Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες.Ειμαι καινουργιο μελος κ θα ηθελα να αναφερθω σε ενα θενα που μου κανει τεραστια εντυπωση,οσον αφορα τα αποτελεσματα απο τη ληψη τροφοβλαστη.Ειμαι 33 χρονων,διανυω την πρωτη μου εγκυμοσυνη κ πριν μερικες εβδομαδες εκανα ληψη τροφοβλαστη λογο κακου papA.Ολοι ανεξαιρετως,γιατροι,γνωστες κ φιλες μου ειπαν οτι παρα το μεγαλο κοστος,τον κινδυνο επιπλοκων κ την ταλαιπωρια αξιζει τον κοπο γιατι θα μαθεις με απολυτη σιγουρια αν τρεχει κατι η οχι κ θα ηρεμησεις τωρα που ειναι νωρις.Οσον αφορα τα αποτελεσματα μου ειπαν οτι αν τα πρωτα βγουν καλα τοτε κ τα επομενα που βγαινουν μετα απο 15-20 μερες κατα 99% ειναι το ιδιο καλα,ειναι εξαιρετικα απιθανο ν'αλλαξει κατι.Ετσι εσκασα 750€ κ την εκανα.Οντως,μετα απο 3 μερες με ενημερωσαν οτι εχω ενα υγιεστατο κοριτσακι.Εχω διαβασει ολα τα φορουν  κ ολα τα σχετικα αρθρα που υπαρχουν κ αναφερουν ακριβως τα ιδια.Με μενα ομως δεν ηταν....γιατι μετα απο 15 μερες νε ενημερωσαν οτι ο μοριακος καρυοτυπος εδειξε ενα κινεζικο-εξωγηινο-ανεξηγητο αποτελεσμα τυπου "διπλασιασμος στο χρωμοσωμα 2 ,αγνωστου αιτιολογιας κ αγνωστου κλινικης σημασιας".... σε απλη μεταφραση " δεν εξηγειται με κανεναν τροπο,δεν αντιστοιχει σε καποιο συγκεκριμενο συνδρομο η ανωμαλια"...κοινως "φεξε μου κ γλιστρησα"!!! Αυτο που συστηνουν ειναι να γινει μοριακος καρυοτυπος γονεων που στοιχιζει αλλα 600€.Ετσι θα διαπιστωσουν αν τη συγκεκριμενη μεταλλαξη την εχει καποιος απο μας τους δυο (εγω η ο αντρας μου).Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εψαξα τα παντα,διαβασα τα παντα κ βρηκα μονο 2-3 ιστοριες πανω σ'αυτο το θεμα,οι οποιες ειναι τρελες !!!Αν ισχυουν αυτα που διαβασα ειναι να τρελενεσαι!!Αλλα απορω,μονο εμεις οι 3-4 γυναικες το εχουμε παθει αυτο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέραεμεις κάναμε μοριακό καρυωτυπο κ οι δύο στο χωραιμειο λόγω αποβολών από εξωσωματική χρωμοσωμικων ..δεν έδειξαν κάτι ωστόσο η μία μου αποβολή ( το θέμα της ) αφορά 4-5 γυναίκες ετησίως παγκοσμίως..δυστυχώς ακόμα κ το 1% μπορεί να είσαι εσύ εγώ κ οποιοσδήποτε... Προσωπικά θα έκανα τον μοριακό να ηρεμήσω κ για επόμενες κυήσεις..θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλεφώνημα στο χωραιμειο( είναι μέσα στο Παίδων Αγίας Σοφίας) κ ασχολείται μόνο με αυτά μετέφερε εκεί στη διευθύντρια τον προβληματισμό σου...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να σου πανε ολα οπως τα θελεις....σου ευχομαι τα καλυτερα σε σενα κ σε ολες τις γυναικες.Τουλαχιστον εσενα σου απαντησαν οτι εχεις θεμα που αντιστοιχει στο 1%,δλδ 4-5 γυναικες παγκοσμιως...εχεις μια συγκεκριμενη απαντηση...εμενα μου λενε οτι το αποτελεσμα μου απλα δεν εξηγειται,δεν υπαρχει πουθενα καταγεγραμμενο στην παγκοσμια ιατρικη βιβλιογραφια...το μονο που μου προτειναν σαν λυση ειναι ο καρυοτυπος ζευγους για να δουν αν αυτη τη μεταλλαξη την εχει καποιος απο τους δυο μας...σε αυτη την περιπτωση ολα οκ...απο τη στιγμη που εμεις ειμαστε υγιεις θα ειναι το ιδιο κ το μωρο...εννοειται οτι προχωρησαμε με τη εξεταση δινοντας αλλα 600€...η τρελα ειναι απο κει κ περα...αν δεν βρεθει κατι σε μας παλι δεν εξηγειται το αποτελεσμα...κ αυτο που σου προτεινουν ειναι να εξεταστουν ολοι οι συγγενεις πρωτου βαθμου κ κυριως οι γονεις του ζευγαριου γιατι μπορει τη μεταλλαξη να την εχει καποιος απ'αυτους κ να την κληρονομησε το μωρο!!! Κι αν δε βρεθει ακρη ουτε τοτε μπορεις να κανεις αλληηη μια ειδικη εξεταση η οποια αναλυει με λεπτομερεια τη συγκεκριμενη μεταλλαξη για να σου πουν αν τελικα ειναι κατι η οχι....κ παλι βεβαια δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρεις απαντηση...μπορει το αποτελεσμα της αναλυσης να ειναι κ παλι αμφιβολο "αγνωστου αιτιολογιας κ αγνωστου κλινικης σημασιας"!!!! Και ολα αυτα με το αζημιωτο φυσικα...600-700€ το κομματι!!! Και στην τελικη ο κληρος πεφτει σε σενα να απιφασισεις αν θα κρατησεις το μωρο σου η οχι!!! Μιλαμε για καταστασεις σχιζοφρενικες!!!! Μιλανε για πραγματα τα οποια ειναι πρακτικα αδυνατον να γινουν!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου δεν εχω παρόμοια εμπειρία, μιας και εγώ έκανα λήψη τροφοβλάστη, ψάχνοντας όμως συγκεκριμένο κληρονομικό νόσημα. Παρ ολα αυτα ζητησα να γινει ολος ο καρυοτυπος, αφου μπηκαμε σ αυτη τη διαδικασια και τα νεα ηταν ευτυχως καλα! Συμφωνώ με τη @Finally  στο Χωραίμειο μπορείς να μιλήσεις με τους πλέον ειδικούς εκει και πιστευω θα σε εξυπηρετησουν. Νομίζω κι εγω ο μοριακος καρυοτυπος ειναι μονοδρομος, θα σε φαει η αγωνια διαφορετικα... Αλλά πάρε μια γνώμη κι απ αυτους. Ευχομαι ολο αυτο να το θυμασαι σαν μια μεγαλη λαχταρα που περασατε, αλλα στο τελος ολα πηγαν πολυ πολυ καλα οπότε χαλάλι και τα χρήματα και το άγχος και η αγωνία!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα να αναφερω οτι ολες τις αναλυσεις τις κανω στο γενετικο εργαστηριο του Λητω,το AlfaLab,το οποιο ειναι πιστοποιημενα το καλυτερο κ πιο ακριβο εργαστηριο στην Ελλαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα να πάνε καλά με το κοριτσάκι σας και, όντως, να το θυμάστε σαν μια μεγάλη λαχτάρα.. Να απευθυνθείς στο Δημόσιο Νοσοκομείο που σου ανέφεραν τα κορίτσια και να το ψάξετε και από εκεί. Κατανοώ το πιστοποιημένα καλό εργαστήριο που είπες, αλλά σαν την εμπειρία του Παίδων δεν ξέρω αν έχει. Πάρε γνώμη και όλα θα δεις που θα πάνε καλά τελικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Evievaki είπε:

