Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 5/10/2018 at 1:54 ΜΜ, ο/η Smurf88 είπε:

Είναι σίγουρα υδροσάλπιγγα;;Σε ρωτάω γιατί είχα παρόμοια εμπειρία...Στη 2η σαλπιγγογραφία που έκανα (η 1η ήταν καθαρή) μου έλεγαν ότι είχα υδροσάλπιγγα. Μπαίνω για λαπαροσκόπηση και τελικά ήταν απλές, εξωτερικές συμφύσεις που απλά την αγκάλιαζαν και φαινόταν έτσι. Τις λύσαμε και όλα καλά...Έκανα την επέμβαση πέρυσι τέτοιο καιρό, δλδ Οκτώβριο και τον Ιανουάριο έκανα εμβρυομεταφορά. Σίγουρα καθαρίζει το περιβάλλον και είναι καλύτερες οι συνθήκες..Μου κόστισε γύρω στα 1200, γιατρός και κλινική αλλά στη Θεσσαλονίκη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Ειχαμε ενα 99% οτι ειναι υδροσαλπιγγα και προχθες το σιγουρεψαμε στην ωοληψια φάνηκε καθαρά πιο πριν δεν φαινόταν ουτε υπερηχο ουτε σαλπιγγογραφια μονο σκιές ουτε υστεροσκοπηση ουτε πρωην επεμβάσεις πήγε ηταν ενα ωάριο που τελικά ηταν γεμάτο υγρό μεσα να σκεφτείς οτι εχω χειρουργηθεί για σάλπιγγα δυο φορές στο παρελθόν ο τελευταίος είπε θα την αφαιρουσαμε και τελικά την άφησε και μονο κατι συμφύσεις που χαν δημιουργηθεί καθάρισε τωρα τελευταια ανακαλυψα οτι δεν την βγαλαμε τελος παντων δεν με πρόσεξε ο γιατρος που μου αφαίρεσε το εξωμήτριο. Τωρα θα την αφήσουμε και απλως θα την καυτηριασουμε 1200 υστεροσκοπηση επεμβατική η χειρουργειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Castrop rauxel είπε:

Oxi o Giatros stin Ellada mou ta edwse...Den tou exw pei kati....alla edaksei mporei na einai logiko me tosa farmaka!!Euxaristw!

 

Ωραία πολύ καλά έκανε κ σου έδωσε προληπτικα αγωγή,γιατι εφόσον είχες υδροσαλπιγγες μπορεί να υπήρχε κ κάποια φλεγμονή.να του τα λες όλα αν πονας να του το πεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2018 at 11:59 ΜΜ, ο/η Bloublou85 είπε:

Ναι αντιβιωση παίρνω κ ξεκιναω καινούργια εξωσωματική.απλα ήθελα να ρωτησω αν εσένα σου είπαν ότι αυτές οι συμφυσεις εμποδίζουν την εμφύτευση στη μήτρα.στη φυσική συλληψη οκ εμποδίζουν σου είχαν πει αν εμποδίζουν κ με την εξωσωματική;

Καταρχήν καλή επιτυχία...Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!Σου στέλνω τη θετική μου ενέργεια..!!

Να σου πω την αλήθεια δεν μου είπαν κάτι ξεκάθαρο, πέρα από το ότι καθαρίζει  το περιβάλλον και είναι ευνοϊκότερες οι συνθήκες εμφύτευσης, χωρίς να σημαίνει ότι αυτός ήταν ο λόγος αποτυχίας της 1ης εμβρυομεταφοράς. Πάντως πριν κάνω ξανά σαλπιγγογραφία και λαπαροσκόπηση είχαμε κάνει την εμβρυομεταφορά που δεν πέτυχε, ενώ η επόμενη μετά την επέμβαση πέτυχε..Τώρα ήταν τύχη; Όντως εμπόδιζαν; Δε θα μάθω σίγουρα μάλλον..Η αιματολόγος μου είπε ότι σίγουρα έπαιξε ρόλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η karen είπε:

