Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

καθολου σαν να μην εφαγα ηταν!!στην αυχενική ειχα φαει μια σοκοφρετα πριν μπουμε και εκανε σαν παλαβό!αυριο εχουμε επίσκεψη και μου λεει ο άντρας μου σοκοφρετα μαξι θα παρουμε η σοκολατα δεν πιάνει! !χαχαχαχα

Εμένα πάντως η σοκολατόπιτα δεν έπιασε!! Ενώ η μπουγάτσα που επειδή πείνασα έφαγα πριν την αυχενική έπιασε με το παραπάνω.... Μάλλον έχει βόρειο αέρα το παιδί μου! Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

σοβαρα;;ωραια αλλαγη!!εμενα ακομα δεν φαίνεται τιποτα!!απο εμετούς καλα κραταμε βεβαια!!!εχουν μειωθει ομως ευτυχώς. .εχω τρομερες καουρες πολλες φορες και λεω μετα τι θα γίνει;;;;;εμενα το στομαχι μου γίνεται πετρα οταν δεν ειμαι καλα αλλα εσυ εισαι και κάποιες εβδομάδες παρα πανω απο εμενα

Εμείς να δω πότε θα νιώσουμε αυτό το υπέροχο δεύτερο τρίμηνο. Χαχαχα! Κι εμένα έχουν μειωθεί πολύ οι εμετοί (αν και κάνω ακόμα που και που) αλλά οι καούρες κάθε μέρα με ταλαιπωρούν. Κατά τ' αλλά όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Εμείς να δω πότε θα νιώσουμε αυτό το υπέροχο δεύτερο τρίμηνο. Χαχαχα! Κι εμένα έχουν μειωθεί πολύ οι εμετοί (αν και κάνω ακόμα που και που) αλλά οι καούρες κάθε μέρα με ταλαιπωρούν. Κατά τ' αλλά όλα καλά. 

αχ ελα μου ντε!!!!ας ειναι καλα και ας μας παιδευουν!!!την προηγούμενη βδομάδα εκανα 4 μερες αυτην ακομα δεν εχω ξεκινησει...την πιο προηγμένη 3 μερες..υπομονη κορίτσι θα στρωσουμε και εμεις οι τελευταίες! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! @Valfrag κι εγώ στα ίδια επίπεδα είμαι με το σίδηρο...ίδια ακριβώς αποτελέσματα αλλά έχω να πάρω το χάπι 10 μέρες γιατί έκανα εμετούς...Παρασκευή που θα δω το γιατρό θα ζητήσω να αλλάξουμε σκεύασμα μπας και δεν κάνω εμετούς...όσο για την κινητικότητα του μωρού μην ανησυχείς...άσε το παιδί να εκτονωθεί χαχαχ! @Angelmammy τα πρηξιματακια είναι μέσα στο πρόγραμμα...μεγαλώνουν πια τα μωράκια τώρα θα βλέπεις τρομερή διάφορα στην αύξηση βάρους του μωρού από επίσκεψη σε επίσκεψη...πλέον μιλάμε με τριψηφιους αριθμούς σε γραμμάρια οπότε λογικό να φουσκώνουν κ οι κοιλιτσες. . @stasa199 να μας γράψεις νέα σας μετα τον γιατρό... Για τις αϋπνίες θα σου πω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρομερά πολλές ..κ ειδικά όσο πλησίαζε ο τοκετός...τώρα ξυπνάω πολλές φορές μέσα στη νύχτα αλλά είμαι τόσο κουρασμένη που με ξαναπαίρνει ο ύπνος...κοινώς δεν υπάρχει η πολυτέλεια αυτή χαχα....επίσης καούρες είχα τρομερές στην πρώτη εγκυμοσύνη ενώ τώρα όχι ακόμη...το μωρό όσο περνάει ο καιρός θα το νιώθεις πιο έντονα μην ανησυχείς...εάν είναι το πρώτο σου παιδάκι είναι λογικό να μην το καταλάβεις πολύ νωρίς....εγώ έχω την αίσθηση ότι την νιώθω από την 14η εβδομάδα αν κ η εμβρυολογου επέμενε ότι αποκλείετε να καταλαβαίνεις το μωρό είναι το έντερο...μα εγώ σας λέω είμαι απόλυτα σίγουρη ΧΑ χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Μην ανησυχείς. Θα σου δώσει περισσότερη ποσότητα και θα ανέβει γρήγορα. Μάλλον τραβάνε πολύ σίδηρο τα μωράκια μας. Εγώ κάνω ο, τι μπορώ με τη διατροφή μου και παίρνω και 2 φορές τη μέρα. Πιστεύω πως στις επόμενες εξετάσεις θα είμαι πολύ καλύτερα. 

