Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μεγάλη χοριακή Μικρός σάκος Ίχνος αίματος


Recommended Posts

Καλημέρα....άλλη μια δύσκολη μέρα περιμένοντας την αυριανή για την επίσκεψη στον γιατρό. Περιμένω πως και πως τον επόμενο υπέρηχο και η αγωνία κορυφώνεται.

Την περασμένη Τρίτη έκανα την πρώτη χοριακή με 1.027 μονάδες και Τ.Ε.Ρ στις 12 Αυγούστου, ο γιατρός μου ζήτησε να επαναλάβω χοριακή μετά από 2 ημέρες και υπέρηχο να δούμε τον σάκο.Η χοριακή την Πέμπτη ήταν πάνω από 2.000 αλλά ο σάκος δεν εμφανιζόταν πουθενά. Ο γιατρος ζήτησε και 3η χοριακή την επόμενη μέρα η οποία ήταν πάνω από 3.000 και στον δεύτερο υπέρηχο εμφανίστηκε ένας μικρός σάκος. Μου είπε ότι ο φόβος για εξωμήτριο δεν υπάρχει πια και με ρώτησε αν έχουμε ιστορικό από δύδιμα στην οικογένεια. Έτσι έχω πάλι ραντεβού για υπέρηχο αύριο Δευτέρα. Όμως έχω ένα φόβο μέσα μου γιατί 2 φορές που έχω καθυστερήσει να πάω για ουρα στο σκούπισμα έχω δει ένα απαλό ροζ μια χθες και μια σήμερα. Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο?Είμαι υπερβολική? Έχω άλλα δύο παιδάκια αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχα συναντήσει κάτι παρόμοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ναταλί86 είπε:

Καλημέρα....άλλη μια δύσκολη μέρα περιμένοντας την αυριανή για την επίσκεψη στον γιατρό. Περιμένω πως και πως τον επόμενο υπέρηχο και η αγωνία κορυφώνεται.

Την περασμένη Τρίτη έκανα την πρώτη χοριακή με 1.027 μονάδες και Τ.Ε.Ρ στις 12 Αυγούστου, ο γιατρός μου ζήτησε να επαναλάβω χοριακή μετά από 2 ημέρες και υπέρηχο να δούμε τον σάκο.Η χοριακή την Πέμπτη ήταν πάνω από 2.000 αλλά ο σάκος δεν εμφανιζόταν πουθενά. Ο γιατρος ζήτησε και 3η χοριακή την επόμενη μέρα η οποία ήταν πάνω από 3.000 και στον δεύτερο υπέρηχο εμφανίστηκε ένας μικρός σάκος. Μου είπε ότι ο φόβος για εξωμήτριο δεν υπάρχει πια και με ρώτησε αν έχουμε ιστορικό από δύδιμα στην οικογένεια. Έτσι έχω πάλι ραντεβού για υπέρηχο αύριο Δευτέρα. Όμως έχω ένα φόβο μέσα μου γιατί 2 φορές που έχω καθυστερήσει να πάω για ουρα στο σκούπισμα έχω δει ένα απαλό ροζ μια χθες και μια σήμερα. Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο?Είμαι υπερβολική? Έχω άλλα δύο παιδάκια αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχα συναντήσει κάτι παρόμοιο.

12/8 με το κύκλο; Σταθερό;; 28 ημερών;; Γιατί αν υποθετικά ο κύκλος σου είναι 30 μερών κ είναι σταθερός τότε έχεις 12 μέρες καθυστέρηση...η χοριακη σου λοιπόν δεν είναι μεγάλη.. 

Επιπλέον με 1500 μονάδες βλέπεις συνήθως σάκο κ εμβρια στοιχεία..όταν λες μικρός σάκος τι εννοείς;; Σου είπε ο γιατρός ότι για τη βδομάδα που είσαι είναι μικρός;; Για τα δίδυμα δεν κατάλαβα τι εννοεί αλλά χοριακη με 12 μέρες καθυστέρηση 3000 δεν είναι μεγαλη είναι νορμάλ .σκέψου ότι στην κόρη μου με εξωσωματικη που σημαίνει ξέρεις ακριβώς πότε μπήκε το εμβριο σε 10 μέρες μετά την αναμενόμενη περίοδο είχα 5000.. εγώ μια χαρά τα βλέπω τα πράγματα..ροζ υγρά είχα κ στις δύο κυήσεις κ στη μία μάλιστα αίμα κατακόκκινο ως την 14 βδομάδα..όλα κατά ευχην κορίτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Finally είπε:

12/8 με το κύκλο; Σταθερό;; 28 ημερών;; Γιατί αν υποθετικά ο κύκλος σου είναι 30 μερών κ είναι σταθερός τότε έχεις 12 μέρες καθυστέρηση...η χοριακη σου λοιπόν δεν είναι μεγάλη.. 

