Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κύησης


Giving tree

Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας..πρίν απο λίγο έμαθα πως έχω διαβήτη κύησης..είμαι στην 28 εβδομάδα. Έχω στεναχωρεθεί πολύ,δέν ξέρω τι να κάνω,φοβάμαι και αγχώνομαι πολυ για το μωράκι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου γλυκειά μου!και εγώ σήμερα εκανα την καμπύλη Ζαχαρου,28 η βδομάδα κ εγω κ περιμένω απόγευμα να πάρω τα αποτελεσματα..γιατί στεναχώριεσαι κ αγχωνεσαι?θα σου δώσουμε διατροφή κ θα πρεπει να προσεχείς τι τρως..κ όλα καλά θα πάνε!σου μιλάει η νούμερο 1 αγχωδης εγκυμονούσα που υπάρχει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Panicaki! είπε:

Γεια σου γλυκειά μου!και εγώ σήμερα εκανα την καμπύλη Ζαχαρου,28 η βδομάδα κ εγω κ περιμένω απόγευμα να πάρω τα αποτελεσματα..γιατί στεναχώριεσαι κ αγχωνεσαι?θα σου δώσουμε διατροφή κ θα πρεπει να προσεχείς τι τρως..κ όλα καλά θα πάνε!σου μιλάει η νούμερο 1 αγχωδης εγκυμονούσα που υπάρχει!!

Με έχει πάρει πολυ απο κάτω..διαβάζω πολυ άσχημα πράγματα και κινδύνους για μένα και το μωράκι μου..όλοι μου λένε να μήν ανησυχώ και δέν είναι κάτι σοβαρό..εγώ ξέρω πώς ειναι αρκετά σοβαρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Giving tree είπε:

Κορίτσια μου γεια σας..πρίν απο λίγο έμαθα πως έχω διαβήτη κύησης..είμαι στην 28 εβδομάδα. Έχω στεναχωρεθεί πολύ,δέν ξέρω τι να κάνω,φοβάμαι και αγχώνομαι πολυ για το μωράκι μου..

Με το καλό τ μωράκι σου... 

Τι τιμές είχες;;;

Και εγώ σήμερα έκανα.. 

Όλα θα πάνε καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Με το καλό τ μωράκι σου... 

Τι τιμές είχες;;;

Και εγώ σήμερα έκανα.. 

Όλα θα πάνε καλά.. 

Δέν ξέρω τίς τιμές γιατί τισ αναλύσεις τίς είχε παραλάβει η μαμά μου,εγώ μένω σε άλλη πόλη...Μου είπε πώς τής είπανε μου βρήκαν λίγο διαβήτη κύησης..λίγο? υπάρχει λίγο? χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Giving tree είπε:

Δέν ξέρω τίς τιμές γιατί τισ αναλύσεις τίς είχε παραλάβει η μαμά μου,εγώ μένω σε άλλη πόλη...Μου είπε πώς τής είπανε μου βρήκαν λίγο διαβήτη κύησης..λίγο? υπάρχει λίγο? χαχα

Λογικά εννοεί τον τύπο διαβήτη 1.2 κτλ κτλ..

Εμένα ειναι ορικακα μόνο το 60'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου μην στεναχωριέσαι, είχα και εγώ διαβήτη κύησης. Η αλήθεια είναι ότι με το που το έμαθα στεναχωρήθηκα αλλά πήγα σε ενδοκρινολόγο, μου είπε τι να τρώω και τι να αποφεύγω, μου έδωσε και το μηχάνημα να μετριέμαι και όλα κύλησαν ομαλά. Φυσικά τήρησα κατά γράμμα τις συμβουλές του. Όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φίλη μου μην στεναχωριέσαι, είχα και εγώ διαβήτη κύησης. Η αλήθεια είναι ότι με το που το έμαθα στεναχωρήθηκα αλλά πήγα σε ενδοκρινολόγο, μου είπε τι να τρώω και τι να αποφεύγω, μου έδωσε και το μηχάνημα να μετριέμαι και όλα κύλησαν ομαλά. Φυσικά τήρησα κατά γράμμα τις συμβουλές του. Όλα θα πάνε καλά!

Καλημέρα φίλη μου,σε ευχαριστώ για τήν απάντηση! Σήμερα είμαι καλύτερα..ακόμα στεναχωρημένη αλλά καλύτερα. Αύριο έχω ραντεβού στο γιατρό οπότε θα μάθω περισσότερα αύριο!! Απλά  με πήρε το παράπονο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η mommy96 είπε:

Λογικά εννοεί τον τύπο διαβήτη 1.2 κτλ κτλ..

Εμένα ειναι ορικακα μόνο το 60'

Όταν είναι οριακά έχεις ή δεν έχεις διαβήτη κύησης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Giving tree είπε:

Όταν είναι οριακά έχεις ή δεν έχεις διαβήτη κύησης?

Σήμερα θα μάθω.δε ξέρω κ εγώ πρωταρα.  λογικά μόνο με διατροφή ειμαι οκ...