Ειχαμε ενα 99% οτι ειναι υδροσαλπιγγα και προχθες το σιγουρεψαμε στην ωοληψια φάνηκε καθαρά πιο πριν δεν φαινόταν ουτε υπερηχο ουτε σαλπιγγογραφια μονο σκιές ουτε υστεροσκοπηση ουτε πρωην επεμβάσεις πήγε ηταν ενα ωάριο που τελικά ηταν γεμάτο υγρό μεσα να σκεφτείς οτι εχω χειρουργηθεί για σάλπιγγα δυο φορές στο παρελθόν ο τελευταίος είπε θα την αφαιρουσαμε και τελικά την άφησε και μονο κατι συμφύσεις που χαν δημιουργηθεί καθάρισε τωρα τελευταια ανακαλυψα οτι δεν την βγαλαμε τελος παντων δεν με πρόσεξε ο γιατρος που μου αφαίρεσε το εξωμήτριο. Τωρα θα την αφήσουμε και απλως θα την καυτηριασουμε 1200 υστεροσκοπηση επεμβατική η χειρουργειο

Τσάμπα ταλαιπωρούν τον κόσμο...Τι να πω...καλή τύχη από δω και πέρα!! 1200 για λαπαροσκόπηση..Για διαγνωστική ξεκίνησε αλλά έγινε επεμβατική με την αφαίρεση των συμφύσεων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Τσάμπα ταλαιπωρούν τον κόσμο...Τι να πω...καλή τύχη από δω και πέρα!! 1200 για λαπαροσκόπηση..Για διαγνωστική ξεκίνησε αλλά έγινε επεμβατική με την αφαίρεση των συμφύσεων. 

Ότι θελει παίρνει ο καθένας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Καταρχήν καλή επιτυχία...Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!Σου στέλνω τη θετική μου ενέργεια..!!

Να σου πω την αλήθεια δεν μου είπαν κάτι ξεκάθαρο, πέρα από το ότι καθαρίζει  το περιβάλλον και είναι ευνοϊκότερες οι συνθήκες εμφύτευσης, χωρίς να σημαίνει ότι αυτός ήταν ο λόγος αποτυχίας της 1ης εμβρυομεταφοράς. Πάντως πριν κάνω ξανά σαλπιγγογραφία και λαπαροσκόπηση είχαμε κάνει την εμβρυομεταφορά που δεν πέτυχε, ενώ η επόμενη μετά την επέμβαση πέτυχε..Τώρα ήταν τύχη; Όντως εμπόδιζαν; Δε θα μάθω σίγουρα μάλλον..Η αιματολόγος μου είπε ότι σίγουρα έπαιξε ρόλο..

Ευχαριστώ πολύ,τωρα εμενα κ οι δυο γιατροί μου είπαν ότι δε χρειάζεται λαπαροσκόπηση,μαλλον επειδή είναι βατες οι σαλπιγγες.αν ξαναποτυχω πάντως σίγουρα θα κάνω.απλα νόμιζα ότι οι συμφυσεις φαίνονταν με τη σαλπιγγογραφια γιατί κι εγώ δύο φορές έκανα μέσα σε εφτά μήνες.τωρα όσον αφορά τα χρήματα ή λαπαροσκόπηση δε γίνεται κ στο δημόσιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Ευχαριστώ πολύ,τωρα εμενα κ οι δυο γιατροί μου είπαν ότι δε χρειάζεται λαπαροσκόπηση,μαλλον επειδή είναι βατες οι σαλπιγγες.αν ξαναποτυχω πάντως σίγουρα θα κάνω.απλα νόμιζα ότι οι συμφυσεις φαίνονταν με τη σαλπιγγογραφια γιατί κι εγώ δύο φορές έκανα μέσα σε εφτά μήνες.τωρα όσον αφορά τα χρήματα ή λαπαροσκόπηση δε γίνεται κ στο δημόσιο;

Μάλλον τις είχες μέσα στη σάλπιγγα γι αυτό φάνηκαν..Οι δικές μου ήταν εκτός και αν δεν έκανα τη λαπαροσκόπηση δε θα το έβρισκα. Γίνεται και σε δημόσιο αλλά δε ξέρω πόσο μεγάλη είναι η αναμονή. Ο γιατρός πήρε 500 και η κλινική 700, χωρίς να μείνω το βράδυ..έφυγα το απόγευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2018 at 3:05 ΠΜ, ο/η Castrop rauxel είπε:

