Μετάβαση σε περιεχόμενο
tatouska

Σταφυλοκοκκος σε 17 ημερών βρέφος

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Ήθελα απλά να μοιραστώ τον πόνο μου. Γέννησα στις 11 Ιουλίου μια υγιέστατη και πανέμορφη μπεμπουλα 3.420 κιλά και 51 εκατοστά στο ΜΗΤΕΡΑ. Βγήκαμε από το μαιετηριο 14 Ιουλίου ημέρα Σάββατο. Κάπου Τρίτη-Τετάρτη παρατήρησα στη δίπλα του λαιμού της κάτι σαν συγκαμα. Έβαζα μια κρέμα και μου φάνηκε ότι πήγαινε καλύτερα. Κάποια στιγμή εγδαρε το πρόσωπο της με τα νύχια της και εκεί άρχισε το πάρτυ ώσπου μια μέρα την βλέπω γεμάτη πληγές στο πρόσωπο. Η παιδίατρος μου λέει φεύγεις τώρα για νοσοκομείο. Μπήκαμε λοιπόν στην παιδιατρική του ΜΗΤΕΡΑ Σάββατο 28 Ιουλίου και είμαστε ακόμη μέσα... το παιδάκι μου έχει σταφυλοκοκκο το πιο ανθεκτικό στέλεχος και παίρνει ενδοφλέβια αντιβίωση... 99% το κόλλησε από το μαιετηριο όταν γεννήθηκε... 

Σε 2 μέρες θα βγούμε αλλά έχω τεράστιο άγχος μην κολλήσει τίποτα άλλο ειδικά τώρα που είναι τόσο ευαίσθητη λόγω αντιβίωσης. 

Περάσαμε πολύ δύσκολες στιγμές. Με το που έγινα μάνα κατευθείαν στα βαθιά! Ούτε να το χαρώ δεν πρόλαβα!!! 

• Sad 1

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska κορίτσι μ κατ αρχάς να σ ζήσει η κοριτσάρα σου! Γερή κ ευτυχισμένη να είναι!

Περαστικά βρε κορίτσι μου. Ταλαιπωρείται τ μωράκι σου μαζί της κ σεις. Μια χαρα θα είστε στο σπιτάκι σας. Θα τ αφήσετε οισω όλο αυτό κ θα τα πάτε μια χαρα. Δεν είναι λίγο αυτό που περνάτε άλλα είναι περαστικό.  Στο σπίτι σας θα βρείτε σιγά σιγά ρους ρυθμούς σας. Κ πάλι περαστικά. 

• Thanks 1

Ωχ βρε κορίτσι. Ειναι δυσκολο να βλεπεις ενα τοσο μικράκι να ταλαιπωρείται. Θα περάσει όμως και θα ειναι μια αναμνηση ολο αυτο. Ευχομαι σιδερενιες και γρηγορα σπιτι σας.

• Thanks 1

Να σου ζησει το κοριτσακι σου!!! Γερη και δυνατη να ναι! Σας ευχομαι περαστικα σας και γρήγορα να γινετε καλα.. Να μη ταλαιπωρηθεί αλλο η μικρη σας.. 

• Thanks 1

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ  ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΠΕΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΣΟΥ!!!!!!

• Thanks 1

Κοπελα να σου ζησει το μωρακι σου! Στις δυσκολιες κατευθειαν επεσες οντως! Κανε λιγη υπομονη και θα ειναι περαστικα! Σου ευχομαι να ειναι παντα υγιες το μικρο σου!

• Thanks 1

Περαστικά βρε κορίτσι μου!!!

Κοίτα τι μπορείς να πάθεις στα καλά καθούμενα!

Ευτυχώς είναι κάτι περαστικό και σύντομα θα είστε στο σπιτάκι σας!

Μην ανησυχείς, θα ακολουθήσεις τις οδηγίες των γιατρών και όλα θα είναι μια δυσάρεστη ανάμνηση.

• Thanks 1

Περαστικά κορίτσι μου!

Και μια γνώστη μου το είχε πάθει αυτό το νινί της . Όταν ήταν 10 ημερών το μωράκι! Όλα πήγαν πολύ καλά όμως και σήμερα είναι μια υγιέστατη δεσποινίς ενός έτους!

Όλα θα πάνε καλά!φιλάκια στα πατουσακια!

• Thanks 1

@tatouska στενοχωρηθηκα πολυ με αυτο που διαβασα. Καλα ρε γαμωτο ειναι δυνατον σε τοσο μεγαλα ιδιωτικα μαιευτηρια να κολλανε τετοια πραγματα; αυτο σας το ειπαν οι γιατροι; οτι δλδ πιθανον το κολλησε εκει;

Περαστικα κοριτσι μου και γρηγορα σπιτακι σας!!

στις On 8/8/2018 at 5:24 ΜΜ, ο/η babybaby είπε:

@tatouska στενοχωρηθηκα πολυ με αυτο που διαβασα. Καλα ρε γαμωτο ειναι δυνατον σε τοσο μεγαλα ιδιωτικα μαιευτηρια να κολλανε τετοια πραγματα; αυτο σας το ειπαν οι γιατροι; οτι δλδ πιθανον το κολλησε εκει;

Περαστικα κοριτσι μου και γρηγορα σπιτακι σας!!