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα κορίτσια που μου συμβαίνει το εξής: έχει γίνει η κοιλιά μου τούμπανο!! Μιλάμε σα να πήρα 10 πόντους από χθές. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αν είναι το μωρό ή αν έχω πρηστεί από κάτι άλλο πάντως νιώθω ότι θα σκάσω. Το στομάχι μου έχει ανέβει πιο ψηλά απ' ότι ήταν και είναι σκληρό σκληρό σα να το έχω φουσκώσει με τρόμπα. Σα να έχω φάει μια μπάλα μπάσκετ (όχι μπαλόνι). Αφού δυσκολεύομαι στην αναπνοή. Έχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;;; Είναι δυνατόν να μεγάλωσε το μωρό τόσο πολύ σε μια μέρα;; 

@Angelmammy δε θα το πιστεψεις αλλα πο χθες το βραδυ ειμαι ετσι ακριβως νομιζω οτι η κοιλια μ διπλασιαστηκε...σα να εχω φαει ενα γαιδαρο...και ειχα και δυσπνοια...αφου φοβηθηκα και πηγα και ξαναεκανα ενα ντουζ 2 το βραδυ μπας κ συνελθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

@Angelmammy δε θα το πιστεψεις αλλα πο χθες το βραδυ ειμαι ετσι ακριβως νομιζω οτι η κοιλια μ διπλασιαστηκε...σα να εχω φαει ενα γαιδαρο...και ειχα και δυσπνοια...αφου φοβηθηκα και πηγα και ξαναεκανα ενα ντουζ 2 το βραδυ μπας κ συνελθω...

Καλημέρα!! Μα τι πάθαμε και οι 2 μας;; Αλλά όπως λέει και η @dimitra2222 μάλλον μεγαλώνουν και λογικά το σώμα μας θέλει λίγο χρόνο να ενγκληματιστεί.  Ας είναι καλά τα μικρά μας και όλα θα τα υπομείνουμε... πάντως εγώ χθες είχα τρομάξει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα!! Μα τι πάθαμε και οι 2 μας;; Αλλά όπως λέει και η @dimitra2222 μάλλον μεγαλώνουν και λογικά το σώμα μας θέλει λίγο χρόνο να ενγκληματιστεί.  Ας είναι καλά τα μικρά μας και όλα θα τα υπομείνουμε... πάντως εγώ χθες είχα τρομάξει. 

Μ ειχε πει κ η γιατρος οτι θα εχω κ δυσπνοιες και ταχυκαρδιες....απλα εκεινη την ωρα πανικοβαλλομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Μ ειχε πει κ η γιατρος οτι θα εχω κ δυσπνοιες και ταχυκαρδιες....απλα εκεινη την ωρα πανικοβαλλομαι...

Λογικό. Μα πρώτη φορά νιώθουμε όλες αυτές τις αλλαγές στο σώμα μας. Και αν και η φύση μας έχει φτιάξει έτσι ώστε όλα αυτά να είναι φυσιολογικά, εμείς φοβόμαστε.... Παρατηρώ πόσο ήσυχες είναι οι κοπέλες που έχουν ήδη και άλλο/άλλα μωράκι/α.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσείς τσιμπήματα από κάτω έχετε?? εμένα με πιάνουν που και που έρχονται και φεύγουν...Μου είπε η γιατρός ότι είναι φυσιολογικό από την επέκταση της μήτρας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Εσείς τσιμπήματα από κάτω έχετε?? εμένα με πιάνουν που και που έρχονται και φεύγουν...Μου είπε η γιατρός ότι είναι φυσιολογικό από την επέκταση της μήτρας....

