Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΗΣΗ


xr.

Recommended Posts

κοριτσια μου καλημερα !! ας γραψω και εγω για αλλη μια φορα την ιστορια μου !! προσπαθουμε εδω και ενα χρονο για παιδακι αποφασισαμε να κανει το σπερμοδιαγραμμα !! το οποιο εδειξε 92% ακινητα . καταλαβαινεται το πρωτο σοκ .. ψυχολογια στο πατωμα . πηγαμε στο γυναικολογο μου μας ειπε πως μονο με σπερματεγχηση και εξωσωματικη μπορουμε πλεον να κανουμε το νινι . αλλα πριν κανουμε οτι δηποτε να παμε σε εναν ανδρολογο να κανει εναν υπερυχο για κιρσοκηλη να παμε μετα σε αλλο διαγνωστικο κεντρο για αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα ( ξεχασα να αναφερω πως βρεθηκε και ενα βακτηριο e.coli οπου τωρα ξεκιναμε μαζι αντιβιωση . γνωριζει καμια για την σπερματεγχηση υπαρχει ποσοστο επιτυχιας  ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η xr. είπε:

κοριτσια μου καλημερα !! ας γραψω και εγω για αλλη μια φορα την ιστορια μου !! προσπαθουμε εδω και ενα χρονο για παιδακι αποφασισαμε να κανει το σπερμοδιαγραμμα !! το οποιο εδειξε 92% ακινητα . καταλαβαινεται το πρωτο σοκ .. ψυχολογια στο πατωμα . πηγαμε στο γυναικολογο μου μας ειπε πως μονο με σπερματεγχηση και εξωσωματικη μπορουμε πλεον να κανουμε το νινι . αλλα πριν κανουμε οτι δηποτε να παμε σε εναν ανδρολογο να κανει εναν υπερυχο για κιρσοκηλη να παμε μετα σε αλλο διαγνωστικο κεντρο για αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα ( ξεχασα να αναφερω πως βρεθηκε και ενα βακτηριο e.coli οπου τωρα ξεκιναμε μαζι αντιβιωση . γνωριζει καμια για την σπερματεγχηση υπαρχει ποσοστο επιτυχιας  ??

καλησπερα!ναι αν εχετε ψαχτει και δεν εχετε καποιο αλλο θεματακι και εαν το σπερμα ειναι σε ενα επιπεδο που κανει για σπερματεγχυση εχει ποσοστα επιτυχιας. αυτο βεβαια θα στο πει ο γιατρος σου οταν δει το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @xr.Θυμαμαι την ιστορια σου κ απο αλλη συζήτηση που κάναμε, καθότι ειμαστε στην ίδια φάση κ οι δύο!Μετα την επανάληψη κ του σπερμοδιαγραμματος που θα κάνει ο αντρας σου αφού τελειώσει την αντιβιωση θα αποφασισετε πως θα κινηθειτε.Το πιο πιθανό το σπέρμα χωρίς το μικρόβιο να είναι πολύ καλύτερο. Αν δεν έχετε κ καμιά κιρσοκήλη, έχετε πολλές ελπίδες.Για την ωρα με αυτή την κινητικότητα στο σπέρμα μονο η εξωσωματική ενδείκνυνται. Στο λέω γιατί κ εμείς ακριβώς στα ίδια είμαστε κ το έχω συζητήσει με την γιατρό μου.Αλλά σου λέω κ παλι πως πρώτα πρέπει να φύγει το μικρόβιο κ μετα θα δείτε! Κάνε υπομονή καλη μου όπως κάνω κ εγω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! απ' όσο γνωρίζω για να κάνεις σπερματεγχυση χρειάζεται σχετικά καλό σπέρμα..αν το βασικό πρόβλημα είναι εκεί ,δυστυχώς δε νομίζω να σας βοηθήσει ιδιαίτερα αυτή η επιλογή.. παρόλα αυτά αν δε φύγει το μικρόβιο δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα...συμβουλεψου έναν καλό ουρολόγο και αυτός θα κρίνει και θα σου προτείνει τις επιλογές σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλημερα ! απανταω με καθυστερηση αλλα ειχα προβλημα με τον ιντερνετ και δεν μπορουσα να μπω !! την τριτη κλεισαμε ραντεβου σε ανδρολογογο για υπερυχο να δουμε αν υπαρχει κιρσοκηλη ... !! σας ευχαριστω πολυ που ειστε διπλα μου ! το σπερμα του δεν ειναι καλο @Soulful αλλα μας ειπε ο γυναικολογος πως λογω της υλικιας μου για αρχη να ξεκινησουμε με σπερματεγχηση αλλα πριν κανουμε το οτιδηποτε να παμε για υπερυχο !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η xr. είπε:

κοριτσια μου καλημερα ! απανταω με καθυστερηση αλλα ειχα προβλημα με τον ιντερνετ και δεν μπορουσα να μπω !! την τριτη κλεισαμε ραντεβου σε ανδρολογογο για υπερυχο να δουμε αν υπαρχει κιρσοκηλη ... !! σας ευχαριστω πολυ που ειστε διπλα μου ! το σπερμα του δεν ειναι καλο @Soulful αλλα μας ειπε ο γυναικολογος πως λογω της υλικιας μου για αρχη να ξεκινησουμε με σπερματεγχηση αλλα πριν κανουμε το οτιδηποτε να παμε για υπερυχο !! 

