Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΑΛΟΣΠΙΡ


Recommended Posts

στις On 19/9/2018 at 7:30 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Κορίτσια μου όσες παιρνατε σε προσπάθεια εξωσωματικής ποσά mg;Εγω συνέχεια 80 και τωρα ειδα το κουτί 100 απο παλιά που μου είχε ξεμείνει πειράζει να τα παρω;

Είσαι σε προσπάθεια Κάρεν μου; Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου..εγώ έπαιρνα των 100 κ κάποια στιγμή τελείωσαν έπαθα πανικό κ είχα των 80 κ πήρα ο γιατρός κ η αιματολογος- μου παν δεν πειράζει διότι το σαλοσπιρ κρατά βδομάδα όχι σαν την αντιπηκτική οπότε ήμουν καλυμμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Είσαι σε προσπάθεια Κάρεν μου; Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου..εγώ έπαιρνα των 100 κ κάποια στιγμή τελείωσαν έπαθα πανικό κ είχα των 80 κ πήρα ο γιατρός κ η αιματολογος- μου παν δεν πειράζει διότι το σαλοσπιρ κρατά βδομάδα όχι σαν την αντιπηκτική οπότε ήμουν καλυμμενη

Σ ευχαριστώ πολυ τα πηρα και εγω δεν ειχα αλλα καλη σου μερα φιλια στα μπεμπακια σου??Ναι έχω ξεκινήσει αλλαξα κεντρο μετα απο κατι θεματακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η karen είπε:

Σ ευχαριστώ πολυ τα πηρα και εγω δεν ειχα αλλα καλη σου μερα φιλια στα μπεμπακια σου??Ναι έχω ξεκινήσει αλλαξα κεντρο μετα απο κατι θεματακια. 

Mε το καλοοοο που πήγες;; Όλα δεξιά κοριτσάκι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Finally είπε:

Mε το καλοοοο που πήγες;; Όλα δεξιά κοριτσάκι μου

??ιασω ψάθα, δεν ειχα θέμα κανενα με τον εξωσωματικο ουτε εμβρυολογους σεν μπορω να πω αλλα δυστυχώς δεν ξερω δεν υπάρχει συντονισμός συννενόηση εκει μεσα δεν ξερω με τα girls  θα στα πω πριβε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα οσες είχατε πάρει το intralipid το πηρατε μια φορα η πριν κάθε προσπαθεια εξωσωματικης και που βοηθάει ;

15377640452251990082798.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η karen είπε:

Καλημέρα οσες είχατε πάρει το intralipid το πηρατε μια φορα η πριν κάθε προσπαθεια εξωσωματικης και που βοηθάει ;

15377640452251990082798.jpg

Καλημερα Κάρεν!

Εγω πηρα αυτον τον ορό, τωρα στην τελευταία μας προσπάθεια.

Στο προηγουμενο κεντρο δεν μας τον ειχαν προτεινει.

Εκανα δυο φορες. Μια την ημερα της εμβρυομεταφορας, πριν μου βαλουν τα εμβρυα και μια 4-5 εβδομαδες μετα.

Λένε οτι βοηθαει στην εξισορροπηση του ανοσολογικου περιβαλλοντος της μητρας. Ριχνει δηλαδη τα λεγομενα ΝΚ κυτταρα, τα κυτταρα φονιαδες.

Εμεις ειχαμε επιτυχια σε αυτην την προσπαθεια με τον ορό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen καλή επιτυχία !

Κορίτσια για πείτε μου λίγο. Το salospir που βοηθάει ? Εγώ δεν το πήρα στην 1η προσπάθεια. Έχει να κάνει με αιματολογικά ζητήματα ?  Επίσης αυτόν τον ορό που λέτε τον δίνουν μετά από αρκετές αποτυχίες εμφύτευσης και συγκεκριμένες καταστάσεις ή θα μπορούσα να το προτείνω και γω στο γιατρό μου ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

@karen καλή επιτυχία !

Κορίτσια για πείτε μου λίγο. Το salospir που βοηθάει ? Εγώ δεν το πήρα στην 1η προσπάθεια. Έχει να κάνει με αιματολογικά ζητήματα ?  Επίσης αυτόν τον ορό που λέτε τον δίνουν μετά από αρκετές αποτυχίες εμφύτευσης και συγκεκριμένες καταστάσεις ή θα μπορούσα να το προτείνω και γω στο γιατρό μου ? 

