Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλουμε 2ο παιδί αλλά δεν έρχεται...


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια μου κι απο δω!

Άνοιξα αυτό το θέμα για να σας πω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα απο το σωστό μέρος, έτσι  ωστε να μπορουν να το διαβάσουν και κορίτσια που είτε ταυτίζονται αυτό το διάστημα είτε έχουν εμπειρία και μπορούν να μου πουν δυο κουβέντες για τους προβληματισμούς μου.

Είμαι 38 χρονών κι εδώ και περίπου 5 χρόνια προσπαθούμε με τον άντρα μου να αποκτήσουμε 2ο παιδάκι. Δυστυχώς ομως αυτό δεν λέει να έρθει!

 Στην αρχή το πήγαμε πολύ χαλαρά, μετά ειπα να το κοιτάξω λίγο περισσότερο με τις γόνιμες και προσπαθήσαμε να είμαστε πιο στοχευμένοι αλλά τίποτα καθώς εχω και πολυκυστικές και ο κύκλος μου ήταν οτι να ναι.
Έκανα κάποιους κύκλους  serpafar-pregnyl υπο την καθοδήγηση του γιατρού αλλά τζίφος. Το ξανα αφείνουμε στην τύχη τίποτα. Ρυθμίζουμε με το γιατρό μου τις πολυκυστικές με Glucophage κι επιτέλους έχω σταθερό κύκλο.!!!!

Καθε καθυστέρηση 1 ή 2 μέρες με βάζει στη διαδίκασία του τεστ και κατ' επέκταση της απογοήτευσης.

 Η επιθυμία μου για 2ο παιδί γίνεται ακόμα μεγαλύτερη και του συζύγου μου ένα παραπάνω! Επιπρόσθετα θέλουμε  να προσπαθήσουμε ακόμα περισσότερο για να αποκτήσει το παιδάκι μου ενα αδερφάκι. Το πολυτιμότερο δωρο που θα μπορούσαμε να του χαρίσουμε.

Μας στέλνει ο γιατρός για τις απαραίτητες  δικές μου εξετάσεις και φυσικά τον αντρα μου για σπερμοδιάγραμμα.

Οι δικές μου καλές. Στον άντρα μου βρίσκουν πρόβλημα στο σπέρμα το οποίο μας οδηγεί σε μία εξαιρετική ουρολόγο η οποία τον ξαναστέλνει για σπερμοδιάγραμμα σε ειδική εμβρυολόγο αυτή τη φορά και παράλληλα του κάνει υπέρυχο και τρίπλεξ.

Τα αποτελέσματα ολιγοασθενοσπερμία και κυρσοκήλη η οποία μάλλον και δημιουργεί το πρόβλημα στο σπέρμα.
Μας λέει και για χειρουργίο σαν επιλογή, αλλα μας λέει επίσης οτι επειδή έχουμε ήδη ενα παιδί, το οποίο εμείς η δύο ίδιοι άνθρωποι εχουμε κάνει με φυσική σύλληψη, να προσπαθήσουμε να  βελτιώσουμε το σπέρμα με κάποια φάρμακα και βιταμίνες που του δίνει για ένα 3μηνο και να προσπαθήσουμε για ακομα μια φυσική σύλληψη.

Κάνει τη θέραπεια αλλά και πάλι τίποτα. Καμία εγκυμοσύνη. Το αφήσαμε για ένα χρόνο στην τύχη του κι ερχομαστε στο σήμερα.

Αποφασίζουμε με τον άντρα μου να μαζέψουμε χρήματα και να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική κι οτι είναι να γίνει, θα γίνει. Τουλάχιστον να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια αφου η επιστήμη μας δίνει κι αυτή την δυνατότητα.

Ετσι αποφασίσαμε σε συννενόηση και με το γυναικολόγο μου να μη χάσουμε άλλο χρόνο και απο Σεπτεμβρη να κάνουνε ένα ραντεβού με τον εξωσωματικό να μας δει για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία.

