Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλύτερες μέρες για σύλληψη;


France

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η France είπε:

Αχ κορίτσια λέτε τώρα τον Σεπτέμβριο να γίνει κάτι; Με χαλαρώνει που μιλάμε. Χθες είχαμε επαφή, οπότε κανονικά πρέπει σήμερα να απέχουμε. Είναι όμως Σάββατο, καλή μέρα, πιο χαλαρή όσο να είναι. 

που θα πάει όλο και κάποια από μας θα το καταφέρει τον Σεπτέμβρη να παίρνουμε θάρρος οι υπόλοιπες! κ εμείς το ΄μέρα παρα μέρα έχουμε αλλα σκέφτομαι αυτόν τον μήνα αν μας έρθει και παραπάνω να το επιχειρήσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια αν θελετε να κανετε παραπανω καντε το καμα φορα το αυθορμητο φερνει και πιο καλο αποτελεσμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

που θα πάει όλο και κάποια από μας θα το καταφέρει τον Σεπτέμβρη να παίρνουμε θάρρος οι υπόλοιπες! κ εμείς το ΄μέρα παρα μέρα έχουμε αλλα σκέφτομαι αυτόν τον μήνα αν μας έρθει και παραπάνω να το επιχειρήσουμε!

Ναι μακάρι! Για το παραπάνω ο δικός μου έτοιμος είναι χαχα. Όμως σκέφτομαι τη δυναμική του σπέρματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η France είπε:

Ναι μακάρι! Για το παραπάνω ο δικός μου έτοιμος είναι χαχα. Όμως σκέφτομαι τη δυναμική του σπέρματος.

χαχα α μπράβο κι εγώ αυτό σκέφτομαι!!! η καλυτερη περίοδος των ανδρών νομίζω!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

χαχα α μπράβο κι εγώ αυτό σκέφτομαι!!! η καλυτερη περίοδος των ανδρών νομίζω!!?

Ναι η καλύτερη τους όντως. Χαχα Εσείς είστε σε αναμονή αποτελέσματος ή είναι να ξεκινήσετε προσπάθεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η France είπε:

Ναι η καλύτερη τους όντως. Χαχα Εσείς είστε σε αναμονή αποτελέσματος ή είναι να ξεκινήσετε προσπάθεια;

ξεκινάμε νέα προσπάθεια! πριν λίγες μέρες είχα θετικό λάθος τεστ εγκυμοσύνης! βέβαια βιαστική κι εγώ το έκανα την ημέρα που περίμενα περίοδο, κάνω το τεστ θετικό χαίρομαι συγκρατημένα βέβαια, αργότερα το απόγευμα-βράδυ είχα αίμα πήρα τον γιατρό και μου είπε να κάνω χοριακή η οποία ήταν αρνητική! δηλαδή δεν ήμουν έγκυος και αδιαθέτησα κανονικά! πήρα τέτοια στεναχώρια, φοβήθηκα πως είχα βιοχημική κύηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από μένα έχω 2 παιδιά κ τώρα πάλι  είμαι έγκυος στο 3ο.(γενικά δεν πιάνω εύκολα)..από την πείρα αυτή θα σ πω ότι θέλει καλύτερα μέρα παρά μέρα σε όλο τον κύκλο ,ειδικά αν δεν ξέρεις τις γόνιμες μέρες,αν τι ξέρεις πριν την ωορρηξία είναι σημαντικό να έχεις την επαφή κ μια μέρα μετά...αλλά στην ουσία είναι πριν.τώρα για τον οργασμό ίσα ίσα βοηθάει πιο πολύ για να βρει καλύτερα το ωάριο το σπερματοζωάριο,όταν η γυναίκα είναι σε οργασμό...Κ αυτό το λένε κ για το φύλο,κοριτσι=Όχι οργασμός, αγορι=Ναι οργασμός για την γυναίκα.

ΤΙΡ: πριν τελειώσει ο άντρας να έχετε βάλει ένα μαξιλάρι κάτω από τον ποπο,βοηθάει για πιο εύκολη σύλληψη ,ειδικά τις γυναίκες με οπίσθια μήτρα κ να μένετε ξαπλωμένος εκεί για 30λεπτά.αυτά..καλή επιτυχία!!!!

ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ.ΦΈΡΝΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

ξεκινάμε νέα προσπάθεια! πριν λίγες μέρες είχα θετικό λάθος τεστ εγκυμοσύνης! βέβαια βιαστική κι εγώ το έκανα την ημέρα που περίμενα περίοδο, κάνω το τεστ θετικό χαίρομαι συγκρατημένα βέβαια, αργότερα το απόγευμα-βράδυ είχα αίμα πήρα τον γιατρό και μου είπε να κάνω χοριακή η οποία ήταν αρνητική! δηλαδή δεν ήμουν έγκυος και αδιαθέτησα κανονικά! πήρα τέτοια στεναχώρια, φοβήθηκα πως είχα βιοχημική κύηση.

θετικό τεστ κ λάθος δύσκολο,ή ήταν βιοχημική ή μήπως το μετεφρασες λάθος το αποτέλεσμα.όπως κ να έχει καλή επιτυχία κ όχι άγχος κορίτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΦΑΙΗ2 είπε:

Να μην αγχώνεσαι,ειναι και θέμα ψυχολογίας. .μολις χαλαρωσεις λίγο να δεις που θα έρθει! !!?

το ξερω οτι ειναι και θεμα ψυχολογιας αχχχ που ειναι η χαλαροτητα προ πεμπε :) τοτε ναι δεν ειχα κανενα αγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ζουζουνα* είπε:

θετικό τεστ κ λάθος δύσκολο,ή ήταν βιοχημική ή μήπως το μετεφρασες λάθος το αποτέλεσμα.όπως κ να έχει καλή επιτυχία κ όχι άγχος κορίτσια.

ευχαριστουμε πολύ!!  Και για τη συμβουλή!  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η egw είπε:

το ξερω οτι ειναι και θεμα ψυχολογιας αχχχ που ειναι η χαλαροτητα προ πεμπε :) τοτε ναι δεν ειχα κανενα αγχος

Καλά τώρα ποια σου δίνει συμβουλές. .....χαχα!!!είμαι ο ορισμός του αγχους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η France είπε:

Αχ κορίτσια λέτε τώρα τον Σεπτέμβριο να γίνει κάτι; Με χαλαρώνει που μιλάμε. Χθες είχαμε επαφή, οπότε κανονικά πρέπει σήμερα να απέχουμε. Είναι όμως Σάββατο, καλή μέρα, πιο χαλαρή όσο να είναι. 

Βρε μη καθεσαι και σκεφτεσαι τις μερες.Οκ να υπολογιζεις τις γονιμες αλλ α μεχρι εκει.Μη τρελαινεσαι με το μια παρα μια.Σε μενα το καθε μερα επιασε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2018 at 2:17 ΜΜ, ο/η France είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας υγιή και γλυκούλια και καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης.

Εγώ βρίσκομαι στην προσπάθεια ακόμη μετά από κάποιες ατυχίες και δυσκολία τώρα να ξαναμείνω έγκυος.

Εκτός από το άγχος που υπάρχει και δεν μπορώ να το διώξω εύκολα (και ο άνδρας μου αν και θέλει να δείχνει πιο χαλαρός), θα ήθελα να σας ζητήσω τα φώτα σας. Ποια είναι η επιτυχημένη συνταγή για τη σύλληψη; Τώρα μπαίνω σιγά σιγά ξανά στις γόνιμες ημέρες και ήθελα να ρωτήσω καλύτερα η επαφή να γίνεται κάθε ημέρα ή ημέρα παρά ημέρα; 

Επίσης την ημέρα της ωορρηξίας (που δεν μπορώ και σίγουρα να πω ποια θα είναι) ή την προηγούμενη ή επόμενη; 

Συγγνώμη για το εκτός θέματος post αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας και ελπίζω να δημοσιευθεί.

Πολλές ευχές!

