Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα γυρίσει?


Recommended Posts

Καλά καταλάβατε κορίτσια... φτάσαμε αισίως 35+4 κ ο υπέρηχος έδειξε για άλλη μια φορά ισχιακή προβολή.. 9 Αυγούστου ξαναπαω γιατρο με την τελευταία μου ελπίδα.. . Ο μπεμπακος την έχει αράξει κ την εχει καταβρει .. έχετε κανενα τιπ οι παλαιότερες κ έμπειρες μανούλες μηπως τον καταφέρουμε; Ρώτησα κ τον γιατρό μου αλλά δεν μου έδωσε τα φώτα του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου ευχομαι να γυρισει το μικρακι σου! Παρ ολα αυτα ξερω οτι υπάρχουν περιπτώσεις ισχυακης προβολής, οπου ενδείκνυται ο κολπικος τοκετος, βεβαια δεν αναλαμβάνουν ολοι οι γιατροι, γιατι οι πιθανότητες επιπλοκών ειναι μεγαλυτερες. Εσυ θα κανεις προφανως ο,τι σου πει ο γιατρος σου. Πολλες συμβουλες δεν εχω, μιας κ δε βρεθηκα στη θεση σου, θυμαμαι ομως που στα σεμιναρια τοκετου μας ελεγαν οτι βοηθαει το περπάτημα (κλασικα!), νομιζω το ανεβοκατεβασμα σκάλας, οι κυκλικες κινησεις της λεκανης σε μπαλα πιλατες κ βεβαια υπάρχουν κ διαφορες περίεργοι μεθοδοι που χρησιμοποιουσαν παλιότερα, αλλα δε νομιζω οτι αυτες σε αφορουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα NicolVall.

Πιστεύω οτι θα γυρίσει το ζουζούνι. Εγω γέννησα με καισαρική νωρίτερα  οποτε δεν εχω ιδία αποψη αλλά θα σου πω για μια φίλη μου που η μικρή της γύρισε τις τελευταίες 2 μέρες πριν κλείσει την 38η εβδομάδα αν δεν κανω λάθος. Τελικά γέννησε φυσιολογικά αφου εκλεισε και την 41η. Θυμάμαι ομως οτι μου είχε πει πως καθε φορα που πηγαινε στο γιατρό το"ενοχλούσε" για να το βοηθήσει.

Πιστεύω οτι ολα θα πανε καλά και θα βρεί το σωστό δρόμο.?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall η πρώτη μου κόρη μπαίνοντας 36η εβδομάδα γύρισε κανονικά μεχρι πριν ηταν σαν το δικό σου.. και στις 36 κ 3 (μια ημέρα πριν γεννήσω) ενώ κράτησε το κεφαλάκι της κάτω, γύρισε με φορά να κοιτάει μπροστά αντί να κοιτάει την σπονδυλική στήλη.. θελω να καταλήξω στο οτι εχεις περιθώριο μη φοβάσαι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. Μια ξαδερφη μου, μου ειπε πως οταν ηταν εκεινη εγκυος της ειδε πει ο γιατρος της πως θελει ξάπλα γιατι το περπάτημα σπρώχνει το μωρο προς τα κάτω στην ηδη υπάρχουσα θέση του. Μπέρδεμα τωρα.. εγώ ρώτησα τον δικό μου, μου ειπε χαρακτηριστικά πως κ στην ιδια του την γυναίκα 2 γέννες με καισαρική τα πηρε γιατι στην ουσία τπτ δεν ειναι αποτελεσματικό.. αντε να βγάλω ακρη! Όπως κ να εχει ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου κοριτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 γέννησες δλδ 36+4 αν καταλαβα σωστα;;!! Κ τελικα; Πως;

μια φιλη μου που γέννησε πριν 10 μερες ειχε το ιδιο θέμα μεχρι κ 38+3 που γέννησε εκεινη κ μου ειπε πως της το γυρισε ο γιατρός «πλάτη» κ γέννησε με φυσιολογικό..βεβαια δεν ξερω λεπτομέρειες δεν την αφησα να μου πει πολλά για την διαδικασία γιατι ξερω πως ταλαιπωρήθηκε κ φοβαμαι μην με τρομάξει ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

@Mama2015 γέννησες δλδ 36+4 αν καταλαβα σωστα;;!! Κ τελικα; Πως;

μια φιλη μου που γέννησε πριν 10 μερες ειχε το ιδιο θέμα μεχρι κ 38+3 που γέννησε εκεινη κ μου ειπε πως της το γυρισε ο γιατρός «πλάτη» κ γέννησε με φυσιολογικό..βεβαια δεν ξερω λεπτομέρειες δεν την αφησα να μου πει πολλά για την διαδικασία γιατι ξερω πως ταλαιπωρήθηκε κ φοβαμαι μην με τρομάξει ? 

Ναι κοριτσι μου τόσο γέννησα.. τωρα στην δεύτερη, εχθές μπήκα 38 εβδομάδων και ακομα τίποτα!! 

