Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ....ΤΖΙΦΟΣ ΠΑΛΙ!!!???


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

Όπως ανεφερα και πιο πανω χτες πήρα τα αποτελεσματα της χοριακης και παλι αρνητικό για δεύτερη φορά....έχω τρελαθεί!!!!τι μπορεί να πήγε στραβα παλι???

Να σας υπενθύμισω γρήγορα την περίπτωση μου....πέρυσι το καλοκαίρι βρήκαμε πολύ κακό σπέρμα στο σύζυγο...και ποιότητα και κινητικότητα και αριθμο 600.000...

Εγώ απ την αλλη μια χαρά ορμονολογικες και ΑΜΗ 1,49...

Πέρασα Δεκέμβρη επιτροπή...και ξεκινήσανε για την πρωτη εξωσωματική το Φεβρουάριο...

Ο σύζυγος έπαιρνε μια αγωγή απο τον ουρολόγο του και εγώ απο ενδοκρινολόγος Τ4 λόγω θυροειδή και glukophage... Ειχαμε δυο μέτρια έμβρυα...αποτέλεσμα 0!!!

Συμπέρασμα του γυναικολογου μέτρια ποιότητα εμβρύων...ξεκίνησε ο σύζυγος μου αντιοξειδωτικά για κατακερματισμό και εγώ έχασα 20 κιλά ,πήρα μαζί με τα υπολοιπα filicine,  για να φτιάξουμε τέλεια έμβρυα....

Ξεκινήσανε αρχές Σεπτέμβρη τη δεύτερη εξωσωματική....ωοληψια με 6 ωάρια...γονιμοππιηθηκαν όλα αλλά προχώρησαν μονο τα 4... Τα δυο άριστα έμβρυα τα βαλαμε και τα αλλά δυο τα άφησε για βλαστοκυστες αλλά δεν προχώρησαν...

Όσο για το αποτέλεσμα της έμβρυο μεταφοράς των 2 αρίστων εμβρύων???Τζιφός!!!παλι αρνητικη χοριακη!!!έχω τρελαθεί!!!

Αφού ειχαμε τα τέλεια έμβρυα,τι έφταιξε;;θέλω βοήθεια και γνώμες απο ανάλογες περιπτωσεις...

Να αλλάξω γιατρό;μήπως φταίει κάτι άλλο?να ελπίζω για ενα δικο μου μωρο;;;????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η ioannapl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

Όπως ανεφερα και πιο πανω χτες πήρα τα αποτελεσματα της χοριακης και παλι αρνητικό για δεύτερη φορά....έχω τρελαθεί!!!!τι μπορεί να πήγε στραβα παλι???

Να σας υπενθύμισω γρήγορα την περίπτωση μου....πέρυσι το καλοκαίρι βρήκαμε πολύ κακό σπέρμα στο σύζυγο...και ποιότητα και κινητικότητα και αριθμο 600.000...

Εγώ απ την αλλη μια χαρά ορμονολογικες και ΑΜΗ 1,49...

Πέρασα Δεκέμβρη επιτροπή...και ξεκινήσανε για την πρωτη εξωσωματική το Φεβρουάριο...

Ο σύζυγος έπαιρνε μια αγωγή απο τον ουρολόγο του και εγώ απο ενδοκρινολόγος Τ4 λόγω θυροειδή και glukophage... Ειχαμε δυο μέτρια έμβρυα...αποτέλεσμα 0!!!

Συμπέρασμα του γυναικολογου μέτρια ποιότητα εμβρύων...ξεκίνησε ο σύζυγος μου αντιοξειδωτικά για κατακερματισμό και εγώ έχασα 20 κιλά ,πήρα μαζί με τα υπολοιπα filicine,  για να φτιάξουμε τέλεια έμβρυα....

Ξεκινήσανε αρχές Σεπτέμβρη τη δεύτερη εξωσωματική....ωοληψια με 6 ωάρια...γονιμοππιηθηκαν όλα αλλά προχώρησαν μονο τα 4... Τα δυο άριστα έμβρυα τα βαλαμε και τα αλλά δυο τα άφησε για βλαστοκυστες αλλά δεν προχώρησαν...

