνια για παιδάκι κι εμείς με την πρώτη(αλλά την τελείως πρώτη προσπάθεια)ήμασταν τυχεροί,και εκεί λεω μήπως όλο αυτό είναι ένα υπέροχο όνειρο και η στροφή μου επιφυλλάσσει μεγάλους εφιάλτες; Ξέρεις όταν κάτι έρχετε εύκολα συνήθως φοβάσαι για το απρόσμενο. πάντως τα λες πολύ όμορφα, σε ευχαριστώ.

Κορίτσι μου... Με το καλό το μωρό σου.

Και εγώ τον γιο μου τον έπιασα αμέσως. Μόλις είπα τώρα θα κάνω παιδί, έμεινα έγκυος... Και πέρασα πολλά. Πολλά άγχη, πολλές στεναχωριες... Έλεγα ότι αν πάθει κάτι θα τρελαθώ... Έβλεπα, και βλέπω, την μια και μοναδική φωτογραφία του που θα χω από τη Β επίπεδου και είναι το πιο όμορφο παιδί του κόσμου. Του δικού μου κόσμου. Γιατί δυστυχώς μου έτυχε να δω στις 30 εβδομάδες την καρδιά του σταματημενη.

Γέννησα και η φωνή μου έφτασε στον ουρανό. Το κλάμα του παιδιού μου δεν ακούστηκε ποτέ. Είμαι η μία στις διακόσιες που βιώνουμε ένδομητριο θάνατο του εμβρύου. Δεν έχεις λοιπόν τίποτα να φοβάσαι εσύ.  Την Δευτέρα είχα ΠΗΤ. Και δεν τρελάθηκα, αξίζει να ζω και να έχω το μυαλό μου για να θυμάμαι κάθε μέρα το παιδί μου.

Κάνε μου την χάρη να προσέχεις ώστε όταν γεννήσεις και πάρεις αγκαλιά το γερό μωράκι σου, να πάρω και εγώ λίγη χαρά από την χαρά σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρισκόμαστε σε ενα θεμα μιας κοπελας που ανησυχει μηπως κατι παει στραβα στη γεννα. Αυτη η γυναικα χρειαζεται στηριξη και καποιον να της ανυψωσει το ηθικο. Φανταζομαι οτι σε αυτη τη φαση θελει να ακουει μονο τα ευχαριστα κι οτι ολα θα πανε καλα. Εγω προσωπικα δηλαδη πριν τη γεννα αυτο θα ηθελα. Φανταζομαι οτι δε θα με βοηθουσε καθολου η ιστορια μιας μητερας που εχασε το μωρο της. Οπου κι αυτη η μητερα εχει αναγκη τη στηριξη και η ατυχια της ηταν μεγαλη και μακαρι αυτο να μη συμβαινει σε καμια γυναικα. Τα γραφω αυτα γιατι μηπως πρεπει λιγο να προσεχουμε που γραφουμε τη δικη μας ιστορια; βοηθαμε τη γυναικα που ειναι πριν τη γεννα λεγοντας της μια τετοια ιστορια; δεν ειναι οτι δεν ξερει οτι συμβαινουν κι αυτα... Όλα μεσα στη ζωη ειναι, αλλα ειναι τωρα αυτο που χρειαζεται να διαβαζει; Αν διαφωνειτε... πειτε μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Βρισκόμαστε σε ενα θεμα μιας κοπελας που ανησυχει μηπως κατι παει στραβα στη γεννα. Αυτη η γυναικα χρειαζεται στηριξη και καποιον να της ανυψωσει το ηθικο. Φανταζομαι οτι σε αυτη τη φαση θελει να ακουει μονο τα ευχαριστα κι οτι ολα θα πανε καλα. Εγω προσωπικα δηλαδη πριν τη γεννα αυτο θα ηθελα. Φανταζομαι οτι δε θα με βοηθουσε καθολου η ιστορια μιας μητερας που εχασε το μωρο της. Οπου κι αυτη η μητερα εχει αναγκη τη στηριξη και η ατυχια της ηταν μεγαλη και μακαρι αυτο να μη συμβαινει σε καμια γυναικα. Τα γραφω αυτα γιατι μηπως πρεπει λιγο να προσεχουμε που γραφουμε τη δικη μας ιστορια; βοηθαμε τη γυναικα που ειναι πριν τη γεννα λεγοντας της μια τετοια ιστορια; δεν ειναι οτι δεν ξερει οτι συμβαινουν κι αυτα... Όλα μεσα στη ζωη ειναι, αλλα ειναι τωρα αυτο που χρειαζεται να διαβαζει; Αν διαφωνειτε... πειτε μου!