Εσείς τι πιστεύετε θα έχουμε καμία τύχη ή θα είναι ακόμα μία απογοήτευση;;;
Αξίζει τον κόπο να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία ή αφου το 2ο παιδί δε θέλει να έρθει μόνο του δεν οφελεί;;;
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσι μου και απ εδω'

αυτο με το σπερμα που εχει ο αντρας σου αν το πατε με εξωσωματικη λυνει το προβλημα; α ναι και το θελετε τοσο πολυ δοκιμαστε το αλλιως μηπως να ελυνε πρωτα το θεματακι του ο αντρας σου και μετα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zafran είπε:

Γειά σας κορίτσια μου κι απο δω!

Άνοιξα αυτό το θέμα για να σας πω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα απο το σωστό μέρος, έτσι  ωστε να μπορουν να το διαβάσουν και κορίτσια που είτε ταυτίζονται αυτό το διάστημα είτε έχουν εμπειρία και μπορούν να μου πουν δυο κουβέντες για τους προβληματισμούς μου.

Είμαι 38 χρονών κι εδώ και περίπου 5 χρόνια προσπαθούμε με τον άντρα μου να αποκτήσουμε 2ο παιδάκι. Δυστυχώς ομως αυτό δεν λέει να έρθει!

 Στην αρχή το πήγαμε πολύ χαλαρά, μετά ειπα να το κοιτάξω λίγο περισσότερο με τις γόνιμες και προσπαθήσαμε να είμαστε πιο στοχευμένοι αλλά τίποτα καθώς εχω και πολυκυστικές και ο κύκλος μου ήταν οτι να ναι.
Έκανα κάποιους κύκλους  serpafar-pregnyl υπο την καθοδήγηση του γιατρού αλλά τζίφος. Το ξανα αφείνουμε στην τύχη τίποτα. Ρυθμίζουμε με το γιατρό μου τις πολυκυστικές με Glucophage κι επιτέλους έχω σταθερό κύκλο.!!!!

Καθε καθυστέρηση 1 ή 2 μέρες με βάζει στη διαδίκασία του τεστ και κατ' επέκταση της απογοήτευσης.

 Η επιθυμία μου για 2ο παιδί γίνεται ακόμα μεγαλύτερη και του συζύγου μου ένα παραπάνω! Επιπρόσθετα θέλουμε  να προσπαθήσουμε ακόμα περισσότερο για να αποκτήσει το παιδάκι μου ενα αδερφάκι. Το πολυτιμότερο δωρο που θα μπορούσαμε να του χαρίσουμε.

Μας στέλνει ο γιατρός για τις απαραίτητες  δικές μου εξετάσεις και φυσικά τον αντρα μου για σπερμοδιάγραμμα.

Οι δικές μου καλές. Στον άντρα μου βρίσκουν πρόβλημα στο σπέρμα το οποίο μας οδηγεί σε μία εξαιρετική ουρολόγο η οποία τον ξαναστέλνει για σπερμοδιάγραμμα σε ειδική εμβρυολόγο αυτή τη φορά και παράλληλα του κάνει υπέρυχο και τρίπλεξ.

Τα αποτελέσματα ολιγοασθενοσπερμία και κυρσοκήλη η οποία μάλλον και δημιουργεί το πρόβλημα στο σπέρμα.
Μας λέει και για χειρουργίο σαν επιλογή, αλλα μας λέει επίσης οτι επειδή έχουμε ήδη ενα παιδί, το οποίο εμείς η δύο ίδιοι άνθρωποι εχουμε κάνει με φυσική σύλληψη, να προσπαθήσουμε να  βελτιώσουμε το σπέρμα με κάποια φάρμακα και βιταμίνες που του δίνει για ένα 3μηνο και να προσπαθήσουμε για ακομα μια φυσική σύλληψη.

Κάνει τη θέραπεια αλλά και πάλι τίποτα. Καμία εγκυμοσύνη. Το αφήσαμε για ένα χρόνο στην τύχη του κι ερχομαστε στο σήμερα.

Αποφασίζουμε με τον άντρα μου να μαζέψουμε χρήματα και να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική κι οτι είναι να γίνει, θα γίνει. Τουλάχιστον να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια αφου η επιστήμη μας δίνει κι αυτή την δυνατότητα.