Γεια σου κοριτσι! Θα σου πω και εγω συγκεντρωτικα απο τους γιατρους και την εμπειρια μου το εξης
Σωστα σου λενε τα κοριτσια οτι ειναι θεμα τυχης γιατι σε μεγαλο βαθμο ειναι.
Απο κει και περα ας το παρουμε απ το αγχος ναι το αγχος ειναι κακο αλλα μην το λεμε ετσι τοσο θεωρητικα, το αγχος αυτο που πρακτικα μπορει να προκαλεσει ειναι να αλλαξει το ποτε θα κανεις ωορρηξια απο κει και περα η ωχρινικη σου φαση δεν θα επηρεαστει ιδιαιτερως.
Σχετικα με το σπερμα και τις επαφες μια φορα την ημερα δεν θα αποδυναμωσει το σπερμα σε καμια περιπτωση και εφοσον μπορεις σιγουρα το καθε μερα ειναι καλυτερο αν δεν γινεται με το προγραμμα σας το μερα παρα μερα ειναι επισης καλη λυση. Γνωμη μου μην σταματησεις τις επαφες νωρις καθως πχ εγω παροτι ειχα 28 μερες κυκλο, ωορρηξια οταν επιασα το σπορι μου εκανα την 17η μερα του κυκλου!
Οπως επισης σου ειπαν ηδη τα κοριτσια ειναι καλυτερα να υπαρχει σπερμα οταν πεσει το ωαριο οποτε προσπαθεις να πετυχεις την ωορρηξια στην αρχη της.
Αν σε αγχωνει ολο αυτο η αν δεν εχετε τον χρονο να εχετε τοσες επαφες μεσα στον μηνα εγω θα συνεχισω να φωναζω ΤΕΣΤ ωορρηξιας ωστε να εχεις στοχευμενα σωστες επαφες.
Καλη επιτυχια οπως και να χει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά μιλώντας, έμεινα έγκυος τον 3ο μήνα προσπαθειών ΑΜΕΣΩΣ μόλις τελείωσε η περίοδος. Δηλαδή 7η μέρα. Αυτά με το μέτρημα, τις θερμοκρασίες, τη μία φορά ή τις δύο δεν τα λογαριάζω. Εμείς έτυχε να έχουμε επαφές ανά δυο ημέρες, μία ημέρα μάλιστα 2 φορές και μετά μπορεί να έτυχε να μην έχουμε καθόλου στο δεύτερο μισό του κύκλου....
Και φίλη μου πάντως το γιο της τον "έπιασε" ακριβώς όπως κι εγώ. Όταν δηλαδή το ωάριο είναι στα πιο φρέσκα του.
Άλλη φίλη που παλεύει με ωορρηξίες και μονές/ζυγές μέρες, ακόμα προσπαθεί....

ΥΓ. Από άγχος, έπρεπε να είχαν τη φωτογραφία μου δίπλα στη λέξη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinaVE τι κυκλο εχεις; για να λες οτι επιασες 7η μερα... σκεφτομαι οτι παιζει η ωορρηξια σου να εγινε μια δυο μερες μετα; Αρα εχεις μικρο κυκλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Προσωπικά μιλώντας, έμεινα έγκυος τον 3ο μήνα προσπαθειών ΑΜΕΣΩΣ μόλις τελείωσε η περίοδος. Δηλαδή 7η μέρα. Αυτά με το μέτρημα, τις θερμοκρασίες, τη μία φορά ή τις δύο δεν τα λογαριάζω. Εμείς έτυχε να έχουμε επαφές ανά δυο ημέρες, μία ημέρα μάλιστα 2 φορές και μετά μπορεί να έτυχε να μην έχουμε καθόλου στο δεύτερο μισό του κύκλου....
Και φίλη μου πάντως το γιο της τον "έπιασε" ακριβώς όπως κι εγώ. Όταν δηλαδή το ωάριο είναι στα πιο φρέσκα του.
Άλλη φίλη που παλεύει με ωορρηξίες και μονές/ζυγές μέρες, ακόμα προσπαθεί....

ΥΓ. Από άγχος, έπρεπε να είχαν τη φωτογραφία μου δίπλα στη λέξη....

Αρχικά χαιρομαι που ήσουν τυχερή και επιασες το παιδακι σου εύκολα. 