Μπορεις να περιγραψεις που τα νιωθεις αυτα τα τσιμπηματα; εγω εδω και 3 μερες... πως να το περιγραψω... νιωθω κατι τσιμπηματα εκει στην ενωση της ευαισθητης περιοχης με το ποδι. Εκει αναμεσα. Ειναι λες και πιαστηκα σε εκεινο το σημειο... πολυ περιεργη αισθηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Εμένα η κοιλιά μ έχει πρηατει εδώ κ καιρο. Λιγο τ μωρο π μεγαλωνει κ μαζί με αυτό η μήτρα, ο σάκος, τ αμνιακό, λίγο οι ορμονες. Πάντως θέλω να τρώω όλη μέρα. Τι κακό κ αυτο; ευτυχώς στα περισσότερα ρούχα μ μπαίνω ακόμη εκτός από τα τζιν. Τ μωρο ρ νιώθω πλέον κανονικα κ καθημερινά εδώ κ μια βδομάδα. Όταν κλωτσάει αν έχω πάνω τ χέρι μ τ νιώθω Κ στο χέρι. Έτσι ακριβως κ στο πρωρο μ από την 20η βδομάδα ένιωθα κανονικα χτυπηματακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Γειά σας κορίτσια! Εμένα η κοιλιά μ έχει πρηατει εδώ κ καιρο. Λιγο τ μωρο π μεγαλωνει κ μαζί με αυτό η μήτρα, ο σάκος, τ αμνιακό, λίγο οι ορμονες. Πάντως θέλω να τρώω όλη μέρα. Τι κακό κ αυτο; ευτυχώς στα περισσότερα ρούχα μ μπαίνω ακόμη εκτός από τα τζιν. Τ μωρο ρ νιώθω πλέον κανονικα κ καθημερινά εδώ κ μια βδομάδα. Όταν κλωτσάει αν έχω πάνω τ χέρι μ τ νιώθω Κ στο χέρι. Έτσι ακριβως κ στο πρωρο μ από την 20η βδομάδα ένιωθα κανονικα χτυπηματακια. 

Εγώ είμαι ακόμα σαν μπαλόνι οπότε νομίζω ότι έχει να κάνει με το μωράκι μου όλο αυτό το πρήξιμο. Είναι και σφικτή σφικτή η κοιλιά μου. Αχ!! Βάζεις χέρι και το νιώθεις;;;;; Υπέροχο!!!! Άντε και στα δικά μας οι πρωτομανούλες. 

Ρε κορίτσια, τι να πω;; Εμένα η όρεξη μου είναι ακριβώς όπως και πριν την εγκυμοσύνη σε αυτή τη φάση. Απλά αν δε φάω κάτι σε 2-3 ώρες ζαλίζομαι. Και η τεράστια αλλαγή μου είναι η απίστευτη κούραση που εχω. Ο, τι και αν κάνω. Ώρες ώρες με δυσκολία ανεβαίνω τις σκάλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Εσείς τσιμπήματα από κάτω έχετε?? εμένα με πιάνουν που και που έρχονται και φεύγουν...Μου είπε η γιατρός ότι είναι φυσιολογικό από την επέκταση της μήτρας....

Όχι, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν έχω κάποιο τέτοιο σύμπτωμα εγώ... Περιέγραψέ μας όμως τι νιώθεις ακριβώς. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ακριβώς ίδια βδομάδα κ στο πρώτο τ ένιωθα κ στο χέρι. Ειδικά τις 3 τελευταίες μερες τ νιώθω πολύ έντονα.

Κοριτσια έχετε αρχίσει να κοίτατε για είδη μπεμπε; έτσι από ανυπομονησία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια πηγαμε στο γιατρο σημερα ολα καλα δόξα το Θεό!δεν μπορει να δει τι ειναι δεν εχει καλη θεση και εχει αρχισει να πιστεύει οτι για να μη βλεπει κατι ειναι κοριτσι!θα δουμε στη β επιπέδου που ειναι η επομενη επισκεψη 14/01!εγω πρόσεξα πως ετσι και τρωω λιγο καθε τοσο ειναι πολυ καλύτερα το στομάχι μου !ο γιατρος μου ειπε να κανω 4 γευματα μες τη μερα που δεν τα κανω (δεν μετραω αν φαω ενα μηλο η ενα ποτηρι γάλα ) θα το προσπαθησω σιγα σιγα να προσέχω περισσότερο τι τρωω γιατι δεν μπορω να πω οτι προσεχω!εχω παρει 4 κιλα σχεδον 17w3d!!ολα υα ρουχα μου κανουν εκτος απο καποια τσενα τζιν...ολο και κατι ψιλο κοιταω για το μωρακι !αντε να αρχισω να το νιώθω και εγώ !!!Πόσο σας ζηλευω οσες το νιώθετε ανυπομονώ! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μπράβο κορίτσι μ με τ καλο κ η β επιπέδου. Εγώ την έχω στις 3/1. Θα τ νιώσεις κ συ τ μωράκι σου. Αυτές οι πρώτες κλωτσιές είναι υπέροχες. Τον τελευταίο μήνα π θα σε ταράξει θα λες άντε ποτέ θα βγεις χαχαχ. 

