Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσυνη μετα απο κακοήθεια τραχήλου


Recommended Posts

Γεια σας και παλι κοριτσια. Τελικα ειμαι εγκυος 5 εβδομάδων. Πριν ενα χρονο διαγνωστικα με κακοήθεια τραχειλου hpv ιο. Εκανα κωνοηδης εκτομη και αφαιρέθηκε μερος του τραχήλου μου. Τωρα ο γιατρός μου λεει οτι στην 16 εβδομάδα μπορεί να κοντινει πολυ ο τραχηλος μου και να χρειαστεί να ραφτει και να αναγκαστώ να ξαπλώνω μεχρι να γεννησω. Επίσης οτι πρεπει να γεννήσω με καισαρική. Έτυχε σε κάποια παρόμοιο περιστατικο ? Συγνωμη για το μεγάλο post. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2018 at 5:17 ΜΜ, ο/η ElleL είπε:

Γεια σας και παλι κοριτσια. Τελικα ειμαι εγκυος 5 εβδομάδων. Πριν ενα χρονο διαγνωστικα με κακοήθεια τραχειλου hpv ιο. Εκανα κωνοηδης εκτομη και αφαιρέθηκε μερος του τραχήλου μου. Τωρα ο γιατρός μου λεει οτι στην 16 εβδομάδα μπορεί να κοντινει πολυ ο τραχηλος μου και να χρειαστεί να ραφτει και να αναγκαστώ να ξαπλώνω μεχρι να γεννησω. Επίσης οτι πρεπει να γεννήσω με καισαρική. Έτυχε σε κάποια παρόμοιο περιστατικο ? Συγνωμη για το μεγάλο post. 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία ωστόσο έμεινα στο κρεβάτι λόγω αιμορραγιών ..το δεύτερο παιδί μου είναι με καισαρική...άκου τον γιατρό σου κ όλα θα πάνε κατά ευχην μετά τη μπόρα ήρθε το ουράνιο τόξο σου!!! Καλή εγκυμοσύνη κ να την χαρείς ακόμα κ στο κρεβάτι...βιβλία ταινίες...κ όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κανει κ εγω κακοηθεια πριν 2 χρονια εκανα λουπ... ειμαι στη 13 εβδομάδα δν μου ειπε κατι για περιδεση ουτε για καισαρικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου το είχε πει απο τότε που έκανα την εκτομη. Λόγω του οτι εχει κοπεί κομμάτι απο τον τράχηλο μου και ειναι πιο κοντός. Και στην εγκυμοσύνη γίνεται πιο κοντός. Ετσι γυρω στην 16 εβδομάδα μου ειπε θα δουμε ποσο θα εχει κοντινει και εκει μπορει να χρειαστεί να ραφτει για να μην χαθεί το μωρό. Και η καισαρική ειναι λογω του οτι δεν θελει να περασει το μωρό απο τον τράχηλο μου μήπως και υπαρχει ο ιος την συγκεκριμένη στιγμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ElleL είπε:

Μου το είχε πει απο τότε που έκανα την εκτομη. Λόγω του οτι εχει κοπεί κομμάτι απο τον τράχηλο μου και ειναι πιο κοντός. Και στην εγκυμοσύνη γίνεται πιο κοντός. Ετσι γυρω στην 16 εβδομάδα μου ειπε θα δουμε ποσο θα εχει κοντινει και εκει μπορει να χρειαστεί να ραφτει για να μην χαθεί το μωρό. Και η καισαρική ειναι λογω του οτι δεν θελει να περασει το μωρό απο τον τράχηλο μου μήπως και υπαρχει ο ιος την συγκεκριμένη στιγμη. 

Αυτα εμενα μου τα λεγανε στη πρωτη εγκυμοσυνη μου που ειχα κανει κρυοπιξια οτι κ καλα θα γεννήσωμε καισαρικη γιαυτο το λογο αλλα μου εκανε τεστ παπ ο γιατρος μου ειδε οτι δν ηταν ενεργο κ γεννησα φυσιολογικα..μην ανησυχεις οσογια την περιδεση κ εμενα μου το ειπαν αλλα αν χρειαστει..αλλα κ να χρειαστει καλυτερα να προστατεψουμε τα μωρακια μας παρα να εχουμε ασχημα γεγονοτα οποτε ας γινει κ περιδεση!!!!!απο οτι ρωτησα επειδη ειμαι πολυ φοβιτσιαρα κ γενικα δν τα παω καλα με τα χειρουργεια μου ειπαν οτι σε κοιμοιζουν στη περιδεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

εχω κανει και εγω εκτομη και επειδη ειχαν αφαιρεσει μεγαλο κομματι(λογω βλακειας του γιατρου γιατι αποδειχθηκε οτι δεν χρειαζοταν καν)στην 17 εβδομαδα εκανα προληπτικη περιδεση και ολα πηγαν μια χαρα γεννησα 40 εβ.με καισαρικη λογω του οτι δεν γυρισε το μωρο οχι λογω ιστορικου.ειχα κανει ενα τεστ παπ στον 9o και ο γιατρος ηθελε φυσιολογικο αλλα δεν γινοταν.δεν εκατσα ουτε στο κρεβατι απλα προσεχα λιγο παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κι εγω εκανα loop πριν 6 χρονια αλλα η γιατρος μου ακομη δεν μου μιλησε για περιδεση....Μου ειπε θα το παρακολουθουμε και ειναι πολυ αισιοδοξη γιατι το loop στην ουσια δεν ειναι κωνοειδης οπως το νυστερι...Σ εμενα τουλαχιστον δεν ειχαν αφαιρεσει κωνο...Βρε κοριτσια εσεις που κανατε στην αυχενικη ποσο σας μετρησαν τον τραχηλο; Εμενα τον ειδε 2,7 αλλα επειδη τον μετρησε απο πανω και δεν φαινοταν ολος μου ειπε οτι ειναι γυρω στα 3cm και οτι ειναι μια χαρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...