Αλλα επειδή εδω τα κορίτσια θελουν να ξερουν ποτε ειναι οι καλύτερες μερες πρεπει να πω οτι επειδή ετυχε εσυ να εχεις νωρις ωορρηξία δεν σημαίνει οτι αυτο συμβαίνει σε όλες. Αν η ωορρηξία σου ήταν 15η ή ακομα και 17η μερα εφοσον δεν ειχατε επαφες μετα τα μεσα του κύκλου θα ηταν εντελώς αδύνατον να μείνεις έγκυος. Ουτε καν ο κυκλος δεν σου εγγυάται ποτε κανεις ωορρηξία μπορει με 29 μερες κύκλο να κάνεις ωορρηξια 12η μερα ή μεχρι και 17η. 

Η φίλη σου δεν εχει αποτύχει επειδη κανει τεστ ωορρηξίας και αν δεν εκανε δεν θα ειχε καλύτερα αποτελέσματα. Ειναι σεβαστό να μην θες να μπαίνεις σε διαδικασίες με τεστ κλπ αλλα οι λυσεις ειναι ειτε τεστ ωορρηξίας ειτε επαφές ανα 2 μερες σε ολο τον κύκλο. Οτιδήποτε διαφορετικό μονο μειωνει τις πιθανότητες σύλληψης καθε μήνα. Φυσικα και μπορει να μεινεις έγκυος κ με μια επαφή τον μηνα αλλα εδω το θεμα ειναι "καλυτερες μερες για σύλληψη"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με την @Μπλε. Το ωάριο δ υπάρχει αε όλο τ κυκλο κ στις αρχές είναι φρέσκο άλλα μετά μπαγιατευει. Εφόσον γίνει η ωορηξια τ ωάριο ζει ένα 24ωρο. Το ποτέ θα γίνει σε κάθε κοπέλα έχει διαφορά. Σε ένα ιδανικό κύκλο 28 ημερών γίνεται περίπου την 14η μέρα. Η ωορηξια πάει βάση κύκλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η @konstantinaVE δε σημαίνει ότι είχε ωορρηξία την 7η ημέρα πράγμα σπάνιο σε κύκλο 26-30 ημερών. Το σπέρμα όμως μπορεί σε ιδανικές συνθήκες να επιβιώσει μέχρι και 5 ημέρες. Οπότε η σύλληψη μπορεί να έγινε μέχρι και 5 ημέρες αργότερα. Όσον αφορά τις καλύτερες ημέρες εγώ γνωρίζω από το γιατρό μου τα εξής: Σίγουρα η καλύτερη ημέρα είναι αυτή της ωορρηξίας, αλλά είναι σημαντικό και επαφή την προηγούμενη ημέρα για δύο λόγους α) διότι το σπέρμα χρειάζεται γύρω στις 7 ώρες να ενεργοποιηθεί ώστε να γονιμοποιήσει το ωάριο και β) διότι μερικές φορές το ωάριο μπορεί να ζήσει λιγότερο από 24 ώρες τουλάχιστον όμως 12, και καλό είναι να υπάρχει ''ετοιμοπόλεμο'' σπέρμα μόλις το αυγουλάκι κάνει την εμφάνιση του για να επιτευχθεί το timing σε κάθε περίπτωση. Όσο για τη συχνότητα επαφών άλλοι γιατροί λένε κάθε δύο ημέρες για να δυναμώνει το σπέρμα και άλλοι κάθε μέρα για να υπάρχει πάντα διαθέσιμο σπέρμα. Ο δικός μου είναι της δεύτερης άποψης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η vayaki είπε:

@konstantinaVE τι κυκλο εχεις; για να λες οτι επιασες 7η μερα... σκεφτομαι οτι παιζει η ωορρηξια σου να εγινε μια δυο μερες μετα; Αρα εχεις μικρο κυκλο; 

Έχω σταθερότατο 31 ημερών. Η ωορρηξία μου είναι αργά, συνήθως γύρω στη 15η. Μπορεί τότε το ωάριο να είναι πιο χαμηλά κι άρα πιο προσβάσιμο στο σπερματοζωάριο, αλλά πιο γερό είναι αμέσως μόλις σκάσει, δηλαδή τις πρώτες μέρες του κύκλου. 
Τώρα τί να σου πω.... Κι εγώ κι η φίλη μου τότε συλλάβαμε. Μπορεί να είναι και τυχαίο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Αρχικά χαιρομαι που ήσουν τυχερή και επιασες το παιδακι σου εύκολα. 

