Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ- ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ


NIKOLETA1

Recommended Posts

Καλησπερα σας, περασε και το καλοκαιρι χωρις το επιθυμητο αποτελεσμα. Ως εκ τουτου, απο Σεπτεμβριο θα ξεκινησουμε να ρωταμε τους γιατρούς (ωστε να εχουμε διαφορετικες γνωμες) σχετικα με τη διαδικασία της εξωσωματικης. Θα ηθελα λοιπόν να μου πειτε απο τη δική σας εμπειρία, εαν υπαρχουν καποιες ερωτησεις "κλειδια" που θα χρειαστει να κανουμε στους γιατρούς για να μην πεσουμε θύματά τους! Σας ευχαριστω πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NIKOLETA1 είπε:

Καλησπερα σας, περασε και το καλοκαιρι χωρις το επιθυμητο αποτελεσμα. Ως εκ τουτου, απο Σεπτεμβριο θα ξεκινησουμε να ρωταμε τους γιατρούς (ωστε να εχουμε διαφορετικες γνωμες) σχετικα με τη διαδικασία της εξωσωματικης. Θα ηθελα λοιπόν να μου πειτε απο τη δική σας εμπειρία, εαν υπαρχουν καποιες ερωτησεις "κλειδια" που θα χρειαστει να κανουμε στους γιατρούς για να μην πεσουμε θύματά τους! Σας ευχαριστω πολύ!!!

Πολύ ενδιαφέρον θέμα ανοιξες!Κ εγώ θα ήθελα να μάθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Νικολετα αποφασισες για εξωσωματική κατευθειαν ποσο καιρο προσπαθείτε; Γιατι υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις πριν απο αυτο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!εχετε κάνει σαν ζευγάρι κάποιες εξετάσεις ή εισαι ακόμα στην αρχή;;; για να καταφύγεις στην εξωσωματική σημαίνει έχεις κάνει μια σειρά εξετάσεων,έχεις βρει το πρόβλημα και εξαιτίας του συγκεκριμένου προβλήματος αποφασίζεις την εξωσωματική.συμφωνω κι εγώ πως υπάρχουν πολλά να κάνεις πριν από αυτήν αναλόγως τι σας έχουν βρει...έχε στο νου σου ότι η εξωσωματική δεν αφορά όλα τα ζευγάρια.. απευθύνεται σε ζευγάρια με πρόβλημα στο σπέρμα,σάλπιγγες ,ωοθήκες κτλ..αν για παράδειγμα έχεις ορμονολογικο ή αιματολογικό θέμα θα πρέπει να ξεκινήσεις με άλλες μεθόδους θεραπείας..όποτε για μένα μια είναι η ερώτηση κλειδί: ποιο είναι το πρόβλημα που σας καθιστά υπογονιμό ζευγάρι;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2018 at 1:47 ΜΜ, ο/η Χρηστιαννα είπε:

Καλησπερα Νικολετα αποφασισες για εξωσωματική κατευθειαν ποσο καιρο προσπαθείτε; Γιατι υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις πριν απο αυτο.

 

Kαλησπέρα!Εχουμε κανει ολα τα προηγούμενα κ μενει η εξωσωματικη....Γι αυτο, θελω να μαθω, αν καποια κοπέλα εχει κανει ήδη, να μου πει, τι θα μπορουσα να προσεξω ή να μου δωσει οποιαδήποτε αλλη σχετική συμβουλη ετπι του θέματος!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η NIKOLETA1 είπε:

Kαλησπέρα!Εχουμε κανει ολα τα προηγούμενα κ μενει η εξωσωματικη....Γι αυτο, θελω να μαθω, αν καποια κοπέλα εχει κανει ήδη, να μου πει, τι θα μπορουσα να προσεξω ή να μου δωσει οποιαδήποτε αλλη σχετική συμβουλη ετπι του θέματος!

 

Καλησπέρα!είμαστε αρκετές κοπέλες που έχουμε κάνει εξωσωματική αλλα από ότι κατάλαβα έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις κ έχουν βγει οκ;;ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που δεν τα καταφέρετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δώστε λίγο τα φώτα σας εσείς που έχετε την εμπειρία της εξωσωματικής!Θέλω μια διευκρίνιση σε σχέση με τις επισκέψεις που πρεπει να κάνουμε στον γιατρό,τον εξωσωματικο εννοώ. Επειδή η γιατρός μου στέλνει στην Θεσ/νίκη κ εγώ δε μένω εκεί κ σκέφτομαι τις πρακτικές δυσκολίες, αφού δουλεύουμε κιόλας!Τελος του μήνα θα δω αν θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική κ ακόμα δεν έχουμε συζητήσει τις λεπτομέρειες.Εν τω μεταξύ, ξεκιναω κ δουλειά τέλος του μήνα κ ψιλοαγχωνομαι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Κορίτσια δώστε λίγο τα φώτα σας εσείς που έχετε την εμπειρία της εξωσωματικής!Θέλω μια διευκρίνιση σε σχέση με τις επισκέψεις που πρεπει να κάνουμε στον γιατρό,τον εξωσωματικο εννοώ. Επειδή η γιατρός μου στέλνει στην Θεσ/νίκη κ εγώ δε μένω εκεί κ σκέφτομαι τις πρακτικές δυσκολίες, αφού δουλεύουμε κιόλας!Τελος του μήνα θα δω αν θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική κ ακόμα δεν έχουμε συζητήσει τις λεπτομέρειες.Εν τω μεταξύ, ξεκιναω κ δουλειά τέλος του μήνα κ ψιλοαγχωνομαι!