Επιπλέον με 1500 μονάδες βλέπεις συνήθως σάκο κ εμβρια στοιχεία..όταν λες μικρός σάκος τι εννοείς;; Σου είπε ο γιατρός ότι για τη βδομάδα που είσαι είναι μικρός;; Για τα δίδυμα δεν κατάλαβα τι εννοεί αλλά χοριακη με 12 μέρες καθυστέρηση 3000 δεν είναι μεγαλη είναι νορμάλ .σκέψου ότι στην κόρη μου με εξωσωματικη που σημαίνει ξέρεις ακριβώς πότε μπήκε το εμβριο σε 10 μέρες μετά την αναμενόμενη περίοδο είχα 5000.. εγώ μια χαρά τα βλέπω τα πράγματα..ροζ υγρά είχα κ στις δύο κυήσεις κ στη μία μάλιστα αίμα κατακόκκινο ως την 14 βδομάδα..όλα κατά ευχην κορίτσι μου

Ναι. Έχω σταθερό κύκλο. Μου είπε ότι η χοριακή ήταν μεγάλη σε σχέση με τον σάκο που βρήκε με δυσκολία για 3000 τιμή. Δεν μου είπε τίποτα για εμβρυϊκά στοιχεία αλλά μου ζήτησε να πάω ξανά μετά από 3 ημέρες. Για δύδιμα μου εξήγησε ότι όταν η χοριακή είναι 3000 και έχεις δύδιμα η τιμή χοριζεται στο ήμισυ,δηλαδή 1500 και 1500. Και ρώτησε για ιστορικό δυδιμων για να δει τις πιθανότητες. Από ότι ξέρω ο παππούς του άντρα μου είχε δυδιμο αδερφό.Ο πατέρας της πεθεράς μου δηλαδή. Δεν ξέρω αν αυξανει τις πιθανότητες δυδιμης κύησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως η χοριακη σου δεν ειναι αυτο που λεμε "μεγαλη", αν εννοουσε αυτο για τα διδυμα ο γιατρος, αλλα ποτε δεν μποορυμε να ξερουμε..ηταν αρκετες οι μερες καθυστερησης...αλλα σακος υπαρχει και ειναι και ενδομητριος, αρα ολα καλα..το αιματακι, ισως ειναι παλιο αιμα αν ειναι καφε, αν ειναι ροζ, ειναι καινουργιο και ισως καποια μικρη αποκολλησουλα..ειχα κι εγω στην 4η εβδομαδα μολις..ολα πηγαν καλα ομως, θελει ξαπλα..καλυτερα να εισαι ξαπλα μεχρι να πας στο γιατρο σου να σε δει..ισως σου δωσει και utrogestan, συνηθιζεται οταν βλεπεις αιμα..

καλη συνεχεια! ευχομαι να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

οντως η χοριακη σου δεν ειναι αυτο που λεμε "μεγαλη", αν εννοουσε αυτο για τα διδυμα ο γιατρος, αλλα ποτε δεν μποορυμε να ξερουμε..ηταν αρκετες οι μερες καθυστερησης...αλλα σακος υπαρχει και ειναι και ενδομητριος, αρα ολα καλα..το αιματακι, ισως ειναι παλιο αιμα αν ειναι καφε, αν ειναι ροζ, ειναι καινουργιο και ισως καποια μικρη αποκολλησουλα..ειχα κι εγω στην 4η εβδομαδα μολις..ολα πηγαν καλα ομως, θελει ξαπλα..καλυτερα να εισαι ξαπλα μεχρι να πας στο γιατρο σου να σε δει..ισως σου δωσει και utrogestan, συνηθιζεται οταν βλεπεις αιμα..

καλη συνεχεια! ευχομαι να πανε ολα καλα!

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 23/9/2018 at 10:34 ΜΜ, ο/η Ναταλί86 είπε:

Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα, τι έγινε κορίτσι μου τελικά με την εγκυμοσύνη σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...