Ξεχασα να αναφερω οτι ολες τις αναλυσεις τις κανω στο γενετικο εργαστηριο του Λητω,το AlfaLab,το οποιο ειναι πιστοποιημενα το καλυτερο κ πιο ακριβο εργαστηριο στην Ελλαδα.

To kαλυτερο δεν είναι..κι όποιος σου το πει σου είπε βλακεία διότι είμαι στο χώρο κ ξέρω..ένα από τα καλύτερα ναι..ωστόσο το χωραιμειο για μένα δεν έχει κανένα οφελως οικονομικής φύσης από εσένα οπότε το εμπιστεύομαι περισδοτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας. Ευχομαι τα καλυτερα σε ολες σας.Finally δυστυχως εμεις που δεν ειμαστε στο χωρο το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ακουμε κ να εμπιστευομαστε το γιατρο μας κ ο,τι μας λενε ξςρουμε....οσο για το Χωρεμειο συμφωνωβκ επαυξανω....δυστυχως τα αποτελεσματα του δικου μας καρυοτυπου εδειξαν οτι δεν εχουμε τη μεταλλαξη οποτε ειμαστε στο μηδεν....το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παρουμε κι αλλες γνωμες κ κατοπιν να απιφασισουμε αν θα κρατησουμε το μωρο η οχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally επαυξάνω! Για εμένα και όπως έζησα κάποιες καταστάσεις, τελικά Δημόσιο και ξερό ψωμί!! 

@Evievaki μην εμπιστεύεσαι ποτέ απόλυτα... :( Από καρδιάς σου το αναφέρω.. Έχοντας ήδη δύο παιδάκια, "έχω φάει τα  χαστούκια" μου με το θέμα "εμπιστοσύνη"... 