Στη μικρη μ από τ 4ο μήνα χάζευα διαφορά. Κ τώρα πάλι τ ματι μ πέφτει στα μωρουδιακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy ακριβώς ίδια βδομάδα κ στο πρώτο τ ένιωθα κ στο χέρι. Ειδικά τις 3 τελευταίες μερες τ νιώθω πολύ έντονα.

Κοριτσια έχετε αρχίσει να κοίτατε για είδη μπεμπε; έτσι από ανυπομονησία.

Εγω εχω αρχισει να βλεπω στο ιντερνετ καροτσακια. Οι κοπελες που ειναι ηδη μανουλες μπορουν να μας πουμε τι μαρκα προτιμησαν κι αν βγηκαν καλα. Κολλησα και κοιταω πολυ τα inglesina. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Εγω εχω αρχισει να βλεπω στο ιντερνετ καροτσακια. Οι κοπελες που ειναι ηδη μανουλες μπορουν να μας πουμε τι μαρκα προτιμησαν κι αν βγηκαν καλα. Κολλησα και κοιταω πολυ τα inglesina. 

και εγω το κοιταζα πολύ! το εχει μια φιλη και μου αρεσε αρκετα!βεβαια δεν ξερω τι γίνεται με τις ροδες γιατι ειναι αλλα που εχουμ τεραστιες και αλλα μικρες....δεν ειναι ευκολη αγορα....ειδα και ενα bexa και μου αρεσε...δεν το εχω δει απο κοντα μετα τη β επιπέδου θα ξεκινήσωνα κοιταω και ισως κλεισω και καποια πραγματακια σιγά σιγα!ειναι νωρις αλλα θα εχουν και εκπτωσεις οποτε θεωρω πως αξιζει να το εκμεταλλευτώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

και εγω το κοιταζα πολύ! το εχει μια φιλη και μου αρεσε αρκετα!βεβαια δεν ξερω τι γίνεται με τις ροδες γιατι ειναι αλλα που εχουμ τεραστιες και αλλα μικρες....δεν ειναι ευκολη αγορα....ειδα και ενα bexa και μου αρεσε...δεν το εχω δει απο κοντα μετα τη β επιπέδου θα ξεκινήσωνα κοιταω και ισως κλεισω και καποια πραγματακια σιγά σιγα!ειναι νωρις αλλα θα εχουν και εκπτωσεις οποτε θεωρω πως αξιζει να το εκμεταλλευτώ! 

