Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα μαμαδοομαδα!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας αν ξέρει κάποια....είμαι στην 34 εβδομάδα κύησης και το έμβρυο από την αρχή είναι μεγαλουτσικο! Τώρα δείχνει 2 εβδομάδες μεγαλύτερο με σταθερό κύκλο περιόδου και υγιέστατο! Χθες που το μέτρησε ο γιατρός ήταν 2.900 και Μ είπε πως με μια απόκλιση είναι γύρω στα 2.700 περίπου! Εγώ έχω πάρα πολύ στενή λεκάνη ( αθλητικό σώμα) ! Θα είναι δύσκολος για μένα ενας φ.τ αν το έμβρυο φτάσει( που θα φτάσει σίγουρα)  πάνω από 4 κιλά?? Έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοιο? 

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 6 ώρες, ο/η Katerinaki_love είπε:

Καλησπέρα μαμαδοομαδα!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας αν ξέρει κάποια....είμαι στην 34 εβδομάδα κύησης και το έμβρυο από την αρχή είναι μεγαλουτσικο! Τώρα δείχνει 2 εβδομάδες μεγαλύτερο με σταθερό κύκλο περιόδου και υγιέστατο! Χθες που το μέτρησε ο γιατρός ήταν 2.900 και Μ είπε πως με μια απόκλιση είναι γύρω στα 2.700 περίπου! Εγώ έχω πάρα πολύ στενή λεκάνη ( αθλητικό σώμα) ! Θα είναι δύσκολος για μένα ενας φ.τ αν το έμβρυο φτάσει( που θα φτάσει σίγουρα)  πάνω από 4 κιλά?? Έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοιο? 

δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα εχω και εγω τις ιδιες ανυσηχιες μιας και την τελευταια φορα που πηγα στο γιατρο 36η εβδομαδα ο μικρος ηταν 3100! αν παρω ολο τον  9ο θα βγει πανω απο 4000 κιλα! το συζητησες με το γιατρο σου ειπε για καισαρικη?

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mamounitsa είπε:

δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα εχω και εγω τις ιδιες ανυσηχιες μιας και την τελευταια φορα που πηγα στο γιατρο 36η εβδομαδα ο μικρος ηταν 3100! αν παρω ολο τον  9ο θα βγει πανω απο 4000 κιλα! το συζητησες με το γιατρο σου ειπε για καισαρικη?

Μ είπε πως αν είναι μέχρι 4 πάμε για φυσιολογικό αν βέβαια έχει πάρει θέση γιατί δν ξέρουμε και αν θα μπει μέσα στην λεκάνη!!! Μ είπε πως απλά αν είναι πάνω από 4 κιλά θα είναι δύσκολος τοκετός που μπορεί να αφήσει και τραύματα σε εμένα! Επειδή είμαι πολύ στενή και είναι και το πρώτο μπεμπέ!! Δεν Μ είπε ακόμα για καισαρική αλλά πώς πρέπει να το σκέφτομαι και αυτό! Εσένα σ είπε κάτι? Εμένα είναι και με μεγαλουτσικο κεφάλι και ψηλός

στις πριν 9 ώρες, ο/η Katerinaki_love είπε:

Μ είπε πως αν είναι μέχρι 4 πάμε για φυσιολογικό αν βέβαια έχει πάρει θέση γιατί δν ξέρουμε και αν θα μπει μέσα στην λεκάνη!!! Μ είπε πως απλά αν είναι πάνω από 4 κιλά θα είναι δύσκολος τοκετός που μπορεί να αφήσει και τραύματα σε εμένα! Επειδή είμαι πολύ στενή και είναι και το πρώτο μπεμπέ!! Δεν Μ είπε ακόμα για καισαρική αλλά πώς πρέπει να το σκέφτομαι και αυτό! Εσένα σ είπε κάτι? Εμένα είναι και με μεγαλουτσικο κεφάλι και ψηλός

Εμενα θέση έχει πάρει! Ο γιατρός όμως λέει πως αν πάρω κ τις 40 εβδομάδες θα μιλάμε πάνω από 4 κιλά! 

Εγώ δεν είμαι τόσο στενή αλλά είναι κ εμένα το πρώτο μου! 

Συνήθος στα ποιο μεγάλα μωρά κάνουν καισαρική βέβαια εξαρτάτε κ από το γιατρο! Εμενα μ είπε ξεκινάμε φυσιολογία κ βλέποντας αχ χρειαστεί καισαρική! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamounitsa είπε:

Εμενα θέση έχει πάρει! Ο γιατρός όμως λέει πως αν πάρω κ τις 40 εβδομάδες θα μιλάμε πάνω από 4 κιλά! 

Εγώ δεν είμαι τόσο στενή αλλά είναι κ εμένα το πρώτο μου! 

Συνήθος στα ποιο μεγάλα μωρά κάνουν καισαρική βέβαια εξαρτάτε κ από το γιατρο! Εμενα μ είπε ξεκινάμε φυσιολογία κ βλέποντας αχ χρειαστεί καισαρική! 