Ετσι αποφασίσαμε σε συννενόηση και με το γυναικολόγο μου να μη χάσουμε άλλο χρόνο και απο Σεπτεμβρη να κάνουνε ένα ραντεβού με τον εξωσωματικό να μας δει για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία.

Εσείς τι πιστεύετε θα έχουμε καμία τύχη ή θα είναι ακόμα μία απογοήτευση;;;
Αξίζει τον κόπο να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία ή αφου το 2ο παιδί δε θέλει να έρθει μόνο του δεν οφελεί;;;
 

 

Kαλησπέρα και πάλι!!Εγώ λέω καλά κάνετε κ προσπαθείτε με εξωσωματική!!Μάλλον το εμπόδιο φαίνεται να ήταν το σπέρμα!Πιστεύω ότι έτσι θα τα καταφέρετε!!Κ γω με πολυκυστικές!!Εστρωσα τον κύκλο με ινοφερτ,πήγα κ 2 μήνες με σερπαφαρ κ οβιτρέλ(σαν την πρεγκυλ) αλλά τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia Κι εγώ αυτό πιστεύω Μαρίλλια μου. Τρέμω όμως μήπως δεν τα καταφέρουμε αφού είναι η τελευταία μου ελπίδα. Μάλλον μετά θα πρέπει να το αποδεκτώ!

Είναι κι αυτές οι άτοιμες οι πολυκυστικές...! Φοβάμαι μήπως ενω προσπεράσουμε το θέμα με το σπέρμα τελικά δεν ανταποκριθώ με καλά ωάρια λογω των ΣΠΩ και της ηλικίας. 

Τι να πω!!! Θα δείξει!!! Πάντως κι εγώ με τα serpafar τίποτα δυστυχώς! 

Αυτό που με ανησυχεί πολύ είναι οτι τόσα χρόνια δεν έχω κάνει καν ουτε μια σύλληψη! 

Εύχομαι τα καλύτερα για σένα Μαριλλιάκι μου! 

Σε ευχαριστώ για την εμψύχωση είναι νομίζω οτι χρειάζομαι!!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εντελώς ειλικρινά, επειδή για το 2ο παιδί μεσολάβησαν δύο χρόνια προσπαθειών, το είχα επεξεργαστεί και δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία εξωσωματικής... Αν δεν είχα παιδί, θα το έκανα με κλειστά μάτια και μια και δυο και όσες φορές. έχοντας όμως παιδί, δεν θα το έκανα. Αν το πρόβλημα ήταν με το σπέρμα, θα προσπαθούσαμε με άλλους τρόπους να το ενισχύαμε (βιταμίνες, διατροφή, αφεψήματα, όχι τσιγάρο κλπ κλπ). Η απόφαση εννοείται δική σας, καθώς τα κριτήρια και τα "θέλω" του κάθε ζευγαριού ποικίλλουν. Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από μενα. Αν θυμάμαι καλά από άλλο ποστ και γιαβτ Πρώτο παιδάκι κανατε 2 χρόνια για να έρθει. Άρα τ πρόβλημα στο σπέρμα υπήρχε. Όταν ένας άντρας έχει θέμα με τ σπέρμα κάνεις δ αποκλείει τη φυσιολογική σύλληψη ( εκτός λ αν πρόκειται για αζωοαπερμια) άλλα ποτέ δ ξερεις πόσο θα σ πάρει.