Είναι για τα νκ κύτταρα..

Κάρεν μου το πήρα στη δεύτερη προσπάθεια 2 φορές 3 μέρες πριν κ μια στην εμβριομεταφορα..δεν είχα βέβαια νκ...πρηπτικα..ήταν θετική προσπάθεια σε δίδυμα παλλινδρομησαν χρωμοσωμικη το ένα κ πήρε το άλλο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

@karen καλή επιτυχία !

Κορίτσια για πείτε μου λίγο. Το salospir που βοηθάει ? Εγώ δεν το πήρα στην 1η προσπάθεια. Έχει να κάνει με αιματολογικά ζητήματα ?  Επίσης αυτόν τον ορό που λέτε τον δίνουν μετά από αρκετές αποτυχίες εμφύτευσης και συγκεκριμένες καταστάσεις ή θα μπορούσα να το προτείνω και γω στο γιατρό μου ? 

Εμμανουηλ μου καλημερα!

Θα σου πω τι μου ειπε ο αναισθησιολογος που το συζητησαμε την ωρα που γινοταν η εγχυση του ορου.(τα ιδια βεβαια ειχα διαβασει κ στο διαδικτυο)

Δεν ειναι μια αποδεδειγμενη θεραπεια για τα νκ κυτταρα. Τα νκ κυτταρα ειναι τα κυτταρα φονιαδες. Εντοπιζουν δηλαδη ενα ξενο σωμα, στην προκειμενη το εμβρυο, και προσπαθουν να το εξοντωσουν. 

Γιατροί υποστηριζουν πως ακομη δεν υπαρχει μία εξεταση που να μετραει τα νκ κυτταρα που βρισκονται στην μητρα, καθως ειναι διαφορετικα απο αυτα που κυκλοφορουν στο αιμα κ μπορουμε να τα μετρησουμε με ειδικη εξεταση. 

 Απο ερευνες ομως που εγιναν φανηκε οτι στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγη βοηθησε η εγχυση αυτου του ορου κατα ενα μικρο ποσοστο. 

Ο ορός αυτος ειναι παρεντερικη διατροφη. Χρησιμοποιειται σε ασθενεις που νοσηλευονται κ δεν μπορουν να σιτιστουν γιατι πχ βρισκονται στην εντατικη. Ειναι πολυ απλα τα συστατικα του. Ουσιαστικά ειναι ορός λιπιδίων. Ομως γινεται υπο την επιβλεψη αναισθησιολογου για την αντιμετωπιση τυχον αλλεργιας λογω συστατικων(αυγου, σογιας)

Εμενα η γιατρος μου μου το προτεινε διοτι στις προηγουμενες πρισπαθειες (σε αλλο κεντρο) ολα φαινονταν ιδανικα αλλα δεν ειχαμε εμφυτευση. 

Αλλα εχω την εντυπωση οτι γενικα τον χρησιμοποιει αυτον τον ορό. 

Αυτα απο μενα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ ! Θα το συζητήσω και γω με τον γιατρό μου ! Οτιδήποτε αρκεί να μεγιστοποιήσουμε τις πιθανότητες ! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/9/2018 at 3:30 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Σας το έδωσε αιματολογο η εξωσωματικος;

Καρεν εμενα η εξωσωματικος μου.

Πώς πας εσυ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikona είπε:

Καρεν εμενα η εξωσωματικος μου.

Πώς πας εσυ? 

Ουτε παω ουτε έρχομαι ?2ωαρια και αυτα κουτσά με το ζόρι κριμα τις ορμόνες που πηρα μακάρι να τα παρω και να γονιμοποιηθεί έστω και το ενα, ίσως έπρεπε να συνέχιζα με δανεικά ωάρια ουτε ορμόνες ΟΤΕ τιποτε αλλα απογοητεύτηκα απί την τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής   με δοτρια που επιβίωσε ενα και απο αυτή το οποίο βαλαμε τιποτε κ από εκει καί ετσι είπα να συνεχίσω με τα δικά μου αλλα που δε βλεπω φως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου καταλαβαινω πώς αισθανεσαι. Δεν εχεις περασει κ λιγα...μακαρι καποιο απο αυτα τα δυο να ειναι το τυχερο σας!

Κι εγω στην τελευταια μας προσπαθεια μονο 3 ωαρια εκανα. Το ενα ομως ηταν το τυχερο μας! 