Koritsia exw kairo na grapsw eseis pou kanate agwgi me adiviwsi thelw na sas rwtisw poses adiviwseis pernate??kai an eixate enoxliseis??egw exw 10 meres pou pernw triplo sxima adiviwsewn kai i koilia mou einai sunexeia prismeni kai pou kai pou ponaw....mou edwse tis adiviwseis giati evgala udrosalpigges kai prin ksekinisw tin prospatheia thelei o giatros na einai sigouros oti i mitra tha einai kathari kai me auton ton tropo tin ‘’apostirwnounme’’...

Karen tis salpigges tis evgala sto Ekswteriko den exw idea g Ellada!

Καλημέρα valtrex vibramycin zithromax για ενα μηνα καί ο σύζυγος  εγω δεν ειχα θέμα ίσως ειναι από την επέμβαση. Μου είπε και εμενα για αντιβιωση μετα χειρουργείο γιατι σίγουρα θα κανει φλεγμονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 κι εγω εχω συμφυσεις μεσα στις σαλπιγγες κ φανηκαν στην σαλπιγγογραφια. Οπως ειπε η smurff88 μαλλον οταν ειναι εκτός σαλπιγγων δεν φαινονται. Ισως παιζει ρολο κ η θεση κ το μεγεθος των συμφυσεων. 

Φυσικα κανεις κ σε δημοσιο λαλαροσκοπηση αλλα ισως πετυχεις μεγαλη αναμονη.

Εγω λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση εκανα ταυτοχρονα. 3000€ μας βγηκε. Τα 2000 ο γιατρος τα 1000 η κλινικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 κι εγω εχω συμφυσεις μεσα στις σαλπιγγες κ φανηκαν στην σαλπιγγογραφια. Οπως ειπε η smurff88 μαλλον οταν ειναι εκτός σαλπιγγων δεν φαινονται. Ισως παιζει ρολο κ η θεση κ το μεγεθος των συμφυσεων. 

Φυσικα κανεις κ σε δημοσιο λαλαροσκοπηση αλλα ισως πετυχεις μεγαλη αναμονη.

Εγω λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση εκανα ταυτοχρονα. 3000€ μας βγηκε. Τα 2000 ο γιατρος τα 1000 η κλινικη.

Εμενα δε φάνηκαν συμφυσεις,μονο ότι ήταν λίγο διογκωμένες κ το απέδωσε σε φλεγμονή.αρα υπάρχει κ μία πιθανότητα να υπάρχουν κ συμφυσεις εκτός κ να μην φάνηκαν.αυτες σου είχαν πει αν εμπόδιζαν την εμφύτευση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Εμενα δε φάνηκαν συμφυσεις,μονο ότι ήταν λίγο διογκωμένες κ το απέδωσε σε φλεγμονή.αρα υπάρχει κ μία πιθανότητα να υπάρχουν κ συμφυσεις εκτός κ να μην φάνηκαν.αυτες σου είχαν πει αν εμπόδιζαν την εμφύτευση;

Οχι βεβαια...αλλωστε η εξωσωματικη για τετοια προβληματα αρχικα επινοηθηκε. Για προβληματα σαλπιγγων. 

Κοπελες με συμφυσεις μενουν κ φυσιολογικα εγκυοι. 

Περα απο το υγρο που εκκρινει η υδροσαλπιγγα δεν νομιζω να ενοχλει κατι αλλο την εμφυτευση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Εμενα δε φάνηκαν συμφυσεις,μονο ότι ήταν λίγο διογκωμένες κ το απέδωσε σε φλεγμονή.αρα υπάρχει κ μία πιθανότητα να υπάρχουν κ συμφυσεις εκτός κ να μην φάνηκαν.αυτες σου είχαν πει αν εμπόδιζαν την εμφύτευση;

Εγω τις καθάρισα πριν ξεκινησω τις σπερματεγχυσεις φάνηκαν στον υπερηχο και είχαν δημιουργηθεί απο παλιότερα χειρουργεία τωρα για την εμφύτευση σε φυσιολογική σύλληψη ίσως υπαρχει θέμα τωρα για εξωσωματικη αφού παμε κατευθείαν δεν νομιζω να επηρεάζει αλλα γιατι να μενουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Οχι βεβαια...αλλωστε η εξωσωματικη για τετοια προβληματα αρχικα επινοηθηκε. Για προβληματα σαλπιγγων. 