Ωραία, καλά θα κάνετε λοιπόν! Η γιατρος σου σιγουρα ξέρει καλυτερα απο εμας! Ενημέρωσε μας για τα νεότερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμενα!Η σπερματεγχυση εχει μικροτερα ποσοστα επιτυχιας απο την εξωσωματικη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιες κοπελες δεν εχουν πετυχει εγκυμοσύνη. Σημαντικο πριν προβειτε σε αυτη, ειναι να κανεις υστεροσαλπιγγογραφια για να δεις κατα ποσο οι σαλπιγγες ειναι διαβατες...Επισης, ρολο παιζει η υλικία καθως και ο αριθμός ωαριων που παραγεις...Παντως, μην ανησυχεις γιατι ειναι μια ανωδυνη διαδικασια... :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η NIKOLETA1 είπε:

Καλησπέρα και απο εμενα!Η σπερματεγχυση εχει μικροτερα ποσοστα επιτυχιας απο την εξωσωματικη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιες κοπελες δεν εχουν πετυχει εγκυμοσύνη. Σημαντικο πριν προβειτε σε αυτη, ειναι να κανεις υστεροσαλπιγγογραφια για να δεις κατα ποσο οι σαλπιγγες ειναι διαβατες...Επισης, ρολο παιζει η υλικία καθως και ο αριθμός ωαριων που παραγεις...Παντως, μην ανησυχεις γιατι ειναι μια ανωδυνη διαδικασια... :)

 

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ! ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ !! ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xr.: Εχοντας περασει απο τη διαδικασια της σπερματεγχυσης θα σου ελεγα προχωρηστε σε εξωσωματικη..εμεις μετα απο τρια χρονια και ανεξηγητη υπογονιμοτητα καναμε δυο σπερματεγχυσεις οι οποιες δεν πετυχαν κ μετα εξωσωματικη με ενα εμβρυο και επιασε με την πρωτη.ημουν και εγω κατω απο 30.προσωπικα πιστευω πως σε βαζουν στο τριπακι της σπερματεγχσης κ για να παρουν περισσοτερα λεφτα και δεν δινουν την απαραιτητη σημεσια. αλλα κ για να φανουν καλοι οτι δεν σου προτεινουν εξωσωματικη γιατι πολυς κοσμος τρομαζει.γνωμη μου ειναι .καντε την αγωγη σας ,(νομιζ και εσυ χρειαζεσαι αντιβιωση),

μιλιστε με ουρολογο εξιδεικευμενο σε αυτα τα θεματα,δειτε αν θα φτιαξε η ποιοτητα και η ποσοτητα ,κοιταξτε και τις ορμονολογικες και μετα να αποφασισετε.μη βιαστητε γιατι αυτα χρειαζονται χρονο.μην πειτε δηλαδη παμε για σπερματεγχυση και αν πιασει επιασε.ευχομαι να σας πανε ολα τελεια και συντομα να γινεται γονεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η xr. είπε:

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ! ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ !! ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ .

 

1. Διορθωση στον εαυτό μου: ηλικία κ οχι υλικια!!!Xaxaxaxa Μια χαρα τότε...μην αγχωνεσαι καθολου!!ολα θα πανε καλα....Παρε και ακουστικα κ ακουσε μουσικουλα κατα τη διαρκεια της διαδικασιας...θα σε χαλαρωσει πολύ!!!Καλη επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Προτού μπείτε σε οποιαδήποτε διαδικασία γνώμη μ είναι να επισκεφτείτε έναν καλό ουρολογο ανδρολογο που εξειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας. Εφόσον σας δώσει μια σειρά από εξετάσεις π πρέπει να γίνουν, υπέρηχος, τριπλεξ όρχεων, ορμονολογικες εξετάσεις, κατακερματισμός τ dna του σπέρματος καθώς κ καλλιέργεια για μικρόβιο τότε και μόνο τότε θα διαλέξετε τη μέθοδο που σας ταιριάζει. Ανεξαρτήτως ηλικίας αν τ σπερμα δ ενδείκνυται για σπερνατεγχυση είναι τζάμπα π τα λεφτά κ τ ψυχολογικό. Δηλαδή μας αναφέρεις για την κινητικότητα άλλα δ ξέρουμε την ολικη ποσότητα των σπερματοζωαρίων ούτε πόσα εξ αυτών έχουν ανώμαλες μορφές. Καλή τύχη στις προσπάθειες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ! εχθες πηγαμε για τον υπερυχο εχει τελικα κιρσοκηλη ! θα πρεπει να τελειωσουμε την αντιβιωση και οι δυο ( οπου μας ειπαν κατι που δεν το ηξερα . μας ειπαν οταν ερχομαστε σε επαφη να βαζουμε προφυλακτικο επειδη περνουμε και οι δυο ) μετα αφου τελειωσει αυτη η αντιβιωση ο ανδρας μου να συνεχισει για αλλες δεκα μερες αλλη μια αντιβιωση και μετα να μπουμε στη διαδικασια για δυο χειρουργια ! ενα για την κιρσοκηλη και ενα για την φυμωση !! εχουμε δρομο ακομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@xr. Υπομονή....έχετε δρόμο μπροστά σας αλλά το κάνετε για καλό!!! Καρυότυπο και χρωμόσωμα σας είπαν ή όχι;

οχι δεν μας ειπαν καθολου γιαυτα ! σημερα περιμενω τηλεφωνο απο το γυναικολογο μου να μιλησουμε !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2018 at 9:37 ΠΜ, ο/η xr. είπε:

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ! ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ !! ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ .

 

όσο μικρότερη είσαι τόσο μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας στην εξωσωματική. Να επισκεφθείτε άμεσα ανδρολογο κ αν το πρόβλημα σπέρματος είναι σοβαρό είναι κρίμα να χάσεις χρόνο, χρήμα κ ελπίδες σε σπερματενχυσεις που το ποσοστό επιτυχίας είναι μικρό έτσι κι αλλιώς πόσο μάλλον όταν μιλάμε κ για ένα ζευγάρι που υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...