Εμείς την κόρη μας την πιάσαμε στα 2 χρόνια προσπαθειών. Το πρόβλημα μας ολιγοασθενοσπερμια. Το βρήκαμε στο πρώτο χρόνο προσπαθειών που το ψάξαμε. Αποφασίσαμε να πάμε σε εξωσωματική. Το μήνα π πέρασα Επιτροπή έμεινα έγκυος φυσιολογικά. Το πρόβλημα μας δ έφυγε απλά έτυχε μα μεινω έγκυος στα 2 χρόνια. Προσωπικά δ θα τ σκεφτώ καν αν θα μπω η Όχι στη διαδικασία της εξωσωματικής. Φυσικά κ θα τ κάνω αν χρειαστεί εφόσον επιθυμώ 2ο παιδάκι. Όταν τ αποφασίσουμε είπαμε πως θα κάνουμε ένα χρονο μόνοι μας. Αν έρθει Καλώς. Αν όχι ο δρόμος γνωστός. Όπως ήθελα τ Πρωτο έτσι θέλω κ τ δεύτερο. Οπότε θα κάνω ότι χρειαστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου ξερετε τι σκεφτομαι ειναι και το θεμα αγχους αφου τα καταφερατε  τη πρωτη γιατι οχι και τη δευτερη; να πχ η μια σας στη πρωτη δεν το ηξερε και η αλλη εκει που ηταν ετοιμη για εξωσωματικη της ηρθε, ακομα και σε μενα τωρα που πρς το παρον δεεν εχει βρεθει κατι βλεπω αρχιζει το αγχος ολο αυτο ειναι αρνητικο

ξερω ατομα που πραγματικα δεν εχουν τιποτα και κανουν εξωσωματικη λογω αγχους και μετα επειδη θεωρουν οτι εχουν προβλημα δεν προσεχουν και ερχεται το παιδι

αυτο που θελω να καταληξω οσες εχετε σκεφτει να δοκιμασετε φυσιολογικα και μετα στην αλλη οδο απλα προσπαθειστε να λετε μπορουμε και να πειτε δεν θα παμε στην αλλη οδο αλλα θα ερθει με αυτη:) δυσκολο το ξερω αλλα προσπαθειστε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw ξέρεις τι γίνεται? Εφόσον υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα στάθηκα απλα τυχερή. Το επομενο μπορεί να ρθει με την πρώτη,μετά από 5 χρόνια , μπορεί κ ποτέ. Εφόσον επιθυμώ πολύ ένα ακόμη παιδί δ πρόκειται να τ αφήσω εντελώς στην τύχη του. Ευτυχώς η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ ώστε να μη ταλαιπωρούνται ένα σωρό ζευγάρια. Φυσικά κ θα δώσω ένα περιθώριο προσπαθειών αλλά από κει κ πέρα θα κάνω ακριβώς ότι ήμουν διατεθειμένη να κάνω κ στο πρώτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@egw ξέρεις τι γίνεται? Εφόσον υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα στάθηκα απλα τυχερή. Το επομενο μπορεί να ρθει με την πρώτη,μετά από 5 χρόνια , μπορεί κ ποτέ. Εφόσον επιθυμώ πολύ ένα ακόμη παιδί δ πρόκειται να τ αφήσω εντελώς στην τύχη του. Ευτυχώς η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ ώστε να μη ταλαιπωρούνται ένα σωρό ζευγάρια. Φυσικά κ θα δώσω ένα περιθώριο προσπαθειών αλλά από κει κ πέρα θα κάνω ακριβώς ότι ήμουν διατεθειμένη να κάνω κ στο πρώτο. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!Δίνουμε ένα περιθώριο αλλά απο κει κ πέρα θέλει μια προσπάθεια παραπάνω κ να μην τα αφήνουμε όλα στην τύχη τους ή να επαναπαυόμαστε στο θέμα άγχος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zafran είπε:

@marillia Κι εγώ αυτό πιστεύω Μαρίλλια μου. Τρέμω όμως μήπως δεν τα καταφέρουμε αφού είναι η τελευταία μου ελπίδα. Μάλλον μετά θα πρέπει να το αποδεκτώ!

Είναι κι αυτές οι άτοιμες οι πολυκυστικές...! Φοβάμαι μήπως ενω προσπεράσουμε το θέμα με το σπέρμα τελικά δεν ανταποκριθώ με καλά ωάρια λογω των ΣΠΩ και της ηλικίας. 

Τι να πω!!! Θα δείξει!!! Πάντως κι εγώ με τα serpafar τίποτα δυστυχώς! 

Αυτό που με ανησυχεί πολύ είναι οτι τόσα χρόνια δεν έχω κάνει καν ουτε μια σύλληψη! 

