Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αίμα στο πρώτο τρίμηνο


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια.. πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά θα ήθελα να πω και γω τον πόνο μου.. είμαι τώρα στην 9η εβδομάδα κύησης και εδώ και μια βδομάδα έχω κάθε μέρα λίγο αίμα.. παίρνω utrogestan και ενώ ο γιατρός μου είπε ενθαρρυντικά λόγια εμένα με έχει πάρει από κάτω.. βέβαια είναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου.. Και την συγκρίνω με την πρώτη στην οποία δεν είχα απολύτως τίποτα και όλα πήγαν τέλεια.. ειναι τόσο ψυχοφθόρο να πηγαίνεις τουαλετα και να βλέπεις αυτό το λίγο αίμα κάθε φορά.. Δεν έχω προλάβει να χαρώ την εγκυμοσυνη μου.. Απλά τώρα είμαι όλη μέρα σπίτι ξαπλα και εδώ ψάχνω για συμπαράσταση.. ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου εγώ θα σου πω το εξης είναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη απο την 8 εβδομαδα άρχισα να έχω καφέ υγρά χωρίς κανένα λογο γιατί ήμουν όλη την ωρα ξαπλα επίσης όταν μπήκα στην 12 εβδομαδα ενα πρωι ξύπνησαν και είχα λίγο αίμα και όλα πήγαν πολύ καλά ο γιατρός μου μου έγραψε προγεστερόνη και όλα πάνε καλά :) ο πανικός δεν είναι οτι καλύτερο συμβαίνουν αυτά μου είπε ο γιατρός μου στο πρωτο τρίμηνο .. .σου εύχομαι οτι καλύτερο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hra angel είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου εγώ θα σου πω το εξης είναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη απο την 8 εβδομαδα άρχισα να έχω καφέ υγρά χωρίς κανένα λογο γιατί ήμουν όλη την ωρα ξαπλα επίσης όταν μπήκα στην 12 εβδομαδα ενα πρωι ξύπνησαν και είχα λίγο αίμα και όλα πήγαν πολύ καλά ο γιατρός μου μου έγραψε προγεστερόνη και όλα πάνε καλά :) ο πανικός δεν είναι οτι καλύτερο συμβαίνουν αυτά μου είπε ο γιατρός μου στο πρωτο τρίμηνο .. .σου εύχομαι οτι καλύτερο ❤️

Ναι έχω διαβάσει πάρα πολλά μου έχει πει και ο γιατρός μου ότι συμβαίνουν αυτά Αλλά είναι τόσο δύσκολο γιατί είναι μια βδομάδα τώρα που γίνεται αυτό κάθε μέρα.. ηλικρινα εύχομαι να μη συμβαίνει σε καμία κοπέλα αυτό το πράγμα... θα κάνω υπομονή και θα δούμε.. σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι και σένα με το καλό.. ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαλαρωσε κοριτσακι μου αν ο γιατρος ειναι εθαρρυντικος σημαινει και εσυ απλα πρεπει να εισαι ενταξει μη στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ εμφάνισα ξαφνικά αιμορραγία στην 10η εβδομάδα, μιλάμε να στέκομαι όρθια και  να τρέχει συνεχόμενα πιο πολύ από περίοδο. Έκατσα μόνο δέκα μέρες στο κρεβάτι, πήρα για 2 μήνες προγεστερόνη και χάπι και κρέμα , και επειδή είχε δημιουργηθεί αιμάτωμα είχα σκούρο αίμα μέχρι την 15η. Εννοείται πως θα ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου και θα πάνε όλα καλά!
Με το καλό το μωράκι σου, να είναι γερό και τυχερό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ekore είπε:

Ναι έχω διαβάσει πάρα πολλά μου έχει πει και ο γιατρός μου ότι συμβαίνουν αυτά Αλλά είναι τόσο δύσκολο γιατί είναι μια βδομάδα τώρα που γίνεται αυτό κάθε μέρα.. ηλικρινα εύχομαι να μη συμβαίνει σε καμία κοπέλα αυτό το πράγμα... θα κάνω υπομονή και θα δούμε.. σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι και σένα με το καλό.. ???

