Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λέτε;;


Sofi.mammy

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

 @Ροζ σου εύχομαι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

@Kat-Cat καλή μου που έχω καταλάβει ότι τα ψάχνεις όλα σαν εμένα και εγώ έτσι νόμιζα εξωσωματική = παράκαμψη των σαλπίγγων. Και επειδή πλέον την έχω μία και μονάκριβη λέω στο γιατρό μου ε, τουλάχιστον με την εξωσωματική δεν κινδυνεύω από εξωμήτριο και μου λέει εεεε, δυστυχώς αυξάνει τις πιθανότητες! Λέω δε μπορεί βλακείες μου λέει  για να είναι καλυμμένος. Το ψάχνω στο internet παντού φαρδιά- πλατιά. Δεν υπάρχει κάτι κακό για το οποίο δεν αυξάνει τον κίνδυνο! Είναι φοβερό! Αλλά τί να κάνουμε, αισιοδοξία και προχωράμε. 

πλάκα κάνεις!!! Δεν το ήξερα αυτό, δεν το είχα ψάξει. Το πήγα καθαρά με τη λογική επειδή στην ουσία σου τοποθετούν το γονιμοποιημένο ωάριο στη μήτρα. Δε θα το φανταζομουν ποτέ, πάντως όχι τόσο γκαντέμω δε θα είναι, ας το πάρει και έτσι!!! Αν και δεν έχω ασχοληθεί ακομα με εξωσωματικές επειδή παρακολουθώ τις κοπέλες εδώ μέσα, και έχω διαβάσει πολλές από τις εμπειρίες τους, καμια δεν είχε αναφέρει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμης (που να θυμαμαι), οπότε εντάξει ας το πάμε και με πιθανότητες. Δε γινεται όλη  η γκαντεμιά να πέφτει σε έναν. Τι να πω ρε παιδιά ταλαιπωρία παντου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα έκανα την δεύτερη χοριακη 425 mIU/ ml πάμε καλά περιμένω 10 περίπου μέρες να ακούσουμε καρδούλα!!! Δεν μπορώ να το πιστέψω πραγματικά...

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη σε κάθε στάδιο της εξωσωματικής μου, εύχομαι σύντομα να έχουμε όλες αγκαλιά τα μωράκια μας.... και γούρι να φέρω σε όλες κορίτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

 @Ροζ σου εύχομαι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

@Kat-Cat καλή μου που έχω καταλάβει ότι τα ψάχνεις όλα σαν εμένα και εγώ έτσι νόμιζα εξωσωματική = παράκαμψη των σαλπίγγων. Και επειδή πλέον την έχω μία και μονάκριβη λέω στο γιατρό μου ε, τουλάχιστον με την εξωσωματική δεν κινδυνεύω από εξωμήτριο και μου λέει εεεε, δυστυχώς αυξάνει τις πιθανότητες! Λέω δε μπορεί βλακείες μου λέει  για να είναι καλυμμένος. Το ψάχνω στο internet παντού φαρδιά- πλατιά. Δεν υπάρχει κάτι κακό για το οποίο δεν αυξάνει τον κίνδυνο! Είναι φοβερό! Αλλά τί να κάνουμε, αισιοδοξία και προχωράμε. 

Δυστυχώς επεσε στο 15 σημερα η χοριακη, παμε για αποβολή. Μου ειπε οτι μετα απο 20 μερες νΑ ξανακανω χοριακη. Πρεπει να εχει πεσει κάτω απο 5 για να μην εχω κίνδυνο για Εξωμήτριο. Δεν κατάλαβα κατι @Πιου-πιου με την εξωσωματική εχουμε πιθανότητες περισσότερες για εξωμητριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ροζ κοριτσάκι μου μη στεναχωριέσαι. Ξέρω ότι μια κουβέντα μόνο είναι αυτό, αλλά να είσαι αισιόδοξη γιατί θα γίνει την επόμενη φορά. Ο γιατρός μου είπε ότι μετά την ε.τ το έμβρυο δεν προσκολλάται αμέσως στη μήτρα αλλά κάπως "αιωρείται'' μέσα σ' αυτήν. Έτσι μπορεί κατά τύχη να βρει την είσοδο της σάλπιγγας να μπει και να εγκλωβιστει εκεί. Η σάλπιγγα δεν το έχει ''πιάσει'' από την αρχή και δεν το σπρώχνει προς τη μήτρα όπως θα έκανε στη φυσιολογική σύλληψη, μένει αδρανής. Πολύ περίπλοκα πράγματα.  Πάντως δεν είναι ούτως ή άλλως μεγάλες οι πιθανότητες αν στη φυσιολογική σύλληψη έχεις 1-1,5% στην εξωσωματική έχεις 2-2,5%. Μην ανησυχείς συνήθως στην εξωμήτριο τις πρώτες μέρες η χοριακή ανεβαίνει, απλά όχι σωστά, δεν μένει στάσιμη όπως σε εσένα. Τα έχω ψάξει πολύ αυτά βλέπεις λόγω του θέματος μου. Θα δεις θα πέσει και η τιμή. Αφού πήγαν έτσι τα πράγματα, τουλάχιστον δεν θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο. Μην απογοητεύεσαι όμως γενικά η πρώτη προσπάθεια δεν ήτανε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