Απευθύνσου στο Δημόσιο Νοσοκομείο! Συζήτησέ το, όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω, που γνωρίζουν καλύτερα. Ένα θα περιμένω, να ακούσω ευχάριστα για το μωράκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου, έχω μια ερώτηση να κάνω, μιας και εντελώς άσχετη. Σου είπαν ότι αυτή η μετάλλαξη μπορεί να είναι κάτι αλλά μπορεί και να μην είναι τπτ; Και θα πρέπει να αποφασίσεις εσύ, χωρίς να έχεις επιστημονική κατάρτηση, αν θα κρατήσεις το παιδί σου που μπορεί να έχει ή όχι κάτι που κανείς δεν ξέρει να σου πει τι είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι δύσκολες καταστάσεις αυτες...πάρε μια γνώμη ακόμα από το χωραιμειο πριν προβείτε σε οποιαδήποτε αποφαδη..από την καρδιά μου μέσα καλά αποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν σκέφτηκα κ κάτι άλλο..υπάρχει κ κάποια εξέταση που τη στέλνεις εξωτερικό..μήπως να κάνεις κι αυτή; Αχ πολύ σε σκέφτομαι από χτες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γλυκα...ειστε ολες υπεροχες...ευχομαι μεσα απ'την καρδια μου τα καλυτερα σε ολες σας...ευχομαι ο θεος να σας εχει παντα καλα,να σας δινει παντα χαρες κ να χαιρεστε τα αγγελουδια σας...

demie_14  ευτυχως δεν εμπιστευομαι ποτε απολυτα...απλα ερχεται καποια στιγμη που δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις....να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!! 

KONSTANTIA μου ακριβως αυτο που εγραψες μου ειπαν επι λεξη....ευχομαι να παραμεινεις ασχετη με αυτα τα θεματα....να μη χρειαστει ποτε να μαθεις κατι απο αυτα...

Finally  μου εχω ψαξει τα παντα κυριολεκτικα!!! Γενικα ειμαι ανθρωπος που διαβαζω πολυ ,ψαχνομαι πολυ για ολα τα θεματα ποσο μαλλον γι'αυτα...η συγκεκριμενη εξεταση την οποια λες κανει ακριβως την ιδια δουλεια με τον μοριακο καρυοτυπο μονο που μελεταει πολυ λιγοτερα πραγματα....κ φυσικα στοιχιζει πολυ περισσοτερα χρηματα (1000++ €) λογω του οτι τη στελνεις στο εξωτερικο....οποτε δεν εχει νοημα....η μονη αξιοπιστη εξεταση ειναι τροφοβλαστη/ αμνιοπαρακεντηση κ καρυοτυπος....

Οσο για το Χωρεμειο ειλικρινα δεν εχω λογια...σε μια πρωτη επαφη που ειχα μαζι τους την Παρασκευη το απογευμα μου φερθηκαν εξαιρετικα.....αξιζει να αναφερω οτι η κοπελα με την οποια μιλησα παρολο που ετοιμαζοταν να κλεισει γιατι ηταν αργα,γυρισε πισω,καθησε ποση ωρα κ ακουσε την περιπτωση μου με λεπτομερειες κ ανοιξε ξανα τους υπολογιστες για να παραλαβει τα e-mail που της εστελνα με τα στοιχεια μου κ τις εξετασεις μου....ειλικρινα δεν εχω λογια...δεν το περιμενα κ μετανιωνω γι'αυτο...

Τη Δευτερα πιστευω θα παρω καποιες απαντησεις κ βλεπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Evievaki είπε:

Κοριτσια μου γλυκα...ειστε ολες υπεροχες...ευχομαι μεσα απ'την καρδια μου τα καλυτερα σε ολες σας...ευχομαι ο θεος να σας εχει παντα καλα,να σας δινει παντα χαρες κ να χαιρεστε τα αγγελουδια σας...

demie_14  ευτυχως δεν εμπιστευομαι ποτε απολυτα...απλα ερχεται καποια στιγμη που δεν ξερεις ποιον να εμπιστευτεις....να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!! 

KONSTANTIA μου ακριβως αυτο που εγραψες μου ειπαν επι λεξη....ευχομαι να παραμεινεις ασχετη με αυτα τα θεματα....να μη χρειαστει ποτε να μαθεις κατι απο αυτα...

Finally  μου εχω ψαξει τα παντα κυριολεκτικα!!! Γενικα ειμαι ανθρωπος που διαβαζω πολυ ,ψαχνομαι πολυ για ολα τα θεματα ποσο μαλλον γι'αυτα...η συγκεκριμενη εξεταση την οποια λες κανει ακριβως την ιδια δουλεια με τον μοριακο καρυοτυπο μονο που μελεταει πολυ λιγοτερα πραγματα....κ φυσικα στοιχιζει πολυ περισσοτερα χρηματα (1000++ €) λογω του οτι τη στελνεις στο εξωτερικο....οποτε δεν εχει νοημα....η μονη αξιοπιστη εξεταση ειναι τροφοβλαστη/ αμνιοπαρακεντηση κ καρυοτυπος....

