Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλοχειος καταθλιψη


Recommended Posts

Δε μπορώ να μένω σπίτι μόνη τα πρωινά που φεύγει ο άντρας μου για δουλειά με πιάνει πανικός και σκέφτομαι οτι δε μπορώ να κάνω τα πράγματα που εκανα παλιά,όπως να βγω για ένα καφέ μου είναι δύσκολο με το μωρό. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην φυσικα και μπορεις να παρεις το μωρακι σου ειδικα οσο βολευει ο καιρος και να πατε για καφε τωρα που ειναι μικρο οταν μεγαλωσει θα ειναι που θα πρεπει να επιλεγεις καταλληλους τοπους και παλι θα πηγαινεις

γιατι σε πιανει πανικος; σκεφτεσαι οτι δνε μπορεις να τα καταφερεις μονη;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marakitat είπε:

Καλησπέρα,εχω γεννησει εδω και 4 μηνες και νιώθω άσχημα ψυχολογικά. .περιμένω δικες σας εμπειρίες 

Nα χαίρεστε το μωράκι σας!!Ελπίζω να σου στείλουν κ κοπέλες με παρόμοια εμπειρία κ να σε συμβουλέψουν!!Σίγουρα απ τις ορμόνες κ απ την αλλαγή της καθημερινοτητάς λογικό να νιώθεις έτσι!!Είμαι σίγουρη με προσωπική προσπάθεια θα το ξεπεράσεις!!Αν έχεις βοήθεια απο γιαγιάδες θα μπορούσες να αφήσεις για λίγο το μωράκι να βγείς μια βόλτα μόνη ή με μια φίλη στα μαγαζιά,έναν καφέ!!Αν δν υπάρχει βοήθεια ίσως με τον αντρούλη σου κ το μωράκι να πάτε βολτες γτ κ ο καιρός ακόμα κρατάει!!!Πηγαίνε κομμωτήριο να κάνεις μια αλλαγή να ανανεωθείς!!!Κ γτ όχι αν χρειαστεί να μιλήσεις κ με κάποιον ειδικό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Νιώθεις απόλυτα φυσιολογικα κ αυτό που περιγράφεις δεν είναι επιλοχειος κατάθλιψη αλλά αν θες να σου φύγει κι από το μυαλό κάνε ένα τηλεφώνημα στο κέντρο ημέρας ψυχικής υγείας εγκύου κ νέας μητέρας" φαιναρετη" παρέχουν ακριβώς αυτή την ψυχική υποστήριξη

Στο δια ταύτα τώρα εγώ ένιωθα ακριβώς όπως εσύ..δεν είχα κ βοήθεια κ έκλαιγα με μαύρο δακρυ ..τελικά αποφάσισα πως με μερικές αλλαγές όλα γίνονται..έβγαινα για καφέ με το μωρό..δόξα το θεό ακόμα καλοκαίρι είναι δεν έχεις θέμα αρρώστιας καπνού τσιγάρου κτλ .το μωράκι σου είναι μικρό( μεγαλώνοντας κουβαλάς πολύ περισσότερα) αλλά όλα πήγαν καλά..σου φαίνεται τώρα βουνό όπως σε όλες ...αλλά ειλικρινά με τον καιρό βελτιώνεται η κατασταση

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakitat είπε:

Δε μπορώ να μένω σπίτι μόνη τα πρωινά που φεύγει ο άντρας μου για δουλειά με πιάνει πανικός και σκέφτομαι οτι δε μπορώ να κάνω τα πράγματα που εκανα παλιά,όπως να βγω για ένα καφέ μου είναι δύσκολο με το μωρό. .

Και εγώ τους πρώτους μήνες ήμουν δυστυχισμένη. Τα έχω ξεχάσει τελείως πια. Επειδή ήμασταν και είμαστε τελείως μόνοι μας σε μία ξένη χώρα, δεν είχα τη μαμά μου ή τη πεθερά μου (όσον αφορά αυτή, καλύτερα) να περάσει να πούμε μια κουβεντούλα, να μου κρατήσει έστω 10 λεπτά το μωρό για να χτενίσω λίγο τα μαλλιά μου ή να φτιάξω ένα καφεδάκι. Εξάλλου θήλαζα αποκλειστικά, πως να τον αποχωριστώ. Και κοντά 2 χρόνια μετά, ακόμα όπου πηγαίνουμε πάμε και οι 3 πακέτο. Ούτε για φαγητό μόνοι μας ούτε σινεμά ούτε τίποτα.

Όμως μέσα από αυτό το κολλητιλίκι και αυτήν την έλλειψη ελευθερίας, εμείς καταφέραμε με υπομονή και επιμονή και προσαρμόσαμε τη ζωή μας προς το καλύτερο. Καφέ θέλαμε; Και οι 3 μαζί!!! Εκδρομή κάπου για σκ θέλαμε; Και το νεογέννητο μαζί! Καφέ με φίλη μου ήθελα; Και ο μικρός μου μαζί! Φαγητό σε ακριβό εστιατόριο θέλαμε; Το μωρό στο καρότσι μαζί μας!!! Στο πρώτο του brunch πήγε 10 ημερών. Και τί δεν έχουμε κάνει και πού δεν έχουμε πάει!  Κ@λ@ δεν στρώνουμε από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε.

