Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οριακο tsh


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα λριν 2 εβδομαδες και πριν αντιληφθω οτι ειμαι εγκυος εκανα εξετασεις θυρωειδους και το tsh μου ηταν 3.96 με οριο 4.5. Την προηγουμενη εβδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος αλλα εδω που βρισκομαι εχουμε 2 ενδοκρινολογους και  ειναι κλειστα εως τις 20. Υπαρχει πιθανοτητα αποβολης;;; εχω ανησυχησει.  Ο γιατρος μου ειπε να ηρεμησω γτ με το αγχος τα κανω χειροτερα. Ειχα ηδη 1 βιοχημικη τον Μαρτιο και δεν θελω να το ξαναζησω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Treloula είπε:

Κοριτσια καλησπερα λριν 2 εβδομαδες και πριν αντιληφθω οτι ειμαι εγκυος εκανα εξετασεις θυρωειδους και το tsh μου ηταν 3.96 με οριο 4.5. Την προηγουμενη εβδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος αλλα εδω που βρισκομαι εχουμε 2 ενδοκρινολογους και  ειναι κλειστα εως τις 20. Υπαρχει πιθανοτητα αποβολης;;; εχω ανησυχησει.  Ο γιατρος μου ειπε να ηρεμησω γτ με το αγχος τα κανω χειροτερα. Ειχα ηδη 1 βιοχημικη τον Μαρτιο και δεν θελω να το ξαναζησω!!!

Γεια σου κοριτσι μου ευχομαι με το καλο.. Θα σου προτεινα να παρεις ενα τηλ να σου κλεισει συντομα ραμτεβου!!και μενα ειχε ανεβει αποτομα στην εγκυμοσυνη αλλα μου ειχε πει ο γυναικολογος μονο αν παει πανω απο 4.5 υπαρχει πιθανοτητα να δημιουργησει προβλημα στο μωρο! Σιγουρα θα σου δωσει αγωγη αλλα μην αγχωνεσαι λιγες μερες εμειναν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Γεια σου κοριτσι μου ευχομαι με το καλο.. Θα σου προτεινα να παρεις ενα τηλ να σου κλεισει συντομα ραμτεβου!!και μενα ειχε ανεβει αποτομα στην εγκυμοσυνη αλλα μου ειχε πει ο γυναικολογος μονο αν παει πανω απο 4.5 υπαρχει πιθανοτητα να δημιουργησει προβλημα στο μωρο! Σιγουρα θα σου δωσει αγωγη αλλα μην αγχωνεσαι λιγες μερες εμειναν

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Δεν ξερεις ποσο δυναμη μου εδωσες!! Ειλικρινα σε ευχαριστω μεσα απο την ψυχη μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου δεν το ξερω καθολου το θεμα αλλα επειδη προσφατα πηγα σε ενδοκρινολογο βιαστικα και δεν εβρισκα και εγω λογω ημερων τελικα πηγα στο Αλεξανδρας σε απογευματινο ραντεβου (πληρωσα 60) το οποιο ηταν αμεσο και εμεινα και παρα πολυ ικανοποιημενη απο το τμημα εκει. Στο προτεινω αν δεν θες να περιμενεις ραντεβου αργοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι καθολου.. κ εγω εχω υποθυροειδισμο τον οποιο τον ειχα ρυθμισμενο με χαπι.. μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος εκανα εξεταση αμεσως και ηταν στο 6μιση παρακαλω... η γιατρος μ ειπε να μην ανυσηχω καθολου κ οτι λογω της εγκυμοσυνης απορυθμιζεται..μου ειπε βεβαια οτι πρεπει να κραταμε το tsh χαμηλα.. μου αυξησε τη δοση και ετσι τωρα ειμαι στον 5ο μηνα και το εχω το tsh στο 1μιση και ολα ειναι μια χαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου και εγω στην εγκυμοσυνη το εκανα βεβαια τωρα εφυγε αλλα ειχε κοντεψει τα 4 και την επομενη εξεταση πηρα χαπι οποτε ενταξει θα ο φταιξετε μην πανικοβαλλεσαι

με το καλο να πανε ολα καλα με το μωρακι:)

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/8/2018 at 4:45 ΜΜ, ο/η Treloula είπε:

Κοριτσια καλησπερα λριν 2 εβδομαδες και πριν αντιληφθω οτι ειμαι εγκυος εκανα εξετασεις θυρωειδους και το tsh μου ηταν 3.96 με οριο 4.5. Την προηγουμενη εβδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος αλλα εδω που βρισκομαι εχουμε 2 ενδοκρινολογους και  ειναι κλειστα εως τις 20. Υπαρχει πιθανοτητα αποβολης;;; εχω ανησυχησει.  Ο γιατρος μου ειπε να ηρεμησω γτ με το αγχος τα κανω χειροτερα. Ειχα ηδη 1 βιοχημικη τον Μαρτιο και δεν θελω να το ξαναζησω!!!