Οσο για το Χωρεμειο ειλικρινα δεν εχω λογια...σε μια πρωτη επαφη που ειχα μαζι τους την Παρασκευη το απογευμα μου φερθηκαν εξαιρετικα.....αξιζει να αναφερω οτι η κοπελα με την οποια μιλησα παρολο που ετοιμαζοταν να κλεισει γιατι ηταν αργα,γυρισε πισω,καθησε ποση ωρα κ ακουσε την περιπτωση μου με λεπτομερειες κ ανοιξε ξανα τους υπολογιστες για να παραλαβει τα e-mail που της εστελνα με τα στοιχεια μου κ τις εξετασεις μου....ειλικρινα δεν εχω λογια...δεν το περιμενα κ μετανιωνω γι'αυτο...

Τη Δευτερα πιστευω θα παρω καποιες απαντησεις κ βλεπουμε...

Το χωραιμειο είναι το μόνο που δέχεται από όλη την Ελλάδα κ όχι μόνο..είναι καθηγητές πανεπιστημίων μέσα κ εξετάζουν περιπτώσεις κ μιλούν με συναδέλφους κ έξω.  Εγώ σε απλό μικροβιολογικό εργάζομαι...όταν χρειαστηκα σαν εσένα εξετάσεις τις έκανα στον Πάγκαλο που επίσης είναι αξιόλογος κ από τους καλύτερους όπως κ το εργαστήριο που πήγες εσυ..ωστόσο θεώρησα ( λόγω του ότι έχω κι εγώ διδακτορικό σε άλλο τομέα) ότι η πανεπιστημιακή κοινότητα θα χεί περισσότερο ενδιαφέρον για μένα κ ως περίπτωση..απευθύνθηκα αρχικά στο κέντρο υγείας παιδιού( κι αυτό μέσα στο Παίδων) όπου είχαμε κάνει κ δωρεάν τον καρυωτυπο) κ μετά στο χωραιμειο .η διευθύντρια εκεί( την είδα κ εξωτερικά στο γραφείο της) ήταν εξαιρετική ασχολήθηκε μήνες με μένα κ ουσιαστικά απέφυγα 5000 ευρώ για προεμφυτευτικο που μου πρότειναν όλοι χάρη σε αυτή..νομίζω θα πάρεις την πιο έγκυρη απάντηση..να ζητήσεις να της μιλήσεις

.δυστυχώς είμαι εκτός Αθηνών κ δεν θυμάμαι μαθήτρια όνομα με τον άντρα μου θα το ψάξω όμως..κατά τα άλλα κάνε το σταυρό σου κ αν πιστεύεις λαδωσε την κοιλίτσα με αγιασμένο λάδι..μακάρι να μπορούσα ως τη γέννα να σου στείλω τη ζώνη της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου! Μόνο όσο μπορείς ψυχραιμία ξέρω δύσκολο πολύ δύσκολο αλλά το μωρό σου θέλει εσένα δυνατή...επίσης έχε καλτλα μου ότι κι εμείς με δύο καθαρούς μοριακούς είχαμε δύο σπάνιες χρωμοσωμιες ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Finally είπε:

Το χωραιμειο είναι το μόνο που δέχεται από όλη την Ελλάδα κ όχι μόνο..είναι καθηγητές πανεπιστημίων μέσα κ εξετάζουν περιπτώσεις κ μιλούν με συναδέλφους κ έξω.  Εγώ σε απλό μικροβιολογικό εργάζομαι...όταν χρειαστηκα σαν εσένα εξετάσεις τις έκανα στον Πάγκαλο που επίσης είναι αξιόλογος κ από τους καλύτερους όπως κ το εργαστήριο που πήγες εσυ..ωστόσο θεώρησα ( λόγω του ότι έχω κι εγώ διδακτορικό σε άλλο τομέα) ότι η πανεπιστημιακή κοινότητα θα χεί περισσότερο ενδιαφέρον για μένα κ ως περίπτωση..απευθύνθηκα αρχικά στο κέντρο υγείας παιδιού( κι αυτό μέσα στο Παίδων) όπου είχαμε κάνει κ δωρεάν τον καρυωτυπο) κ μετά στο χωραιμειο .η διευθύντρια εκεί( την είδα κ εξωτερικά στο γραφείο της) ήταν εξαιρετική ασχολήθηκε μήνες με μένα κ ουσιαστικά απέφυγα 5000 ευρώ για προεμφυτευτικο που μου πρότειναν όλοι χάρη σε αυτή..νομίζω θα πάρεις την πιο έγκυρη απάντηση..να ζητήσεις να της μιλήσεις

.δυστυχώς είμαι εκτός Αθηνών κ δεν θυμάμαι μαθήτρια όνομα με τον άντρα μου θα το ψάξω όμως..κατά τα άλλα κάνε το σταυρό σου κ αν πιστεύεις λαδωσε την κοιλίτσα με αγιασμένο λάδι..μακάρι να μπορούσα ως τη γέννα να σου στείλω τη ζώνη της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου! Μόνο όσο μπορείς ψυχραιμία ξέρω δύσκολο πολύ δύσκολο αλλά το μωρό σου θέλει εσένα δυνατή...επίσης έχε καλτλα μου ότι κι εμείς με δύο καθαρούς μοριακούς είχαμε δύο σπάνιες χρωμοσωμιες ..