Σε καταλαβαίνω απόλυτο όλα καλά θα πάνε θα δεις κ εσύ με το καλο<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η egw είπε:

χαλαρωσε κοριτσακι μου αν ο γιατρος ειναι εθαρρυντικος σημαινει και εσυ απλα πρεπει να εισαι ενταξει μη στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε

Έχεις απόλυτο δίκιο Αλλά μονίμως άθελά μου πάει το μυαλό μου στο κακο.. θα κάνω υπομονή και θα περιμένω έχω πολύ δρόμο μπροστά μου... Ευχαριστώ πολύ πάντως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Και εγώ εμφάνισα ξαφνικά αιμορραγία στην 10η εβδομάδα, μιλάμε να στέκομαι όρθια και  να τρέχει συνεχόμενα πιο πολύ από περίοδο. Έκατσα μόνο δέκα μέρες στο κρεβάτι, πήρα για 2 μήνες προγεστερόνη και χάπι και κρέμα , και επειδή είχε δημιουργηθεί αιμάτωμα είχα σκούρο αίμα μέχρι την 15η. Εννοείται πως θα ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου και θα πάνε όλα καλά!
Με το καλό το μωράκι σου, να είναι γερό και τυχερό!

Εγώ έκανα και μια ενεση προγεστερόνης... Τώρα έχεις γεννήσει..;; Όλα πήγαν καλά..; σκέφτομαι ας πάνε όλα καλά και δε πειράζει που τραβάω όλα αυτά τώρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ekore είπε:

Γειά σας κορίτσια.. πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά θα ήθελα να πω και γω τον πόνο μου.. είμαι τώρα στην 9η εβδομάδα κύησης και εδώ και μια βδομάδα έχω κάθε μέρα λίγο αίμα.. παίρνω utrogestan και ενώ ο γιατρός μου είπε ενθαρρυντικά λόγια εμένα με έχει πάρει από κάτω.. βέβαια είναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου.. Και την συγκρίνω με την πρώτη στην οποία δεν είχα απολύτως τίποτα και όλα πήγαν τέλεια.. ειναι τόσο ψυχοφθόρο να πηγαίνεις τουαλετα και να βλέπεις αυτό το λίγο αίμα κάθε φορά.. Δεν έχω προλάβει να χαρώ την εγκυμοσυνη μου.. Απλά τώρα είμαι όλη μέρα σπίτι ξαπλα και εδώ ψάχνω για συμπαράσταση.. ???

Καλησπέρα! Και εγώ στην 9η εβδομάδα κύησης εμφάνισαν αίμα 3 φορές και με το ultrogestan υποχώρησε!!! Οι γιατροί ξέρουν και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι! Σε καταλάβαινω κ εγώ όλο έκλαιγα αλλά τώρα είναι όλα καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η ekore είπε:

Γειά σας κορίτσια.. πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά θα ήθελα να πω και γω τον πόνο μου.. είμαι τώρα στην 9η εβδομάδα κύησης και εδώ και μια βδομάδα έχω κάθε μέρα λίγο αίμα.. παίρνω utrogestan και ενώ ο γιατρός μου είπε ενθαρρυντικά λόγια εμένα με έχει πάρει από κάτω.. βέβαια είναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου.. Και την συγκρίνω με την πρώτη στην οποία δεν είχα απολύτως τίποτα και όλα πήγαν τέλεια.. ειναι τόσο ψυχοφθόρο να πηγαίνεις τουαλετα και να βλέπεις αυτό το λίγο αίμα κάθε φορά.. Δεν έχω προλάβει να χαρώ την εγκυμοσυνη μου.. Απλά τώρα είμαι όλη μέρα σπίτι ξαπλα και εδώ ψάχνω για συμπαράσταση.. ???

Εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα και αποπρος την 8η περιπου που και που βγαζω και εγω λιγο αιμα. Πηγα στον γιατρο, εκανα καλλιέργεια και μου βρηκε μύκητα που μπορει να ευθύνεται για το λιγο αιματακι αλλα και πολυποδα που δεν ειχε ξανα δει σε καμια απο τις προηγουμενες εξετάσεις..ο οποιος επισης μπορει να φταιει για το αιμα. το μονο που μου ειπε ειναι να ξεκουραζομαι κατα τα αλλα μου ειπε οτι ειναι συχνο φαινομενο στο πρωτο τριμηνο. Και εγω περνω ultrogestan απο την αρχη της εγκυμοσύνης.. να μην αγχώνεσαι και να το απολαυσεις γιατι και η ψυχολογια παίζει πολύ σημαντικο ρολο!!! Θα δεις πολλες κοπελες εδω που ειχαν το ιδιο θεμα και τωρα ειτε φτανουν στο τελος της εγκυμοσύνης είτε κρατανε ηδη τα μωρακια τους στην αγκαλια τους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Viktwria είπε:

Εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα και αποπρος την 8η περιπου που και που βγαζω και εγω λιγο αιμα. Πηγα στον γιατρο, εκανα καλλιέργεια και μου βρηκε μύκητα που μπορει να ευθύνεται για το λιγο αιματακι αλλα και πολυποδα που δεν ειχε ξανα δει σε καμια απο τις προηγουμενες εξετάσεις..ο οποιος επισης μπορει να φταιει για το αιμα. το μονο που μου ειπε ειναι να ξεκουραζομαι κατα τα αλλα μου ειπε οτι ειναι συχνο φαινομενο στο πρωτο τριμηνο. Και εγω περνω ultrogestan απο την αρχη της εγκυμοσύνης.. να μην αγχώνεσαι και να το απολαυσεις γιατι και η ψυχολογια παίζει πολύ σημαντικο ρολο!!! Θα δεις πολλες κοπελες εδω που ειχαν το ιδιο θεμα και τωρα ειτε φτανουν στο τελος της εγκυμοσύνης είτε κρατανε ηδη τα μωρακια τους στην αγκαλια τους :)

Αυτά που μου είπες δεν τα είχα σκεφτεί και η αλήθεια είναι ότι τώρα θα ξεκινήσω να κάνω εξετάσεις.. τις πρώτες δηλαδή που μου έγραψε ο γιατρός... απλά κάνω υπομονή και ξεκουράζομαι.. Έτσι κι αλλιώς δε μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την υποστήριξη.. ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ekore είπε:

Εγώ έκανα και μια ενεση προγεστερόνης... Τώρα έχεις γεννήσει..;; Όλα πήγαν καλά..; σκέφτομαι ας πάνε όλα καλά και δε πειράζει που τραβάω όλα αυτά τώρα.. 

Τότε με το αίμα ναι όλα πήγαν καλά. 

Βίωσα όμως ενδομήτριο θάνατο, γέννησα πριν 37 ημέρες το παιδί μου στην 30+1.

Εννοείται ότι δεν είχε να κάνει με την αιμορραγία που είχα τότε.

Εσύ θα ακούς τις συμβουλές του γιατρού σου, θα χαϊδεύεις την κοιλίτσα σου, θα μιλάς στο εμβρυάκι σου και θα πάνε όλα καλά!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ekore είπε:

Αυτά που μου είπες δεν τα είχα σκεφτεί και η αλήθεια είναι ότι τώρα θα ξεκινήσω να κάνω εξετάσεις.. τις πρώτες δηλαδή που μου έγραψε ο γιατρός... απλά κάνω υπομονή και ξεκουράζομαι.. Έτσι κι αλλιώς δε μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την υποστήριξη.. ????

Ολα καλα θα πανε.. τα ιδια αγχοι, εχουμε ολες, καλο ειναι να τα μοιραζόμαστε και να ακουμε και τους αλλους :) οτι θες εμεις εδω ειμαστε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...