Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιταμίνη D συμπλήρωμα στα βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.. Με απασχολεί παρα πολυ το συγκεκριμένο θέμα. Σε οσες γεννησατε και θηλαζετε αποκλειστικά, σας έδωσαν βιταμίνη D για τα μωράκια σας? Εμας ναι. Ηταν οι οδηγιες του νοσοκομείου. Παρασκευή πήγαμε και στην παιδίατρο μας και μου είπε να τις δώσω, αυτές λεει ε8ναι οι οδηγιες τους.. βοηθάει στα κόκαλα γιατι τα παιδιά μας δεν τα βλέπει πολυ ο ήλιος. Εγω δεν έδωσα, δεν τις αγόρασα κάν για την ακρίβεια!! Εσάς σας δώσανε? Και αν ναι τις παίρνετε? Στην πρώτη μου δεν μου έδωσαν ποτέ κατι τέτοιο.. την παιδίατρο μας την εμπιστεύομαι απόλυτα αλλα και εκεινη δεν το είπε και πολυ ένθερμα το να τις δώσω στην μπεμπα, σαν να το είπε γιατι απλά έτσι έπρεπε!! 

Ευχαριστω πολυ !! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσι μου ναι του το εδωσα κανονικα γενικα τα μικρα εχουν θεματακα με τη βιταμινη αυτη και μεγαλωνοντας ακομη οποτε εγω θεωρησα οτι καλα θα ηταννα τη παρει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw ίσως να εχεις δίκιο... για να την δίνει και σύμβουλος!!! Τι να πω θα την δώσω αν ειναι δεν εχω να χάσω τίποτα απλά τα φοβάμαι ολα αυτά.. αν γινόταν ούτε εμβόλια δεν θα τους έκανα αλλα δεν γίνεται να ρισκάρεις!!! Σε ευχαριστω παρα πολυ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιποτα κοριτσι μου να χαιρεσει τη πεμπα:) 

κι εγω σε οτι εδινα ημουν πολυ επιφυλακτικη και το εψαχνα πολυ για μια δαιφορετικη αποψη και μονο αλλαξα αμεσως παιδιατρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η egw είπε:

τιποτα κοριτσι μου να χαιρεσει τη πεμπα:) 

κι εγω σε οτι εδινα ημουν πολυ επιφυλακτικη και το εψαχνα πολυ για μια δαιφορετικη αποψη και μονο αλλαξα αμεσως παιδιατρο 

Σε ευχαριστω πολυ ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Να σου ζησει η μπεμπα! Λοιπον οντως οι οδηγιες του Π.Ο.Υ. ειναι να δινουμε βιτ. D. Προσωπικα αν&θηλαζα αποκλειστικα (και συνεχιζω να θηλαζω την 13μηνων πλεον μικρη μου) δεν εδωσα D. Ειχα διαβασει σχετικα,θεωρησα οτι δεν ειναι αμεσης αναγκης,δεν μου το επεβαλλε&κανεις οποτε δεν εδωσα. Για αποφυγη ραχιτιδας λενε για τον κινδυνο να ειναι αποδυναμωμενα τα οστα&οι μυες. Τι να σου πω. Καλα φαινεται η μικρη μου,αεικινητη μπουσουλησε 7 μηνων&περπατησε 12 μηνων. Οσον αφορα στην παιδιατρο εχουμε την ιδια με την αδελφη μου το 2016 που γεννησε αυτη της προτεινε να δωσει,εγω γεννησα το 2017 δεν μου το ειπε ποτε. Απλα σου αναφερω τι εκανα εγω,δεν λεω οτι αυτο πχ ειναι το σωστο. Προσωπικα νομιζω&σε επομενο παιδακι το ιδιο θα εκανα. Απλα διαβαζοντας βρηκα οτι ειναι καλυτερα πχ να βγαζουμε τα μωρα στον ηλιο για πχ 5 λεπτακια το μεσημερι για απορροφηση βιταμινης D χωρις αντιηλιακο,εγω το εκανα μετα τους 6 μηνες γιατι πιο πριν ειναι πολυ ευαισθητο  δερματακι. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις καταρχας σε εσενα μετρηση της d&αν ειναι χαμηλη (που συνηθως ειναι) ή να παρεις εσυ συμπληρωμα ή να βρεις τροφες να βοηθηθεις. Σε καθε περιπτωση ο γονιος ενημερωνεται, ζητα ιατρικες οδηγιες&κατοπιν αποφασιζει. Μακαρι να μην χρειαζοταν τιποτα,καθολου χημεια αλλα οπως λες&τα εμβολια ειναι απαραιτητα. Οσο&αν τα φοβομαστε. Να σου ζησει το μωρο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι, εμένα η παιδιατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμού μου είπε να παίρνω εγώ βιταμίνη D 4000IU καθημερινά αφού θηλαζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 κοριτσι μου κ εμας μας την έγραψαν απο το Ιασώ, ρωτησα κ την μαία μου ρωτησα κ την παιδίατρο κ όλοι μου είπαν πως καλο θα ειναι να την παρει! ειδικα τα μωράκια που θα περάσουν χειμώνα τους πρώτους μηνες της ζωής τους. Κ εγω δεν την έδωσα κατευθείαν ηθελα να ρωτησω την παιδίατρο αλλα μου ειπε Πάρτην κ ετσι ξεκίνησα να δίνω στον μικρο μετα την 5η μερα που γυρίσαμε σπιτι! Μαλιστα μου ειπε χαρακτηριστικά «την ξεκινάς τωρα κ την σταματάς με το που σβήσει το πρωτο του κεράκι..1 έτους δλδ»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ έδωσα και δίνω συμπλήρωμα d3 (είναι 9,5 μηνών ο μικρός μας).

Παίρνω κ εγώ συμπλήρωμα όχι επειδή θηλάζω αλλά επειδή έχω έλλειψη στη βιταμίνη D.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...