Ξέρω πολύ καλά γιατί της είπα την δική μου ιστορία. Το έγραψα κιόλας. Είμαι η μία στις διακόσιες που της έτυχε το κακό. Δεν έχει λοιπόν να φοβάται κάτι, το έπαθα εγώ. Και μην φοβάσαι, δεν είναι κολλητική η ατυχία κορίτσι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Ξέρω πολύ καλά γιατί της είπα την δική μου ιστορία. Το έγραψα κιόλας. Είμαι η μία στις διακόσιες που της έτυχε το κακό. Δεν έχει λοιπόν να φοβάται κάτι, το έπαθα εγώ. Και μην φοβάσαι, δεν είναι κολλητική η ατυχία κορίτσι μου. 

Ενταξει θα ημουν χαζη αν πιστευα οτι ειναι κολλητικη η ατυχια. Οπως ειπα ολα ειναι μεσα στη ζωη και στον καθενα μας μπορει να συμβει, απλα κατα τη γνωμη μου δεν πιστευω οτι ηταν αυτο που ηθελε να διαβασει σε αυτη τη δεδομενη στιγμη. Τι να πω... μπορει να κανω λαθος και να βοηθησες στην ψυχολογια της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θέλω να ακουστεί άσπλαχνο και η σκέψη μου είναι δίπλα σου..αλλά έζησες ακριβώς το φόβο μου και δε μπορώ να ηρεμήσω από τη στιγμή που το διάβασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Δε θέλω να ακουστεί άσπλαχνο και η σκέψη μου είναι δίπλα σου..αλλά έζησες ακριβώς το φόβο μου και δε μπορώ να ηρεμήσω από τη στιγμή που το διάβασα.

Λοιπον θα σου πω τα λογια που μου ειπε σημερα ο γιατρος μου και με βοηθησαν. Ειπε να σκεφτω οτι ο καθε οργανισμος ειναι τοσο διαφορετικος απο τον αλλον. Ακομη και οι διδυμοι διαφερουν μεταξυ τους κι ο,τι παθαινει ο ενας δε σημαινει οτι θα το παθει και ο αλλος. Μου ειπε επισης να σκεφτομαι οτι ειμαι μια υγιης κοπελα και να κοιταω οτι το πιο συνηθισμενο γυρω μας ειναι οτι η εγκυμοσυνη που θα ξεκινησει καλα, θα τελειωσει και καλα. Οι ατυχιες ειναι λιγοστες γυρω μας αλλα αν εχω αυτες λεει σαν κανονα τοτε θα τρελαθω. Μου το παρομοιασε με το αυτοκινητο και την οδηγηση. Γυρω μας λεει οκ συμβαινουν καποια ατυχηματα... το πιο συνηθισμενο ομως ειναι οτι αυτος που θα ξεκινησει θα φτασει μια χαρα στον προορισμο του γιατι αλλιως λεει κανεις μας δε θα επρεπε να μπαινει σε αμαξι!

Σκεψου λοιπον κι εσυ οτι εχεις μπει σε ενα αμαξι.... εχεις κανει μια ωραιοτατη διαδρομη. Εχεις φτασει σχεδον. Τωρα θα σε βρει το κακο που εισαι εξω απ τον προορισμο σου;

Μπορει να μη σε ξερω αλλα μπηκα λιγο στη θεση σου....σκεφτηκα οτι σε λιγους μηνες θα σκεφτομαι τα ιδια και θελει χαμογελο και θετικη σκεψη ολο αυτο!!! Θα πανε ολα καλα και θα εχεις το μωρο σου αγκαλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλα, η αληθεια ειναι οτι εδω και καποιες εβδομαδες ο αντρας μου λειπει σε ενα μακρινο νησι λογω μεταθεσης όπου εγω θα ακολουθήσω μετά τη γέννα.Έτσι οι σκέψεις μένουν μέσα μου όπως και οι φόβοι, η στήριξη είναι μεγάλη αλλά η απόσταση..ε δεν επιτρέπει να μοιράζονται τέτοια πράγματα από το τηλέφωνο, δε θέλω να τον στεναχωρώ κι αυτόν,του φτάνει που δεν είναι εδώ και ξέρει πόσο μου λείπει και νιώθει τύψεις που δε μπορεί να προσφέρει όλα αυτά που προσφέρουν οι σύζυγοι τώρα.Σε ευχαριστώ πολύ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει γυναίκα που να μένει έγκυος και να μην έχει τέτοιους φόβους... και το χειρότερο;;; Δεν νομίζω ότι υπάρχει γυναίκα που γίνεται μαμά και σταματάει ποτέ να φοβάται για το παιδι της... χιχιχιχι

Κορίτσια μου χαλαρώστε!! Όλα είναι καλά και δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος που να σας κάνει να σκέφτεστε ότι κάτι δεν θα πάει καλά.

Με το καλό τα μωράκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...