Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψείρες ?


Recommended Posts

Αγαπητές μανούλες ζητάω τα φωτα σας! 

Εδω και κάποιες μέρες ο μικρός μου ξυνόταν έντονα στο κεφάλι. Το κοίταξα τοτε που ξεκινησε η φαγούρα του αλλά δεν μου φανηκε να ειδα κατι περιεργο. Λεω θα είναι απο τη ζέστη καθως εχει αρκετα μαλλιά και σγουρά.

Εντωμεταξύ ξεκινησε και σε μένα η φαγούρα και το απεδωσα επισης στη υγρασια και τη ζεστη.

Μέχρι σήμερα που είδα να περπατάει στο κεφάλι του γιού μου ενα ζωήφιο!!!? Τον κοιτάζω και τι να δω γεμάτος ψείρες!!!! Τρελαίνομαι καθως δεν είχε ξανακολλήσει ποτέ 3 χρονιές τωρα στο σχολείο και παω φαρμακείο οπου μου δίνουν το γνωστο παιδικό σετ κατα των ψειρών με λοσιόν και σαμπουαν.

Βαλαμε λοιπον τη λοσιον και γραφει στις οδηγίες να το αφήσουμε να δράσει για 40 λεπτα (οπως και καναμε). Για ακομα καλυτερα αποτελεσματα θεωρησα καλό να δέσω  τα μαλλια με σακούλα. Επειτα λεει να χτενιστούμε με το ψειροχτενο και εκει ερχεται το σοκ γιατί πέφτοντας οι ψειρες πανω στο λευκό πανί που είχα βάλει είδα αρκετές ζωντανές!? 

Παρα το σοκ συνεχίζουμε τη θεραπεία με το σαμπουαν και επειτα ξαναχτενιζόμαστε οπου οσες έπεσαν αυτη τη δευτερη φορά ηταν ευτυχώς ολες τέζα!

Και σας ρωτάω είναι φυσιολογικό να είναι ακομα καποιες ζωντανες μετά τη λοσιόν; Βεβαια δεν φαινοντουσαν και ιδιαιτερα δραστηριες αλλα δεν παυει να ηταν ζωντανες! Μηπως δεν επρεπε να βαλω τη σακουλα; Να πω οτι είναι η πρωτη μερα της θεραπείας και γραφει στις οδηγείες να τη συνεχισουμε για 4-5 μέρες.

Εχει κάποια μανούλα εμπειρία πανω σε αυτό;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραα!! Εγω τις δυο φορες που μου ειχε κολλησει ειχα καταφερει και τον ειχα καθαρισει με καθημερινο χτενακι ωστε να μην προλαβουν να μεγαλωσουν οσα αυγα σκανε!! Οταν καθαρισει παρε μια λοσιον να του βαζεις να μην κολλαει θα βρεις την ησυχια σουυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! 

Εγώ δεν έχω παιδάκι αλλά δυστυχώς έχω.. Προσωπική εμπειρία!! 

Το πρώτο φάρμακο που είχα πάρει από φαρμακείο δεν τις είχε εξολοθρεύσει πλήρως και είχα πάει σε άλλο φαρμακείο που η φαρμακοποιός μου έδωσε το hedrin αν θυμάμαι καλά! Μετά από αυτό και με μπόλικο καθημερινό χτένισμα τις εξαφανισα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Καλημεραα!! Εγω τις δυο φορες που μου ειχε κολλησει ειχα καταφερει και τον ειχα καθαρισει με καθημερινο χτενακι ωστε να μην προλαβουν να μεγαλωσουν οσα αυγα σκανε!! Οταν καθαρισει παρε μια λοσιον να του βαζεις να μην κολλαει θα βρεις την ησυχια σουυ

@Ονουςμαςειναιαληταριο Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχεις δίκιο θα τον κάνω κι εγώ καθημερινά και με το χτενάκι μπας και απαλλαγούμε!

Και να σου πω, έχουμε την προληπτική λοσιόν που λες και τώρα το καλοκαίρι σταμάτησα να του τη βάζω γιατί λέω εντάξει τελείωσε το σχολείο δεν νομίζω τώρα να υπάρχει φόβος! Που να φανταστώ!!!

Ελπίζω να εξαφανιστούν σύντομα και σίγουρα δεν θα ξαναπαραλήψω την λοσιόν.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως αυτα που δινουν στο φαρμακειο δεν εχουν αμεση αποδοση αλλα ο επομενων νικα

εγω του βαζω τη προληπτικη λοσιον, δεν παει σχολειο αλλα η ξαδερφη του ηταν γεματη μεσα στα χριστουγεννα οποτε οπου υπαρχει φοβος τη βαζω γιατι εχουμε μακρυ μαλλι και ολοισο λυπαμαι να το κοψει

οποτε απλα επεμεινε

 

εγω μικρη ειχα απελπιστει τοσο πολυ που χρησιμοποιησα αεροζολ αοσμο χιχι  μη το κανεις ομως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Καλημέρα!! 

Εγώ δεν έχω παιδάκι αλλά δυστυχώς έχω.. Προσωπική εμπειρία!! 

Το πρώτο φάρμακο που είχα πάρει από φαρμακείο δεν τις είχε εξολοθρεύσει πλήρως και είχα πάει σε άλλο φαρμακείο που η φαρμακοποιός μου έδωσε το hedrin αν θυμάμαι καλά! Μετά από αυτό και με μπόλικο καθημερινό χτένισμα τις εξαφανισα!! 

@Bou30 Κι εγώ τον χτενίζω συνέχεια! Νομίζω είναι οτι πιο αποτελεσματικο! Αν δε δω αποτελεσμα με αυτο που ηδη μου εχω δωσει απο το φαρμακείο θα αναζητήσω και αυτό που μου είπες μηπως βοηθησει κι εμάς.

Το πρωι να σου πω την αληθεια (παραλληλα με τη θεραπεία που την κανουμε απογευμα) του εβαλα ξυδι στο κεφαλι και μετα τον ξεπλυνα του εβαλα μαλλακτική, τον χτένισα με το χτενάκι και πραγματικά είδα μεγάλη διαφορά και αποτελεσματικότητα. Το θυμήθηκα που μου το εκανε η μαμά μου οταν ήμουν μικρή.

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η egw είπε:

δυστυχως αυτα που δινουν στο φαρμακειο δεν εχουν αμεση αποδοση αλλα ο επομενων νικα

εγω του βαζω τη προληπτικη λοσιον, δεν παει σχολειο αλλα η ξαδερφη του ηταν γεματη μεσα στα χριστουγεννα οποτε οπου υπαρχει φοβος τη βαζω γιατι εχουμε μακρυ μαλλι και ολοισο λυπαμαι να το κοψει

οποτε απλα επεμεινε

 

εγω μικρη ειχα απελπιστει τοσο πολυ που χρησιμοποιησα αεροζολ αοσμο χιχι  μη το κανεις ομως

@egw Χαχαχα  το εχω ξανακούσει αυτό με το αεροζολ! Εννοείτε δεν το κάνω! 

Ναι μάλλον θα χρειαστεί να επιμείνω λίγο με τα αντιφθειρικα του φαρμακείου. Αν και σημερα 2η μερα της αγωγης βλεπω αισθητή βελτίωση!

Το σίγουρο είναι οτι απο δω και περα μόλις απαλλαγούμε δεν θα ξαναπαραλείψω ποτέ τη προληπτική λοσιόν.?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...