Όσο για το αποτέλεσμα της έμβρυο μεταφοράς των 2 αρίστων εμβρύων???Τζιφός!!!παλι αρνητικη χοριακη!!!έχω τρελαθεί!!!

Αφού ειχαμε τα τέλεια έμβρυα,τι έφταιξε;;θέλω βοήθεια και γνώμες απο ανάλογες περιπτωσεις...

Να αλλάξω γιατρό;μήπως φταίει κάτι άλλο?να ελπίζω για ενα δικο μου μωρο;;;????

Καλησπέρα κορίτσι μου κ εύχομαι να ρθει το μωράκι σας!!Στην αποτυχία νομίζω κανείς δν μπορεί τι έφταιξε!!Γενικά το θέμα σύλληψη γτ δν έρχεται είτε φυσιολογικά είτε σε εξωσωματική μερικές φορές κανείς δν ξέρει!!Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να άλλαζες κέντρο γτ θα σε βοηθήσει κ στην ψυχολογία κ ένα άλλο μάτι ενός ειδικού είναι καλύτερα!!Να ρωτήσω η ΑΜΗ σου σε τι μονάδα μέτρησης είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!μακάρι αν και έχω απογοητευτεί πολύ...ο στόχος μας ηταν τέλεια έμβρυα...και τώρα που τα καταφέραμε τι έγινε;;;δεν έχω παράπονο απο το γιατρό ....αλλά όταν δεν γνωρίζεις πολλά αρχίζεις σκέφτεσαι..τι φταίει;;μήπως δεν έκαναν κάτι καλά και με κοροϊδεύουν ?μήπως πρεπει να ψαξω και κάτι άλλο σε εξετασεις??όλα αυτά με απασχολούν!!!

Η ΑΜΗ είναι μετρημένη σε ng/ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η ioannapl είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!μακάρι αν και έχω απογοητευτεί πολύ...ο στόχος μας ηταν τέλεια έμβρυα...και τώρα που τα καταφέραμε τι έγινε;;;δεν έχω παράπονο απο το γιατρό ....αλλά όταν δεν γνωρίζεις πολλά αρχίζεις σκέφτεσαι..τι φταίει;;μήπως δεν έκαναν κάτι καλά και με κοροϊδεύουν ?μήπως πρεπει να ψαξω και κάτι άλλο σε εξετασεις??όλα αυτά με απασχολούν!!!

Η ΑΜΗ είναι μετρημένη σε ng/ml

Είναι ψιλο στάνταρ οι εξετάσεις!!Δηλ αποκλείουμε ενδομητρίωση,θυροειδή κ σάκχαρο,σαλπιγγογραφία που φαίνεται το σχήμα της μήτρας για τυχόν θέματα εκεί, καλό ενδομήτριο κατά την μεταφορά!!!Πάνω απ όλα είναι να νιώθεις εντάξει με τον γιατρό σου κ το κέντρο να είναι καλό γτ είναι μια ομάδα που ασχολέιτε με την εξωσωματική!!Εγώ στον γιατρό που έχω τώρα κ κάνει κ εξωσωματικές που είπε ότι πολλές φορές κ μεις δν ξέρουμε τι φταίει κ δν έρχεται η εγκυμοσύνη!!Προσπαθούμε κ θα κάνουμε τα πάντα αλλά....!!!Κ αυτό μου το είπε ενώ ακόμα προσπαθούμε φυσιολογικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κεντρο είναι πολύ καλό γι αυτό σου λέω οτι δεν έχω παράπονο...στο Ρέα τις εκανα και τις δυο!!!για ενδομητριωση δεν έχω κανει....δεν θα μου το είχε πει ο γιατρός όμως αν είχε δει κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η ioannapl είπε:

Το κεντρο είναι πολύ καλό γι αυτό σου λέω οτι δεν έχω παράπονο...στο Ρέα τις εκανα και τις δυο!!!για ενδομητριωση δεν έχω κανει....δεν θα μου το είχε πει ο γιατρός όμως αν είχε δει κάτι;