Κι εγω μετα τη β επιπεδου θα εκμεταλλευτω τις εκπτωσεις αλλα ριχνω και τωρα καποιες ματιες στο ιντερνετ.  Bexa εε;  Σημειωνω να τα κοιταξω κι αυτα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωινή πρωινή καλημέρα σήμερα! Είναι οι αϋπνίες που λέγαμε χαχα... @Diwni τι ωραία που νιώθεις το μωράκι σου τόσο πολύ πλέον...είναι μαγική αυτή η αίσθηση....πόσο είναι το πρώτο σου παιδάκι? @stasa199 τέλεια τα νέα σας! Τα 4 κιλά που πήρες ως τώρα νομίζω είναι μια χαρά....εγώ μετά τη διακοπή του καπνίσματος μόνιμα σε τσιμποληγημα είμαι... @Angelmammy όσες ήδη έχουμε παιδάκι μπορεί να έχουμε ζαναζησει την εμπειρία κ σε κάποια πράγματα ν είμαστε όντως πιο υποψιασμενες αλλα ένα θα σου πω η άγνοια είναι μεγάλη υπόθεση...χαχαχα εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν πολύ χαλαρή...έπειτα όσα πιο πολλά μαθαίνω κ βασικά από το περιβάλλον μου (για το τι συνέβαινε  σε συγγενείς κ φίλους) τόσο πολύ άγχος έχω ...όλα καλά θα πάνε κορίτσια...ας το απολαύσουμε...σε σχέση με τα βρεφικά να σας πω επειδή έχω όλο τον εξοπλισμό ακόμη δεν είδα κάτι αλλά θέλω ν αρχίσω να φτιάχνω το δωμάτιο της μετά τις γιορτές που ακόμη θα είμαι σχετικά ευκίνητη...τώρα το 3ο δωμάτιο έχει μέσα απλωστρες σιδερωστρες κ πολλά ασιδερωτα χαχα...στην κόρη μου είχα παραγγείλει το καρότσι peg perego book ...λόγω έλλειψης στο χρώμα που ήθελα δεν ήρθε ποτέ...γέννησα κ ημουν χωρίς καρότσι...μόλις λοιπόν βγήκα από την κλινική πήγα κ πήρα το πρώτο που βρήκα κι ευτυχώς έκανε θραύση...πήρα τελικά το evo trio της graco...πολυ βολικό...ελαφρύ κι εύκολο να το οδηγήσεις ακόμη κ με ένα χέρι γιατί έχει μόνες Ρόδες...το χρησιμοποιήσαμε τόσο που αν είχε στόμα δεν ξέρω τι θ έλεγε...έχω να σας πω να προσέξετε τα εξής...μόνες Ρόδες θα στρίβει πανευκολα κ δεν θα ζοριζεστε να το Κουμανταρετε...προσοχή στις διαστάσεις ...μετρήσετε καλά καρότσι κ ασανσέρ...να χωράει κ φυσικά να χωρατε κι εσείς μέσα όχι μόνο το καρότσι κ τέλος όταν αποφασίσετε ζητήσετε από τους πωλητές πριν πληρώσετε να σας βάλουν το δείγμα της έκθεσης στο αυτοκίνητο ώστε να βεβαιωθειτε ότι χωράει στο Πορτ μπαγαζ του αυτοκινήτου...εγώ αν κ βιαστική στην αγορά ήμουν πολύ τυχερή σε όλα τα παραπάνω...χωρίς να τα έχω υπολογίσει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από αγορές που δεν πέτυχαν ήταν το ρηλαξ κούνια...δεν βόλεψε καθόλου στην κόρη μου κ τώρα λέω μήπως δοκιμάσω ένα κλασσικό σταθερό ρηλαξ...επίσης δεν χρησιμοποίησε καθόλου το κάθισμα φαγητού...σφαγή ως τώρα ...μακάρι να το χρησιμοποιήσω στο δεύτερο μωρό γιατί έδωσα μια περιουσία...επενδύστε στο καθίσμα αυτοκινήτου...αρχικά τα καθίσματα αυγά (0-9 κιλά) οκ λίγο πολύ έχουν το ίδιο κόστος...αλλά στη συνέχεια αξίζει να δώσετε κάτι παραπάνω για ένα 9-36 κιλών που θα χρησιμοποιηθεί για χρόνια...οποσδηποτε ανάκλιση για να μην κοιμάται κ πέφτει μπροστά το παιδί...μπανιέρα πήρα αυτή τύπου λεκάνη χωρίς βάση...της έβαζα στην κουζίνα κατω από τη βρύση κ  γέμιζα αδειαζα στο λεπτό...ούτε κουβαλημα με λεκάνες ούτε κόπος...γιατί αρχικά τις πρώτες μέρες όλα φαίνονται ωραία διαδικασία αλλά μετά ο χρόνος είναι πολύτιμος οπότε προτίμηστε πρακτικές λύσεις....επίσης σκέφτομαι μήπως αγοράσω αλλαξιερα...όταν γέννησα την μικρή νοικιάζαμε ένα μικρό σπίτι κ δεν είχα το χώρο για κάτι τέτοιο...τώρα είμαστε στο δικό μας με άνεση χώρου κ το σκέφτομαι...οι υπόλοιπες δευτερομανουλες γράψτε μας τι σας βόλεψε κ τι όχι...κ εσείς πρωτομανουλες δώστε μας ιδέες που είστε φρέσκιες (εμείς νομίζουμε τα ξέρουμε όλα χαχα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimitra2222 είπε:

Από αγορές που δεν πέτυχαν ήταν το ρηλαξ κούνια...δεν βόλεψε καθόλου στην κόρη μου κ τώρα λέω μήπως δοκιμάσω ένα κλασσικό σταθερό ρηλαξ...επίσης δεν χρησιμοποίησε καθόλου το κάθισμα φαγητού...σφαγή ως τώρα ...μακάρι να το χρησιμοποιήσω στο δεύτερο μωρό γιατί έδωσα μια περιουσία...επενδύστε στο καθίσμα αυτοκινήτου...αρχικά τα καθίσματα αυγά (0-9 κιλά) οκ λίγο πολύ έχουν το ίδιο κόστος...αλλά στη συνέχεια αξίζει να δώσετε κάτι παραπάνω για ένα 9-36 κιλών που θα χρησιμοποιηθεί για χρόνια...οποσδηποτε ανάκλιση για να μην κοιμάται κ πέφτει μπροστά το παιδί...μπανιέρα πήρα αυτή τύπου λεκάνη χωρίς βάση...της έβαζα στην κουζίνα κατω από τη βρύση κ  γέμιζα αδειαζα στο λεπτό...ούτε κουβαλημα με λεκάνες ούτε κόπος...γιατί αρχικά τις πρώτες μέρες όλα φαίνονται ωραία διαδικασία αλλά μετά ο χρόνος είναι πολύτιμος οπότε προτίμηστε πρακτικές λύσεις....επίσης σκέφτομαι μήπως αγοράσω αλλαξιερα...όταν γέννησα την μικρή νοικιάζαμε ένα μικρό σπίτι κ δεν είχα το χώρο για κάτι τέτοιο...τώρα είμαστε στο δικό μας με άνεση χώρου κ το σκέφτομαι...οι υπόλοιπες δευτερομανουλες γράψτε μας τι σας βόλεψε κ τι όχι...κ εσείς πρωτομανουλες δώστε μας ιδέες που είστε φρέσκιες (εμείς νομίζουμε τα ξέρουμε όλα χαχα)

Πολύ ωραίες και χρήσιμες οι συμβουλές σου. Σ' ευχαριστούμε! 

Ποια είναι η γνώμη σου για τα καθίσματα αυτοκινήτου από 0-36 kg; Εγώ γενικά έχω πολύ λίγο χώρο στο σπίτι που μένω οπότε αν πάρω πράγματα που θα χρησιμοποιηθούν για λίγο μετά δε θα έχω κυριολεκτικά που να τα βάλω. Επίσης, όσο και να θέλω, δύσκολο να πάρω πάρκο μωρού γιατί δε θα χωραμε ούτε να περάσουμε μετά στο σαλόνι.... 

Έχουμε ξεκινήσει να κοιτάμε εδώ και κάνα μήνα μωρουδιακα και έχω αποφασίσει σε κάποια. Περιμένω τις εκπτώσεις. Αλλά για καρότσι ας πούμε έχω πολλά κενά ακόμα. Πάρα πολλά. Διαβάζω και διάφορα στις κριτικές και ζαλίζομαι. Άλλες λένε ήταν πχ βαρύ το καρότσι και μπορεί να είναι τόσο υποκειμενικά αυτά τα κριτήρια που δεν ξέρω τι να αποφασίσω. 

Και σχετικά με τα χρώματα έχω απορίες. Δεν είναι καλύτερα να επιλέγουμε ουδέτερα χρώματα ώστε αν στο μέλλον έρθει ένα μωράκι άλλου φύλου να μπορεί κι αυτό να χρησιμοποιήσει τα ίδια;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ξεκινήσαμε ήδη την έρευνα αγοράς! Βάσει αγορών από φίλους γνωστούς πήγαμε στα motherbaby το οποίο είναι βιοτεχνία...από κούνιες δεν ενθουσιάστηκα..δεν είχε και πολλά σχέδια..άλλα από προίκα μωρού κτλ έχει πάρα πολύ καλές τιμές! Καρότσια ίδιες τιμές με όλους.. έχω ενθουσιαστεί με το καινούριο καρότσι της inglesina το aptica.. ακριβό βέβαια..αρχική 899.. άλλα δε συγκρίνεται με άλλα που έιδα..Και μετά πήγαμε στα anatelo στο οποίο τις κούνιες τις φτιάχνουν μόνοι τους.. και καταλήξαμε σε κούνια και σιφονιέρα στα 410..έκλεισα από εκεί το καρότσι της inglesina που θέλαμε  (3 σε 1) μας το άφησε 800..το μπανάκι με τη βάση του στα 80.. Δίνεις μία τυπική προκαταβολή και στα φέρνουν όποτε θες.. Από προίκα μάλλον θα καταλήξω στα motherbaby..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Πολύ ωραίες και χρήσιμες οι συμβουλές σου. Σ' ευχαριστούμε! 

