Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, καλώς σας βρήκα σε αυτή την όμορφη παρέα που έχετε δημιουργήσει! Περιμένω και εγω το πρωτο μου μωράκι στις 15/05 και όπως φανηκε στην τελευταία εξέταση θα ειναι αγοράκι!? πριν λίγες μερες έκλεισα για την β επιπέδου στις 03/01. Εύχομαι σε όλες μια καλή και εύκολη εγκυμοσύνη !

Καλώς μας ήρθες!!! Με το καλό και τον δικό σου το μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy τι ωραία π είδατε την μπαμπούλα σας!

Εγώ θα κάνω β επιπέδου κάπου ανάμεσα σε Χριστούγεννα κ πρωτοχρονιά. Στο γιατρό μ θα την κάνω οπότε θα πάρω μια βδομάδα πριν να κλείσω ραντεβού.

Εμείς στολίσαμε τ σκ κ πάλι καλα δ τ Πλησίαζει τ δέντρο η μικρη γτ τ είχα λίγο αγχος. 

Ανησυχείς μήπως πέσει πάνω, ε;;; Χαχαχα!! Γελάω γιατί εγώ δεν ξέρω ακόμα για ποσα πράγματα θα ανησυχώ μόλις με καλό γεννηθεί. Προς το παρόν ανησυχώ για τα της εγκυμοσύνης... :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

αχ να σας πω καιντον πονο μου!!εχω τρελαθει με τις γρανίτες...και ειναι δυσκολο να βρω!ειχα βρει ενα φουρνο-καφε που εχει κοντα στο σπιτι μου και έπαιρνα απο εκει μεχρι που πηγα χθες και μογ ειπαν σταματησαν!!!!τι θα κανω τωρα;;;;που θα βρω δεν ξερω!απογοήτευση....

Χμμ... Γρανίτες, ε;;; Μέσα στο χειμώνα λιγο δύσκολο. Χαχαχα!! Σε φαντάζομαι τέτοια εποχή να ψάχνεις γρανίτα και να σου λένε "λυπουμαστε, από το Μάιο πάλι". Χαχαχα!

Κορίτσια, έχετε κι άλλες ιδιαίτερες προτιμήσεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakineos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Η δική μου ΠΗτ με βάση την τελευταία ημερομηνία περιόδου είναι 3/6 , ο γιατρός δεν μου έχει πει ακόμη νομίζω πως θα μου πει αύριο που θα μου δώσει και τα αποτελέσματα της αυχενικής τα οποία έχουν βγει μέρες μου έχει πει τηλεφωνικά πως όλα είναι άψογα απλώς αύριο θα πάρω και το αρχείο . Δεν είμαι στα μωράκια Μαϊου για λίγο , σας διαβάζω καιρό και σας γράφω καθώς βλέπω πως αρκετές σας ταλαιπωρούν εμετοί κλπ. Οι αναγουλες χωρίς ιδιαίτερους εμετούς μου ξεκίνησαν την 6η εβδομάδα και γύρω στη 12η βελτιώθηκαν αρκετά. Πάνω που πήρα τα πάνω μου πως συνερχομαι άρχισαν οι εμετοί και σκέφτομαι είναι δυνατόν τώρα που πλέον είμαι στην 14η εβδομάδα να έχω περισσότερους εμετους απ' ότι όταν είχα τρομερες αναγουλες ? Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι πως δεν θα είναι το στομάχι μου πότε καλά. Δεν αναφέρω για τα φαγητά, με αηδιάζουν σχεδόν τα πάντα ενώ κι αυτό είχε στρώσει κάπως. Ψάχνω κουράγιο όπως καταλάβατε .?? Εύχομαι σε όλες σας με το καλό τα μωράκια !!

Αχ @marakineos!!! Εμείς εδώ σε καταλαβαίνουμε απόλυτα!!! Τώρα είμαι στη 19η εβδομάδα και έχω να σου πω ότι στη 14η εβδομάδα πέθαινα κυριολεκτικά από ναυτίες και εμετούς. Δεν ήξερα πού να σταθώ. Έκλαιγα κιόλας που και που. Η χαρά μου δε απερίγραπτη, όπως και οι εμετοί μου. Χαχαχα!!! Με το καλό και το δικό σου το μωράκι. Υπομονή έχω να σου πω μόνο. Αυτό λέω και σε μένα. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Αχ @marakineos!!! Εμείς εδώ σε καταλαβαίνουμε απόλυτα!!! Τώρα είμαι στη 19η εβδομάδα και έχω να σου πω ότι στη 14η εβδομάδα πέθαινα κυριολεκτικά από ναυτίες και εμετούς. Δεν ήξερα πού να σταθώ. Έκλαιγα κιόλας που και που. Η χαρά μου δε απερίγραπτη, όπως και οι εμετοί μου. Χαχαχα!!! Με το καλό και το δικό σου το μωράκι. Υπομονή έχω να σου πω μόνο. Αυτό λέω και σε μένα. :-)