Οι απόψεις εδώ διχάζουν!!!Αλλοι λένε ότι υπάρχουν συμπτώματα όπως δυνατοί πόνοι περιόδου κ έντονες αιμορραγίες κ κύστες!!Υπάρχει μια εξέταση στο αίμα η Ca125 επίσης που την δείχνει αλλά μερικοί δν την δέχονται!!Αλλοι λένε είναι ύπουλη η ενδομητρίωση κ δν έχει πάντα συμπτώματα!!Επίσης πολλές κοπέλς κάνουν μια υστεροσκόπηση πριν απο εξωσωματική γτ εκεί φαίνονται τα πάντα μέσα στη μήτρα αναλυτικά!!!Εμένα μόνο η υστεροσκόπηση μου έχει μείνει σαν εξέταση οπού ένας γιατρός δν μου είπε να την κάνω κ ένας άλλος μου είπε ότι σ αυτή την εξέταση βλέπουμε τα πάντα,πέρνουν βιοψία απ το ενδομήτριο για τυχόν λοίμωξης κ αυξάνει κατά 30% την φυσιολογική σύλληψη αν δν υπάρχει  θέμα!!!Μου είπε 800ε για Ιασώ!!Αλλά προς το παρόν δν θα την κάνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες σου!!!εύχομαι να μην χρειαστεί να την κανειςνκαι σύντομα να μείνεις έγκυος!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ioannapl είπε:

Το κεντρο είναι πολύ καλό γι αυτό σου λέω οτι δεν έχω παράπονο...στο Ρέα τις εκανα και τις δυο!!!για ενδομητριωση δεν έχω κανει....δεν θα μου το είχε πει ο γιατρός όμως αν είχε δει κάτι

Καλημέρα λυπάμαι γλυκιά μου για τις αποτυχίες σας σύντομα να έρθει. Η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική και το ιστορικό του ζευγαριού εγω ειμαι στην 10προσπαθεια χωρίς καμια εμφύτευση. Ηταν φορες άριστα έμβρυα αλλες μέτρια αλλες με ανωμαλία διαίρεση. Εξετάσεις εξετάσεις καθαρές μικροπροβλήματα βρέθηκαν αντιμετωπίστηκαν και ακομη τιποτα. Μην σε στεναχωρει αλλες με την πρώτη, δεύτερη, τριτη, τεταρτη, κλπ δεν ξέρουμε Ποσες θα χρειαστεί ποτε θα ναι η τυχερή μας. Απο το Ρεα πέρασα και εγω ενα απο τα καλυτερα κέντρα με αριστους εμβρυολογους και αρκετές επιτυχίες εγω πάντως όσο ήμουν πολλες εγκυμοσύνες και με δύσκολα περιστατικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannapl καλημερα.

Λυπαμαι για την αποτυχια σας.

Το περασα κι εγω. Συμφωνώ με την marillia οτι δεν μπορουν παντα οι γιατροί να ξερουν τι εφταιξε.

Κι εμεις στις δυο πρωτες προσπαθειες ειχαμε αριστες βλαστοκυστες καθε φορα. Κι ομως, δεν τα καταφεραμε.

Εννια μηνες πριν την πρωτη εξωσωματικη ειχα κανει λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση. 

Πριν την δευτερη προσπαθεια ξαναεκανα υστεροσκοπηση. Και παλι τιποτα.

Αλλαξαμε κεντρο και γιατρο και η τριτη φορα ηταν η τυχερη μας.

Δεν ξερω τι εφταιξε στιςδυο πρωτες. Πολλα μπορει. Πολλα εχω στο μυαλο μου. Για τιποτα ομως δεν ειμαι σιγουρη. 

