Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άκαρπες προσπάθειες...


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!είμαι 31 κ εδώ κ 2 χρόνια σχεδόν προσπαθούμε αλλά δεν έχουμε δει τπτ ενθαρρυντικό...ο άντρας μου έχει παιδί από προηγούμενο γάμο όποτε φαντάζομαι πως εγώ έχω το "πρόβλημα".θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια τι σειρά εξετάσεων θα ακολουθήσουμε κ ποιο το κόστος...ήδη πριν λίγους μήνες μίλησα με τον γυναικολόγο αλλά μου είπε όταν το πάρουμε απόφαση να τον επισκεφτούμε κ να μιλήσουμε διεξοδικά για όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Θα ξεκινησω με αυτο που εγραψες για τον συζυγο. Μην το δενεις και κόμπο οτι ειναι οκ ο συζυγος γιατι μπορει μετα να προεκυψε κατι.

Συνηθως οι γυναικολογοι συστηνουν πρωτα τον ελεγχο του συζυγου με σπερμοδιαγραμμα και αν ειναι οκ προχωρουν στον ελεγχο της γυναικας.

Υποθετω οτι υπερηχογραφικους ελεγχους κανεις στον γιατρο σου.

Οπότε λογικα θα σου γραψει για αρχη να κανεις πληρη ορμονικο ελεγχο.Αν εισαι ασφαλισμενη θα πληρωσεις μονο συμμετοχη. Δεν μπιρω να σου πω ποσο γιατι δν θυμαμαι κ αλλωστε διαφερει απο εργαστηριο σε εργαστηριο.

Αν ολα ειναι οκ ορμονικα λογικα θα σου πει να κανεις σαλπιγγογραφια. Η σαλπιγγογραφια απ'οσο ξερω γραφεται κ γινεται δωρεαν σε δημοσιονοσοκομειο ή αν θες να πας ιδιωτικα κοστιζει γυρω στα 150€.

Απο κει και περα αναλογως των αποτελεσματων θα προχωρησετε αναλόγως. 

Ευχομαι καλη επιτυχια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα... Συγνώμη για την ερώτηση μου αλλά κ εγώ προσπαθούσα άδικα αλλά τις λάθος μέρες.... Προσπαθείς τις σωστές γόνιμες μέρες??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Λιτσούλι είπε:

Καλησπερα... Συγνώμη για την ερώτηση μου αλλά κ εγώ προσπαθούσα άδικα αλλά τις λάθος μέρες.... Προσπαθείς τις σωστές γόνιμες μέρες??? 

Ναι πάντα τις βλέπω κ ψιλοκαταλαβαινω κιόλας.επισης πόδια ψηλά,όχι πλύσιμο εκείνη την μέρα,πλούσια διατροφή κτλ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλησπερα!

Θα ξεκινησω με αυτο που εγραψες για τον συζυγο. Μην το δενεις και κόμπο οτι ειναι οκ ο συζυγος γιατι μπορει μετα να προεκυψε κατι.

Συνηθως οι γυναικολογοι συστηνουν πρωτα τον ελεγχο του συζυγου με σπερμοδιαγραμμα και αν ειναι οκ προχωρουν στον ελεγχο της γυναικας.

Υποθετω οτι υπερηχογραφικους ελεγχους κανεις στον γιατρο σου.

Οπότε λογικα θα σου γραψει για αρχη να κανεις πληρη ορμονικο ελεγχο.Αν εισαι ασφαλισμενη θα πληρωσεις μονο συμμετοχη. Δεν μπιρω να σου πω ποσο γιατι δν θυμαμαι κ αλλωστε διαφερει απο εργαστηριο σε εργαστηριο.

Αν ολα ειναι οκ ορμονικα λογικα θα σου πει να κανεις σαλπιγγογραφια. Η σαλπιγγογραφια απ'οσο ξερω γραφεται κ γινεται δωρεαν σε δημοσιονοσοκομειο ή αν θες να πας ιδιωτικα κοστιζει γυρω στα 150€.

Απο κει και περα αναλογως των αποτελεσματων θα προχωρησετε αναλόγως. 

Ευχομαι καλη επιτυχια!!! 

Σπερμοδιαγραμμα έχουμε κάνει κ είναι άψογο....επίσης επειδή έχω θυροειδή έχω κάνει κ τις ορμονικές κ φαίνονται φυσιολογικές.περυσι τον Μάιο είχα καθυστέρηση κ έκανα χοριακη.οι τιμές ήταν 64 κ ανέβηκε μέχρι 71 (3 εξετάσεις ανά 2 μέρες) όπου μου είπε ο γιατρός ότι μάλλον πήγαινε για εξωμήτρια κ δεν κατάφερε να πιάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοτε αφου εχετε ελεγξει αυτα τα βασικα ο γιατρος σου θα σας κατευθυνει για το τι αλλο μπορειτε να ελεγξετε. 

Καλη επιτυχια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.απλως ήθελα να ενημερωθώ λίγο για να ξέρω πως θα κινηθούμε κ να μάθουμε κ για το οικονομικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης άλλη μια ερώτηση.ποια η γνώμη σας να ξεκινήσω κατευθείαν τις εξετάσεις σε δημόσιο πανεπιστημιακό (για το οικονομικό),με καινούριο γυναικολόγο.δεν έχω κάποιο παράπονο απ τον ήδη υπάρχοντα αλλά είναι απ τους πιο ακριβούς στην πολη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2018 at 7:21 ΜΜ, ο/η nikona είπε:

Καλημέρα, κ εμείς προσπαθούμε περίπου 2 χρόνια αλλά τίποτα ακόμη. Ο κύκλος σου είναι σταθερός? Εμείς έχουμε ξεκινήσει με εξετάσεις και οι 2. Όλα φαίνονται καλά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...