Σ' ευχαριστώ πολύ ! Όντως μόνο υπομονή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι . Κάθε φορά που κάνω εμετό λέω αχ κακό παιδί χαχα , χιουμοριστικά βεβαια . Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό οπότε θα πάρω κουράγιο νομίζω όπως καθε φορά , φεύγω από το ιατρείο με άλλη διάθεση αφού έχουμε δει το αγοράκι μας ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Χμμ... Γρανίτες, ε;;; Μέσα στο χειμώνα λιγο δύσκολο. Χαχαχα!! Σε φαντάζομαι τέτοια εποχή να ψάχνεις γρανίτα και να σου λένε "λυπουμαστε, από το Μάιο πάλι". Χαχαχα!

Κορίτσια, έχετε κι άλλες ιδιαίτερες προτιμήσεις;;

Ιδιαίτερες προτιμήσεις θα έλεγα το ξύδι , παρόλο το άσχημο στομάχι θέλω αγγουράκι με ξύδι, καροτακι με ξύδι και πριν λίγες μέρες ήθελα έντονα τουρσί τομοοιο και έφαγα. Ελάχιστο βέβαια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Ιδιαίτερες προτιμήσεις θα έλεγα το ξύδι , παρόλο το άσχημο στομάχι θέλω αγγουράκι με ξύδι, καροτακι με ξύδι και πριν λίγες μέρες ήθελα έντονα τουρσί τομοοιο και έφαγα. Ελάχιστο βέβαια! 

Κοίτα να δεις, ε;;; Εγώ πάλι μέχρι στιγμής δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάτι φαγώσιμο. Μου λείπουν απίστευτα τα φρούτα όμως!! Και δεν μπορώ να τα φάω γιατί μόλις φάω μετά δεν σταματούν οι εμετοί. Μόνο με την μπανάνα αντέχω λίγο αλλά μου δημιουργεί έντονες καούρες οπότε δεν τρώω ούτε αυτή. Μια φίλη μου τρώει ανανά και αβοκάντο που ποτέ δεν έτρωγε στη ζωή της. Έχει τρελαθεί τώρα!! Περίεργη κατάσταση η εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ανησυχούσα μήπως κατεβάζει τις μπαλες, μήπως τ τραβήξει κ της έρθει στο κεφάλι. Όχι να μην πέσει πάνω. Είναι πολύ ζωηρη κ συνέχεια απορεί τι ζαβολια να κάνει. Αλλά τ αντιμετώπισε ψιλό αδιάφορα.

Εγώ τρώω ότι κ πριν σχεδόν. Δ έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos Καλώς ήρθες κ συ στην παρέα μας! Μπορεί να γεννήσεις Μάιο κ να είναι μωράκι Μαΐου. Γερά να είναι κ οπότε θελουν ας έρθουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@stasa199  δεν είδα αν τ ανέφερες κάπου πιο πάνω. Οκ τότε καταλαβα!

ναι εχεις δικιο δεν το εγραψα....σε ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Χμμ... Γρανίτες, ε;;; Μέσα στο χειμώνα λιγο δύσκολο. Χαχαχα!! Σε φαντάζομαι τέτοια εποχή να ψάχνεις γρανίτα και να σου λένε "λυπουμαστε, από το Μάιο πάλι". Χαχαχα!

Κορίτσια, έχετε κι άλλες ιδιαίτερες προτιμήσεις;;

με ανακουφίζουν πολυ!το αλλο περίεργο ειναι οτι θελω να τρωω οσπρια που πριν τα εκανα μια φορα το μηνα αντε δυο!τωρα τα ζηταω και μαρεσουν πολυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Κοίτα να δεις, ε;;; Εγώ πάλι μέχρι στιγμής δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάτι φαγώσιμο. Μου λείπουν απίστευτα τα φρούτα όμως!! Και δεν μπορώ να τα φάω γιατί μόλις φάω μετά δεν σταματούν οι εμετοί. Μόνο με την μπανάνα αντέχω λίγο αλλά μου δημιουργεί έντονες καούρες οπότε δεν τρώω ούτε αυτή. Μια φίλη μου τρώει ανανά και αβοκάντο που ποτέ δεν έτρωγε στη ζωή της. Έχει τρελαθεί τώρα!! Περίεργη κατάσταση η εγκυμοσύνη.

