Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άγχος και δουλειά σε προσπάθειες τεκνοποίησης


Love28

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις ανησυχίες μου.. Σήμερα μου ήρθε περίοδος?ς. Προσπαθούμε εδώ και 9 μήνες για μωράκι με το σύντροφό μου.. Τους πρώτους 5μήνες βέβαια μετά από κάθε επαφή πήγαινα αμέσως τουαλέτα ή για ντουζ, μιας και δεν ήμουν τόσο ενημερωμένη.. δεν ξέρω αν παίζει τόσο πολύ σημασία..Εσείς τι λέτε? Σαν δεύτερο σκέλος.. Έχω διαβάσει ότι το άγχος δεν βοηθά για εγκυμοσύνη.. Η αλήθεια είναι ότι εργάζομαι, αλλά πλέον με έχει κουράσει η δουλειά αυτή.. Όλο το χειμώνα κάνοντας δυο δουλειές σκεφτόμουν "φταίει το στρες και δεν τα καταφέρνουμε..θα έρθει το καλοκαίρι το πολυπόθητο μωρό!" Δεν ήρθε όμως! Και τώρα που θα ξαναρχίσω τις δυο δουλειές, μου φαίνεται βουνό..  Ο μόνος λόγος που κάθομαι τους τελευταίους μήνες στην μια δουλειά (όντας και ασφαλισμένη ημιαπασχόληση) είναι για την άδεια που μπορώ να πάρω σε περίπτωση εγκυμοσύνης, μιας και τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα! Αλλά πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση πια.. Και η αρνητικότητα αυτή ίσως επηρεάζει τις προσπάθειές μας! Στη θέση μου τι θα κάνατε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εύχομαι να τα καταφέρετε κι εμείς στην προσπάθεια είμαστε.

Η γνώμη μου είναι να μην αφήσεις τη δουλειά σου. Και να καθήσεις σπίτι, το άγχος για το μωρό μάλλον θα μεγεθύνει καθώς θα το σκέφτεσαι πιο έντονα. 

Δυστυχώς το άγχος υπάρχει. Κι εγώ είμαι πολύ αγχωμενη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το άγχος και το στρες υπάρχει δυστυχως στο 90% οσων προσπαθουμε. Πολλες φορές έχω σκεφτεί ότι φταίει η δουλεια, το αγχος, η κουραση κλπ, αλλα ειμαι σίγουρη οτι και παλι τα ιδια αποτελέσματα θα είχα γιατι και το καλοκαίρι που χαλάρωσα όπως είπες και εσύ δεν ήρθε και κάτι. Ισα ισα στην περίπτωση μου χτύπησα και μια καθυστέρηση ανευ λόγου :P Θελει υπομονη και επιμονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Το άγχος και το στρες υπάρχει δυστυχως στο 90% οσων προσπαθουμε. Πολλες φορές έχω σκεφτεί ότι φταίει η δουλεια, το αγχος, η κουραση κλπ, αλλα ειμαι σίγουρη οτι και παλι τα ιδια αποτελέσματα θα είχα γιατι και το καλοκαίρι που χαλάρωσα όπως είπες και εσύ δεν ήρθε και κάτι. Ισα ισα στην περίπτωση μου χτύπησα και μια καθυστέρηση ανευ λόγου :P Θελει υπομονη και επιμονη.

Εύχομαι και στις δύο να έχετε σύντομα ενα θετικό τεστ, μια υψηλή χοριακη, κάτι βρε αδερφέ!

Η αλήθεια είναι ότι στο πίσω μέρος του μυαλού το εχεις όταν κάνεις ελεύθερα επαφές.. αλλά κατά την διάρκεια του μήνα σκέφτομαι θετικά ή δεν το σκέφτομαι καθόλου.. απλά απολαμβάνω το σεξ με το σύντροφό μου όσο τίποτα.. Η ελεύθερη επαφή έχει άλλη χαρη! Μόνο μέρες σαν κι αυτή που μου έρχεται περίοδος στεναχωριέμαι! 