Πότε με το καλο περιπου η ωοληψια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@karen μου καταλαβαινω πώς αισθανεσαι. Δεν εχεις περασει κ λιγα...μακαρι καποιο απο αυτα τα δυο να ειναι το τυχερο σας!

Κι εγω στην τελευταια μας προσπαθεια μονο 3 ωαρια εκανα. Το ενα ομως ηταν το τυχερο μας! 

Πότε με το καλο περιπου η ωοληψια? 

Ίσως τέταρτη δεύτερα υπέρηχο παρασκευή πιστεύω να χω τελειώσει αν εξελιχθούν θετικά. Εσυ και το εμβρυακι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η karen είπε:

Ίσως τέταρτη δεύτερα υπέρηχο παρασκευή πιστεύω να χω τελειώσει αν εξελιχθούν θετικά. Εσυ και το εμβρυακι σου?

Με το καλο!!! Θα περιμενουμε να μας πεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2018 at 1:34 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Ίσως τέταρτη δεύτερα υπέρηχο παρασκευή πιστεύω να χω τελειώσει αν εξελιχθούν θετικά. Εσυ και το εμβρυακι σου?

με το καλο Καρεν μου.....στο ιασω??? εγω τριτη ωοληψια με τροποποιημενο φυσικο/.....φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

με το καλο Καρεν μου.....στο ιασω??? εγω τριτη ωοληψια με τροποποιημενο φυσικο/.....φιλια

Σ ευχαριστώ πολύ και εσυ ευχομαι γονιμοποιησημα ωαρια που θα φτάσουν στην εμφύτευση ναι ιασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikona είπε:

@karen καλη επιτυχια σημερα με ρον υπερηχο.

@antzy9 σημερα εχεις την ωοληψια? Με το καλο και σε σενα.θα περιμενω νεα. 

@nikona  αυριο το πρωι...σε ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η karen είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ και εσυ ευχομαι γονιμοποιησημα ωαρια που θα φτάσουν στην εμφύτευση ναι ιασω

λαθος...η δευτερη ειναι..εχουμε ενα στη καταψυξη πριν ενα μηνα..μακαρι να πανε καλα κ νοεμβριο να κανω ετ για πρωτη φορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα  χθες μετα την ωοληψια έφαγα τα φαρμακεια να βρω τη γνωστή αντιβιωση vibramycin γυρθσα σπίτι ειχα μια Rulid 300mg αδεια μεν την βρήκα δεν νομιζω οτι την έπαιρνα καί αυτή παλιά οχι με σιγουριά εφόσον δεν βρήκα την ξεκίνησα μην ξεκίνησε τε πάρε το γιατρο σου?τι να πω δε βρήκα και πηρα αλλη. Κανει;και πως την πθνατε ενα την ημερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Καλημέρα  χθες μετα την ωοληψια έφαγα τα φαρμακεια να βρω τη γνωστή αντιβιωση vibramycin γυρθσα σπίτι ειχα μια Rulid 300mg αδεια μεν την βρήκα δεν νομιζω οτι την έπαιρνα καί αυτή παλιά οχι με σιγουριά εφόσον δεν βρήκα την ξεκίνησα μην ξεκίνησε τε πάρε το γιατρο σου?τι να πω δε βρήκα και πηρα αλλη. Κανει;και πως την πθνατε ενα την ημερα;

Δεν καταλαβα Καρεν μου τι λες. Γιατι να παρεις αλλη?

Ρωτησε τον γιατρο σου γι αυτο. 

Μπορει κι αλλη κοπελα να την εχει παρει αυτη που λες αλλα σε αλλη δοσολογια και για αλλον λόγο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημέρα  χθες μετα την ωοληψια έφαγα τα φαρμακεια να βρω τη γνωστή αντιβιωση vibramycin γυρθσα σπίτι ειχα μια Rulid 300mg αδεια μεν την βρήκα δεν νομιζω οτι την έπαιρνα καί αυτή παλιά οχι με σιγουριά εφόσον δεν βρήκα την ξεκίνησα μην ξεκίνησε τε πάρε το γιατρο σου?τι να πω δε βρήκα και πηρα αλλη. Κανει;και πως την πθνατε ενα την ημερα;

εμενα ο τωρινος γιατρος μου...μου εδωσε zinandol για 5 μερες 1 πρωι και 1 βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...