Κοπελες με συμφυσεις μενουν κ φυσιολογικα εγκυοι. 

Περα απο το υγρο που εκκρινει η υδροσαλπιγγα δεν νομιζω να ενοχλει κατι αλλο την εμφυτευση. 

Έτσι μου είπε κ ο γιατρός ότι μόνο αν ήταν υδροσαλπιγγες τον ενοχλούν.εσενα στην υστεροσκοπηση είχε βρεθει κάτι που να έλεγαν ότι εφταιξε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η karen είπε:

Εγω τις καθάρισα πριν ξεκινησω τις σπερματεγχυσεις φάνηκαν στον υπερηχο και είχαν δημιουργηθεί απο παλιότερα χειρουργεία τωρα για την εμφύτευση σε φυσιολογική σύλληψη ίσως υπαρχει θέμα τωρα για εξωσωματικη αφού παμε κατευθείαν δεν νομιζω να επηρεάζει αλλα γιατι να μενουν

Κ μένα ή μία φαίνεται στον υπέρηχο αλλά είναι βατες δεν είναι υδροσαλπιγγα,εχω κ ουρεοπλασμα οπότε ίσως είχε γίνει από φλεγμονή.για την εξωσωματική με ενδιαφέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κ μένα ή μία φαίνεται στον υπέρηχο αλλά είναι βατες δεν είναι υδροσαλπιγγα,εχω κ ουρεοπλασμα οπότε ίσως είχε γίνει από φλεγμονή.για την εξωσωματική με ενδιαφέρει.

Θυμαμαι οτι είχες πάρει αγωγη για ουρεοπλασμα το καταπολεμησατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η karen είπε:

Θυμαμαι οτι είχες πάρει αγωγη για ουρεοπλασμα το καταπολεμησατε

Δε ξέρω αν έφυγε? σήμερα τελειωνω τη θεραπεία.κ αλη επιτυχία στην επέμβαση σου αύριο να πάνε όλα καλά κ να προχωρησετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Δε ξέρω αν έφυγε? σήμερα τελειωνω τη θεραπεία.κ αλη επιτυχία στην επέμβαση σου αύριο να πάνε όλα καλά κ να προχωρησετε.

Σ ευχαριστω ?μακαρι να εχει ξεπατωθει ειχαμε και εμείς κάναμε τρεις μηνες θεραπεία με αντιβιωσεις. Πήρε και ο σύζυγος η μονο εσυ;Είχες παλιά λοίμωξη η ενδονητριωση τι ειδους ειναι συμφυσεις σου  ;Σου ανέφερε ο γιατρος για επεμβατική υστεροσκοπηση η θα τις αφησετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυο φορες εκανα υστεροσκοπηση @Bloublou85 μου. Μια μαζι με την λαπαρ. πριν αποφασισουμε οτι θα προχωρησουμε σε εξωσωματικες. Και μια 11 μηνες αργοτερα, μετα την πρωτη αποτυχημενη εξωσωματικη. Και τις δυο φορες βρεθηκε μικρο πολυποδακι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η karen είπε:

Σ ευχαριστω ?μακαρι να εχει ξεπατωθει ειχαμε και εμείς κάναμε τρεις μηνες θεραπεία με αντιβιωσεις. Πήρε και ο σύζυγος η μονο εσυ;Είχες παλιά λοίμωξη η ενδονητριωση τι ειδους ειναι συμφυσεις σου  ;Σου ανέφερε ο γιατρος για επεμβατική υστεροσκοπηση η θα τις αφησετε