Αλλα επειδή εδω τα κορίτσια θελουν να ξερουν ποτε ειναι οι καλύτερες μερες πρεπει να πω οτι επειδή ετυχε εσυ να εχεις νωρις ωορρηξία δεν σημαίνει οτι αυτο συμβαίνει σε όλες. Αν η ωορρηξία σου ήταν 15η ή ακομα και 17η μερα εφοσον δεν ειχατε επαφες μετα τα μεσα του κύκλου θα ηταν εντελώς αδύνατον να μείνεις έγκυος. Ουτε καν ο κυκλος δεν σου εγγυάται ποτε κανεις ωορρηξία μπορει με 29 μερες κύκλο να κάνεις ωορρηξια 12η μερα ή μεχρι και 17η. 

Η φίλη σου δεν εχει αποτύχει επειδη κανει τεστ ωορρηξίας και αν δεν εκανε δεν θα ειχε καλύτερα αποτελέσματα. Ειναι σεβαστό να μην θες να μπαίνεις σε διαδικασίες με τεστ κλπ αλλα οι λυσεις ειναι ειτε τεστ ωορρηξίας ειτε επαφές ανα 2 μερες σε ολο τον κύκλο. Οτιδήποτε διαφορετικό μονο μειωνει τις πιθανότητες σύλληψης καθε μήνα. Φυσικα και μπορει να μεινεις έγκυος κ με μια επαφή τον μηνα αλλα εδω το θεμα ειναι "καλυτερες μερες για σύλληψη"

Πρώτον, η φίλη μου δεν ασχολήθηκε καν με τεστ. Έμεινε έγκυος τον 1ο μήνα. 
Δεύτερον, δεν είχα ωορρηξία όταν συνέλαβα.
Τρίτον, κι εγώ ακριβώς στις "καλύτερες μέρες για σύλληψη" απαντάω: Ακριβώς μετά την περίοδο!
Αυτή είναι η γνώμη μου και η εμπειρία μου. 
Βλέποντας δε, ένα σωρό κοπέλες να μετράνε μέρες και να περιμένουν με 3-4 επαφές το μήνα, γεμάτες άγχος (γιατί όπως και να το κάνουμε, το μέτρημα κι η παρακολούθηση της ωορρηξίας είναι αγχωτικές διαδικασίες) να μείνουν έγκυες, καταλήγω στο ότι δε θέλει να περιμένεις τη 12η ή την 15η. 
Ξεκινάμε αμέσως μετά την περίοδο και συνεχίζουμε εως την ωορρηξία, όσο γίνεται ΧΩΡΙΣ να είναι αυτοσκοπός....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Πρώτον, η φίλη μου δεν ασχολήθηκε καν με τεστ. Έμεινε έγκυος τον 1ο μήνα. 
Δεύτερον, δεν είχα ωορρηξία όταν συνέλαβα.
Τρίτον, κι εγώ ακριβώς στις "καλύτερες μέρες για σύλληψη" απαντάω: Ακριβώς μετά την περίοδο!
Αυτή είναι η γνώμη μου και η εμπειρία μου. 
Βλέποντας δε, ένα σωρό κοπέλες να μετράνε μέρες και να περιμένουν με 3-4 επαφές το μήνα, γεμάτες άγχος (γιατί όπως και να το κάνουμε, το μέτρημα κι η παρακολούθηση της ωορρηξίας είναι αγχωτικές διαδικασίες) να μείνουν έγκυες, καταλήγω στο ότι δε θέλει να περιμένεις τη 12η ή την 15η. 
Ξεκινάμε αμέσως μετά την περίοδο και συνεχίζουμε εως την ωορρηξία, όσο γίνεται ΧΩΡΙΣ να είναι αυτοσκοπός....

