Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπιράλ


Lucky97

Recommended Posts

Γεια σας ξέρω ότι δεν είμαι και στο καταλληλότερο μέρος για να ρωτήσω για αυτό αλλά σκέφτηκα πως ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε και θα το εκτιμούσα παρά πολύ

Είμαι 21 χρονών και έχω σταθερή σχέση 6 χρόνια πρόσφατα σκέφτηκα με το αγόρι μου μήπως χρησιμοποιήσω σπιράλ μιας και δεν υπάρχει κίνδυνος για σμν.

Επίσης έχω πολυκυστικες ωοθήκες πέρσυ πείρα χαπακια αντισυλληπτικά για να τον ρυθμίσω αλλά δεν ήμουν συνεπής και ξεχναγα να τα περνω οπωτε δεν πολύ κατάφερα να ρυθμίσω τον κύκλο μου κ πέρα από αυτό κ η αντισύλληψη δεν ήταν σίγουρη κ δεν πολύ θέλω να τα ξανά αρχίσω καθώς από ότι μου είχε πει ο γιατρός  οτι μπορούν να επιρεασουν κάποια όργανα οπωτε  να κάνω ένα χρόνο αποχή από αυτά μην δημιουργηθεί κανένα προβλήμα κ μιας που ο τρόπος ζωή μου θα μπει σε μια σειρά πιο εύκολα έτσι σκέφτηκα το σπιράλ λοιπόν αλλά διάβασα πολλά αρνητικά κ κύριος ότι δεν προτείνεται για γυναίκες που δεν έχουν τεκνοποίηση καθώς μπορεί να προκαλέσει φλεγμονή συν ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει υπογονιμότητα έως και να μην μπορεί να μείνει η γυναίκα έγγυος αλλά αυτό πόσο ισχυει και γενικά πόσο έμπιστο είναι στο θέμα επιπλοκών και με τις πολυκυστικες θα υπάρχει κάποιο θέμα και γτ σε μια γυναίκα που δεν έχει τεκνοποίηση είναι αποτρεπτικό η είναι καθαρά θέμα γνώσης του γιατρού κ μύθων (όπως με το ταμπού)

Συγνώμη για το σεντόνι ελπίζω να μην κούρασα απλά έχω πελαγωσει με όλα αυτά που διαβάζω κ θέλω να πάρω μια σωστή απόφαση που κυρίως δεν θα επιδράσει την ζωή μου μετά στο θέμα οικογένειας δηλαδή :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου. Νομίζω ότι είσαι αρκετά μικρή για σπιράλ και ότι πρέπει να στραφείς προς την χρήση προφυλακτικών για το θέμα της αντισύλληψης αλλά και το θέμα των ΣΜΝ. Κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σου εξασφαλίζει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για ΣΜΝ, όλοι δυνητικά μπορούμε να κάνουμε παρασπονδίες στην ερωτική μας ζωή και αυτό μπορεί να έχει αρνητική επίπτωση στην υγεία μας. Όπως έχω διαβάσει και εγώ αλλά και από κοπέλες εδώ μέσα που κατέθεσαν τις εμπειρίες τους από την τοποθέτηση σπιράλ, λέγανε ότι τους ενοχλούσε, κάποιες όντως παρουσιάσανε φλεγμονή, κάποιες άλλες αιμοραγία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοπελα μου και εγω εχω ακουσει καποια αρνητικα για το σπιραλ ειδικα τλχ για το ενα παιδι

επισης και εγω θα ελεγα εισαι μικρουλα ακομα 

φαντασου και εγω το σκεφτηκα ειμαι τωρα παντρεμενη πεντε χρονια εχουμε ενα παιδακι και με τον αντρα μου ειμαστε μαζι 11 χρονια και παρολαυτα λεω καλυτερα να κανω και το δευτερο παιδι και μετα βλεπουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...