Όχι ενέσεις κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτα θα σας δοθούν κάποιες οδηγίες από τον ενδοκρινολόγο για το τι να αποφεύγετε να τρώτε, συνήθως γλυκά και αναψυκτικά. Θα μετριέστε για 1-2 βδομάδες 3-4 φορές την ημέρα, θα σημειώνεται στο βιβλιαράκι τις τιμές που θα έχετε και μετά θα τον επισκεφθείτε πάλι. Αν δει ότι ενώ τηρείται τις συμβουλές του οι τιμές σας είναι τσιμπημένες μπορεί να σας δώσει πιο συγκεκριμένο διαιτολόγιο. Αν μετά την εφαρμογή του διαιτολογίου οι τιμές παραμένουν τσιμπημένες δίνουν ινσουλίνη αλλά νομίζω ότι αυτό γίνεται πολύ σπάνια, συνήθως ο οργανισμός με λίγη στέρηση διατηρεί το ζάχαρο χαμηλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2018 at 9:16 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Πρώτα θα σας δοθούν κάποιες οδηγίες από τον ενδοκρινολόγο για το τι να αποφεύγετε να τρώτε, συνήθως γλυκά και αναψυκτικά. Θα μετριέστε για 1-2 βδομάδες 3-4 φορές την ημέρα, θα σημειώνεται στο βιβλιαράκι τις τιμές που θα έχετε και μετά θα τον επισκεφθείτε πάλι. Αν δει ότι ενώ τηρείται τις συμβουλές του οι τιμές σας είναι τσιμπημένες μπορεί να σας δώσει πιο συγκεκριμένο διαιτολόγιο. Αν μετά την εφαρμογή του διαιτολογίου οι τιμές παραμένουν τσιμπημένες δίνουν ινσουλίνη αλλά νομίζω ότι αυτό γίνεται πολύ σπάνια, συνήθως ο οργανισμός με λίγη στέρηση διατηρεί το ζάχαρο χαμηλά.

Γειά σα.  κορίτσια,συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλα ήμουνα εκτός. Ο γιατρός με καθυσήχασε,μου έδωσε καποια διατροφή,τι να τρώω και τί όχι όπως είσης και να μετριέμαι. Οι μετρήσεις ποθ κάνω στο σπίτι φαίνονται καλές εκτός απο αυτήν που είναι μια ώρα μετά ττο πρόγευμα..είναι τσιμπιμένη 143,προχθές,112 χτές και 143 σήμερα. Τα δημητριακά ανεβάζουν το ζάχαρο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2018 at 1:24 ΠΜ, ο/η mommy96 είπε:

Δυστυχώς  σε μένα αυτά δε θα γίνουν..  τα είπα στη μαία ζω αγγλια... Και δεν μου είπε τπτ.. τραγικοί 

Τι εννοείς? :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Giving tree τα δημητριακά όντως ανεβάζουν το ζάχαρο όπως και το γάλα, τουλάχιστον σε εμένα αυτό συνέβαινε. Για πρωινό έτρωγα κουλούρι ολικής, δεκατιανό έπινα το γάλα, η πορτοκαλάδα επίσης που έπινα με τον σίδηρο μου το ανέβαζε πάρα πολύ. Ο πουρές επίσης μου το ανέβαζε στα ύψη, τα μακαρόνια όχι. Θα δεις πως θα πάει, μην αγχώνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Giving tree τα δημητριακά όντως ανεβάζουν το ζάχαρο όπως και το γάλα, τουλάχιστον σε εμένα αυτό συνέβαινε. Για πρωινό έτρωγα κουλούρι ολικής, δεκατιανό έπινα το γάλα, η πορτοκαλάδα επίσης που έπινα με τον σίδηρο μου το ανέβαζε πάρα πολύ. Ο πουρές επίσης μου το ανέβαζε στα ύψη, τα μακαρόνια όχι. Θα δεις πως θα πάει, μην αγχώνεσαι

Σε ευχαριστώ πολύ,όντως θα δώ πώς πάει :)  Απλά είναι τόσες πολλές οι απορίες μου...Γέννησες με φυσιολογικό τοκετό εσυ? :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Giving tree δεν γέννησα με φυσιολογικό τοκετό όχι γιατί δημιούργησε κάποιο πρόβλημα ο διαβήτης, απλά γιατί δεν έκανα διαστολή μετά από 20 ώρες προσπάθειας. Το μωρό μου γεννήθηκε 2830.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Giving tree δεν γέννησα με φυσιολογικό τοκετό όχι γιατί δημιούργησε κάποιο πρόβλημα ο διαβήτης, απλά γιατί δεν έκανα διαστολή μετά από 20 ώρες προσπάθειας. Το μωρό μου γεννήθηκε 2830.

οκ :) Σε ιδιωτικό ή κρατικό νοσοκομείο? Εγώ είμαι απο Κύπρο καί θα γεννήσω σε νοσοκομείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Giving tree είπε:

Τι εννοείς? :)

 

Δεν μου είπαν κάτι.. σ Να να μην έχω... 

Εμένα ειναι 175_190 μετά από μια ώρα... 

Ότι ναναι είναι εδώ

Μπορείς να μ.στείλειςτη διατροφή σ ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ν

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Δεν μου είπαν κάτι.. σ Να να μην έχω... 

Εμένα ειναι 190 μετά από μια ώρα... 

Μπορείς να μ.στείλειςτη διατροφή σ ;; 

Ναί να στήν στείλω!! Μα καλά δέν σου είπαν τίποτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Δεν μου είπαν κάτι.. σ Να να μην έχω... 

Εμένα ειναι 175_190 μετά από μια ώρα... 

Ότι ναναι είναι εδώ

Μπορείς να μ.στείλειςτη διατροφή σ ;; 

Πώς τήν στέλνω? Είμαι και ψιλοάσχετη με τέτοια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Giving tree είπε:

Πώς τήν στέλνω? Είμαι και ψιλοάσχετη με τέτοια....

Στειλε μου πμ... σε ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mommy96 κρίμα που δεν δίνουν σημασία σε τέτοιες τιμές. Κατά την γνώμη μου το πρώτο βήμα είναι όχι γλυκά και αναψυκτικά και από εκεί και πέρα οι σαλάτες, τα φρούτα και τα λαχανικά θα σε βοηθήσουν πολύ να κρατάς το ζάχαρό σου χαμηλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...