Υπομονη και κουραγιο. Να ανακτησεις τις δυναμεις σου και να ξαναπροσπαθησειε οταν θα εισαι ετοιμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημέρα λυπάμαι γλυκιά μου για τις αποτυχίες σας σύντομα να έρθει. Η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική και το ιστορικό του ζευγαριού εγω ειμαι στην 10προσπαθεια χωρίς καμια εμφύτευση. Ηταν φορες άριστα έμβρυα αλλες μέτρια αλλες με ανωμαλία διαίρεση. Εξετάσεις εξετάσεις καθαρές μικροπροβλήματα βρέθηκαν αντιμετωπίστηκαν και ακομη τιποτα. Μην σε στεναχωρει αλλες με την πρώτη, δεύτερη, τριτη, τεταρτη, κλπ δεν ξέρουμε Ποσες θα χρειαστεί ποτε θα ναι η τυχερή μας. Απο το Ρεα πέρασα και εγω ενα απο τα καλυτερα κέντρα με αριστους εμβρυολογους και αρκετές επιτυχίες εγω πάντως όσο ήμουν πολλες εγκυμοσύνες και με δύσκολα περιστατικά 

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!ξερειςνειναι αυτό που μας ταλανίζει πολλές φορες....αφού μου είχε πει στηννπρωτηναυτο ηταν το πρόβλημα,τι δεν πήγε καλά τώρα που ειχαμε τέλεια έμβρυα...ελπίζω το Σάββατο που έχουμε ραντεβού να με ενημερώσει τι έφταιξε!!!αλήθεια θυμησε μου τι θέμα έχετε εσείς;;;και γιατί δεν συνεχισές στο ρέα;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η nikona είπε:

@ioannapl καλημερα.

Λυπαμαι για την αποτυχια σας.

Το περασα κι εγω. Συμφωνώ με την marillia οτι δεν μπορουν παντα οι γιατροί να ξερουν τι εφταιξε.

Κι εμεις στις δυο πρωτες προσπαθειες ειχαμε αριστες βλαστοκυστες καθε φορα. Κι ομως, δεν τα καταφεραμε.

Εννια μηνες πριν την πρωτη εξωσωματικη ειχα κανει λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση. 

Πριν την δευτερη προσπαθεια ξαναεκανα υστεροσκοπηση. Και παλι τιποτα.

Αλλαξαμε κεντρο και γιατρο και η τριτη φορα ηταν η τυχερη μας.

Δεν ξερω τι εφταιξε στιςδυο πρωτες. Πολλα μπορει. Πολλα εχω στο μυαλο μου. Για τιποτα ομως δεν ειμαι σιγουρη. 

Υπομονη και κουραγιο. Να ανακτησεις τις δυναμεις σου και να ξαναπροσπαθησειε οταν θα εισαι ετοιμη. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!εύχομαι για όλες μας η επόμενη φορά να είναι η τυχερή και σε αυτό το φόρουμ να υπαρχουν μονο συζητήσεις για εγκύους!!!??και σε σένα οτι καλύτερο και ότι άλλο επιθυμείς!!!

Να σε ρωτησω ...την τρίτη φορά έκανες κάτι διαφορετικό απ οτι τις αλλες δυο;;;δηλ εφοσον αλλαξές κεντρο εκεί ο γιατρος σου εκανε κάτι διαφορετικό η ακολουθησες  την ίδια διαδικασία και απλα έτυχε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannapl αλλαξαμε πρωτοκολλο. Απο μακρύ σε βραχύ. Και καναμε και εγχυση ενός ορού, του intralipid την ημερα της εμβρυομεταφορας και ενα μηνα αργοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα μου έκαναν έγχυση όρου intralipid αυτή τη φορά αλλά τη μέρα της ωοληψιας όχι της έμβρυο μεταφοράς....δεν ξέρω αν παιζει ρολο θα δω τι θα μου πει κι ο γιατρός το Σάββατο!!!σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...είναι πολύ χρήσιμες!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2018 at 6:08 ΜΜ, ο/η ioannapl είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!μακάρι αν και έχω απογοητευτεί πολύ...ο στόχος μας ηταν τέλεια έμβρυα...και τώρα που τα καταφέραμε τι έγινε;;;δεν έχω παράπονο απο το γιατρό ....αλλά όταν δεν γνωρίζεις πολλά αρχίζεις σκέφτεσαι..τι φταίει;;μήπως δεν έκαναν κάτι καλά και με κοροϊδεύουν ?μήπως πρεπει να ψαξω και κάτι άλλο σε εξετασεις??όλα αυτά με απασχολούν!!!

