Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μεχρι να φτάσει ο πελαργός


konstantinou&elenis

Recommended Posts

Χαιρεται κοριτσια...εχω καιρο να μπω στο σαιτ..η εγκυμοσύνη μου εξελισσεται μια χαρα και για οσες δεν γνωρίζετε περιμενω διδυμακια..εχω την εξης ερωτηση..για το βρεφικο δωματιο τι χρειαζομαι..ποια πραγματα μονα και ποια διπλα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinou&elenis Κορίτσι μου με το καλό να κρατησεις τα διδυμακια σου αγκαλια! Διπλή χαρά για τη μαμα και το μπαμπα! Δενε χω εμπειρια διδυμων, ο μικρος μυο ειναι 14 μηνών, αλλά ως προς το βρεφικό δωμάτιο δεν χρειάζεται να πάρεις πολλά για αρχή. Εμας μας βολεψε το λικνο της chicco next to me, γιατι θελαμε να τον εχουμε διπλα μας, βοηθησε πολυ στο θηλασμο, γιατι δε χρειαζόταν να σηκώνομαι τη νλυχτα, τον έσερνα απλώς δίπλα μου. Είναι ακριβούτσικο σχετικά, αλλά εστις εκπτώσεις το βρήκαμε σε καλή τιμή. Δες και το outlet mothercare στον Ταυρο, αν εισαι απο Αθηνα... Απ αυτα σιγουρα θα χρειαστεις δυο! Για τις κουνιες μπορεις να αποφασισεις και μετα τους 6 μηνες, να δεις πρωτα τι σε εξυπηρετει καλυτερα! Επίσης συρταριερα εμεις δεν πηραμε "βρεφική", καθως ο,τι εχει αυτο τον τιτλο χρεωνεται διπλά! Πήραμε μια απλή, λευκή από ικεα, πολύ ευρυχωρη, αν θελεις σου στελνω το link. Οι βρεφικες εχουν 2 συρταρακια ολα κι ολα και οσο και να σου φαινεται απιθανο, γεμιζουν για πλακα! Αλλαξιερα δεν πηραμε, πηραμε μονο το φουσκωτο και τον αλλαζουμε πανω στο πλυντηριο, γιατι μας βολευει να τον πλενουμε απευθειας με νερακι και να τον ακουμπαμε στην πετσετα. Μπανακι πηραμε ενα με βαση, που επισης μας βολεψε πολυ, γιατι δε μας βγηκε η μεση, εχει και ταπα για να φευγουν απευθειας τα νερα στη μπανιερα. Ειναι λιγο ογκωδες, αλλα το χρησιμοποιουμε μεχρι τωρα αφου απ τη μια πλευρα ηταν για βρεφακι περιπου μεχρι 6 μηνων σε ξαπλωτη θεση και απ την αλλη καθεται απο 6 μηνων κανονικα στον πωπο του και παιζει με τα παιχνιδια του. Ok abbay onda ειανι η μαρκα. Αυτα θεωρω αρκουν με βαση τη δικη μου εμπειρια! Βεβαια το τι βολευει την καθε οικογενεια ειναι και υποκειμενικο!(θεμα χωρου, συνηθειας κλπ). Για ο,τι χρειαστεις, ειμαστε εδω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik.Ποσα άγνωστα πραγματα για μια νεα μητερα...να χαίρεσαι τον μικρουλη σου ξερω κι εγω οτι το ενα μου ειναι αγορι...με βοηθησε αυτο που μου πες για την αλλαξιερα και για την συρταριερα..να σε ρωτησω απο πρακτικής αποψης λίκνο και καλαθουνα με βαση μπορει να θεωρηθουν το ιδιο;επισης μια συρταριερα αμα ειναι μεγαλη μου φτανει ή επειδη ειναι 2 πρεπει να χω και 2συρταριερες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinou&elenis χαιρομαι που σου φαινονται χρησιμα! :) σ ευχαριστω πολυ!

Το λίκνο είναι πολύ πιο χρήσιμο κατά την άποψη μου, γιατί στην καλαθούνα χωράνε το πολύ για 1 τρίμηνο! το ιδιο ισχυει κ για το πορτ μπεμπε, δεν ξερω καμια μαμα  που να το βολευτηκε, ασε που ειναι πλαστικό...

Πιστεύω μπορείς να πάρεις μια συρταριερα για αρχη και μετα βλεποντας κ κανοντας! Ειναι μεγαλο το παιδικό δωμάτιο;

Σου στελνω αυτην που πηραμε εμεις, τη θεωρώ μεγάλη και ευχρηστη...https://www.ikea.gr/ypnodomatio/ntoulapes-upnodomatiou/surtarieres-upnodomatiou/malm-syrtariera-me-6-syrtaria-9117/10214557/

νομίζω υπάρχει και σε οξιά και μαύρο χρώμα...