Αλλά 3 νεογέννητα που γεννήθηκαν εκεί ήταν στον όροφο με μας που είχαν σταφυλοκοκκο. Το συγκεκριμένο μικρόβιο συνήθως από νοσοκομείο το πιάνεις. Είναι το πιο βαρύ!! Οι γιατροί δεν είχαν τι να μας πουν... έτυχε λέει!!! Βγηκαμε την Τετάρτη επιτέλους και είμαστε σπίτι μας πια ελπίζοντας να μην μας βγει τίποτα άλλο και να αρχίσουμε να την χαιρόμαστε. Βέβαια μας έχει φάει η αποστείρωση. Χέρια πόδια όλα τα αποστειρωνουμε συνέχεια!!! 

• Like 2

Σιδερενιο το μωρο σας και τιποτα αλλο να μη σας τυχει κοπελα μου!

Παντως απαραδεκτοι, σε τοσο μεγαλο ιδιωτικο νοσοκομειο που πληρωνεις τοσα λεφτα και να μη μπορουν να προστατεψουν τα βρεφη. Τραγικο.

στις On 7/8/2018 at 10:23 ΠΜ, ο/η tatouska είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Ήθελα απλά να μοιραστώ τον πόνο μου. Γέννησα στις 11 Ιουλίου μια υγιέστατη και πανέμορφη μπεμπουλα 3.420 κιλά και 51 εκατοστά στο ΜΗΤΕΡΑ. Βγήκαμε από το μαιετηριο 14 Ιουλίου ημέρα Σάββατο. Κάπου Τρίτη-Τετάρτη παρατήρησα στη δίπλα του λαιμού της κάτι σαν συγκαμα. Έβαζα μια κρέμα και μου φάνηκε ότι πήγαινε καλύτερα. Κάποια στιγμή εγδαρε το πρόσωπο της με τα νύχια της και εκεί άρχισε το πάρτυ ώσπου μια μέρα την βλέπω γεμάτη πληγές στο πρόσωπο. Η παιδίατρος μου λέει φεύγεις τώρα για νοσοκομείο. Μπήκαμε λοιπόν στην παιδιατρική του ΜΗΤΕΡΑ Σάββατο 28 Ιουλίου και είμαστε ακόμη μέσα... το παιδάκι μου έχει σταφυλοκοκκο το πιο ανθεκτικό στέλεχος και παίρνει ενδοφλέβια αντιβίωση... 99% το κόλλησε από το μαιετηριο όταν γεννήθηκε... 

Σε 2 μέρες θα βγούμε αλλά έχω τεράστιο άγχος μην κολλήσει τίποτα άλλο ειδικά τώρα που είναι τόσο ευαίσθητη λόγω αντιβίωσης. 

Περάσαμε πολύ δύσκολες στιγμές. Με το που έγινα μάνα κατευθείαν στα βαθιά! Ούτε να το χαρώ δεν πρόλαβα!!! 

Πω πω κοριτσι μου καταλαβαινω απόλυτα τον φοβο σου κ το άγχος σου...εμπιστεψου τον παιδιατρο σου κ κινησου βαση με εκεινον.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Έχω οωθηλακια το μεγαλύτερο είναι 16mm το μικρότερο 9,9.. δλδ μπορεί να αυξηθεί μέχρι την ωοληψια; Αχ δν θέλω να παω κ να μου πουν δν πήραμε τπτ.. εντωμεταξύ καταλαβαίνω τις οωθηκες μ οτι είναι γεμάτες όλα φαίνονται νορμαλ αλλά δν ανεβαίνει η ρημάδα !! Θα σας πω αύριο έχω πάλι αίματα και υπέρηχο! Ελπίζω να έχει ανεβεί κ αλλο!! 
    • Χοριακη μπορείς να κάνεις κ μεσημέρι? Η οποιαδήποτε ώρα της ημέρας?
    • Καλησπερα και καλη επιτυχια! Μηπως ειναι πολυ μικρα ακομη τα ωοθηλακια? Βεβαια το ενδομητριο σου ειναι καλο σε παχος.  Δεν ξερω δυστυχως να σε βοηθησω.  Ευχομαι ολα να πανε καλα στο τελος.  Πες μας τα νεα σου. 
    • Κοριτσι μου καλός ήρθες και σου εύχομαι να μην ξανά δεις τη συχαμενη για τους επόμενους 9 μήνες τουλάχιστον!! Είναι πολύ πιθανό και εγώ είχα τσιμοιματακια αλλά δεν είναι λίγο Νόρις σε πόσες μέρες περιμένεις!?  Εχεις σταθερό κύκλο!?  Η ενδομητριωση που κολλάει!????? 
    • Κορίτσι μου να πάρεις αναρρωτική θα έλεγα Γιατί ή δουλειά σου είναι πολύ κουραστική..  Κ εγώ φτιάχνω νύχια σε σπίτια κ έχω πολύ απόσταση 40 λεπτά με το αμάξι για να πάω κ τα έχω σταματήσει δεν μπορώ με τόση ζέστη.. Γιατί λέω αν πάω κάτι.. Δεν γυρνάει πίσω..Μου λείπουν τα λεφτά.. Κ βαριέμαι στο σπίτι αλλά την κάνω τη θυσία αξίζει πραγματικά.. Μόλις περάσει κ το πρώτο τρίμηνο θα έχω περισσότερη όρεξη για μια βόλτα ένα καφέ θα είναι όλα καλύτερα.. έχεις φουσκώσει @Viktwria? Εχωωεγω πρηστεί Αλλά Στα κιλά μου είμαι ακόμα.. Αλλά κάτω από την κοιλιά εκεί που είναι το μπεμπέ είμαι πρησμένη 😊😊😊😊❤❤🤣
  • Νέες συζητήσεις