Και οι δύο κάνουμε θεραπεία,δεν έχω συμφυσεις απλά ρωτησα.σαλπιγγιτιδα εμενα μου είπαν τώρα τι είναι εκεί μέσα δεν ξέρω.μου είπαν δε χρειάζεται να κάνω λαπαροσκόπηση ακομα.κ το μικροβιο απ ότι μου είπε δεν πιστεύει ότι επηρεάζει την προσπάθεια απλά είναι καλό να φύγει.μονο vibramycin παιρνουμε εμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Δυο φορες εκανα υστεροσκοπηση @Bloublou85 μου. Μια μαζι με την λαπαρ. πριν αποφασισουμε οτι θα προχωρησουμε σε εξωσωματικες. Και μια 11 μηνες αργοτερα, μετα την πρωτη αποτυχημενη εξωσωματικη. Και τις δυο φορες βρεθηκε μικρο πολυποδακι. 

 

Κι εγώ θέλω να ελπίζω ότι κάτι δεν πήγε καλά με το άλλο κέντρο κ γιατρό κ ότι δεν φταίει κάτι άλλο.κατι άσχετο τελειως τωρα(με τη κολπική κρέμα που βάζω τώρα που είμαι σε γόνιμες πρέπει να τη σταματήσω;γιατί λογικά δεν μπορεί να περασρι το σπέρμα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κι εγώ θέλω να ελπίζω ότι κάτι δεν πήγε καλά με το άλλο κέντρο κ γιατρό κ ότι δεν φταίει κάτι άλλο.κατι άσχετο τελειως τωρα(με τη κολπική κρέμα που βάζω τώρα που είμαι σε γόνιμες πρέπει να τη σταματήσω;γιατί λογικά δεν μπορεί να περασρι το σπέρμα)

Δεν ξερω @Bloublou85 μου καθόλου γι αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Κι εγώ θέλω να ελπίζω ότι κάτι δεν πήγε καλά με το άλλο κέντρο κ γιατρό κ ότι δεν φταίει κάτι άλλο.κατι άσχετο τελειως τωρα(με τη κολπική κρέμα που βάζω τώρα που είμαι σε γόνιμες πρέπει να τη σταματήσω;γιατί λογικά δεν μπορεί να περασρι το σπέρμα)

Νομίζω έχεις δίκιο οι κρέμες κλπ εμποδίζουν το σπέρμα να έχει την κανονική πορεία (κολλάει στις κρέμες ειδικά αν είναι γέλη). Ρώτα και το γιατρό. Σου εύχομαι να είναι η τυχερή σου φορά κορίτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Κι εγώ θέλω να ελπίζω ότι κάτι δεν πήγε καλά με το άλλο κέντρο κ γιατρό κ ότι δεν φταίει κάτι άλλο.κατι άσχετο τελειως τωρα(με τη κολπική κρέμα που βάζω τώρα που είμαι σε γόνιμες πρέπει να τη σταματήσω;γιατί λογικά δεν μπορεί να περασρι το σπέρμα)

Σίγουρα επηρεάζει μπλουμπλου μου. Αλλάζει το ph και το ιξωδες του κόλπου. Κοινώς δεν γλιστράει σωστά να μπει το σπέρμα. Εδώ επηρεάζουν τα λιπαντικά αρνητικά που δεν είναι και τόσο παχυρευστα. Το αποκλείω να σου πει ο γιατρός ότι δεν πειράζει. Θα σκίσω τα πτυχία μου αλλιώς..

Σας εύχομαι καλή επιτυχία! Να το χαρείτε πάνω από όλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Σίγουρα επηρεάζει μπλουμπλου μου. Αλλάζει το ph και το ιξωδες του κόλπου. Κοινώς δεν γλιστράει σωστά να μπει το σπέρμα. Εδώ επηρεάζουν τα λιπαντικά αρνητικά που δεν είναι και τόσο παχυρευστα. Το αποκλείω να σου πει ο γιατρός ότι δεν πειράζει. Θα σκίσω τα πτυχία μου αλλιώς..

Σας εύχομαι καλή επιτυχία! Να το χαρείτε πάνω από όλα ;)

Τότε τη κόβω δε θα βάλω σήμερα εξάλλου 11η μέρα είμαι.ξεφυγα κ απ το θέμα των κοριτσιών ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...