Finally μου γλυκια κ μονο τα λογια που μου λες φτανουν κ περισσευουν....μακαρι ολες οι γυναικες του κοσμου να ειχαν τη δικη σου καλοσυνη....απ'οτι καταλαβαινω εχεις περασει κι εσυ πολλα....κ πιστευω κ λαδακια κ αγιασμο βαζω κ κερακια αναβω κ προσευχες κανω κ γενικως πιστευω οτι ολα ειναι απ'το θεο κ τη φυση....ο,τι ειναι να γινει θα γινει κ δεν μπορουμε να το αποφυγουμε...ειμαι πολυ συνειδητοποιημενος ανθρωπος,λογικη,ηρεμη κ ψυχραιμη....αλλα σε καποιες καταστασεις ολα αυτα δεν ειναι αρκετα....τωρα αντιλαμβανομαι πλεον ποσες κ ποσες γυναικες εχουν προβληματα με τις εγκυμοσυνες τους.....δυστυχως το πιο ευχαριστο γεγονος στη ζωη του καθε ανθρωπου καταληγει να γινεται ο χειροτερος εφιαλτης....

Οσο για το Χωρεμειο σου ειπα δεν εχω λογια....απ'οτι καταλαβα με την ιδια τη διευθυντρια θα μιλησω κι αν οχι θα το ζητησω εγω...δυστυχως μενω επαρχια αλλιως θα πηγαινα κατευθειαν απο κοντα....κ τον Παγκαλο μου συστησαν κ εστειλα τα χαρτια μου αλλα ο ιδιος λειπει διακοπες κ εχει αφησει καποιον αλλον στη θεση του κ θα μου απαντησει αυτος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evievaki ευχαριστώ για τις ευχές σου ❤️ 

Να δεις που όλα θα πάνε καλά στο τέλος! Του Σωτήρος σήμερα, εύχομαι η μέρα κ η εβδομάδα που ξημέρωσε να ρίξει φως στην υπόθεσή σας! Μπράβο για το Χωραίμειο, εντυπωσιάζομαι με τον επαγγελματισμό κάποιων ανθρώπων. Καλή συνέχεια κ αίσιο τέλος!!

@Finally αν κατάλαβα καλά, κάτι παρόμοιο αντιμετωπίσατε;... Δράττομαι, επίσης, της ευκαιρίας να σου ευχηθώ τεράστια χοριακή με καλό διπλασιασμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evievaki διάβασα την ιστορία σου σήμερα και πραγματικά με άγγιξε πάρα πολύ. Εύχομαι ολόψυχα να βρεις τη λύση σε όλο αυτό και να είναι υγιέστατη η μικρούλα σου. Τελικά έχεις κανένα νεότερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γλυκα σας ευχαριστω πολυ ολες που μπηκατε στον κοπο κ αφιερωσατε το πολυτιμο χρονο σας για να μου γραψετε εστω κ μια λεξη...ειλικρινα με συγκινησατε πολυ....ανηνερα της Παναγιας σημερα ευχομαι μεσα απ'την καρδια μου η Μεγαλοχαρη να σας χαριζει παντα υγεια ,οσες απο εσας εχετε παιδακια να τα χαιρεστε ,να ειναι παντα γερα κ τυχερα κ οσες δεν εχετε ευχομαι συντομα να αποκτησετε ενα υγιεστατο αγγελουδι...δυστηχως για μενα τα πραγματα δεν πηγαν καλα κ επρεπε να αποχαιρετησω το αγγελουδι μου...δεν υπηρχε αλλη επιλογη...

demie_14  ανημερα του Σωτηρως, ημερα κ της ονομαστικης μου εορτης ,κανονιστηκε το ραντεβου για τη διακοπη η οποια εγινε 2 μερες αργοτερα ,την ημερα που ειχα γενεθλια το γλυκο μου το βαφτηστηρι....ολα ηταν πολυ δυσκολα αλλα τωρα τελειωσαν...

Ευχομαι κ ελπιζω καμια γυναικα στον κοσμο να μην το περασει αυτο....αλλα δυστυχως αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι που διαπιστωνω ποσο πολλες γυναικες το περνανε αυτο...σε ολες εσας που αναγκαζεστε να βαδισετε αυτο το δυσκολο μονοπατι ευχομαι καλη δυναμη ,καλη αναρρωση κ συντομα να γινουν ολα ενα κακο ονειρο του παρελθοντος....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evievaki λυπάμαι τόσο πολύ... Μακάρι να μην υπήρχαν αυτά τα άσχημα περιστατικά μέσα στη ζωή μας.. Είναι από τις αποφάσεις που με τεράστιο πόνο ψυχής πρέπει να πάρεις και να φέρεις σε πέρας. 