Εύχομαι τα καλύτερα για σένα Μαριλλιάκι μου! 

Σε ευχαριστώ για την εμψύχωση είναι νομίζω οτι χρειάζομαι!!!❤

Να σου πω!!Καλύτερα να προσπαθείς κ να αποτύχεις που το απεύχομαι!!!Παρά να περάσουν τα χρόνια κ να πείς γτ τότε δν προσπάθησα?Καλώς ή ακκώς κάθε χρόνο που μεγαλώνουμε τα πράγματα αλλάζουν!!Μην αφήνεις τον χρόνο να περνά!!ο Θεός έχει τα σχέδια του για όλους μας!!Κ αυτό που λες μπορεί να έχεις μείνει έγκυος κ να μην το κατάλαβες!!Ο γιατρός μου λέει ότι όλες έχουν στη ζωή τους απο μια βιοχημική χωρίς να το καταλάβουν ποτέ κ όχι απαραίτητα στη προσπάθεια για το πρώτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με τη βιοχημικη συμφωνω

επισης εννοειται οτι δεν θα τα ριξεις ολα στο αγχος αλλα οσο προσπαθειτε φυσιολογικα να προσπαθειτε να μην εχετε

εγω παλι δεν ξερω τι θα κανω προς το παρον λεω αν ερθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η demie_14 είπε:

εντελώς ειλικρινά, επειδή για το 2ο παιδί μεσολάβησαν δύο χρόνια προσπαθειών, το είχα επεξεργαστεί και δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία εξωσωματικής... Αν δεν είχα παιδί, θα το έκανα με κλειστά μάτια και μια και δυο και όσες φορές. έχοντας όμως παιδί, δεν θα το έκανα. Αν το πρόβλημα ήταν με το σπέρμα, θα προσπαθούσαμε με άλλους τρόπους να το ενισχύαμε (βιταμίνες, διατροφή, αφεψήματα, όχι τσιγάρο κλπ κλπ). Η απόφαση εννοείται δική σας, καθώς τα κριτήρια και τα "θέλω" του κάθε ζευγαριού ποικίλλουν. Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνετε!

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά ο περιορισμός των νεων μελων με τις 6 δημοσιεύσεις την ημέρα δεν μου επέτρεψε να απαντήσω νωρίτερα. 

@demie_14 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!

Αν με ρωτούσες πριν 2-3 χρόνια θα σου απαντούσα το ίδιο. Οτι δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία έχοντας ήδη ένα παιδί.

Η μεγάλη μας όμως επιθυμία κι εμενα και του άντρα μου για το 2ο παιδάκι που δεν έρχεται, με εκανε να αλλάξω γνώμη! 

Θέλω να το προσπαθήσω με όποιο μεσο μου δίνεται έστω και για μια φορά! Δεν θελω να περάσουν τα χρόνια και να πω οτι δεν προσπάθησα με όλους τους τρόπους!

Το 2ο παιδί δεν θα είναι δώρο μονο για μας αλλά και για το ίδιο το παιδί μου.

Είμαι μοναχοπαίδι και ξέρω πόσο σημαντικό είναι να έχεις εναν άνθρωπο που θα μπορεις να εμπιστευτείς περα απο τους γονείς σου! 

Οσο αφορά την προσπάθεια με τους άλλους τρόπους προσπαθήσαμε με βιταμίνες και κάποια φαρμακα που μας εδωσε η ουρολογος (η διατροφή μας είναι ετσι κι αλλιως προσεγμένη με ασκηση σχεδον καθημερινά) αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κ από μενα. Αν θυμάμαι καλά από άλλο ποστ και γιαβτ Πρώτο παιδάκι κανατε 2 χρόνια για να έρθει. Άρα τ πρόβλημα στο σπέρμα υπήρχε. Όταν ένας άντρας έχει θέμα με τ σπέρμα κάνεις δ αποκλείει τη φυσιολογική σύλληψη ( εκτός λ αν πρόκειται για αζωοαπερμια) άλλα ποτέ δ ξερεις πόσο θα σ πάρει.