Εεεεεε και εμενα με τον ίδιο τροπο την γύρισε και γέννησα φυσιολογικά, δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες τοτε, αν και δεν ειναι τοοοοσο τραγικό εχει και βιντεάκια στo youtube χαχα.. απο οτι διάβασα και μου είπαν, αν ο γιατρος εχει τέχνη, μπορεί να γυρίσει και ισχυακο μωρο... εχω ακούσει οτι βοηθάει το περπάτημα να γυρίσει αλλα δεν ειμαι και 100% σίγουρη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 ναι το ξερω μου το ειπε ο γιατρός αλλα δεν ενδείκνυται γενικα γιατι ειναι πολυ επικίνδυνο! Θα το ρίξω στο περπάτημα τοτε κ οτι γινει..αλλωστε σε μια εβδομαδα θα ξαναπαω! Αντε με το καλό κ το δευτερο παιδάκι σου κοριτσι μου κ με μισό πόνο αυτή την φορά !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου ευχομαι να γυρισει και να πανε ολα καλα

επισης πιστευω οτι εχετε περιθωρια ακουγοντας και εγω απο το κυκλο μου ιστοριες και απο ενα στενο μου ατομο γυναικολογο

απλα κοιτα επειδη εγω ημουν απο τα ατομα που ηθελα μονο φυσιολογικο και τελικα εκανα καισαρικη και με πηρε απο κατω και πραγματικα μου εφταιγαν ολα και στην αρχη εχασα τη μαγεια του νεου μωρου τωρα που το βλεπω ξεκαθαρα οκ να κανετε οτι μπορειτε αλλα αν τελικα δεν τα καταφερε και κανετε καισαρικη δεν εγινε και τιποτα το μωρο και η μαμα να ειναι καλα , μη σε αγχωνει

ευχομαι ολα να πανε τελεια και να ξερεις ακομα και τη τελευταια μερα ισως εχετε ελπιδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κορίτσι και γω μια απο τα ιδια ειμαι στις 30 εβδομάδες ηταν με τα παδαρακια κατω και σημερα που ξαναπηγα ειμαι 33 τώρα παλι το ίδιο ηταν και ρωτησα τον γιατρό και μου ειπε αν σε 3 εβδομάδες δεν γυρίσει που θα μπω 36 θα πάμε καισαρικη. το είπε τοσο χαλαρά τρομαζω λιγο βρε κορίτσια με νάρκωση και τέτοια ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw η αληθεια ειναι πως κ εγω στεναχωρήθηκα γιατι κ τον μπέμπη ηθελα να εχω μαζι στο δωμάτιο κατι που στην περίπτωση καισαρικης το αποκλείω γιατι δεν ξερω αν θα μπορω να τον φροντίσω οπως θα θελω,κ δυστυχως περα απο τον αντρα μου δεν εχω καποια αλλη βοήθεια όποτε νομιζω πως θα δυσκολευτώ πολυ κ στην αποκατάσταση μετα καισαρικης..αλλα όπως κ αν εχει ο θεος ξερει κ οτι ειναι καλύτερο ας γινει! Ευχαριστω πολυ παντως μακαρι να μην χρειαστεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@M@mmy ετσι κ εγω απο την 32η τον είχαμε δει πως ηταν ακομα σε ισχιακη προβολή ειπαμε θα το ξαναδούμε 35 που ακομα ετσι ειναι δλδ κ τωρα πια στις 9 Αυγούστου που πλεον θα ειμαι 36+ με την ελπίδα να εχει γυρισει. Ναι ενταξει για τους γιατρούς η καισαρική ειναι ρουτίνα όπως επίσης ειναι κ απο τις περιπτώσεις που δεν μπορούν να κάνουν κ τπτ..αναγκαστικά σε πανε με καισαρική..

ευχομαι ολόψυχα παντως να την κανει την φοβερή τούμπα εσενα κ να εχεις εναν ομορφο φυσιολογικό τοκετό !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακάρι κορίτσια να γυρισουν τα μπεμπακια μας και να γινουν ολα φισιολογικα ????εγω θα το ριξω λιγο στο περπάτημα μπας και... λενε βοηθάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@M@mmy κ εγω αυτο θα κάνω. Είχα αντίθετη εντύπωση αλλά αφού δεν ειδα διαφορά με την ξεκούραση θα το ρίξω κ εγω στο περπάτημα κ μακαρι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γεια σας διαβαζω τη συζητηση και την αγωνια σας

εγω ημουν φανατικα και ακομα ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου αν και στο τελος γεννησα με καισαρικη και με πηρε πολυ απο κατω και τωρα ακομη αν με ρωτατε το δευτερο αν τελικα καταφερω και κανω θα δοκιμασω και παλι φυσιολογικα και θα εξαντλησω ολα τα περιθωρια

αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι αν δεν τα καταφερετε τελικα κοριτσια μου μη το αφησετε να σας παρει απο κατω σημασια εχει να ειναι η μαμα και το μωρακι της καλα και τα αλλα φτιαχνονται