Άρα να σκέφτεσαι ότι δεν χρειάζεται να στερηθείς τίποτα από το παρελθόν σου, απλά έχει προστεθεί και ένα ακόμα μέλος στην παρέα σας. Και φυσικά αν έχεις βοήθεια να την εκμεταλλευτείς. Απλά σου λέω να βλέπεις το μωράκι σου ως ένα ανθρωπάκι που μέσα από τα μάτια σου και τη ζωή σου, θα γνωρίσει και αυτό τον κόσμο. Που θα συντροφεύει ο ένας τον άλλον και θα πορευτείτε μαζί και ευτυχισμένοι. Και όσο θα μεγαλώνει θα γίνεται ακόμα καλύτερα ?

 

Χαμογέλα καλέ!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω την αληθεια επειδη και εμεις δεν εχουμε καμια βοηθεια αυτο κανουμε και ειναι καλυτερα πιο παλια τρελαινομουν και να ειναι στο προγραμμα του και ετσι κι αλλιως ε τωρα πια χαλαρωσα θα παμε την εκδρομη μας και αν κοιμηθει στο αμαξι θα παει για υπνο πιο μετα ε δε θα σκασω κιολας

απλα το μονο θεμα δεν μπορω να ερθω σε επαφη με τον αντρα μου οποτε θελω γιατι ειμαι κουρασμενη και αυτο ηταν θεμα οταν ειχαμε συγκεκριμενες μερες γιατι ηθελα να συλλαβω αφου τωρα το εγκαταλειπω αυτο ας παει οποτε θελει

να σου πω και κατι εγω συνηθισα τοσο το ζουζουνι στο σπιτι ακοομη και οταν θα ηθελα απλα να μην ειναι εδω που θα μου λειψει απιστευτα τωρα που θα παει σχολειο 

γιαυτο ρουφηξε το απλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωρό σου πρώτα από όλα! Συμφωνώ με όσα είπαν οι κοπέλες παραπάνω και θα συμπληρώσω μόνο ότι όσο το μωρό σου κάθεται σε ένα καρότσι και μπορεί να κοιμηθεί και εκεί είσαι μια χαρά. Θα πάρεις βέβαια τσιμπράγκαλο μαζί (πάνες, γάλα σκόνη και ζεστό νερό - αν δίνεις ξένο, μωρομάντηλα, πανάκια κλπ) αλλά το μωρό μπορείς να το πάρεις όπου θες! Αν θηλάζεις δε, μόνο πάνες και μωρομάντηλα χρειάζεσαι, άντε και κανένα ρουχαλάκι έξτρα! Όταν όμως βγει στο πόδι, εκεί θα δεις γλέντια! Τότε δεν θα μπορείς να πιεις έναν καφέ σαν άνθρωπος, θα θέλει κυνήγι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια και για τις ευχές σας και για τις συμβουλες σας..θα προσπαθήσω να κάνω αυτα που μου λέτε. .απλως ειναι στιγμές που νιωθω οτι δε μπορω να κανω τιποτα,ουτε καν τις δουλειες του σπιτιου..νιωθω οτι εγκλωβιστηκα στο σπιτι, παλια επαιρνα το καπελακι μου και εφευγα που λενε..τωρα πρεπει να μην εχει πολυ ζεστη,πρεπει συγκεκριμενες ωρες να βγω με το μωρο..ππφφφ δε ξερω νιωθω μπερδεμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το πρεπει νπομιζω οτι το κανοτμε και εμεις υπερβολικο οπως και εγω το εκανα και δεν κερδισα τιποτα οκ υπαρχουν ομως καποια μερη που δεν πρεπει αλλα για να κανουμε ενα παιδι χρειαζονται και καποιες θυσιες που πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενες γιαυτο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης σκεψου θα τον εχεις για λιγο καιρο τοσο μικρο να το χαρεις και να τον απολαυσεις μετα και παλι ελευθερη θα εισαι εμενα που ηταν 4 χρονια σε αυτο το ρυθμο και κλαιγομαι που θα με αφησει και θα παει σχολειο απολαυσε το οτ μικρο σου παιξε το ρουφηξε το και οταν θες βολτα παρε το μαζι σου στο καροτσι δεν εγινε τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο απλώς με πιάνει η απελπισία μερικές φορές,έχει μαλώσει και η μαμά μου με τον άντρα μου και δε μπορει να ερθει στο σπιτι για να εχω βοήθεια. .και είμαι χάλια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρεπει ομως κοριτσι μου να τα βρειτε με τη μαμα σου και για σενα και για το παιδι χρειαζεται τη γιαγια

πεθερα δεν εχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι κατι πολυ σοβαρο(απαντα με ναι η οχι δε εισαι υποχρεωμενη να πεις τα προσωπικα σου)

σε αφηνει εσενα να εχεις επαφες μαζι της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Μένει λίγο μακρια..βρισκόμαστε μονό έξω για κανένα καφέ. .δύσκολες καταστάσεις. .και ολο αυτο μου επιδεινώνει τα συμπτώματα που εχω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...