Κοσταντινα μ σας παρακολοθθο κ ενιμερονομε.. Κ. Εγς. Ετσι. Νμζ εν μετρραμε. Μερεσ κ καμνυμε οποτε. Θελουμε χωρις. Ανγχος..τι.ενοις ποσες μερες. Μετα τι περιοδο. Μπορις. Να εχις ςπαφες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinaVE για να συλλάβει πρέπει να γίνει ωορηξια. Άλλο να έχεις επαφή πριν την ωορηξια. Σύλληψη χωρίς ωορηξια δ γίνεται. Να έχεις επαφή σήμερα κ αύριο μεθαύριο ωορηξια ναι γίνεται. Το ιδανικό είναι επαφές σε όλο τ κυκλο. Ακόμη κ μια κοπέλα με σταθερό κυκλο κ σταθερή ωορηξια μπορεί ένα μηνα να κάνει νωρίτερα η αργότερα από τ κανονικο της. 

Αν δ παρακολουθείς την ωορηξια σου (Όχι Εσύ, γενικα) με υπέρηχο η με τεστ ωορηξια τ καλύτερο είναι οι συχνές επαφές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι σαφές σε όλες μας ότι το καλύτερο είναι να υπάρχουν επαφές σε όλον τον κύκλο, χωρίς άγχος και στρες και αμέσως μετά την περίοδο και μέρα παρά μέρα, ενίοτε και κάθε μέρα και όλα αυτά τα πολύ ορθά θεωρητικά γιατί πρακτικά αυτό μπορεί να γίνει για ένα-δυο-τρείς μήνες. Μετά πλην της κούρασης, προστίθεται και το άγχος το οποίο όσο και να λέμε, ότι πρέπει να φύγει για να μεινουμε δε φεύγει και το 80% των εγκύων σήμερα έχουν υπάρξει αφόρητα αγχωμένες. Ωστόσο το τοπικ είχε ως ερώτημα το πότε ειναι οι καλύτερες μέρες για να έχει στοχευμένες επαφές, οπότε παίρνοντας αυτό ως δεδομένου καταλαβαίνουμε ότι το μέρα παρά μέρα ίσως να μην παίζει σαν ενδεχόμενο (όπως και σε πολλές από εμάς), άρα οι οδηγίες των τεστ ωορρηξίας και των γιατρών ειναι επαφές γύρω από τις γόνιμες μέρες οι οποίες είναι βασικά ΠΡΙΝ γίνει ωορρηξία (μια-δυο-τρεις μερες πριν) τη μέρα της ωορρηξίας καθώς και την επόμενη αυτής. Αν κάνει τεστ ωορρηξίας κάποια κοπελα και έχει κύκλο πχ 28 ημερών, ξεκινάει επαφές όταν ξεκινάει να κάνει τα τεστ (δηλαδη 11η μέρα), και αν θεωρητικά βγει το τέστ θετικό τη 13η μερα εξακολουθεί και κάνει άλλες 2 μέρες τουλάχιστον. (Δηλαδή οι επαφές της να γίνονται στο γόνιμο παράθυρο των 5 περιπου ημερών). Για το μέρα παρα μέρα ή το κάθε μέρα προσωπική μου άποψη είναι πως αν ακολουθείς το "'εχω επαφές όλο το μήνα" τότε καντες μερα παρα μερα, ειδάλλως θα θελετε νοσοκομειο και οι δυο και βιταμινες μαζι, αλλιώς αν ειναι στοχευμένες τις γονιμες μέρες καντο σερι.

Γενικά πάντως επαφές τύπου μια βδομαδα πριν την ωορρηξία και έμεινα έγκυος ή επαφές μια βδομάδα μετά την ωορρηξία και έμεινα εγκυος προφανως δε στέκουν. Απλώς εκεινο το μήνα έτυχε να έχει μετατοπιστεί η ωορρηξία άρα θα μετατοπιζόταν και ο κύκλος που τυχόν ερχόταν. Αυτές ομως, ειδικά σε σταθερούς κύκλους, είναι σπάνιες περιπτώσεις.

Καλή επιτυχία σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...