 

Καλησπερα. Αν καταλαβα σε αγχωνει η αποσταση και οι επισκεψεις. 

Εγω στην πρωτη μας προσπαθεια εκανα τους υπερηχους στον γιατρο μου στην πολη που μενω κ στην θεσνικη στο κεντρο εξωσωματικης πηγαμε για την ωοληψια κ την εμβρυομεταφορα. 

Ειχαμε παει κ καποιες αλλες φορες πριν ξεκινησουμε για να κανουμε καποιες εξετασεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2018 at 1:47 ΠΜ, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλησπέρα!είμαστε αρκετές κοπέλες που έχουμε κάνει εξωσωματική αλλα από ότι κατάλαβα έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις κ έχουν βγει οκ;;ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που δεν τα καταφέρετε;

Kαλησπερα!!!!!!Κανενα πρόβλημα....ολες οι εξετασεις ειναι πολυ καλες.......ανεξηγητη υπογονιμοτητα !!Και αυτο είναι το χειροτερο γιατι δεν ξερεις πώς να το αντιμετωπίσεις... :(

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την nikona...μην αγχώνεσαι δεν είναι πολλές οι επισκέψεις στον εξωσωματικό...και αρκετά κέντρα δέχονται και Σάββατο οπότε μπορείς να κανονίσεις τα πρώτα ραντεβού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας κ σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!Οποτε δυο επισκέψεις είναι η διαδικασία όλη αλλά απ'ο,τι μου είπε η γιατρός μου θα πάμε κ σ'ενα ραντεβού πιο πριν να του δείξουμε τις εξετάσεις που  έχουμε κανει ως τώρα. Εσεις τι εξετάσεις κάνετε εκεί @nikona;Αν επιτρέπεται βέβαια, αν θέλεις μου απαντας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Soulful φυσικα και επιτρεπεται.

Πριν ομως να σου πω αναλυτικα οσο θυμαμαι τα ραντεβου που καναμε.

Πρωτη φορα πηγαμε στη θεσνικη στο κεντρο εξωσωματικης για να μιλησουμε με τον γιατρο, να δει τις εξετασεις μας, να μας πει αν χρειαζεται τελικα να κανουμε εξωσωματικη και μιλησαμε κ για το οικονιμικο.

Μετα ξαναπηγαμε μια φορα (αφου αποφασισαμε οτι θα προχωρησουνε με αυτους)για να δωσουμε αιμα ωστε να γινουν καποιες εξετασεις που χρειαζονταν για την επιτροπη και καποιες εξτρα. Της επιτροπης ηταν κυριως ορμονικες και διαφορες αιματος. Εξτρα καναμε: εγω θρομφοφιλιας, και οι δυο κυστικης ινωσης, και οι δυο καρυοτυπο. Επισης σε αυτην την επισκεψη μας εδωσαν και τον καταλογο με ολα τα υπολοιπα δικαιολογητικα που χρειαζονταν για την επιτροπη. 

Αφου περασαμε επιτροπη ξαναπηγαμε για να μας γραψουν στο βιβλιαριο τί φαρμακα πρεπει να αηοράσουμε και αυτα που θα παιρναμε απο το φαρμακειο του ικα με την εγκριση της επιτροπης. 

Απο κει κ περα ξαναπηγαμε δυο μερες πριν την ωοληψια γιατι ηθελαν να με δουν κι εκεινοι πριν αποφασιστει η μερα της ωοληψιας. (Ολους τους προηγουμενους υπερηχους τους εκανα στην πολη μου στον γιατρο μου).

Μετα πηγαμε για την ωοληψια και μετα για την εμβρυμεταφορα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Soulful φυσικα και επιτρεπεται.

Πριν ομως να σου πω αναλυτικα οσο θυμαμαι τα ραντεβου που καναμε.