Εμείς την κόρη μας την πιάσαμε στα 2 χρόνια προσπαθειών. Το πρόβλημα μας ολιγοασθενοσπερμια. Το βρήκαμε στο πρώτο χρόνο προσπαθειών που το ψάξαμε. Αποφασίσαμε να πάμε σε εξωσωματική. Το μήνα π πέρασα Επιτροπή έμεινα έγκυος φυσιολογικά. Το πρόβλημα μας δ έφυγε απλά έτυχε μα μεινω έγκυος στα 2 χρόνια. Προσωπικά δ θα τ σκεφτώ καν αν θα μπω η Όχι στη διαδικασία της εξωσωματικής. Φυσικά κ θα τ κάνω αν χρειαστεί εφόσον επιθυμώ 2ο παιδάκι. Όταν τ αποφασίσουμε είπαμε πως θα κάνουμε ένα χρονο μόνοι μας. Αν έρθει Καλώς. Αν όχι ο δρόμος γνωστός. Όπως ήθελα τ Πρωτο έτσι θέλω κ τ δεύτερο. Οπότε θα κάνω ότι χρειαστεί.

Πολύ καλά θυμάσαι @Diwni ! 2 χρονια περίπου εκανε να ερθει το αντράκι μας!

Εχεις δίκιο με το σπέρμα. Η ουρολόγος μας είπε οτι το σπέρμα ανανεώνεται ανα 3 μηνες περίπου νομίζω οποτε μια φυσιολογικη σύλληψη δεν αποκλείεται! Κι εγω στο πρώτο μου προφανώς στάθηκα απλώς τυχερή!

Αυτό με την περίπτωση σου το έχω ακούσει πολλές φορές και είναι πραγματικά πολύ ενθαρρυντικό!

Εχω ιδια άποψη με σένα για την εξωσωματική απλώς με φοβίζει η αποτυχία! 

Εχουμε προσπαθήσει ήδη αρκετά νομίζω 5 χρόνια και πιστεύω οτι απι δω και πέρα ο χρόνος μετράει αντίστροφα για μένα οποτε θα πρέπει να το προχωρήσω πριν να είναι αργά  ακόμα και για την εξωσωματική!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η egw είπε:

κοριτσακια μου ξερετε τι σκεφτομαι ειναι και το θεμα αγχους αφου τα καταφερατε  τη πρωτη γιατι οχι και τη δευτερη; να πχ η μια σας στη πρωτη δεν το ηξερε και η αλλη εκει που ηταν ετοιμη για εξωσωματικη της ηρθε, ακομα και σε μενα τωρα που πρς το παρον δεεν εχει βρεθει κατι βλεπω αρχιζει το αγχος ολο αυτο ειναι αρνητικο

ξερω ατομα που πραγματικα δεν εχουν τιποτα και κανουν εξωσωματικη λογω αγχους και μετα επειδη θεωρουν οτι εχουν προβλημα δεν προσεχουν και ερχεται το παιδι

αυτο που θελω να καταληξω οσες εχετε σκεφτει να δοκιμασετε φυσιολογικα και μετα στην αλλη οδο απλα προσπαθειστε να λετε μπορουμε και να πειτε δεν θα παμε στην αλλη οδο αλλα θα ερθει με αυτη:) δυσκολο το ξερω αλλα προσπαθειστε :)

@egw Αυτό με το άγχος να σου πω δεν το πολυδέχομαι γιατί πίστεψε με μεσα σε αυτά τα 5 χρόνια περασα και φάσεις του τύπου "είμαι μια χαρά με τον μικρό μου δεν θελω άλλο παιδί. Τωρα που μεγαλώνει θα ζήσω τη ζωή μου." Και το πίστευα!

Οπως υπήρχαν και μήνες που κάτι θα συνέβαινε και θα είχα το μυαλό μου πραγματικά αλλού και δεν σκεφτόμουν καθόλου το 2ο παιδί! Οποτε αυτούς τους μήνες οχι άγχος δεν είχα αλλά είχε φύγει εντελώς απο το μυαλό μου!