Όλα θα πάνε καλύτερα, πάντα έρχεται και το καλύτερο, καθώς ο τροχός - που λένε - γυρίζει. Αν μπορείτε, εξακριβώστε τι ακριβώς έχει πάει λάθος και προχωρήστε μπροστά, πάντα με αγάπη και ελπίδα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie μου γλυκια κι εγω λυπαμαι πολυ κ για μενα κ γιατι δυστυχως οχι μονο υπαρχουν ασχημα περιστατικα αλλα καθε χρονο αυξανονται με μαθηματικη ακριβεια...μονο οποιος το εχει ζησει αυτο μπορει να νιωσει τι σημαινει για μια μανα να χανει το παιδι της οποτε κ με οποιον τροπο κ να συμβει...καποιοι εχουν αντιθετη αποψη...θεωρουν οτι απο τη στιγμη που δεν γεννηθηκε ποτε δεν ηταν παιδι,ουτε καν ανθρωπος,ουτε κι εσυ μανα...εγω αυτο που ξερω ειναι οτι απο τη μερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος ενιωσα μανα...και μεχρι τον 5ο μηνα που εχασα το μωρο μου το ενιωθα καθε μερα κ  πιο εντονα...

αυτο ομως που σε πληγωνει τελικα περισσοτερο ειναι η συμπεριφορα των ανθρωπων...οταν διαπιστωνεις οτι απλοι γνωστοι η ακομα κ ξενοι σε καταλαβαινουν κ σε στηριζουν περισσοτερο απο δικους σου ανθρωπους....ομως υπαρχουν κ χειροτερα...οταν διαπιστωνεις οτι ενας απ'τους πιο δικους σου ανθρωπους,που συνυπαρχετε μεσα στην ιδια οικογενεια κ του εχεις φερθει καλυτερα κ απο την ιδια σου την αδερφη,μια γυναικα που ειναι κ η ιδια εγκυος,κατα βαθος ευχεται να παθει κακο το μωρο σου...κι οταν μετα απο λιγο καιρο παθαινεις το κακο τι να σκεφτεις??? Αλλοι πιστευουν στο Θεο ,αλλοι στη μοιρα ,αλλοι στη γλωσσοφαγια ...εσυ μεσα στον πονο σου κ τη στεναχωρια σου τι να σκεφτεις κ τι να πιστεψεις??? Ποιο απ'ολα να αντιμετωπισεις κ ποιο να ξεπερασεις???

Ευχομαι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου καμια γυναικα να μην ζησει αυτο τον πονο κ οσες τον ζειτε να εχετε απεταντη αγαπη κ υποστηριξη απο τις οικογενειες σας...κ ολο αυτο να αποτελεσει συντομα ενα κακο ονειρο....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evievaki Οι άνθρωποι είναι μυστήρια όντα, πολλές φορές ανάλγητοι και ίσως λίγο ζηλόφθονοι, με αρνητικές σκέψεις. Είναι άσχημο να έχεις στο κοντινό περιβάλλον σου μία τέτοια γυναίκα, κι άλλο τόσο άσχημο να σκέπτεται όλα αυτά για εσένα και το μωρό σου... Όπως και να'χει, επειδή το έχω σκεφτεί αρκετές φορές και ενώ δεν το πίστευα, τώρα κάπως το πιστεύω, είναι κακό πράγμα η γλωσσοφαγιά. Ασφαλώς και δεν θα γινόταν κάτι διαφορετικό, καθώς η ροή των πραγμάτων είναι προδιαγεγραμμένη, όμως αυτό που μένει είναι τα δικά σου αρνητικά συναισθήματα για έναν άνθρωπο, που στο τέλος της ημέρας αποδεικνύεται "τοξικός" για τη ζωή σου. Εγώ πια στα 40 μου χρόνια, αφού έπαθα κι έμαθα, απομακρύνω διακριτικά από το περιβάλλον μου όλους όσοι είναι τοξικοί.. Η ζωή είναι στιγμές και καλύτερα να συλλέγουμε τις καλύτερες. 

Όσο για το μωράκι σας, εννοείται ότι όταν μαθαίνει μια γυναίκα ότι είναι έγκυος, νιώθει μανούλα ήδη. Δεν θα ξεχάσεις ποτέ τη μικρούλα σας, όμως παράλληλα θα πάρεις από εκείνη δύναμη να συνεχίσεις και να φέρεις στον κόσμο τα αδελφάκια της. Σκέψου ότι για κάποιο λόγο, που μακάρι να μην υπήρχε, έπρεπε να γίνει έτσι. 