Πρωτη φορα πηγαμε στη θεσνικη στο κεντρο εξωσωματικης για να μιλησουμε με τον γιατρο, να δει τις εξετασεις μας, να μας πει αν χρειαζεται τελικα να κανουμε εξωσωματικη και μιλησαμε κ για το οικονιμικο.

Μετα ξαναπηγαμε μια φορα (αφου αποφασισαμε οτι θα προχωρησουνε με αυτους)για να δωσουμε αιμα ωστε να γινουν καποιες εξετασεις που χρειαζονταν για την επιτροπη και καποιες εξτρα. Της επιτροπης ηταν κυριως ορμονικες και διαφορες αιματος. Εξτρα καναμε: εγω θρομφοφιλιας, και οι δυο κυστικης ινωσης, και οι δυο καρυοτυπο. Επισης σε αυτην την επισκεψη μας εδωσαν και τον καταλογο με ολα τα υπολοιπα δικαιολογητικα που χρειαζονταν για την επιτροπη. 

Αφου περασαμε επιτροπη ξαναπηγαμε για να μας γραψουν στο βιβλιαριο τί φαρμακα πρεπει να αηοράσουμε και αυτα που θα παιρναμε απο το φαρμακειο του ικα με την εγκριση της επιτροπης. 

Απο κει κ περα ξαναπηγαμε δυο μερες πριν την ωοληψια γιατι ηθελαν να με δουν κι εκεινοι πριν αποφασιστει η μερα της ωοληψιας. (Ολους τους προηγουμενους υπερηχους τους εκανα στην πολη μου στον γιατρο μου).

Μετα πηγαμε για την ωοληψια και μετα για την εμβρυμεταφορα. 

 

Καλά, είσαι κατατοπιστικοτατή!Σ'ευχαριστω πολύ!Διαβάζοντας το μνμ σου καταληγω στο συμπέρασμα οτι είναι τυχερες αυτές που ζουν  Αθήνα-Θεσ/νίκη!Πες μου κάτι τελευταίο,μιας κ βλέπω οτι είσαι τοσο πρόθυμη, αυτή την επιτροπή, για την οποία διαβάζω συνέχεια εδω κ μου την ανέφερε κ γιατρός μου, που την βρίσκουμε;παλι Αθήνα/Θεσ/νίκη ή  κ σε μικρότερες πόλεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Καλά, είσαι κατατοπιστικοτατή!Σ'ευχαριστω πολύ!Διαβάζοντας το μνμ σου καταληγω στο συμπέρασμα οτι είναι τυχερες αυτές που ζουν  Αθήνα-Θεσ/νίκη!Πες μου κάτι τελευταίο,μιας κ βλέπω οτι είσαι τοσο πρόθυμη, αυτή την επιτροπή, για την οποία διαβάζω συνέχεια εδω κ μου την ανέφερε κ γιατρός μου, που την βρίσκουμε;παλι Αθήνα/Θεσ/νίκη ή  κ σε μικρότερες πόλεις;;

Επιτροπες υπαρχουν σε διαφορες πολεις, δυστυχως οχι σε πολλες. Αναλογα με τον τοπο κατοικιας περνας απο την επιτροπη που ανηκεις. Εμεις περασαμε στην Αλεξανδρουπολη, αν και δεν μενουμε εκει. 

Μπορεις να μπεις στο site του εοπυυ και να δεις εκει που λεει υποβοηθουμενη αναπαραγωγη. 

Αλλα, καθε κεντρο εξωσωματικης βοηθαει το ζευγαρι με τα χαρτια που χρειαζεται για να περασει επιτροπη. Οποτε μην ανησυχεις τοσο γι αυτα. 

Και οτιδηποτε χρειαστεις αργοτερα εδω θα ειμαστε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Επιτροπες υπαρχουν σε διαφορες πολεις, δυστυχως οχι σε πολλες. Αναλογα με τον τοπο κατοικιας περνας απο την επιτροπη που ανηκεις. Εμεις περασαμε στην Αλεξανδρουπολη, αν και δεν μενουμε εκει. 

Μπορεις να μπεις στο site του εοπυυ και να δεις εκει που λεει υποβοηθουμενη αναπαραγωγη. 

Αλλα, καθε κεντρο εξωσωματικης βοηθαει το ζευγαρι με τα χαρτια που χρειαζεται για να περασει επιτροπη. Οποτε μην ανησυχεις τοσο γι αυτα. 

Και οτιδηποτε χρειαστεις αργοτερα εδω θα ειμαστε. 

 

Σ'ευχαριστω πολύ κ παλι!Θα κοιτάξω στο site του ΕΟΠΥΥ.Ελπίζω να εχεις ηδη παιδάκι αλλά κ αν δεν εχεις, σου εύχομαι να αποκτήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ κ παλι!Θα κοιτάξω στο site του ΕΟΠΥΥ.Ελπίζω να εχεις ηδη παιδάκι αλλά κ αν δεν εχεις, σου εύχομαι να αποκτήσεις!