οσο αφορα τη ναρκωση δε χρειαζεται να ειναι ολικη και να χασετε τη γεννα εγω εκανα ραχιαια, κοριτσια μου θεωρω ειναι πολυ καλυτερα απο τη ναρκωση και πιο ευκολα συνηλθα απο οτι ακουω απο αλλες κοπελες και ενα καθετηρα ειχα μαλιστα το πεμπε το εφεραν απο πανω μου αμεσως μολις γεννησα και βλακεια μου το μετανιωνω δε το ζητησα αγκαλια νομιζα δε γινοταν αλλα αν τ ζητουσα θα μου το εβαζαν, μετα εκανα μεθη και μεσα σε εικοσι λεπτα ξυπνησε και τα θυμαμαι ολα

οσο για το πεμπε την επομενη το πρωι ηταν στο δωματιο μου ενα μικρο ποναλακι ειχα την ωρα που σηκωνομουν η καθομουν αλλα ηταν οι μαιες εκει τη τριτη μερα ολα καλα στο σπιτι εκανα και δουλειες 

ολα μπορειτε να τα κανετε οπως ονειρευεστε , ευχομαι να πανε ολα καλα και να γεννησετε φυσιολογικοτατα αλλα μη σας παιρνει απο κατω, την μαγεια της γεννας ναι θα ηθελα να τη ζησω τα υπολοιπα ομως καλα πανε δεν χανετε κατι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κορίτσι μου έδωσες τοσο θάρρος τωρα πραγματικά απο προχθές που μου είπε ο γιατρός για καισαρική το σκέφτομαι συνέχεια. και γω δεν ηθελα να χασω ολη αυτη τη μαγεία της γέννας να ακουσω το κοριτσακι μου να κλάψει ανυπομονώ να τελειώσουν ολα να την παρω επιτέλους αγκαλιά ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου χαιρομαι που σου εδωσα θαρρος και να μην αγχωνεσαι, επισης να ξερεις οσο πιο πολυ μεινει στη κοιλια τοσο πιο μεγαλες οι πιθανοτητες

επισης και με τη καισαρικη επισηςθα ζησεις ολο το σκηνικο αν το συνεννοηθεις με το γιατρο σου εσπασαν τα νερα η σε επιασαν οι πονοι,  δηλαδη μη το προγραμματισετε αφηστε το να ερθεο αυθορμητα και μετα καντε οτι πρεπει και εγω αυτο σκεφτομαι να κανω στο δευτερο , πρωτα  ο θεος!! αφου τις προαλες ελεγα στον αντρα μου  πως ισως ο γιατρος μας ειναι πολυ της καισαρικης αλλα του εχω αλλου εμπιστοσυνη που δεν μπαινω καν στο κοπο να σκεφτω να το αλλαξω 

επισης λεω ασε που εχω και αλλο μωρο τωρα απο πισω που σκεφτομαι να παω ακομα και με ραντεβου, αυτο που θελω να σου πω  μη κανεις τη βλακεια που εκανα εγω να σε παρει απο κατω επισης φυσικα ο θηλασμος ειναι αυτος που ειναι ο πιο σημαντικος

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην αρχή ναι με πηρε απο κατω γύρισα απο το γιατρό χαλια το σκεφτομουν συνέχεια τωρα είμαι καλύτερα λεω οτι ειναι να γίνει θα γινει σημασία εχει να πανε ολα καλα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κοπελα μου κατλαμβαινω οτι σε πηρε απο κατω και εγω μαζι σου:) αλλα αν δεν εχουμε επιλογη τι να κανουμε; ας πανε ολα καλα και δεν πειραζει για τα παιδακια μας θα τα περασουμε και αυτα

επειδη περασα μεγαλο λουκι με αυτο το θεμα και γενικα μετα τη γεννα απο οτι καταλαβα πολλες γυναικες το περνανε οτι μα οτι σου ερχεται στο μυαλο αρνητικο εδω να μας το λες να σε καθησυχαζουμε

για να δεις ποσο περιεργο ψυχολογικο ειναι αυτο το θεμα εγω που στα λεω αυτο τωρα μπορεθ να τυχει να κανω δευτερο με καισαρικη και να με παρηγορειτε εσεις:) απλα βγαζε τα απο μεσα σου:)

και μη φοβασαι τιποτα ολακαλα θα ειναι:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ενιωσα καλυτερα τωρα που τα ειπα γενικα κορίτσια με βοηθατε ολες σας απο την αρχη πολύ ???να είμαστε ολες καλα και να πάρουμε τα μπεμπακια μας αγκαλιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

ναι ενιωσα καλυτερα τωρα που τα ειπα γενικα κορίτσια με βοηθατε ολες σας απο την αρχη πολύ ???να είμαστε ολες καλα και να πάρουμε τα μπεμπακια μας αγκαλιά 

Όλα καλά θα πάνε!

Εγώ μπηκα 36η χτες.. την Πέμπτη πάω πάλι γιατρό θα σας ενημερώσω. Ή θα έχει γυρίσει κ όποτε μετά απλά θα περιμένουμε ή αν επιμένει ισχιακο λογικα θα κλείσουμε ημερομηνία τοκετου

θα σας στείλω την Πέμπτη νέα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...