Σύντομα όλα θα γίνουν καλύτερα! Έχουμε ανάγκη να προχωράμε παρακάτω και να ατενίζουμε με αισιοδοξία τη ζωή, παρέα με τους ανθρώπους μας. Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evievaki κορίτσι μου παρακολουθούσα την ιστορία σου και ήλπιζα να έχεις ευχάριστα νέα. Ταυτίστηκα μαζί σου για άλλους λόγους και μπήκα να μάθω αν υπήρξε κάποια εξέλιξη. Λυπάμαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα. Τεράστιος πόνος για κάθε γυναίκα που αποφασίζει να γίνει μάνα και ζει το όνειρο για 5 ολόκληρους μήνες. Μην κάθεσαι και σκέφτεσαι λόγια και συμπεριφορές ανθρώπων που σε πληγώνουν, επικεντρώσου στην πολύ δικιά σου οικογένεια, στον άνθρωπο σου και στα παιδάκια που εύχομαι να αποκτήσετε πολύ σύντομα, μόλις νιώσετε και πάλι έτοιμοι. Εύχομαι η ζωή να σας χαρίσει σύντομα την ευτυχία που σας στέρησε πριν από λίγες μέρες. Καλή δυναμη και στους δυο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie μου δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι με πολυ κακια μεσα τους...κ το χειροτερο ειναι οτι εχουν τον τροπο να τους ξεγελουν ολους γυρω τους...για μενα ο ανθρωπος γεννιεται δε γινεται...ετσι κι αυτοι οι ανθρωποι δεν προκειται να αλλαξουν ποτε...οσο καλα κι αν υποκρινονται ομως ,ερχεται η στιγμη που κανουν το λαθος κ φανερωνονται...πιστευουν οτι θα ζουν μια ζωη στο απυροβλητο αλλα δεν ειναι ετσι...οταν σκαβεις το λακκο του αλλου στο τελος πεφτεις ο ιδιος μεσα....εννοειται πως δεν θα αλλαζε κατι αν δεν υπηρχε γλωσσοφαγια ,παλι το ιδιο θα μου συνεβαινε ,ηταν θελημα Θεου...η φυση ξερει παντα καλυτερα απο μας...αλλα οταν παθαινεις κατι τετοιο κ ξερεις οτι ενας ανθρωπος δικος σου ,και μαλιστα μια γυναικα που βρισκεται στην ιδια θεση με σενα,δλδ ειναι εγκυος,ευχηθηκε να το παθεις κ χαιρεται με το παθημα σου δεν μπορεις να μην το σκεφτεσαι...εγω μπορει να εχασα το μωρο μου αλλα η ψυχη μου ειναι καθαρη...δεν εχω πειραξει ποτε κανεναν ουτε ευχηθηκα κακο για κανεναν...ουτε καν για εκεινη...με το ιδιο σκεπτικο θα μπορουσα κι εγω να ευχομαι κακο για καθε γυναικα που καταφερνει να αποκτησει παιδι με την πρωτη αλλα δεν το κανω...αντιθετα ευχομαι μεσα απ'την καρδια μου ολες οι γυναικες του κοσμου να ειναι καλα κ με το καλο να φερουν στον κοσμο τα μωρακια τους...

Vivi.Nik. Κι εγω λυπαμαι πολυ γι'αυτο που μου συνεβη αλλα πιο πολυ λυπαμαι για τις συμπεριφορες των ανθρωπων....οντως ο πονος ειναι τεταστιος κ ευχομαι απ'τα βαθη της ψυχης μου να μην τον ζησει κανεις...με τον αντρα μου εχουμε μια υπεροχη ,βαθια ,αληθινη σχεση κ ειμαστε πολυ δενενοι...εχουμε περασει πολλες δυσκολιες στη ζωη μας κ παντα στηριζουμε ο ενας τον αλλον...ετσι κ τωρα...ξερουμε οτι θα περασεινολο αυτο κ ολα θα πανε καλα στο τελος...δεν θα ξεχασουμε ποτε αλλα θα προχωρησουμε με δυναμη κ πιστη κ θα καταφερουμε να φτιαξουμε μια ομορφη οικογενεια Θεου θελοντος...δεν εχουμε πειραξει ποτε κανεναν ,δεν εχουμε ευχηθει κακο για κανεναν κ χαιρομαστε παντα με τη χαρα των αλλων...

Οταν ειπα οτι καποιες φορες οι ξενοι σε καταλαβαινουν καλυτερα απ'τους δικους σου εσας εννοουσα...δεν με ξερετε καν κι ομως αφιερωνετε λιγο απ'τον πολυτιμο χρονο σας για να μου γραψετε ολα αυτα τα υπεροχα λογια ,να με συμβουλευσετε ,να με στηριξετε , να με παρηγορησετε...σας ευχαριστω μεσα απ'την καρδια μου για τις γλυκες ευχες σας....δεν σας ξερω κι ομως σας θεωρω δικους μου ανθρωπους...ευχομαι να εχετε παντα υγεια ,να χαιρεστε τις οικογενειες σας κ συντομα να τα ξαναπουμε σε αλλη θεματικη ενοτητα!!!