Ποια είναι η γνώμη σου για τα καθίσματα αυτοκινήτου από 0-36 kg; Εγώ γενικά έχω πολύ λίγο χώρο στο σπίτι που μένω οπότε αν πάρω πράγματα που θα χρησιμοποιηθούν για λίγο μετά δε θα έχω κυριολεκτικά που να τα βάλω. Επίσης, όσο και να θέλω, δύσκολο να πάρω πάρκο μωρού γιατί δε θα χωραμε ούτε να περάσουμε μετά στο σαλόνι.... 

Έχουμε ξεκινήσει να κοιτάμε εδώ και κάνα μήνα μωρουδιακα και έχω αποφασίσει σε κάποια. Περιμένω τις εκπτώσεις. Αλλά για καρότσι ας πούμε έχω πολλά κενά ακόμα. Πάρα πολλά. Διαβάζω και διάφορα στις κριτικές και ζαλίζομαι. Άλλες λένε ήταν πχ βαρύ το καρότσι και μπορεί να είναι τόσο υποκειμενικά αυτά τα κριτήρια που δεν ξέρω τι να αποφασίσω. 

Και σχετικά με τα χρώματα έχω απορίες. Δεν είναι καλύτερα να επιλέγουμε ουδέτερα χρώματα ώστε αν στο μέλλον έρθει ένα μωράκι άλλου φύλου να μπορεί κι αυτό να χρησιμοποιήσει τα ίδια;;; 

το ιδιο σκεφτομουν και εγω για το καθισματακι για να μην αλλαζω αλλα δεν ξερω ακομη...μου πρότεινε μια γνωστη ενα joe αν δεν κανω λαθος που ειναι πολυ καλο και εχει 250 ευρω περιπου...σε καροτσι κοιταω γενικα αλλα θα θελα να ειναι καλο να μην τριζει και να μην ταρακουνάει το μωρο με το παρα μικρο!εννοείται ουδέτερο χρωμα αυτο το ελεγα παντα ποσο μαλλον τωρα που δεν ξερω σίγουρα αν ειναι αγορακι η κοροτσακι!!!χαχαχχαχα  

δεν χρειάζεται να παρουμε περιττά πράγματα και να πεταμε λεφτα αλλα να γεμιζει και το σπιτι τα απαραίτητα και αν χρειαστεί κατι το παιρνεις και στην πορεία!  

εγω σκέφτομαι ποσο ακριβα αυτα τα καροτσια;;;;;δεν λεω υπαρχουν και οικονομικά αλλα ειναι δυνατον για ενα καλο καροτσι να θες πανω απο ενα μισθο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε ήδη την έρευνα αγοράς! Βάσει αγορών από φίλους γνωστούς πήγαμε στα motherbaby το οποίο είναι βιοτεχνία...από κούνιες δεν ενθουσιάστηκα..δεν είχε και πολλά σχέδια..άλλα από προίκα μωρού κτλ έχει πάρα πολύ καλές τιμές! Καρότσια ίδιες τιμές με όλους.. έχω ενθουσιαστεί με το καινούριο καρότσι της inglesina το aptica.. ακριβό βέβαια..αρχική 899.. άλλα δε συγκρίνεται με άλλα που έιδα..Και μετά πήγαμε στα anatelo στο οποίο τις κούνιες τις φτιάχνουν μόνοι τους.. και καταλήξαμε σε κούνια και σιφονιέρα στα 410..έκλεισα από εκεί το καρότσι της inglesina που θέλαμε  (3 σε 1) μας το άφησε 800..το μπανάκι με τη βάση του στα 80.. Δίνεις μία τυπική προκαταβολή και στα φέρνουν όποτε θες.. Από προίκα μάλλον θα καταλήξω στα motherbaby..

Έχω ακούσει κι εγώ από γνωστούς τα καλύτερα για το motherbaby. Εμείς είχαμε πάει και στα Λητώ και πρέπει να ομολογήσω ότι ενθουσιαστήκαμε με τον επαγγελματισμό και τις γνώσεις των υπαλλήλων. Θα κάνουμε μάλλον αγορές από 2-3. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...