Κατάλαβα! Και εμένα έτσι Μ είπε! Να δούμε και πόσο θα έχουν φτάσει μέχρι τότε και αν πάρουν και τις 40 εβδομάδες!! Να μ πεις τα νέα σου! Και ευχάριστω πολύ γ την απάντηση γιατί είχα αγχωθει λίγο 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerinaki_love είπε:

Κατάλαβα! Και εμένα έτσι Μ είπε! Να δούμε και πόσο θα έχουν φτάσει μέχρι τότε και αν πάρουν και τις 40 εβδομάδες!! Να μ πεις τα νέα σου! Και ευχάριστω πολύ γ την απάντηση γιατί είχα αγχωθει λίγο 

Λογικό και εγώ αγχώθηκα όταν μου είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ μεγάλο! 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι πόσο θα φτάσει μέχρι να γεννηθεί!! 

Ναι εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη θα σου πω πόσο έχει παχύνει ο μικρός χαχα! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamounitsa είπε:

Λογικό και εγώ αγχώθηκα όταν μου είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ μεγάλο! 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι πόσο θα φτάσει μέχρι να γεννηθεί!! 

Ναι εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη θα σου πω πόσο έχει παχύνει ο μικρός χαχα! 

Και εγώ αγχώθηκα! Από την αρχή βλέπαμε πως είναι μεγάλος! Αλλά ήλπιζα πως θα σταματήσει να παίρνει τόσο πολύ! Δεν πειράζει καλά να είναι και γερά! Ας ζυγίζουν όσο θέλουν! Μια μας πειράζουν τα μικρά μωρά μια τα μεγάλα! Έλεος!!! Ας φάνε όσο θέλουν :) να μ πεις ναι 

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Μελίνα σε ευχαριστώ πολύ!  πλέον λέω και εγω θα περιμένω την πρώτη μέρα καθυστέρησης. για παράδειγμα τον προηγούμενο μήνα είχα πονακια, τσιμπηματα και πρήξιμο στήθους από την ωορρηξία και μετά. αυτό το μήνα το στήθος μου πρηστηκε από την 23η μέρα και μετά. 
    • Τίποτα δεν μπορεί να σε παρηγορήσει αυτή την στιγμή! Είναι τόσο τρελά κάποια πράγματα τα οποία συμβαίνουν που δεν μπορεί να τα επεξεργαστεί ο εγκέφαλος μας! Αυτό το "γιατί" και το "τι έκανα λάθος", πάντα μας κατατρώει και ποτέ δεν βρίσκεται απάντηση γιατί πολύ απλά Δεν υπάρχει απάντηση! Εντωμεταξύ είναι και στην φύση μας, να νομίζουμε ότι μπορούμε να τα ελέγχουμε όλα (αρκετά εγωιστικό βέβαια), που όταν γίνεται μια στραβή αμέσως μιας πιάνουν ενοχές και κατηγορούμε τον εαυτό μας! Ε.. λοιπόν όχι!!! Τίποτα δεν ελέγχουμε και τίποτα δεν εξαρτάται απο εμάς. Υπάρχει Κάποιος πιο πάνω από εμάς που κάνει αυτό που Εκείνος θέλει, όπως το θέλει και όταν το θέλει, όσο και αν χτυπιόμαστε εμείς εδω κάτω.
    • Καλημέρα κούκλες τρέχω με τη δουλειά αλλά σας παρακολουθώ  @lactaki μου μακάρι να ήταν λάθος τα τεστ κ να μην σου έρθει ❤️ @levanda περαστικά στον μπαμπά σου !!! Μαζί είμαστε περίπου στις ημέρες. Εγώ είμαι 5-6 ημέρες πριν την αναμενόμενη. Από προχθές έχω πόνους χαμηλά κράμπες και σφιξιματα . Επίσης καθάριζα το μπάνιο κ έβαλα ένα καθοριστικό για τα άλατα και μου ήρθε αναγούλα τρομερή που το χω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές κ δεν με πείραζε ποτε .  Όλα αυτά όμως δεν τα λογαριάζω . Όποτε νιώθω κάτι λέω Μελινα είναι ιδέα σου μην το σκέφτεσαι!!!!!  και καπως ηρεμώ Χαχα 😜 
    • ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΠΕΤΡΩΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...ΓΙΑΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 5ο ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 7ο ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ(ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 7ο ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΑΝΑ 8ΩΡΟ....ΑΥΤΑ!
    • Από χθες που μου το έγραψε κλαίω από ανακούφιση.... Και την ευχαριστώ @Diwni !

@Cecilaki μου δυστυχώς έτσι είναι, και εγώ το ένιωσα αυτό, πως γενικά για τους γιατρούς το μωρό είναι σε δεύτερη μοίρα και δεν αντιμετωπίζεται όπως πρέπει παρά σαν κάτι "εφήμερο", ειδικά τους πρώτους μήνες αλλά και σε οποιαδήποτε επιπλοκή. Και αναρωτιέμαι, η ειδικότητα του γυναικολόγου μόνο την υγεία της γυναίκας έχει ως μέλημα; Το έμβρυο; Το νεογνό; Πρέπει να μας παρακολουθούν δύο γιατροί ταυτόχρονα;;
  • Νέες συζητήσεις