@Ροζ κοριτσάκι μου μη στεναχωριέσαι. Ξέρω ότι μια κουβέντα μόνο είναι αυτό, αλλά να είσαι αισιόδοξη γιατί θα γίνει την επόμενη φορά. Ο γιατρός μου είπε ότι μετά την ε.τ το έμβρυο δεν προσκολλάται αμέσως στη μήτρα αλλά κάπως "αιωρείται'' μέσα σ' αυτήν. Έτσι μπορεί κατά τύχη να βρει την είσοδο της σάλπιγγας να μπει και να εγκλωβιστει εκεί. Η σάλπιγγα δεν το έχει ''πιάσει'' από την αρχή και δεν το σπρώχνει προς τη μήτρα όπως θα έκανε στη φυσιολογική σύλληψη, μένει αδρανής. Πολύ περίπλοκα πράγματα.  Πάντως δεν είναι ούτως ή άλλως μεγάλες οι πιθανότητες αν στη φυσιολογική σύλληψη έχεις 1-1,5% στην εξωσωματική έχεις 2-2,5%. Μην ανησυχείς συνήθως στην εξωμήτριο τις πρώτες μέρες η χοριακή ανεβαίνει, απλά όχι σωστά, δεν μένει στάσιμη όπως σε εσένα. Τα έχω ψάξει πολύ αυτά βλέπεις λόγω του θέματος μου. Θα δεις θα πέσει και η τιμή. Αφού πήγαν έτσι τα πράγματα, τουλάχιστον δεν θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο. Μην απογοητεύεσαι όμως γενικά η πρώτη προσπάθεια δεν ήτανε;

Καλημέρα κοπέλα μου, ναι η πρωτη φορά ηταν. Εμενα μου ειχε πει οτι περα από τις σαλπιγγες που ειναι κλειστές εχω πολυ καλες συνθήκες εκει μεσα(ενδομητριο, μήτρα κτλ). Του έκανε εντύπωση που απο δεκα ωαρια που εβγαλα γονιμοποιηθηκαν τα πεντε και απο αυτα δεν εμεινε τιποτα κατάψυξη γιατι δεν προχωρησαν. Τι να πω τον ρωτησα να κανουμε ισως καποιες παραπάνω εξετασεις  κ μου λεει δεν χρειάζεται. Ο αντρας μου λεει να βρούμε άλλο γιατρό. Κοιταξα λιγο και για αυτους τους κορυφαίους που δινει το ίντερνετ και ειδα οτι αλλες λενε τα καλυτερα και άλλες λενε οτι δεν πετυχαν σε αυτους κ επειδη εχουν πολλη δουλειά σου φερονται ψυχρά. Θελω να ξεκινησω μετα απο δυο κυκλους μπορουμε αλλα θελω να ψαχτω με γιατρό. Κ εκει που πηγα ειναι γνωστο νοσοκομείο αλλα δεν ημουν ευχαριστημένη απο τη συγκεκριμένη ομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε όχι βρε κορίτσι με κλειστές σάλπιγγες δεν γίνεται! Είπαμε! Δεν ήξερα ότι αυτό είναι το θέμα σου. Το 99% της εξωμητρίου είναι στις σάλπιγγες αν σου έχει τύχει το αλλού δεν ξέρω θα τρελαθώ! Σου λέω όμως θα δεις θα ξεμπερδέψεις στην εξωμήτριο ανεβαίνει η τιμή. Εσένα ανέβηκε λίγο και δεν σηκώθηκε άλλο. Τί να σου πω για γιατρούς . Έτσι είναι όπως τα λες και για τους τοπ άλλες τα καλύτερα και άλλες τα χειρότερα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολούνται μαζί μας. Κάνουν τη διαδικασία και τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ε όχι βρε κορίτσι με κλειστές σάλπιγγες δεν γίνεται! Είπαμε! Δεν ήξερα ότι αυτό είναι το θέμα σου. Το 99% της εξωμητρίου είναι στις σάλπιγγες αν σου έχει τύχει το αλλού δεν ξέρω θα τρελαθώ! Σου λέω όμως θα δεις θα ξεμπερδέψεις στην εξωμήτριο ανεβαίνει η τιμή. Εσένα ανέβηκε λίγο και δεν σηκώθηκε άλλο. Τί να σου πω για γιατρούς . Έτσι είναι όπως τα λες και για τους τοπ άλλες τα καλύτερα και άλλες τα χειρότερα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολούνται μαζί μας. Κάνουν τη διαδικασία και τέλος. 

Δικιο έχεις...θα δούμε...ας ηρεμησουμε πρώτα. Εσυ ποτε σκέφτεσαι να ξεκινήσεις?θα πας με τον ιδιο γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

'Εφυγα βρε κορίτσι τ σ/κ καταλαβαίνεις. Έχω 3 κατεψυγμένες βλαστοκύστες ακόμα. Άρα δεν τίθεται θέμα γιατρού, αν δεν τελειώσω με αυτές. Θα ξαναδοκιμάωτέλη Οκτώβρη, όπως πάει και με την περίοδο. Μου είπαν να αφήσω ένα κύκλο. Ελπίζω να είσαι καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...