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου. Ειμαι φρεσκοεγκυούλα. 9 εβδομαδων. Τα καταφεραμε με την τριτη μας προσπαθεια. 

Σου ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikona είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου. Ειμαι φρεσκοεγκυούλα. 9 εβδομαδων. Τα καταφεραμε με την τριτη μας προσπαθεια. 

Σου ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια! 

Μπράβο! Πολύ χαίρομαι! Σου εύχομαι με το καλό ενα υγιές μωρακι!Κ παλι σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα σ'ενημερωσω για τις εξελίξεις μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Μπράβο! Πολύ χαίρομαι! Σου εύχομαι με το καλό ενα υγιές μωρακι!Κ παλι σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα σ'ενημερωσω για τις εξελίξεις μου!

Αλίμονο. Ναι! Θα περιμενω τα νεα σου! 

Σε ευχαριστω για τις ευχες!! Κι εγω με τη σειρα μου ευχομαι με το καλο για σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα κ απο εμένα!ηθελα μα ρωτήσω ποια εχει κανει εξωσωματική σε φυσικο κυκλο?μετα απο μια αποτυχημένη προσπάθεια με εξωσωματική με ορμόνες,τωρα σκέφτομαι αυτη τη λύση. Ειμαι ομως απο επαρχία κ ειναι ολα δύσκολα.επίσης ηθελα να ρωτησω για γιατρούς, ξερει καμια τον ψάθα ή τον αρκουλη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ροζ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κ απο εμένα!ηθελα μα ρωτήσω ποια εχει κανει εξωσωματική σε φυσικο κυκλο?μετα απο μια αποτυχημένη προσπάθεια με εξωσωματική με ορμόνες,τωρα σκέφτομαι αυτη τη λύση. Ειμαι ομως απο επαρχία κ ειναι ολα δύσκολα.επίσης ηθελα να ρωτησω για γιατρούς, ξερει καμια τον ψάθα ή τον αρκουλη?

Καλησπέρα Ροζ !!! Κι εγώ εδώ και καιρό φυσικό κύκλο κάνω.... βασικά σε ωοληψίες είμαι σε αναζήτηση καλόυ εμβρύου!!! Είναι κι αυτή μία λύση.

Η ξαδέλφη μου έκανε 14 ωοληψίες συγκέντρωσε 3 καλά εμβρυάκια 3ων ημερών και πριν 1 μήνα γέννησε την κορουλα της!!!!Είναι κι αυτό ένα πρωτόκολλο που μπορεί να ακολουθηθεί  . Τώρα αν τα δικά σου είναι καλά θα χρειαστεί λιγότερες φορες... εξαρτάται και απο την ηλικία  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eleni73 είπε:

Καλησπέρα Ροζ !!! Κι εγώ εδώ και καιρό φυσικό κύκλο κάνω.... βασικά σε ωοληψίες είμαι σε αναζήτηση καλόυ εμβρύου!!! Είναι κι αυτή μία λύση.

Η ξαδέλφη μου έκανε 14 ωοληψίες συγκέντρωσε 3 καλά εμβρυάκια 3ων ημερών και πριν 1 μήνα γέννησε την κορουλα της!!!!Είναι κι αυτό ένα πρωτόκολλο που μπορεί να ακολουθηθεί  . Τώρα αν τα δικά σου είναι καλά θα χρειαστεί λιγότερες φορες... εξαρτάται και απο την ηλικία  

Πω πω τοσες πολλες?για εμενα δυσκολο που ειμαι επαρχια, ευελπιστώ σε μια-δυο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ροζ είπε:

Πω πω τοσες πολλες?για εμενα δυσκολο που ειμαι επαρχια, ευελπιστώ σε μια-δυο...

Ανάλογα .....η ηλικία ξέρεις παιζει  σημαντικό ρόλο ,,, στα 45 είναι ολα πιο δύσκολα

Κι εμεις επαρχία είμαστε για την ιστορία στο λέω!!! :) Αστα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξερω μου φαίνονται ολα τοσο βουνό, εδω ειχα εναν γιατρό με τον οποιο κ εκανα την εξωσωματική με ορμόνες κ δεν πέτυχε. Δεν ημουν ευχαριστημένη απο το κέντρο. Θελω να ψαχτω αλλου αλλα αντε βρες γυναικολόγο, διαβαζω τοσα που εχω μπερδευτεί. Δε ξερω που να απευθυνθώ. Εν τω μεταξύ σκεφτόμουν οτι θελω να κανω φυσικό κυκλο γιατι δε θέλω να χασω χρονο. Ακομα περιμένω να αδιαθετησω απο την εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...