Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ροζ υγρα στην 8η εβδομαδα


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα σε ολες σας!! Απο την Πεμπτη το βραδυ εχω λιγο ροζ αιματακι το οποιο το καταλαβαινω στο σκουπισμα. (Αν δεν ημουν εγκυος ηταν οι αναμενομενες ημερες περιοδου μου συγκεκριμενα 3/9 με 10/9 )Ειμαι 8w 5d  σημερα. Την προηγουμενη Παρασκευη ειχα παει στον γιατρο κι ακουσαμε καρδουλα. Ολα ηταν καλα. Τωρα δεν ξερω τι συμβαινει εχω ανησυχησει πολυ. Ο γιατρος μου ειπε να καθησω ξαπλωμενη μεχρι να σταματησει και να μην παω ουτε στο νοσοκομειο για υπερηχο. Σημερα μου αυξησε την δοση του utrogestan των 100 mg απο 2 την ημερα σε 3 την ημερα και μου ειπε να ηρεμησω γιατι δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο. Εχω φοβηθει πολυ γτ πριν 3 μηνες ειχα μια αποτυχημενη κυηση και δεν θελω να επαναληφθει. Αν κι εχω κανει εξετασεις κ ηταν καλες. Σας παρακαλω αν καποια γνωριζει κατι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε το utrogestan και ξεκουρασου όσο μπορείς.  Νομίζω πως λίγο πολύ οι περισσότερες είχαμε κάποια ροζ ή καφέ υγρα στις εγκυμοσύνες μας. Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά! Πότε είναι να πας για τον επόμενο υπερηχο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

30/9 απευθειας για την αυχενικη διαφανεια με εχει βαλει. Κι ειχα χαρει υπερβολικα γιατι λεω για να αφηνει 1 μηνα αποσταση στα υπερηχο ολα πανε καλα... Τι να πω!!! Θα προσπαθησω να ειμαι ηρεμη!!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Πάρε το utrogestan και ξεκουρασου όσο μπορείς.  Νομίζω πως λίγο πολύ οι περισσότερες είχαμε κάποια ροζ ή καφέ υγρα στις εγκυμοσύνες μας. Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά! Πότε είναι να πας για τον επόμενο υπερηχο???

30/9 απευθειας για την αυχενικη διαφανεια με εχει βαλει. Κι ειχα χαρει υπερβολικα γιατι λεω για να αφηνει 1 μηνα αποσταση στα υπερηχο ολα πανε καλα... Τι να πω!!! Θα προσπαθησω να ειμαι ηρεμη!!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Treloula είπε:

30/9 απευθειας για την αυχενικη διαφανεια με εχει βαλει. Κι ειχα χαρει υπερβολικα γιατι λεω για να αφηνει 1 μηνα αποσταση στα υπερηχο ολα πανε καλα... Τι να πω!!! Θα προσπαθησω να ειμαι ηρεμη!!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

30/9 απευθειας για την αυχενικη διαφανεια με εχει βαλει. Κι ειχα χαρει υπερβολικα γιατι λεω για να αφηνει 1 μηνα αποσταση στα υπερηχο ολα πανε καλα... Τι να πω!!! Θα προσπαθησω να ειμαι ηρεμη!!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

30/9 είναι πολύ! !!έναν υπερηχο πιο νωρίς ίσως θα ήταν καλό να έκανες! Εγώ δηλαδή δε θα μπορούσα να περιμένω τόσο! Παρολα αυτά εγώ να σου πω ότι είχα καφέ ροζ και στις δύο εγκυμοσύνες μου και όλα πήγαν μια χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

30/9 είναι πολύ! !!έναν υπερηχο πιο νωρίς ίσως θα ήταν καλό να έκανες! Εγώ δηλαδή δε θα μπορούσα να περιμένω τόσο! Παρολα αυτά εγώ να σου πω ότι είχα καφέ ροζ και στις δύο εγκυμοσύνες μου και όλα πήγαν μια χαρά! 

Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω αντεχω αλλα απο την στιγμη που δεν θελει να σηκωθω φοβαμαι κιολας να παρακουσω προς το παρον... Ειμαι κι επαρχια και ειναι 2 ωρες αποσταση ο γιατρος μου κ δυστυχως απο εδω δεν εμπιστευομαι κανενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην 11η εβδομάδα είχα ακατάσχετη αιμορραγία. Στεκόμουν όρθια και έτρεχε το αίμα κατακόκκινο και φρέσκο, ούτε στην περίοδο έτσι. Μέσα σε μια ώρα είχα γεμίσει 2 σερβιέτες και έφυγε από μέσα μου και ένα κομμάτι πηχτό αίμα. Αμέσως έφυγα για νοσοκομείο, είχα και ελαφρά πόνους περιόδου χαμηλά στην κοιλιά. Φτάνοντας το νοσοκομείο, και αφού περπάτησα μέχρι τη γυναικολογική, και μέχρι να ξαπλώσω για τον υπέρηχο, ήμουν σίγουρη ότι όλα είχαν τελειώσει. Η γιατρός ήταν χαλαρή και ψύχραιμη, μην ανησυχείς μου λέει, αφού είσαι όρθια και μπορείς να περπατάς, δεν αποβάλλεις. Όντως ακούσαμε καρδιά, είχα μια ελαφρά αποκόλληση, ξεκίνησα utrogestan χάπι και προγεστερόνη κολπικά. Έμεινα ξάπλα ΠΣΚ και τη Δευτέρα το αίμα είχε ελαττωθεί και σκουρίνει. Πήγα πάλι για υπέρηχο όπως μου είχε πει ο γιατρός μου, συνέχισα την προγεστερόνη και έμεινα προληπτικά άλλη μια εβδομάδα ξάπλα. Μετά επέστρεψα στη δουλειά, με ήπια δραστηριότητα και εννοείται καθόλου βάρη. Όταν μετά από 3 εβδομάδες πήγα για την αυχενική, εκείνος ο γιατρός είδε το αιμάτωμα που υπήρχε. Μου είπε ότι θα συνεχίσει να αιμορραγεί για 15 μέρες μέχρι να καθαρίσει εντελώς. Όντως στις δέκα μέρες η αιμορραγία σταμάτησε. Συνολικά ήπια προγεστερόνη για δυο μήνες. Στην περίπτωσή μου η ήπια δραστηριότητα βοήθησε να καθαρίσει πιο γρήγορα. Ο γιατρός μου είπε ότι κάποιες γυναίκες αιμορραγούν για όλη την εγκυμοσύνη χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Εσύ θα κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου. 
Αυτή ήταν η δικιά μου εμπειρία εγκυμοσύνης όσον αφορά την αιμορραγία. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Να προσέχεις και να μην παραπονιέσαι. Και με το καλό να πάρεις το μωρό στην αγκαλιά σου και να είναι ΓΕΡΟ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Ειλικρινα σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!! Το να παιρνω δυναμη απο γυναικες με την δικη σου δυναμη ψυχη ειναι τιμη μου!! Με ηρεμησες πραγματικα παρα πολυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην 9η εβδομάδα περίπου.. είχα αίμα.. Όχι πολύ αλλά ήταν κατακόκκινο και ίσα που λερωνε το εσώρουχο μου.. είναι η δεύτερη εγκυμοσυνη και μου συνέβη αυτό.. στην πρωτη ολα ηταν φυσιολογικά.. είχα γράψει και γω σε παρακάτω άμα δεις.. τωρα είμαι στην 11 εβδομάδα και όλα κυλάνε ομαλά.. utrogestan και ξάπλα.. είχα αίμα περίπου 2 εβδομάδες.. Τώρα σταμάτησε το αίμα.. Όλα θα πάνε καλά και να ξέρεις ότι νιώθω απόλυτα το άγχος σου γιατί βιώνω το ίδιο.. υπομονή.. ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...