 Σας φιλω γλυκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Evievaki είπε:

demie μου δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι με πολυ κακια μεσα τους...κ το χειροτερο ειναι οτι εχουν τον τροπο να τους ξεγελουν ολους γυρω τους...για μενα ο ανθρωπος γεννιεται δε γινεται...ετσι κι αυτοι οι ανθρωποι δεν προκειται να αλλαξουν ποτε...οσο καλα κι αν υποκρινονται ομως ,ερχεται η στιγμη που κανουν το λαθος κ φανερωνονται...πιστευουν οτι θα ζουν μια ζωη στο απυροβλητο αλλα δεν ειναι ετσι...οταν σκαβεις το λακκο του αλλου στο τελος πεφτεις ο ιδιος μεσα....εννοειται πως δεν θα αλλαζε κατι αν δεν υπηρχε γλωσσοφαγια ,παλι το ιδιο θα μου συνεβαινε ,ηταν θελημα Θεου...η φυση ξερει παντα καλυτερα απο μας...αλλα οταν παθαινεις κατι τετοιο κ ξερεις οτι ενας ανθρωπος δικος σου ,και μαλιστα μια γυναικα που βρισκεται στην ιδια θεση με σενα,δλδ ειναι εγκυος,ευχηθηκε να το παθεις κ χαιρεται με το παθημα σου δεν μπορεις να μην το σκεφτεσαι...εγω μπορει να εχασα το μωρο μου αλλα η ψυχη μου ειναι καθαρη...δεν εχω πειραξει ποτε κανεναν ουτε ευχηθηκα κακο για κανεναν...ουτε καν για εκεινη...με το ιδιο σκεπτικο θα μπορουσα κι εγω να ευχομαι κακο για καθε γυναικα που καταφερνει να αποκτησει παιδι με την πρωτη αλλα δεν το κανω...αντιθετα ευχομαι μεσα απ'την καρδια μου ολες οι γυναικες του κοσμου να ειναι καλα κ με το καλο να φερουν στον κοσμο τα μωρακια τους...

Vivi.Nik. Κι εγω λυπαμαι πολυ γι'αυτο που μου συνεβη αλλα πιο πολυ λυπαμαι για τις συμπεριφορες των ανθρωπων....οντως ο πονος ειναι τεταστιος κ ευχομαι απ'τα βαθη της ψυχης μου να μην τον ζησει κανεις...με τον αντρα μου εχουμε μια υπεροχη ,βαθια ,αληθινη σχεση κ ειμαστε πολυ δενενοι...εχουμε περασει πολλες δυσκολιες στη ζωη μας κ παντα στηριζουμε ο ενας τον αλλον...ετσι κ τωρα...ξερουμε οτι θα περασεινολο αυτο κ ολα θα πανε καλα στο τελος...δεν θα ξεχασουμε ποτε αλλα θα προχωρησουμε με δυναμη κ πιστη κ θα καταφερουμε να φτιαξουμε μια ομορφη οικογενεια Θεου θελοντος...δεν εχουμε πειραξει ποτε κανεναν ,δεν εχουμε ευχηθει κακο για κανεναν κ χαιρομαστε παντα με τη χαρα των αλλων...

Οταν ειπα οτι καποιες φορες οι ξενοι σε καταλαβαινουν καλυτερα απ'τους δικους σου εσας εννοουσα...δεν με ξερετε καν κι ομως αφιερωνετε λιγο απ'τον πολυτιμο χρονο σας για να μου γραψετε ολα αυτα τα υπεροχα λογια ,να με συμβουλευσετε ,να με στηριξετε , να με παρηγορησετε...σας ευχαριστω μεσα απ'την καρδια μου για τις γλυκες ευχες σας....δεν σας ξερω κι ομως σας θεωρω δικους μου ανθρωπους...ευχομαι να εχετε παντα υγεια ,να χαιρεστε τις οικογενειες σας κ συντομα να τα ξαναπουμε σε αλλη θεματικη ενοτητα!!!

 Σας φιλω γλυκα!!!

Κορίτσι μου πολύ μ'εχει συγκινήσει ο τροπος που γραφείς. Λυπάμαι πραγματικά γι'αυτο που σας συνέβει κ επειδή έχετε με τον άντρα σου πολύ θετική σκέψη κ καλοσύνη θα σας έρθει ενα άλλο μωρακι πολύ σύντομα. Για την γλωσσοφαγιά κ την κακία με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!Οι 'τοξικοι' ανθρωποι καποια στιγμη πνιγονται οι ιδιοι με το δηλητηριο τους!Επομένως ασ'τους,απο αλλου θα το βρουν.Εγώ γενικά πιστεύω στην θετικη ενεργεια κ αισιοδοξία. Με θετική σκέψη έρχονται τα πραγματα όπως τα θελουμε.Έχουμε την ίδια ηλικία κ όσο εύχομαι για μένα να μείνω έγκυος σύντομα αλλο τόσο θα το ευχηθω κ για σενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evievaki όλα θα πάνε καλύτερα! Αδιανόητο πώς αυτή η γυναίκα εύχεται το κακό..... ούτε ζωγραφιστή δεν θα μπορούσα να την αντικρίζω :( 

Το καλό γυρνάει πάντα σε καλό, οπότε με τη βοήθεια του Θεού, θα φτιάξετε με τον αντρούλη σου την οικογένεια που ονειρεύεστε! είναι πολύ σημαντικό ότι έχετε μία τόσο μοναδική σχέση, δεν είναι πάντα αυτονόητο.. 

Όλο και τριγυρίζω στο μαμμυλαντ, οπότε θα χαρώ απίστευτα πολύ με το χαρμόσυνο νέο που σύντομα θα έχεις να μας πεις ❤️ 

πολλά πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...