Την αρνητικότητα μου την προκαλεί η πρωινή μου δουλειά που πλέον κάθε μέρα πάω με μισή καρδιά.. Τώρα θα ξεκινήσω ιδιαίτερα, μιας και είμαι φιλόλογος (με το σενάριο διορισμού σε σχολείο όνειρο καλοκαιρινής νυκτός) και τα ωράρια θα είναι πάλι άστα να πάνε! Αλλά δεν έχω ασφάλεια και σε περίπτωση εγκυμοσύνης καμία βοήθεια απ το κράτος.. Έτσι αναγκάζομαι να δουλεύω και τα πρωινά ως πωλήτρια ημιαπασχόληση.. Πφφφ.. Δεν ξέρω τι να κάνω ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @Love28!Καταλαβαίνω απόλυτα την ψυχολογία στην οποία βρίσκεσαι. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα για τους περισσότερους εργαζόμενους.Εγώ δε θα σε συμβουλευα να σταματήσεις την δουλειά,  γιατί ετσι θα το σκεφτεσαι ακόμα πιο πολύ!Ίσως να εβρισκες κάτι άλλο; Επειδή είδα οτι είσαι φιλόλογος, ίσως να το εψαχνες  με ενα φροντιστήριο;Δεν ξερω, ίσως κ να το εχεις κάνει ηδη στο παρελθόν, απλά τουλαχιστον εκεί είσαι ασφαλισμένη. Είμαι κ εγώ καθηγήτρια,δε στο λέω ως άσχετη, κ το καλοκαίρι για μας είναι δύσκολο, αλλά αν έχεις ασφάλιση μπορείς να βγεις ταμείο ανεργίας.Βέβαια είναι το τίποτα, 360€αλλα είναι κ αυτό κάτι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

Γεια σου @Love28!Καταλαβαίνω απόλυτα την ψυχολογία στην οποία βρίσκεσαι. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα για τους περισσότερους εργαζόμενους.Εγώ δε θα σε συμβουλευα να σταματήσεις την δουλειά,  γιατί ετσι θα το σκεφτεσαι ακόμα πιο πολύ!Ίσως να εβρισκες κάτι άλλο; Επειδή είδα οτι είσαι φιλόλογος, ίσως να το εψαχνες  με ενα φροντιστήριο;Δεν ξερω, ίσως κ να το εχεις κάνει ηδη στο παρελθόν, απλά τουλαχιστον εκεί είσαι ασφαλισμένη. Είμαι κ εγώ καθηγήτρια,δε στο λέω ως άσχετη, κ το καλοκαίρι για μας είναι δύσκολο, αλλά αν έχεις ασφάλιση μπορείς να βγεις ταμείο ανεργίας.Βέβαια είναι το τίποτα, 360€αλλα είναι κ αυτό κάτι.

 

Θα σταματήσω από εκεί κι ελπίζω αυτή η ηρεμία να κάνει καλό γενικώς! Κι όχι κακό! Ούτος ή άλλος πλέον απ ότι άκουσα άδεια δεν παίρνεις τόσο εύκολα σε περίπτωση εγκυμοσύνης αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος! Κι επίσης το έφτασα στα άκρα με το να πιέζομαι.. το σκέφτηκα σήμερα και το αποφάσισα! Θα σταματήσω!

Σε φροντιστήριο πλέον είναι λίγο αργά μου φαίνεται.. και στο παρελθόν είχα πάει αλλά τίποτα.. πάλι ήταν τέτοια περίοδος βέβαια! Θα αφοσιωθώ τα πρωινά στο να φτιάχνω σημειώσεις πράγμα που ήθελα καιρό..  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!Φίλη εγώ θα έλεγα να μην αφήσεις την δουλειά σου!!Στο λέω εγώ που δν εργάζομαι κ πόσες φορές έχω πει αν δούλευα θα ξεχνιόμουν πιο εύκολα απ την καθημερινή ρουτίνα κ τις σκέψεις γύρω απ το παιδί!!Το άγχος κάθε μέρα θα υπάρχει σε πολλά θέματα!!Τώρα να σου πω μη σκέφτεσαι το θέμα παιδί κ γω ψάχνω αυτό το μαγικό κουμπί κ μάλλον δν βρεί!!Γενικώς να κάνεις πραγματάκια που δν σε πιέζουν κ κάντε προσπάθειες χαλαρές μέχρι τις γιορτές κ απ τον καινούργιο χρόνο να κάνετε κάποιες εξετάσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 27/8/2018 at 6:37 ΜΜ, ο/η Love28 είπε:

Εύχομαι και στις δύο να έχετε σύντομα ενα θετικό τεστ, μια υψηλή χοριακη, κάτι βρε αδερφέ!

Η αλήθεια είναι ότι στο πίσω μέρος του μυαλού το εχεις όταν κάνεις ελεύθερα επαφές.. αλλά κατά την διάρκεια του μήνα σκέφτομαι θετικά ή δεν το σκέφτομαι καθόλου.. απλά απολαμβάνω το σεξ με το σύντροφό μου όσο τίποτα.. Η ελεύθερη επαφή έχει άλλη χαρη! Μόνο μέρες σαν κι αυτή που μου έρχεται περίοδος στεναχωριέμαι! 