Ωραίο αυτό που λες αλλά οταν περνάνε τα χρόνια και υπάρχει και διαπιστωμένο πρόβλημα δεν εχεις περιθώρια πια να το αφήσεις στην τύχη του. Πρέπει να το προσπαθήσεις κι αλλιώς κατα τη γνώμη μου.

Τωρα αν πριν μπω στη διαδικασία αυτή το ζουζούνι έρθει θα είναι ευχής έργο. Οπως και ευχής έργο θα είναι και αν μετα απο ενα παιδί με εξωσωματική έρθει κι ενα 3ο φυσιολογικά!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@egw ξέρεις τι γίνεται? Εφόσον υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα στάθηκα απλα τυχερή. Το επομενο μπορεί να ρθει με την πρώτη,μετά από 5 χρόνια , μπορεί κ ποτέ. Εφόσον επιθυμώ πολύ ένα ακόμη παιδί δ πρόκειται να τ αφήσω εντελώς στην τύχη του. Ευτυχώς η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ ώστε να μη ταλαιπωρούνται ένα σωρό ζευγάρια. Φυσικά κ θα δώσω ένα περιθώριο προσπαθειών αλλά από κει κ πέρα θα κάνω ακριβώς ότι ήμουν διατεθειμένη να κάνω κ στο πρώτο. 

@Diwni Θα συμφωνήσω! Ετσι ακριβώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia Αυτό ακριβώς γλυκιά μου δεν θελω να περάσει ο χρόνος και να πω οτι δεν το προσπάθησα με όλα τα μέσα που είχα! 

Είναι αλήθεια δυστυχώς οσο περνάει ο χρόνος λειτουργεί εις βάρος μας!

Οσο για τη βιοχημική πιθανά να έχει συμβεί. Πάντως καμία φορά δεν εχω διαπιστώσει εγκυμοσύνη με θετικό τεστ παρα μονάχα στο αντράκι μου!

Και απο οτι κατάλαβα απο τα λεγόμενα της ουρολόγου, ο λογος που δεν μπορεί να γίνει σύλληψη είναι γιατί τα σπερματοζωάρια που πιθανά φθάνουν στο ωάριο είναι σχεδόν κολλημένα μεταξύ τους και φυσικά δεν μπορεί κάποιο να τρυπήσει το ωάριο για να γινει η σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η egw είπε:

αυτο με τη βιοχημικη συμφωνω

επισης εννοειται οτι δεν θα τα ριξεις ολα στο αγχος αλλα οσο προσπαθειτε φυσιολογικα να προσπαθειτε να μην εχετε

εγω παλι δεν ξερω τι θα κανω προς το παρον λεω αν ερθει

@egw Ολα θα πάνε καλά κι εύχομαι σύντομα να μας πεις τα ευχάριστα! Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα πιστεύω βοηθάει η θετική σκέψη!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw σίγουρα όταν έχεις ήδη ένα παιδάκι έχεις άλλη ψυχολογία. Εγώ προσωπικά επειδή οντως υπάρχει θέμα δ ποντάρω στη φυσιολογική σύλληψη οπότε για κάνα χρόνο θα τ πάμε χαλαρά. Γνωρίζοντας δηλαδή ότι δ είναι όλα τέλεια δ θα χω κ τ άγχος κάθε μήνα αν είμαι έγκυος γτ οι πιθανότητες είναι να μην είμαι. Οπότε όταν τ αποφασίσουμε θα ξεκινήσουμε χαλαρά κ ότι γίνει.

Καλή τύχη σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν είτε για τ πρώτο, είτε για τ δεύτερο είτε για τ ν μωράκι τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι καλή τύχη και επιτυχία στις προσπάθειες! Σίγουρα όταν έχεις ήδη παιδάκι, η ψυχολογία αλλάζει και υπάρχει μια σχετική χαλαρότητα. @Zafran να το προσπαθήσετε, όπως το λέει η καρδούλα σας, και είμαι σίγουρη ότι θα έρθει το μπεμπεδάκι!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάλι καλά που έχετε και ένα παιδάκι

Τι να πω και εγώ και πολλές γυναίκες που προσπαθούμε ακόμα για ένα...