Πολύ περίεργη κατάσταση! Ειδικά το θέμα του φαγητού δράμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια! Αύριο αρχίζω σίδηρο και ασβέστιο! Το σίδηρο μου ειπε το πρωι πριν το πρωινο και το ασβέστιο είναι μασώμενο το απογευμα! Καμία συμβουλή ώστε να γίνει πιο εύκολη η λήψη τους? Το στομάχι μου δυστυχώς είναι ακόμη χάλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε? Καλωσήρθατε οι καινούργιες και με το καλό τα μωράκια σας! Βλέπω κάποιες ακόμα ταλαιπωρήστε με αναγούλες! Πω πω πω! Και μεις στολίσαμε το σκ που μας πέρασε! Πήγα στο γιατρό τη Δευτέρα και όλα καλά! Θα τον ξαναδώ σε δέκα μέρες. Η ΠΗΤ μου είναι 28 Μαίου. Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakineos είπε:

Kαλημέρα κορίτσια! Αύριο αρχίζω σίδηρο και ασβέστιο! Το σίδηρο μου ειπε το πρωι πριν το πρωινο και το ασβέστιο είναι μασώμενο το απογευμα! Καμία συμβουλή ώστε να γίνει πιο εύκολη η λήψη τους? Το στομάχι μου δυστυχώς είναι ακόμη χάλια!

Καλημέρα!!! Όσον αφορά το ασβέστιο δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εμένα δε με ενοχλεί καθόλου. Με το σίδηρο τα πάω άσχημα και παίρνω και 2 φορές την ημέρα πλέον. Δυστυχώς, δεν έχω συμβουλή να σου δώσω αφού τον παίρνεις πρωί. Εγώ όσο έπαιρνα 1 χάπι, το έπαιρνα μόνο βράδυ ακριβώς πριν κοιμηθώ. Εκεί που νύσταζα πααααρα πολύ ώστε να κοιμηθώ αμέσως (κάτι που φυσικά και δεν έπιανε πάντα) και να μη νιώσω αυτό το απίστευτο βάρος στο στομάχι μου. Υπήρχαν φορές που έπεφτε τόσο βαρύς βέβαια που μετά δεν μπορούσα να κλείσω μάτι... 

Τώρα που παίρνω 2 φορές, παίρνω ένα το πρωί μετά το πρωινό αρκεί να μην έχω φάει τπτ γαλακτοκομικό και ένα το βράδυ πριν κοιμηθώ. 

Προσοχή! Ο σίδηρος θέλει μακριά από γαλακτοκομικά προϊόντα. Αν πιεις γάλα το πρωί πρέπει να αφήσεις τουλάχιστον μία ώρα κενό για να πάρεις σίδηρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos Εγώ δ έχω κανένα θέμα με τ σίδηρο. Αν όμως σ δημιουργήσει θέμα πρώτον άλλαξε τον κ δεύτερον βάλε ξυπνητήρι κ πάρε τον νωρίς τ πρωί κ ξανά κοιμήσου. Εγώ τ παίρνω γύρω στις 7 7.30 π ξυπνάω για τ γάλα της μικρης κ ξανά κοιμάμαι. Μέχρι να ξυπνήσω μπορώ μα φάω κανονικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ πολύ @Angelmammy και @Diwni εχω απελπιστεί πριν καν ξεκινήσω. Το πρωί ξυπνώ σχετικά καλά το απόγευμα βασανίζομαι περισσότερο από το στομάχι που θα παίρνω το ασβέστιο! Ευτυχώς που είναι μασώμενο! Ναι μου ειπε και ο γιατρός πως αν με πειράζει ο σίδηρος να τον ενημερώσω να κάνουμε αλλαγές. Για να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos μην προκαταβαλεσαι αρνητικά γτ κ μόνο π τ εχεις στο μυαλό σου θα τ παθαίνεις. Ένα συμπλήρωμα είναι τ ασβέστιο π δ προκαλεί κανένα σύμπτωμα συνήθως στις εγκυμονούσες. Παίρνω 4 συμπληρώματα τη μέρα συν 2 χάπια κανένα δ μ προκαλεί συμπτώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@marakineos μην προκαταβαλεσαι αρνητικά γτ κ μόνο π τ εχεις στο μυαλό σου θα τ παθαίνεις. Ένα συμπλήρωμα είναι τ ασβέστιο π δ προκαλεί κανένα σύμπτωμα συνήθως στις εγκυμονούσες. Παίρνω 4 συμπληρώματα τη μέρα συν 2 χάπια κανένα δ μ προκαλεί συμπτώματα.

