Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γειά σας κι απο εμένα!


Zafran

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!!!

Είμαι νέο μέλος αλλα σας διαβάζω αρκετό καιρό!

Μου κρατάτε συντροφιά κι αυτό είναι κάτι που πραγματικά με παρηγορεί!

Λοιπόν θα σας πω λιγα πραγματα για μενα και θα χαρώ να γνωρίσω κορίτσια που θα μπορώ να μοιραστώ μαζί τους τις αγωνίες και τους φοβους μου.

Είμαι 38 ετων κι εχω ενα αγορακι 7 χρονων. Εδω και 5 χρονια θελαμε να μεγαλωσουμε ακομα περισσοτερο την οικογενεια μας αλλα δυστυχως το 2ο παιδάκι δεν λεει να φανεί.

Αποφασίσαμε λοιπον με τον αντρα μου να το παλέψουμε περισσοτερο και από  Σεπτέμβρη να κανουμε μια πιο δραστική προσπαθεια μπαίνοντας πια στη διαδικασία της εξωσωματικής.

Ευχόμαστε να πανε όλα καλά κι ελπίζω να σας εχω κοντά μου σε αυτό το ταξίδι! (Αλλα και καλά να μην πανε είμαι σίγουρη οτι θα σας εχω για παρηγοριά!) 

Καλώς σας βρήκα!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

καλωσηρθες και ελπιζω να πετυχεις το στοχο σου. Οπως και να χει, να χαιρεσαι το παιδακι σου!

Ευχαριστώ πολύ Kat-Cat! Χαιρομαι πολύ που θα μπορώ να μοιραστώ καπου την αγωνία μου γιατί δεν θέλω να το ξέρουν στο στενο οικογενειακό μου κυκλο καθώς πιστεύω οτι κάτι τέτοιο θα με αγχωσει πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

@Zafran καλως ήρθες κ εύχομαι σύντομα με μια υψηλη χοριακή κ ένα γερό σποράκι στην κοιλιτσα σου! Να μας λες τα νέα σου.. ?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γλυκιά μου NicolVall ! Απο το στόμα σου και στου Θεού το αφτί! Να είσαι σίγουρη οτι θα σας λεω τα νέα μου αφου απο τότε που το πηραμε αποφαση να προχωρήσουμε σε εξωσωματική δεν σκέφτομαι σχεδον τιποτα αλλο! Ευτυχώς που εχω και τον μικρό μου και πιστεύω οτι θα περάσει γρήγορα ο καιρός μεχρι να ξεκινήσουμε την προσπάθεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία! Ειμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις! 

Εχεις και ενα αγχος λιγότερο -ισως- αφου εχεις ηδη το παιδάκι σου να σου δινει αγάπη! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Καλή επιτυχία! Ειμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις! 

Εχεις και ενα αγχος λιγότερο -ισως- αφου εχεις ηδη το παιδάκι σου να σου δινει αγάπη! ❤️

 

@melisanthi drakou Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την θετική σου ενέργεια!

 Η αλήθεια είναι οτι το οτι ήδη εχω γευθεί την μητρότητα για μια φορα βοηθάει πολύ. Είχα όμως μία τοσο όμορφη εγκυμοσύνη που μου έδωσε ένα υπέροχο παιδί που δεν μπορώ να πιστέψω πως δεν θα μπορέσω να το ξαναζήσω όλο αυτό με ένα δεύτερο. Δεν ξέρω αν ακούγεται εγωιστικό αλλά είναι η αλήθεια μου. 

   Σαν μοναχοπαίδι που είμαι θεωρώ οτι το να χαρίσω ενα αδερφάκι στο παιδί μου θα είναι το πολυτιμοτερο δώρο που μπορώ να κάνω και σε αυτό αλλά και σε εμάς! Παρολα αυτά είμαι ήδη τόσο πολύ ευτυχισμένη με την απεραντη αγάπη που μπορω να δωσω και να πάρω απο το ίδιο, αλλά και τις τοσο ομορφες και ξεχωριστες στιγμές που περνάω μαζί του, που θα ήμουν αχαριστη αν δεν ήμουν ευγνώμων γιάυτο!

 Δε σου κρύβω όμως οτι η αγωνία και η απογοήτευση καθε μήνα είναι οπως την πρώτη φορά!

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλωσορισες κοριτσακι μου στην ιδια προσπαθεια ειμαι και εγω αλλα εγω σε εξωσωματικη δεν προκειται να το παω αφου εχω παιδι

συγχαρητηρια για τη δυναμη σου

ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε μια χαρα και θα ερθει και το δευτερο παιδακι με οποιο τροπο και ανα διαλεξετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η egw είπε:

καλωσορισες κοριτσακι μου στην ιδια προσπαθεια ειμαι και εγω αλλα εγω σε εξωσωματικη δεν προκειται να το παω αφου εχω παιδι

συγχαρητηρια για τη δυναμη σου

ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε μια χαρα και θα ερθει και το δευτερο παιδακι με οποιο τροπο και ανα διαλεξετε

Καλημέρα @egw !!! Να σου πώ την αλήθεια κι εμένα αν με ρωτούσες 1-2 χρόνια πριν θα σου έλεγα ακριβώς το ίδιο ότι αφού έχω ένα παιδάκι δεν υπάρχει λόγος να μπώ σε αυτή τη διαδικασία! 

Τα τελευταία όμως δύο χρόνια η ανάγκη μου για ένα δεύτερο παιδί μεγάλωσε κι ακόμα περισσότερο η ανάγκη του άντρα μου που ήξερα εξαρχής ότι θέλει κι άλλο παιδί (ή και παιδιά)!Επίσης έχω έντονη  τη φοβία μην μείνει ο μικρός μου κάποια στιγμή μόνος του χωρίς ένα δικό του άνθρωπο κι έτσι άρχισα να αλλάζω σκεπτικό!