Η ΑΜΗ είναι μετρημένη σε ng/ml

ΤΑ καλα σου εμβρυα 2ης μερας ηταν???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2018 at 7:02 ΜΜ, ο/η ioannapl είπε:

Το κεντρο είναι πολύ καλό γι αυτό σου λέω οτι δεν έχω παράπονο...στο Ρέα τις εκανα και τις δυο!!!για ενδομητριωση δεν έχω κανει....δεν θα μου το είχε πει ο γιατρός όμως αν είχε δει κάτι;

εμενα χωρις να εχω θεμα, πριν την ετ θα κανω σε αυτο το κυκλο απολυμανση μητρας δηλ...αγωγη για υποτιθεμενη ενδομητριτιδα και στον επομενο  προετοιμασια της ετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

ΤΑ καλα σου εμβρυα 2ης μερας ηταν???

Ηταν 3ης ημερας!!!και μάλιστα ο εμβρυολογία μου είπε οτι ηταν άριστα....γιατί στην πρωτη ηταν όλα μέτρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikona είπε:

@ioannapl αλλαξαμε πρωτοκολλο. Απο μακρύ σε βραχύ. Και καναμε και εγχυση ενός ορού, του intralipid την ημερα της εμβρυομεταφορας και ενα μηνα αργοτερα.

Θυμάσαι ποσο σου κόστισε ο όρος αυτος???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

εγω που ρωτησα χθες στο ιασω , μου ειπαν εξτρα 150 ευρω

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikona είπε:

Εμένα μου πήραν 200€ στο ρέα...πάντως το εψαξα στο ίντερνετ και λένε κάτι πολύ φθηνές τιμες....δεν ξέρω αν είναι τα ίδια...γι αυτό ρωταω και αλλά κορίτσια μήπως με κορόιδεψαν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ioannapl είπε:

Εμένα μου πήραν 200€ στο ρέα...πάντως το εψαξα στο ίντερνετ και λένε κάτι πολύ φθηνές τιμες....δεν ξέρω αν είναι τα ίδια...γι αυτό ρωταω και αλλά κορίτσια μήπως με κορόιδεψαν....

εμποριο ειναι......τι 150 τι 200...δυστυχως αυτες ειναι οι τιμες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ioannapl είπε:

Θυμάσαι ποσο σου κόστισε ο όρος αυτος???

Αλλοι το κανουν πριν την ωοληψια αλλλοι αργοτερα. Ειναι θεμα γιατρου.

Ο ορος ειναι πολυ φθηνος, γυρω στα 7-7,5€. Αλλά απο 100€ δωσαμε καθε φορα στον αναισθησιολογο που ηταν παρών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλ συγνώμη το φάρμακο κανει τόσο???και εγώ γιατί έδωσα 200€...για την αναισθησιολογο που δεν ηταν καν απο πανω μου....μονο οι μαίες ηταν!!!τώρα έχω νευριασει !!!!εμένα μου ειπαν είναι για το φάρμακο....??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου εβαλαν ενα σακουλάκι δεν ξέρω ποσά ml ηταν ,καθισα ξάπλα κάνα 2ωρο το πολύ και αυτό ηταν ....δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο αλλά λογικά έτσι είναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannapl εγω μιλαω για τον ορό intralipids. Των 250ml.

Ειναι όντως φθηνός ο ορός. 

Ουσιαστικα πληρωνεις τον αναισθησιολογο. 

Σε εμενα η καθε εγχυση κρατουσε 15-20 λεπτά. Εχω καλες φλεβες κ δεν με ετσουζε καθολου οπότε εβαζε γρηγορη ροη ο αναισθησιολογος.

Αλλα ηταν παρων. Και δυο ωρες δηλαδη να χρειαζοταν παλι εκει μαζι μου θα ηταν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...