Το εύχομαι να μη με πειράζουν! Όταν κάνω εμετό στεναχωριέμαι μην κάνω και κακό στο μωρό από το ζόρι. Ο γιατρός το απέκλεισε αλλά περνάει από το μυαλό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσήρθες @Berry !!! Σε πρόσθεσα κι εσενα στο πινακακι!

@katrinaki ιδια μέρα εχουμε ΠΗΤ. Να δουμε στην πραγματικοτητα ποτε θα γεννησει η καθεμια μας?

Σήμερα πήγα στον γιατρό. Καθόταν με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω και ήταν ζωηρούλι. Κρίμα που ακόμη όλες αυτές τις κινήσεις δε τις νιώθουμε?. Το φύλο δε φαινοταν καθολου. Εγώ απο σημερα ξεκιναω χαπακι σιδηρου και η β επιπεδου θα γινει 18/1. 

Αντε να περασουν οι εμετοι ολων των κοριτσιων να ειμαστε ολες καλα!!! Τουλαχιστον κοριτσια δοξα τω θεω αλλα ολα τα μωρακια ειναι καλα. Εγω δεν ειμαι και πολυ θρησκευομενη αλλα μου ερχεται να σταυροκοπιεμαι ολη τη μερα  χαχα που ολα πηγαινουν καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποια κοπελα ειχε γραψει οτι εγινε μελος στη nutricia και της εστειλαν τσαντα για τις εξετασεις του μωρου. Μπηκα και γραφτηκα κι εγω και ειδα οτι κανουν και δωρεαν διαδικτυακα σεμιναρια. Πηρα μερος σε ενα σεμιναριο που θα γινει 15/1 το πρωι. Θα μιλησουν για τις αλλαγες στο σωμα, για αναπτυξη εμβρυου, για προετοιμασια τοκετου κτλ. Διαβασα στις κριτικες οτι ειναι πολυ ενδιαφεροντα σεμιναρια και η μαια πολυ ηρεμη και κατατοπιστικη και απανταει σε ερωτησεις. Κανουν κι αλλα σεμιναρια για θηλασμο, για φροντιδα μωρου... που θα μας βοηθησουν αργοτερα. Εγω κοριτσια ενθουσιαστηκα και το περιμενω το σεμιναριο. Σας το λεω μηπως θελει να μπει να γραφτει κι αλλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα εγώ ήμουν κορίτσι μου ναι!! Σκέφτηκα κι εγώ να γραφτώ είναι η αλήθεια αλλά δεν το έκανα ακόμα. Πρέπει να είναι αρκετά ενδιαφέρον θα γραφτώ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irened91 είπε:

Ααα εγώ ήμουν κορίτσι μου ναι!! Σκέφτηκα κι εγώ να γραφτώ είναι η αλήθεια αλλά δεν το έκανα ακόμα. Πρέπει να είναι αρκετά ενδιαφέρον θα γραφτώ!! 

στην αρχη σκεφτομουν μηπως μας ζητησουν λεφτα αλλα στις κριτικες ειδα οτι ειναι δωρεαν. Οποτε γιατι οχι... οποια κοπελα εχει χρονο ας το δει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

στην αρχη σκεφτομουν μηπως μας ζητησουν λεφτα αλλα στις κριτικες ειδα οτι ειναι δωρεαν. Οποτε γιατι οχι... οποια κοπελα εχει χρονο ας το δει...

 Έχω παρακολουθήσει 2 σεμινάρια της nutricia και έχω 2 ακόμα στο πρόγραμμα. Είναι παρά πολύ κατατοπιστικά. Συστήνω σε όλες να γραφτείτε κορίτσια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συγγώμη για το είδος της ερώτησης αλλά όσες παίρνετε σίδηρο βγάζετε μαυρα κοπρανα; Ξεκινησα Σιδηρο εδω και 2-3 μερες και  ειδα σημερα το σκουρο χρωμα και τρομαξα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...