Κατ' αρχάς συγχαρητήρια κορίτσι μου για την εγκυμοσύνη σου....με το καλό ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου.. εμένα ή γνώμη μου είναι να βρεις ένα γιατρό έστω κ λίγο πιο νωρίς για να μην έχεις άγχος...Κάτω από 4.5 δεν δημιουργεί πρόβλημα.... οπότε είσαι οκ.. Εγώ είχα μια αποβολή μάλλον από αριθμηστο θυρεοειδή Αλλά ήταν υψηλό όταν το είδα πολύ πάνω από το όριο.. Τον ρύθμισα κ τώρα είμαι έγκυος 9 εβδομάδες με θυροει δη 0.67 ?αν δεν πας γιατρό τη Δευτέρα κανε Άλλη μια εξέταση να δεις που είσαι.. Για να μην εχεις άγχος...Όλα καλά θα πάνε θα δεις...???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα σας ευχαριστω παρα πολυ ολες!!! Αν μου ελεγε κανεις ενα χρονο πριν οτι εχει τοσες δυσκολιες μια εγκυμοσυνη θα τον ελεγα υπερβολικο!!! Τελικα εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε... Εχθες πηγα για τον πρωτο μου υπερηχο ειδαμε μονο τον σακο και μια υποψια απο το φασολακι αλλα δεν ηταν σιγουρος ο γιατρος...ειμαι 5 εβδομαδων... αντι να το χαρω ολο αυτο μεχρι να ολοκληρωσω τις εξετασεις φοβαμαι... Βρηκαμε κι ενα ινομυωμα 2.5*2.. το πρωι με επιασε και κολικος εντερου...  Διπλωσα στα δυο!! Αφου τα σκεφτομαι απο την μια και γελαω και λεω ενταξει δεν ειναι δυνατον... Τι αλλο θα συμβει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2018 at 12:03 ΜΜ, ο/η banesaki16 είπε:

Κατ' αρχάς συγχαρητήρια κορίτσι μου για την εγκυμοσύνη σου....με το καλό ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου.. εμένα ή γνώμη μου είναι να βρεις ένα γιατρό έστω κ λίγο πιο νωρίς για να μην έχεις άγχος...Κάτω από 4.5 δεν δημιουργεί πρόβλημα.... οπότε είσαι οκ.. Εγώ είχα μια αποβολή μάλλον από αριθμηστο θυρεοειδή Αλλά ήταν υψηλό όταν το είδα πολύ πάνω από το όριο.. Τον ρύθμισα κ τώρα είμαι έγκυος 9 εβδομάδες με θυροει δη 0.67 ?αν δεν πας γιατρό τη Δευτέρα κανε Άλλη μια εξέταση να δεις που είσαι.. Για να μην εχεις άγχος...Όλα καλά θα πάνε θα δεις...???

Αχ τι τελεια!!! Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!! Να ειναι γερο και καλοτυχο!! ❤❤❤

Τελικα εγω σημερα πηγα γιατι δεν υπηρχαν νωριτερα ραντεβου... μου εδωσε το Τ4 των 62. Δεν ειναι λιγο μεγαλο των 62mg??? Τελος παντων ελπιζω να μην εχουμε αλλα θεματα και να πανε ολα καλα αυτη τη φορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Treloula είπε:

Αχ τι τελεια!!! Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!! Να ειναι γερο και καλοτυχο!! ❤❤❤

Τελικα εγω σημερα πηγα γιατι δεν υπηρχαν νωριτερα ραντεβου... μου εδωσε το Τ4 των 62. Δεν ειναι λιγο μεγαλο των 62mg??? Τελος παντων ελπιζω να μην εχουμε αλλα θεματα και να πανε ολα καλα αυτη τη φορα!!!

Μην αγχώνεσαι γι αυτό θα πάρεις ότι σου είπε ο γιατρός σου..Στην εγκυμοσύνη ανεβαίνει περισσότερο το tsh Εγώ περνώ μια μετά την 62 και μια μέρα των 75mg και το έχω κατεβάσει πολύ κ είναι όλα καλά. Με το καλό κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε θα δεις❤❤?❤❤?❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η banesaki16 είπε:

Μην αγχώνεσαι γι αυτό θα πάρεις ότι σου είπε ο γιατρός σου..Στην εγκυμοσύνη ανεβαίνει περισσότερο το tsh Εγώ περνώ μια μετά την 62 και μια μέρα των 75mg και το έχω κατεβάσει πολύ κ είναι όλα καλά. Με το καλό κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε θα δεις❤❤?❤❤?❤❤

Μακαρι παναγια μου να ηρεμησω λιγο γιατι στο τελος θα βγει το μωρο και θα κατεβασει μονο του μια καρτελα ηρεμιστικα... ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χαπακι του θυρεοειδους ειναι μια συναρτηση της τιμής της tsh και του βαρους μας. Οποτε ο γιατρος το δινει εξατομικευμενα σε καθε ασθενη. Ειδικα σε περιοδο εγκυμοσυνης οπου ειναι ακομα μεγαλυτερες οι αναγκες λογω του εμβρυου που δημιουργει τον δικο του αδενα μεσω του δικου μας, οι αναγκες ειναι ακομα μεγαλυτερες (περιπου 20%). ΙΔανικα το tsh πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 σε μια εγκυμοσυνη. Μια χαρα ξεκινας με το 62, λογικα θα επαναλαβεις σε 4 εβδομαδες την εξεταση για να δειτε αν θα το ανεβασετε και αλλο ή θα παραμεινει ως εχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...