Την αρνητικότητα μου την προκαλεί η πρωινή μου δουλειά που πλέον κάθε μέρα πάω με μισή καρδιά.. Τώρα θα ξεκινήσω ιδιαίτερα, μιας και είμαι φιλόλογος (με το σενάριο διορισμού σε σχολείο όνειρο καλοκαιρινής νυκτός) και τα ωράρια θα είναι πάλι άστα να πάνε! Αλλά δεν έχω ασφάλεια και σε περίπτωση εγκυμοσύνης καμία βοήθεια απ το κράτος.. Έτσι αναγκάζομαι να δουλεύω και τα πρωινά ως πωλήτρια ημιαπασχόληση.. Πφφφ.. Δεν ξέρω τι να κάνω ??

Ακριβώς την ίδια δουλεια κάνουμε κορίτσι μόνο που εγώ είμαι full ωράριο όχι ημιαπασχοληση κ χώνω τα ιδιαίτερα Δευτέρα Τετάρτη.. μεσοβδόμαδα δλδ τον χειμώνα άστα να πάνε δύσκολα.. άγχος κ σ ένα μηχανάκι πάνω πήγαινε έλα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2018 at 11:26 ΜΜ, ο/η Love28 είπε:

Θα σταματήσω από εκεί κι ελπίζω αυτή η ηρεμία να κάνει καλό γενικώς! Κι όχι κακό! Ούτος ή άλλος πλέον απ ότι άκουσα άδεια δεν παίρνεις τόσο εύκολα σε περίπτωση εγκυμοσύνης αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος! Κι επίσης το έφτασα στα άκρα με το να πιέζομαι.. το σκέφτηκα σήμερα και το αποφάσισα! Θα σταματήσω!

Σε φροντιστήριο πλέον είναι λίγο αργά μου φαίνεται.. και στο παρελθόν είχα πάει αλλά τίποτα.. πάλι ήταν τέτοια περίοδος βέβαια! Θα αφοσιωθώ τα πρωινά στο να φτιάχνω σημειώσεις πράγμα που ήθελα καιρό..  

 

Σε περίπτωση εγκυμοσύνης είτε υπάρχει λόγος είτε όχι μόλις κλείσεις τον 7ο μήνα παίρνεις άδεια κ μετά οταν  γεννησεις άλλους 8 μήνες να το μεγαλώσεις.. δεν μπορουν να σου πούνε να μη πάρεις.. άλλωστε έρχεται κ έλεγχος από ΟΑΕΔ για να δούμε αν είσαι εκεί. Η όχι.. κ στο κάτω κάτω αν διαφωνεί ο εργοδότης παίρνεις την άδεια σου κανονικά κ μετά οταν τελειώσει τους λες γεια σας...

Ελπίζω να πήρες τη σωστή απόφαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω φιλολογος κοριτσια... με μια περσινη χρονια πολυ πιεστικη διοτι κι εγω ειχα πρωινη 8ωρη δουλεια και μετα φουλ ιδιαιτερα ως το βραδυ. Ευτυχως φετος δε θα εχω την πρωινη δουλεια (ημουν 8μηνη). Μου εφυγαν και τα παιδια που εδιναν πανελληνιες. Οποτε κοριτσια αυτη τη χρονια ειναι ευκαιρια να αφοσιωθω και λιγο στο σπιτι μου. Εγω προσωπικα νιωθω αλλος ανθρωπος που δεν δουλευω πια τοσο πολυ.

@Love28 Noμιζω καλα θα κανεις εφοσον νιωθεις οτι εφτασες στα ακρα... Να κοιταξεις τον εαυτο σου!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου...θα δεις σύντομα θα έρθει το μωράκι σου....οι 9 μήνες που προσπαθείς δεν ειναι πολλοί....κοίτα να το απολαύσεις να χαίρεσαι την καθημερινότητα σου οσο ειναι αυτο εφικτό και το θα έρθει και το σπορακι....εγω να μιλήσω εκ πείρας...και εγω δουλευα πολυ...ωωωωρες και μετα απο 6μήνες έμεινα....και δουλευα και το λαχταρούσα και λιγο άγχος ειχα.....σκεφτόμουν ολα τα αρνητικά Και τελικά δεν υπήρχε λόγος κανένας....απόλαυσε το σεχ με τον αντρακο σου και καθίστε αγκαλίτσα Κάντε όνειρα....χαλάρωσε εκείνη την στιγμη και οσο για τα ντουζακια κάνεις πιο μετα....Αφήστε τα αρώματα του κορμιού σας να ενωθούν.....εύχομαι το όνειρο σου να γίνει πραγματικότητα και να μας λες για τις σκανταλιες που θα κάνει σε λιγα Χρόνια.....σε φιλώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...