Καλή επιτυχία

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Zafran είπε:

@egw Ολα θα πάνε καλά κι εύχομαι σύντομα να μας πεις τα ευχάριστα! Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα πιστεύω βοηθάει η θετική σκέψη!?

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα.ναι αυτό θα κάνω θετικά σκέψη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Zafran είπε:

@egw Αυτό με το άγχος να σου πω δεν το πολυδέχομαι γιατί πίστεψε με μεσα σε αυτά τα 5 χρόνια περασα και φάσεις του τύπου "είμαι μια χαρά με τον μικρό μου δεν θελω άλλο παιδί. Τωρα που μεγαλώνει θα ζήσω τη ζωή μου." Και το πίστευα!

Οπως υπήρχαν και μήνες που κάτι θα συνέβαινε και θα είχα το μυαλό μου πραγματικά αλλού και δεν σκεφτόμουν καθόλου το 2ο παιδί! Οποτε αυτούς τους μήνες οχι άγχος δεν είχα αλλά είχε φύγει εντελώς απο το μυαλό μου!

Ωραίο αυτό που λες αλλά οταν περνάνε τα χρόνια και υπάρχει και διαπιστωμένο πρόβλημα δεν εχεις περιθώρια πια να το αφήσεις στην τύχη του. Πρέπει να το προσπαθήσεις κι αλλιώς κατα τη γνώμη μου.

Τωρα αν πριν μπω στη διαδικασία αυτή το ζουζούνι έρθει θα είναι ευχής έργο. Οπως και ευχής έργο θχα είναι και αν μετα απο ενα παιδί με εξωσωματική έρθει κι ενα 3ο φυσιολογικά!?

Ε ναι βέβαια εξαρτάται και τη φάση που βρίσκεσαι και αν υπάρχει και διαπιστωμένο πρόβλημα ή όχι.

Α εσείς θέλεις πολλά παιδάκια:)στο εύχομαι . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η casperoula είπε:

Πάλι καλά που έχετε και ένα παιδάκι

Τι να πω και εγώ και πολλές γυναίκες που προσπαθούμε ακόμα για ένα...

Καλή επιτυχία

 

Κορίτσι μου κάθε πράγμα στο Κάιρο του δεν λένε.θα έρθει και σε εσάς το πρώτο:)

Καλή επιτυχία επίσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η demie_14 είπε:

Εύχομαι καλή τύχη και επιτυχία στις προσπάθειες! Σίγουρα όταν έχεις ήδη παιδάκι, η ψυχολογία αλλάζει και υπάρχει μια σχετική χαλαρότητα. @Zafran να το προσπαθήσετε, όπως το λέει η καρδούλα σας, και είμαι σίγουρη ότι θα έρθει το μπεμπεδάκι!  

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου @demie_14 !!! Είναι αλήθεια ότι έχεις άλλη ψυχολογία από αυτή που έχεις όταν πρόκειται για το πρώτο. Όμως η επιθυμία, η ανυπομονησία και κατ΄επέκταση η απογοήτευση είναι η ίδια, ειδικά όταν βλέπεις ότι δεν έχεις πολλά χρονικά περιθώρια! Μακάρι να έρθει γρήγορα το μπεμπεδάκι μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η casperoula είπε:

Πάλι καλά που έχετε και ένα παιδάκι

Τι να πω και εγώ και πολλές γυναίκες που προσπαθούμε ακόμα για ένα...

Καλή επιτυχία

 

Αυτό είναι αλήθεια @casperoula μου! Έχεις απόλυτο δίκιο και θα ήμουν αχάριστη να ισχυριζόμουν το αντίθετο! Εύχομαι πολύ γρήγορα να αποκτήσεις το παιδάκι που επιθυμείς! Μακάρι καμία γυναίκα να μην χρειαζόταν να αγωνιά και να κοπιάζει τόσο για κάτι τόσο αυτονόητο!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί και παλαιότερα έκαναν παιδιά χωρίς καν να το καταλάβουν και τώρα αυτό είναι τόσο δύσκολο!!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα και σε ευχαριστώ πολύ!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...