Όταν λοιπόν είδα ότι το οτι δεν μένω έγκυος δεν είναι τυχαίο, σκέφτηκα ότι αφού η επιστήμη μου δείνει τα όπλα να το προσπαθήσω και με άλλον τρόπο γιατί να μην τα χρησιμοποιήσω έστω για μία φορά. "Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα λένε!"

Δε θέλω στο τέλος να βρεθώ να μετανιώνω για κάτι που ίσως δεν προσπάθησα με όλα τα μέσα που είχα!

Παρόλα αυτά καταλαβαίνω απόλυτα και το δικό σου σκεπτικό γιατί όπως σου είπα πριν λίγο καιρό σκεφτόμουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο!

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου κι εύχομαι πολύ πολύ σύντομα τα αγοράκια μας να γίνουν τα μεγάλα αδέρφια!

Χαίρομαι που θα είμαστε παρέα να μοιραζόμαστε τα συναισθήματα μας!

 

Υ.γ. Συγνώμη για το κατεβατό δεν ξέρω τι παθαίνω κι ενώ λέω θα γράψω δύο λέξεις τελικά γράφω έκθεση!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως όρισες φίλη!!!Να χαίρεσαι την οικογένεια σου κ με το καλό να ρθεί κ το δεύτερο μωράκι!!Να ρωτήσω αν έχετε διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα?Κ γω σκέφτομαι τέλη Σεπτέμβρη να πάμε σε γιατρό να μιλήσουμε για εξωσωματική!!Προσπαθούμε για το πρώτο μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia Καλώς σας βρήκα γλυκιά μου!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποδοχή και για τις ευχές σου!!! Εύχομαι ότι καλύτερο σε σένα και σύντομα με ένα υγιή μωράκι στην αγκαλιά σου!!! 

Εγώ έχω πολυκυστικές (ρυθμισμένες με glucophage) και πέρυσι τέτοια εποχή που είπαμε να αρχίσουμε να το ψάχνουμε πιο εντατικά έκανε ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα όπου διαπιστώθηκε ολιγοασθενοσπερμία και κυρσοκήλη.

Θα ανοίξω το θέμα μου κάποια στιγμή ώστε να πάρουμε γνώμες και από άλλες κοπέλες κι εκεί θα στα πω πιο αναλυτικά, αλλά επειδή τώρα σαν νέο μέλος έχω τον περιορισμό των 6 δημοσιεύσεων δεν θα μπορώ να απαντώ και το καθυστερώ! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου εδω θα ειμαστε να τα λεμε ολα, στη προηγουμενη εγκυμοσυνη ημουν σε ενα αλλ φορουμ τα ελεγα ολα εκει ηταν πολυ ανακουφιστικο

στο πρωτο παιδακι δεν ειχατε αυτα τα θεματα; πως τα ρυθμισετε; ( αν επιτρεπετε)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η egw είπε:

κοριτσακι μου εδω θα ειμαστε να τα λεμε ολα, στη προηγουμενη εγκυμοσυνη ημουν σε ενα αλλ φορουμ τα ελεγα ολα εκει ηταν πολυ ανακουφιστικο

στο πρωτο παιδακι δεν ειχατε αυτα τα θεματα; πως τα ρυθμισετε; ( αν επιτρεπετε)

@egw Ναι φυσικά επιτρέπετε ?.

  Τα πρώτα 2 χρόνια που παντρευτήκαμε δε θέλαμε παιδί, απο τη μια για να χαρούμε ο ένας τον άλλο αλλά και για να δούμε αν μπορούμε μαζί αφου πριν δεν είχαμε συγκατοικήσει.

 Αφού ολα πήγαν καλά και αποφασίσαμε οτι είμασταν έτοιμοι να υποδεχτούμε ένα παιδί, απλως σταματήσαμε να προσέχουμε.

Η εγκυμοσύνη ήρθε μετά απο δύο χρόνια χωρίς ομως αυτο να μας αγχώσει ή να μας ανησυχήσει, αφού τότε δεν ήξερα οτι έχω πολυκυστικες και απλως είχα δέχτει οτι εχω αστατο κύκλο. Οπως καταλαβαίνεις το είχαμε αφησει εντελώς στην τυχη του, αφου ουτε γονιμες ήξερα ουτε ποτε κανω ωορρηξια αφου ο κυκλος μου την μια ηταν 28 μερες και την αλλη μπορει να ηταν και 50.

Φαντάσου οτι οταν ανακαλυψα οτι ειμαι έγκυος ημουν ηδη 6 εβδομάδων αφου νομιζα απλως οτι παλι ηταν ενας μεγάλος κυκλος!

Έτσι δεν είχαμε εικόνα για κάποιο προβλημα. Μετά τη γέννα έμαθα για τις πολυκυστικές για τις οποίες ο γιατρός με καθυσήχασε και μου είπε οτι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας και πως αυτές ήταν η αιτία για τους άστατους κύκλους.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλιστα οπότε να υποθέσουμε ότι και πάλι οι πολυκιστικες φτάνει απλά ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία;

Εξαντλεισατε τους άλλους τρόπους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!@egw 

Αρχικά θεωρήσαμε οτι ίσως να φταίνε οι πολυκυστικές.

Ανοίγω αμέσως καινούργιο θέμα και σε περιμένω απο εκεί να τα πούμε ολα στο σωστό μέρος. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...