κι εμένα φίλη μου τη σύστησε και ευτυχώς που την πήρα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. οντως πολυ μεγαλύτερη απο τις βρεφικες και πολυ οικονομικη...στο λικνο ποσο καιρο μπορείς να το χεις το νινακι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια κ από εμένα!

Κορίτσι μ μια φίλη μ π έχει διδυμακια μέχρι 6 μηνων τα είχε σε κανονική βρεφική κούνια δίπλα στο κρεβάτι της κ τα 2 με διαχωριστικό στη μέση. 6 μηνων τα πήγε στο δωμάτιο τους κ τ καθενα στην κουνια του. 

Συμφωνώ για τη συρταριερα πάρε μια μεγάλη βολική. Εγώ που έκανα ντουλάπα όπως την ήθελα δ πήρα καθόλου γτ τα προσαρμοσα τα συρτάρια στη ντουλάπα. 

Το καρότσι να προσέξεις πολύ γτ είναι που είναι ογκώδη για δίδυμα τουλ μα είναι όσο πιο άνετα στην οδήγηση γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinou&elenis μέχρι 6 μηνών περίπου, γιατί μετά μπορούν από ξαπλωμένα να κ΄τασουν στον πωπό τους, οπότε και να πέσουν...

όσο για το καρότσι όντως οι επιλογές δεν ειναι πολλές, μπορώ να σου στείλω και το καρότσι που βόλεψε μια φίλη που επ΄σιης έχει δίδυμα, τα πρόσεχα κι εγώ, οπότε μπορώ να πω ήταν καλή επιλογή και είναι κάτι που αθ το χρειαστείς σίγουρα για 2 χρόνια περίπου, ειδικά με τα διδυμάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για την ντουλάπα (οπως σου ειπε και η φιλη @Diwni)πράγματι αν έχεις στο δωμάτιο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξίσου και τα συρτάρια της, χωρίς να πάρεις επιπλέον συρταριέρα. Εμείς έχουμε, αλλα προς το παρόν είναι γεματη με τα δικά μας ρούχα, σταδιακά όμως θα αρχίσουμε να του την παραχωρούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. @Diwni κορίτσια μου σας ευχαριστω πολυ...ντουλάπα δεν εχω εξτρα οποτε μαλλον θα βολευω με την συρταριερα που μου στείλες στο link ..καροτσι βρηκα ενα της Chico  οικονομικο αρκετα δεν ξερω αν ειναι καλο..επισης σκεφτομαι το καρότσι το χρειαζομαι εξαρχής αφού θα γεννησω καταχείμωνο ή να το αφησω για λίγο αργοτερα;

20180721_155629.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρτάται από το αν έχεις σκοπό να τα βγάλεις έξω. Εγώ την έβγαλα από 20 ημερών άλλα γέννησα Αύγουστο. Αλλά κ χειμώνα να γεννούσα παλιά τ έβγαζα. Να πας να τα δεις από κοντά τα καρότσια. Υπολόγισε ότι θα είναι ακόμη πιο βαριά με τα μωρά πάνω. Πόσο εβδομάδων εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni ειμαι 15 εβδομάδων..τωρα αρχισαμε το ψαξιμο..απλα μενω σε νησι και ειναι λιγο αδυνατο για εμας τωρα να βρεθουμε σε καποια μεγαλη πολη για να τα δούμε απο κοντα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinou&elenis Όντως ειναι πολύ οικονομικό, να το δεις και σε μαγαζι, αν σε βολευει στην οδηγηση. Επίσης για τους πρώτους μήνες θα χρειαστείς πληρη ανακλιση, τσεκαρε το κι αυτο, ειναι βασικο. Εμας μας βολεψε που ηταν διπλης φορας και ετσι μπορουσαμε να τον βλεπουμε τους πρωτους μηνες, εσυ ομως που ισως δεν κανεις τοσο πολλες βολτες στην αρχη λογω χειμωνα, μπορει να μη σου χρειαστει. Εμεις παντως τον βγαζαμε απ τις πρωτες ,μερες στο καροτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. νομίζω φα καρότσια για δίδυμα κοιτανε μόνο μπροστά. Έχεις δίκιο όσον αφορά την ανάκληση. @konstantinou&elenis να δεις να είναι από 0 τ καρότσι. Αν βρεις ευκαιρία να κατέβεις σε μεγάλη πόλη να τα δεις κ από κοντά. Το νησί σε περιορίζει άλλα έχεις καιρό μπροστά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...